تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2880روز قبل

 

متخصصان علوم تغذيه ادعا كرده‌اند كه شير شكلات بهترين نوشيدني تقريبي بعد از ورزش كردن است چون به ساخته شدن بيشتر عضلات، تقويت عملكرد آنها و مقابله با چربي‌ها كمك مي‌كند.

پس از يك جلسه تمرينات شديد روي تردميل (دستگاه دويدن ثابت)، بسياري از ورزشكاران از نوشابه‌هاي ورزشي استفاده مي‌كنند اما دو مطالعه جديد از سوي متخصصان دانشگاه تگزاس در اوستين نشان داده است كه شير شكلات بهترين نوشيدني تقويتي براي اين افراد است.

روزنامه ديلي ميل در گزارشي در اين باره آورده است، ورزشكاران تازه كار و كهنه كار مي‌توانند به يك اندازه از مزايا و تاثيرات مفيد و شفابخش اين نوشيدني كم چرب پس از تمرينات سنگين بهره‌مند شوند. اين نوشيدني به مراتب مفيدتر از نوشابه‌هايي است كه فقط غني از كربوهيدراتها هستند.

اين متخصصان با مطالعه روي 10 دوچرخه سوار تعليم ديده به اين نتيجه رسيدند كه ورزشكاران بعد از مصرف شير شكلات قوي‌تر و سريعتر عمل مي‌كنند در صورتي كه اين تاثير سودمند بعد از مصرف نوشابه‌هاي كربوهيدراتي يا عاري از كالري مشاهده نمي‌شود.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 2:22

 

پزشكان براي اولين بار به تاثير معجزه‌آساي تركيب خوردني‌هاي ضد التهابي روي سلامت افراد پي برده‌اند.

 كارشناسان مركز تغذيه ضد ديابتي دانشگاه لوند در اين مطالعات دريافته‌اند كه مصرف همزمان ماهي چرب با تمشك آبي تاثير قابل توجهي روي تقويت حافظه دارد.

اين كارشناسان تاكيد كردند كه تركيب برخي از مواد خوراكي با هم مي‌تواند خواص ضدالتهابي آنها را تا حد قابل توجهي افزايش دهد.

به گزارش روزنامه ديلي‌ميل، نتايج بررسي روي يك رژيم تركيبي غذايي نشان داد كه دنبال كردن اين نوع رژيم غذايي از ميزان كلسترول بد خون 33 درصد، چربي خون14 درصد، فشار خون 8 درصد و خطر تشكيل لخته‌هاي خوني را تا 26 درصد كاهش مي‌دهد.

پروفسور اينگر بجورك، استاد تغذيه در اين دانشگاه تاكيد كرد: اين مطالعات ما را به نتايج شگفت‌انگيزي رسانده است و مي‌توانم ادعا كنم كه پيش از اين در هيچ مطالعه‌اي چنين تاثيرات فوق‌العاده و شفابخشي از مصرف تركيبات مناسب خوردني‌هاي مفيد نشان داده نشده است از جمله خوردني‌هايي كه اين تاثيرات سودمند را در تركيب با هم بر جاي مي‌گذارند مي‌توان به ماهي چرب، پروتئين سويا، تمشك آبي، بادام‌ها، دارچين، سركه و انواع خاصي از نان‌هاي سبوس‌دار اشاره كرد.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 2:21

 

نتايج يك مطالعه تاييد كرد مردان متاهل نبايد پيش از همسرانشان بازنشسته شوند چون اغلب به دليل افزايش سن در شرايط جسمي مناسبي نيستند و تنها بودن آنها در خانه مي‌تواند خطرناك باشد.

 در حالي كه زنان شاغل و متاهل چند سال پس از بازنشستگي از نظر جسمي و رواني وضعيت مطلوب‌تري پيدا مي‌كنند در مورد مردان متاهل درست عكس اين وضعيت اتفاق مي‌افتد و مردان هرچه بيشتر بيكار باشند، وضعيت جسمي‌شان بيشتر تحليل مي‌رود اما اگر همسران آنها پس از بازنشستگي در خانه و در كنارشان باشند اين تاثير تاحد زيادي كاهش پيدا مي‌كند و مردان در كنار همسرانشان كمتر آسيب فيزيكي مي‌بينند.

به گزارش روزنامه تلگراف، كارشناسان دانشگاه ميسوري در آمريكا در اين باره خاطرنشان كردند: اين ارتباط در واقع به ديدگاه مردان مربوط مي‌شود. به بيان ديگر مردان معتقدند كه براي بهبود شرايط سلامتي‌شان بايد يك همسر خوب در كنار آنها باشد و از آنها مراقبت كند.

اين كارشناسان كه نتايج مطالعات خود را در نشست سالانه انجمن آمريكايي پيري شناسي ارائه كرده‌اند، يادآور شدند: آماده سازي براي تغييرات در الگوي زندگي و سلامت مي‌تواند دوران بازنشستگي بهتر و شادتري را براي زوج‌هاي سالمند بوجود آورد.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 2:21

 

در حالي كه بحران فشارخون بالاتر تقريبا توجه تمام متخصصان و مردم جهان را به خود جلب كرده است اما كارشناسان تاكيد دارند كه افت فشارخون هم مي‌تواند به همان اندازه خطرناك باشد و بايد مورد توجه قرار بگيرد.

اگر افت فشارخون شديد باشد مي‌تواند به سرگيجه و حتي شوك منتهي شود.

به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، كارشناسان علوم بهداشتي انستيتو ملي قلب، ريه و خون در آمريكا چندين دستورالعمل را براي مقابله با افت فشارخون ارائه كرده‌اند.

اين كارشناسان توصيه مي‌كنند:

-‌ پس از نشستن يا درازكشيدن به مدت طولاني اگر قصد داريد از جاي خود بلند شويد، به آهستگي اين كار را انجام دهيد. همچنين قبل از برخاستن وضعيت پاهاي خود را تغيير دهيد.

-‌ وعده‌هاي غذايي به مقدار كم اما به دفعات مصرف كنيد كه حاوي كربوهيدرات كمتر باشد.

- اگر پزشكتان به شما هشدار داد كه دچار افت فشار عصبي هستيد از ايستادن به مدت طولاني پرهيز كنيد. اگر مجبور هستيد مدت طولاني بايستيد جوراب واريس (فشرده كننده عروق‌) بپوشيد و به دفعات راه برويد.

- در طول روز نوشابه‌هاي ورزشي كه حاوي سديم و پتاسيم هستند يا آب بنوشيد

- سعي كنيد در شرايط ترسناك يا واژگون (سروته) قرار نگيريد.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 2:20

 

دو پزشك آمريكايي هندي تبار در آمريكا در تلاش براي توليد يك غده پانكراس مصنوعي هستند كه بتواند انسولين را به طور خودكار به بدن وارد سازد و اين كار را با توجه به ويژگي‌هاي فردي هر بيمار به شكلي خاص انجام دهد روشي كه پيش از اين هرگز امكان‌پذير نبوده است.

 اين دو متخصص غدد در مركز تخصصي مايوكلينيك به نام‌هاي يوگيش كودوا و آناندا باسو با اين وسيله مفيد به زودي 8/25 ميليون بيمار ديابتي در آمريكا را از زحمت تزريق روزانه انسولين خلاص خواهند كرد.

اين وسيله بويژه مختص مبتلايان به ديابت نوع اول است كه مجبور هستند هر روز انسولين تزريق كنند. ديابت نوع اول يك بيماري مادام العمر است كه در نتيجه آن پانكراس قادر نيست به اندازه كافي و براي كنترل مناسب قند خون، هورمون انسولين توليد كند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين پانكراس مصنوعي تحت عنوان «Closed lopp system» مجهز به يك سيستم كنترل قندخون، يك پمپ انسولين خودكار و مجموعه‌اي از مونيتورهاي فعال است كه از يك سو به بدن و از سوي ديگر به يك واحد پردازشگر مركزي متصل مي‌شوند و عمل كنترل قند خون را انجام مي‌دهد.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 2:18

 

يك متخصص بيماريهاي قلبي عروقي گفت: مردان بيش از زنان در سنين پايين دچار حملات قلبي مي‌شوند.

دکتر مهرداد ساروي اظهار داشت: درد قفسه سينه احساس درد كوبنده يا فشارنده در ناحيه پشت جناغ سينه است که ممكن است به گردن، دست‌ها، پشت و شكم انتشار يابد.

وي ادامه داد: اگر درد با استراحت يا چندين دقيقه پس از مصرف قرص زير زباني بهبود نيابد و به ويژه اگر همراه با تنگي نفس، تهوع و تعرق شديد باشد، ممكن است نشانه انفاركتوس قلبي باشد.

 

متخصص بيماري‌هاي قلبي و عروقي خاطرنشان كرد: شدت نشانه‌هاي بيماري‌هاي قلبي به دليل اختلال در اعصاب محيطي در افراد ديابتي ممكن است كمتر از ميزان مورد انتظار باشد. از اين رو افرادي كه به بيماري ديابت مبتلا هستند بايد بيشتر متوجه چنين نشانه‌هايي باشند و به موقع به پزشك مراجعه كنند.

ساروي يادآور شد: به ياد داشته باشيد كه دردهاي قفسه سينه فقط نشانه بيماري‌هاي قلبي نيستند و ممكن است در اثر بيماري‌هاي گوارشي يا ريوي نيز به وجود آيند.

وي تصريح کرد: احساس تنگي نفس مي‌تواند از نشانه‌هاي بيماري كرونري قلب باشد گرچه در بسياري از بيماريهاي تنفسي نيز اين حالت به وجود مي‌آيد.

متخصص بيماريهاي قلبي و عروقي افزود: در اين وضعيت، فرد به طور ناراحت كننده‌اي ضربان قلب خود را احساس مي‏كند. تپش قلب در حالت‌هاي اضطرابي و برخي بيماري‌هاي ديگر قلبي نيز ممكن است پديد آيد.

ساروي خاطرنشان کرد: در مراحل پيشرفته‌تر بيماري قلبي كه كاركرد پمپ با اشکال مواجه مي‌شود مايع موجود در بافت‌هاي بدن (به ويژه بخش هاي پاييني بدن مثل قوزك پاها) به طور كامل تخليه نمي‌شود و در زير جلد انباشته مي‌شود در نتيجه بيماري‌هاي واريسي پاها، بيماري كبد و اختلالات كليوي نيز ممكن است پديد آيد.

وي با بيان اينکه مهمترين دليل بيماري‌هاي قلبي عروقي آترواسکلروز است، گفت: بيماري‌هاي عروق کرونر قلب ناشي از عدم رسيدن جريان خون به عروق خون رسان به قلب است.

ساروي ادامه داد: آترواسکلروز يک بيماري پيشرونده است که از کودکي شروع مي‌شود و در طي سالها پيشرفت مي‌کند.

وي افزود: بيماري آترواسکلروز در اثر رسوب چربي، کلسترول و مواد ديگري از قبيل کلسيم، فيبرين و مواد حاصل از تخريب سلول‌ها در ديواره رگ‌ها بروز مي‌کند که به اين رسوبات پلاک يا اتروما مي‌گويند.

متخصص بيماريهاي قلبي و عروقي اظهار داشت: انسداد چشمگير رگ سبب بروز عوارض حادي از جمله حمله قلبي، سکته قلبي و مرگ مي‌شود.

ساروي خاطرنشان کرد: سن، جنس و ارث از عوامل خطر غير قابل تغيير به شمار مي‌روند. با افزايش سن خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي افزايش مي‌يابد.

وي با بيان اين كه مردان بيش از زنان در سنين پايين دچار حملات قلبي مي‌شوند، يادآور شد: کودکاني كه والدين آنها به بيماريهاي قلبي مبتلا هستند بيش از ديگر کودکان در خطر ابتلا به بيماري قلبي عروقي هستند.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 2:17

پزشكان در آزمايشات جديد خود دريافته‌اند دو قند گلوكز و فروكتوز كه از نوع قندهاي موجود در گياهان هستند، باكتري‌ها و ميكروب‌هاي عفونت زا را در برابر آنتي بيوتيك‌ها تضعيف و آسيب‌پذير مي‌كنند. اين قندها در واقع مي‌توانند ميزان اثرگذاري آنتي‌بيوتيك‌ها روي عفونت‌ها را افزايش دهند.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، اين عفونت‌ها اغلب زماني بروز مي‌كنند كه آنتي بيوتيك‌ها در برابر باكتري‌ها بي‌تاثير شوند. باكتريهايي كه عامل اين عفونت‌ها هستند ابتدا غيرفعال مي‌شوند تا آنتي بيوتيك‌ها را بي‌تاثير كنند بعد دوباره به مرور زمان فعال مي‌شوند و باعث بروز بيماري مجدد مي‌شوند.

متخصصان دانشگاه بوستون دريافته‌اند كه با كمك قندها مي‌توان اين باكتري‌ها را از مخفي‌گاهشان بيرون كشيد. آنها متوجه شدند كه تحريك كردن اين باكتري‌ها با قند در واقع آنها را در برابر حملات آنتي بيوتيكي آسيب‌پذير مي‌سازد.

اين متخصصان موفق شدند با روش فوق باكتري‌هاي مقاوم شده E.coli را كه عامل شايع عفونت‌هاي اداراي است ظرف فقط دو ساعت تا 9/99 درصد ريشه كن كنند. بدون قند داروهايي كه براي نابودسازي اين باكتري استفاده مي‌شدند، بي‌تاثير بودند.

شرح اين آزمايش مهم در مجله تخصصي نيچر منتشر شده است.

سه شنبه 7/4/1390 - 2:17

 

يك متخصص علوم تغذيه گفت: يکي از علل چاقي در افراد ناشي از کم کاري تيروييد است که منجر به افزايش وزن مي‌شود.

فريده دوستان استاديار و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان و متخصص علوم تغذيه گفت:‌ افرادي که از چاقي شکمي رنج مي‌برند بايد مثل بقيه از همه گروه‌هاي غذايي به ميزان کافي استفاده کنند اما انجام ورزش بدني به کاهش چربي بدن چه به صورت عمومي چه به صورت شکمي کمک مي‌کند.

دوستان در خصوص افرادي که از چاقي شکم رنج مي‌برند، اظهار کرد: حرکات ورزشي مثل دراز و نشست منجر به عضلاني شدن شکم شود يعني اين که چربي شکمي را کاهش مي‌دهد بنابراين توصيه خوبي براي لاغر شدن شکم است.

وي همچنين در زمينه برنامه غذايي براي افرادي که مي‌خواهند رژيم غذايي داشته باشند، گفت: داشتن برنامه غذايي سالم براي کاهش وزن بستگي به وضعيت هر فرد متفاوت است.

دوستان يادآور شد:‌ پرکاري تيروئيد سبب کاهش وزن و کم کاري آن منجر به افزايش وزن مي‌شود و اين افزايش وزن مي‌تواند در منطقه شکم بسته به جنسيت و ژنتيک فرد و همچنين سابقه وزن قبلي فرد باعث چاقي شکمي شود.

وي گفت: براي افرادي که هميشه احساس گرسنگي دارند و پس از صرف غذا مجدداً احساس گرسنگي مي‌کنند بستگي به حجم غذا، کالري غذا، وضعيت فيزيولوژيکي (مثل ناراحتي‌هاي گوارشي) كه فرد دارد علت آن بايد مشخص و سپس توصيه لازم انجام شود.

دوستان با بيان اينکه چربي‌ها و شيريني‌ها بيشتر باعث چاقي مي‌شود، گفت: غذاهايي از قبيل کره، خامه، سرشير، پنير، دنبه، روغن‌هاي مايع، سس‌ها، مغزهاي آجيلي، قند، شکر، نبات، شکلات، بستني و غيره بسته به مقدار مصرف مي‌توانند موجب چاقي شوند.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 2:15

عليرضا ابوالفضلي در خصوص فوايد و ارزش غذايي ميوه هندوانه اظهار داشت: هندوانه خواص بسياري دارد و به نوعي ضدعفوني كننده بدن و پاک کننده روده‌ها است.

وي افزود: هندوانه با داشتن بيش از90 درصد آب براي رفع تشنگي بسيار مناسب است، براي کساني که ناراحتي کليه دارند بسيار مؤثر بوده و با نوشيدن آب هندوانه و آب به مقدار زياد مي توانند اين مشکل را از به راحتي از بين ببرند.

اين کارشناس تغذيه تصريح كرد: هنداونه به خاطر داشتن ويتامين C و ويتامين A و بتاکاروتن و ليکوپين، صدماتي را که در اثر استرس، استعمال دخانيات، سموم محيطي و داروها وارد مي‌شود را کاهش مي‌دهد.

بنا بر اعلام وبدا به گفته ابوالفضلي، مصرف هندوانه ابتلا به خيلي از امراض مثل سفت و سخت شدن ديواره سرخرگ، سرطان (خصوصا سرطان پروستات) و امراض دوران پيري مثل آلزايمر و پارکينسون را کاهش مي‌دهد زيرا علت اين امراض راديکال‌هاي آزاد هستند كه ويتامين‌هاي هندوانه خطر حمله آنها را به بدن تضعيف مي‌کنند.

گفتني است، صد گرم هندوانه داراي 30 کيلو کالري ، 4/0 گرم پروتئين ، 2/0 گرم چربي، 4/6 گرم قند، 3/0 گرم فيبر، 1 ميلي گرم سديم، 7 ميلي گرم کلسيم ، 100 ميلي گرم پتاسيم، 7 ميلي گرم ويتامينC و 590 واحد بين المللي ويتامين A است.

سه شنبه 7/4/1390 - 2:13

 

در زندگي امروز كه بي‌تحركي يك قانون شده است، سلامت مردم روز به روز تحليل مي‌رود و بيشتر تهديد مي‌شود.

در چنين شرايطي اگر علاقه‌مند هستيد زندگي سالمي داشته باشيد قطعا يك ركن مهم آن تغذيه صحيح است كه براي اين كار نيز به اندكي برنامه‌ريزي نياز خواهيد داشت.

كارشناسان علوم بهداشتي آمريكا در مقاله جديدي در سايت اينترنتي سوئيت سورپرايز چند مسير ميان‌بر و راه كار سريع را ارائه كرده‌اند كه مي‌توانند شما را زودتر به سلامت جسمي مطلوبتان برسانند.

در اين مقاله تاكيد شده است:

-‌ هميشه مواد غذايي باكيفيت را انتخاب كنيد. به خاطر داشته باشيد كه كيفيت غذايي كه مي‌خوريد تعيين كننده ميزان كارآيي شما است، از مصرف غذاهاي تصفيه شده مثل برنج سفيد تا حد امكان پرهيز كنيد چون فرآيند تصفيه مقادير زيادي از ويتامين‌ها و املاح آنها را كاهش مي‌دهد و به اصطلاح خواص مفيد آنها را از بين مي‌برد. اين قبيل خوراكي‌ها به سرعت در بدن به قند تبديل شده و در نتيجه قند خون را افزايش مي‌دهند.

-‌ حتما آب كافي به بدن خود برسانيد و بويژه در هنگام سفر اين نكته مهم را به خاطر داشته باشيد. ممكن است به دليل شغل خود ناچار باشيد سفرهاي زياد بويژه با هواپيما انجام دهيد. يكي از مهمترين مشكلاتي كه بدن در اين سفرها با آن مواجه مي‌شود از دست رفتن آب زياد از بدن است. اين افراد اغلب از مشكلاتي مثل گلودرد و ساير بيماريهاي تنفسي رنج مي‌برند. براي جلوگيري از بروز اين ناراحتي‌ها، توصيه مي‌شود كه از نوشيدني‌هاي كافئيني كمتر استفاده كرده و در عوض مقدار مصرف آب را افزايش دهيد. براي جلوگيري از كم شدن آب بدن از خوردن اسنك‌هاي شور و غذاهاي سرخ شده تا حد امكان پرهيز كنيد. از ميوه‌هاي آب دار مثل هندوانه و آب ميوه طبيعي و آب ليموترش بيشتر استفاده نماييد. در هر شرايط نوشيدن 12 تا 15 ليوان كوچك آب در روز توصيه مي‌شود تا مايعات مورد نياز بدن تامين شود. همچنين اگر در سفر دچار استرس مي‌شويد مقدار مصرف مواد پروتئيني را كمي افزايش دهيد.

- صبحانه را به عنوان يك ضرورت در برنامه غذايي روزانه خود در نظر بگيريد. حتما صبح را با مصرف مقداري مواد غذايي سالم آغاز كنيد. اگر هر روز صبحانه بخوريد ميزان سوخت و ساز طبيعي در بدن شما افزايش يافته و مانع از چاقي مي‌شود.

- 5 وعده غذايي روزانه را فراموش نكنيد. حداقل 5 وعده غذايي در روز داشته باشيد كه سه نوبت آن همان سه وعده اصلي صبحانه و ناهار و شام باشد و در دو وعده ديگر نيز حتما مواد خوراكي سالم و مغذي را انتخاب كنيد. اگر در روز چندين نوبت غذاي سالم مصرف كنيد دچار گرسنگي شديد و پرخوري نمي‌شويد و سوخت و ساز بدن نيز در وضعيت نرمال و سلامتي قرار مي‌گيرد اما تمام اين موارد مفيد در صورتي اتفاق مي‌افتد كه از خوردن غذاهاي ناسالم و تنقلات مضر در اين وعده‌ها پرهيز نماييد در غيراين صورت روش شما موثر نخواهد بود.

 

دوشنبه 6/4/1390 - 2:21