• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 38736
تعداد نظرات : 5244
زمان آخرین مطلب : 2464روز قبل

 

موضوع: چه ضد آفتابی مصرف کنیم؟

سلامت :آفتاب آمد دلیل ضدآفتاب
عامل اصلی چین‌وچروك پوست و ایجاد كك‌ومك برروی آن نور آفتاب و به ویژه اشعه ماوراءبنفش است.
‌‌دكترپریسا شبانی
هیچ‌وقت فكر كرده‌اید كه چرا بعضی‌ها با اینكه سنشان بالاست، ولی روی صورتشان چین‌وچروك زیادی دیده نمی‌شود و اصطلا‌حا جوان مانده‌اند؟ بازیگران هالیوود را نگاه كنید. بعضی از آنها 60 ساله هستند ولی نقش یك خانم 30 ساله را بازی می‌كنند و اگر كسی نداند واقعا فكر می‌كند كه حالا اگر 30 ساله نباشند، حداكثر 35 سالشان‌است. اما چرا؟!
شاید بگویید كه آنها هزار جور گریم و آرایش و عمل جراحی می‌كنند، ولی فقط این نیست. شاید هم بگویید كه جنس پوستشان خوب است و جوان ماندن ارثی است. این هم قبول. ولی در كنار همه اینها یك وزنه بسیار سنگین هم برای جوان ماندن و شادابی پوست وجود دارد و آن نحوه مراقبت از آن است.
عامل اصلی چین‌وچروك پوست و ایجاد كك‌ومك برروی آن نور آفتاب و به ویژه اشعه ماوراءبنفش است. هر فردی با هر نوع پوستی و با هر نوع ژنتیكی اگر بلد باشد كه در برابر آفتاب چطور از پوستش مراقبت كند، پوست سالم‌تر و شفاف‌تری خواهد داشت و مسلما آثار پیری هم دیرتر روی پوستش ظاهر خواهد شد. با وجود تاثیر ثابت شده آفتاب در ایجاد سرطان پوست، حتی اگر به فكر جوان ماندن هم نیستیم. باید مراقب پوستمان باشیم.

خطرخورشید
نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشكیل شده است كه براساس آن نامگذاری می‌شوند. اشعه ماوراءبنفش طول موج خاصی از نور خورشید است كه خود به دو قسمت A وB تقسیم می‌شود كه هر دو آنها برای پوست مضر هستند. اشعه ماوراءبنفش نوع B، در صورت تماس با پوست بر روی لایه خارجی پوست كه اپیدرم نامیده می‌شود، تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌شود. این نوع از اشعه آفتاب نمی‌تواند از شیشه عبور كند و در نتیجه وقتی پنجره‌ها بسته باشند توسط شیشه جذب شده و وارد اتاق نمی‌شود.
نوع دیگر اشعه ماوراءبنفش یعنی A ، به نواحی عمقی‌تر پوست نفوذ می‌كند و می‌تواند باعث آسیب‌های شدیدتری در پوست شود، علاوه براینكه از شیشه هم عبور می‌كند و در یك اتاق با پنجره‌های بسته هم از دست آن در امان نیستیم. هم نوع A و هم نوع B با شكستن كلاژن پوست، ساخت رادیكال‌های آزاد و مهار مكانیسم‌های ترمیم پوست، می‌توانند باعث ایجاد كك‌ومك، چروك و از همه مهم‌تر سرطان پوست شوند. به اینجا كه می‌رسیم، در ذهن همه این سوال پیش می‌آید كه چطور از پوستمان در برابر اشعه آفتاب مراقبت كنیم؟ یكی از این راهها استفاده از ضد آفتاب است. ولی علا‌وه بر آن باید سعی كرد تا حد امكان در ساعات خیلی گرم روز یعنی حدود ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر فقط در صورت اجبار در آفتاب قرار گرفت و از لباس‌هایی استفاده كرد كه تا حد ممكن پوشیده باشند و بیشترین قسمت پوست را بپوشانند. كلاه‌های لبه‌دار هم انتخابی مناسب در برابر اشعه آفتاب هستند.برای محافظت از لب‌ها می‌توان از لوازم آرایشی كه نقش ضد آفتاب هم دارند، استفاده كرد.
محافظت از چشم‌ها هم نباید فراموش شود و باید دقت كرد تا عینك‌هایی انتخاب شوند كه حتما استاندارد بوده و بتوانند اشعه ماوراءبنفش را به خوبی جذب كنند چون در غیر این‌صورت این عینك‌ها به علت رنگ تیره‌شان باعث می‌شوند نور كمتری به چشم برسد، مردمك‌ها گشادتر شده و اشعه ماوراءبنفش بیشتری به قسمت‌های عمقی‌تر چشم برسد.

‌ضدآفتاب وارد می‌شود
ضدآفتاب‌ها به 2 شكل عمل می‌كنند. یك نوع آنها مسدودكننده هستند، یعنی لایه نازكی روی پوست تشكیل می‌دهند كه مانع رسیدن اشعه آفتاب به پوست می‌شود. این نوع از ضدآفتاب‌ها اثر بسیار خوبی برای محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش A و B دارند ولی ممكن است به علت تغییر رنگ ظاهری كه روی پوست ایجاد می‌كنند، از نظر زیبایی، برای افراد قابل قبول نباشند. اكسیددوزنگ یك نمونه بارز از ضدآفتاب‌هایی است كه به این ترتیب عمل می‌كنند.
مكانیسم دیگر عملكرد ضدآفتاب‌ها،‌ مكانیسم جذبی است. در این روش ضدآفتاب، باجذب اشعه‌های مضر مانع رسیدن آنها به پوست می‌شود. در اغلب موارد ضدآفتاب‌های موجود در بازار حاوی تركیبی از مواد هستند و با استفاده از هر دو مكانیسم فوق از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می‌كنند.

این‌SPF یعنی چیست؟
SPF به معنی عامل محافظت‌كننده در برابر آفتاب مخفف كلمه Sun Protection factor است. ضدآفتاب‌ها بر حسب میزان SPFشان تقسیم‌بندی می‌شوند. از SPF، 2 داریم تا 60 SPF و بالاتر. ولی وقتی می‌گوییم SPF یك ضدآفتابی 15 است یعنی‌ چه؟
اگر فردی كه ضدآفتاب‌ نزده در برابر آفتاب قرار گیرد، تقریبا بعداز 20 دقیقه دچار آفتاب سوختگی در ناحیه‌ای می‌شود كه آفتاب به آن تابیده. حال اگر همین فرد ضدآفتابی با 15 SPF بزند، 15*20دقیقه طول خواهد كشید، تا دچار همان میزان آفتاب سوختگی شود. به عبارت دیگر ضدآفتابی با 15 SPF، مانع رسیدن 92 درصد از اشعه‌های مضر به پوست می‌شود.

انتخاب كنید!
اغلب متخصصان پوست، ضدآفتاب‌های با 15 SPF و بالاتر را توصیه می‌كنند ولی مهم‌تر از اینكه SPF ضدآفتابی كه استفاده می‌شود 15 باشد یا 60، این است كه ضدآفتاب به درستی و به طور مرتب استفاده شود. یك ضدآفتاب با 15 SPF به شرطی كه مرتب استفاده شود و در روز در فواصل مناسب مجددا تكرار شود، بسیار موثر‌تر از ضدآفتاب با 60 SPF است كه مثلا یك روز در میان یا یك بار در روز استفاده می‌شود.

زود و زیاد بزن ضد آفتاب را
اغلب افراد وقتی ضدآفتاب می‌زنند،‌ مقدار كافی از آن را به پوست نمی‌مالند و میزان مصرف آنها تنها 25 تا 50 درصد مقدار لازم است. ضدآفتاب باید به قدری استفاده شود كه یك لایه نازك بر روی پوست تشكیل دهد و بتواند اثر محافظتی خود را به طور كامل اعمال كند.
علاوه بر این، در حدود 20 تا 30 دقیقه قبل از اینكه از خانه خارج شوید. باید ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید چون در حدود نیم ساعت طول می‌كشد تا ضدآفتاب جذب پوست شده و اثرش آغاز شود.
نكته دیگر اینكه همیشه ضدآفتاب باید بعداز همه آرایش‌ها استفاده شود،‌ چون در غیر این صورت مواد آرایشی كه بر پایه آب یا چربی باشند می‌توانند باعث بی‌اثر شدن ضدآفتاب شوند. هنگام استفاده از ضدآفتاب باید به بینی‌،‌گوش و اطراف آن توجه خاصی داشت.

وقتی هوا ابری است...
در هوای ابری هم حتما باید ضدآفتاب زد چون ابرها نمی‌توانند اشعه مضر ماوراء بنفش را جذب كنند و تقریبا در هوای ابری 80 درصد این اشعه به پوست می‌رسد.
علا‌وه بر این چون در هوای ابری گرما و نور شدید آفتاب كه می‌تواند باعث شود افراد به محیط‌های سربسته و سایه بروند وجود ندارد، در نتیجه احتمال این كه اشعه ماوراءبنفش بیشتری به آنها برسد افزایش می‌یابد. چون این اشعه قابل رویت نیست. پس مثل روزهای آفتابی حتی دقیق‌تر از آن باید در روزهای ابری هم ضدآفتاب زد.

هرچند ساعت یكبار؟
در صورت شستن صورت،‌ تعریق زیاد،‌ شنا كردن و... باید ضدآفتاب دوباره استفاده شود. علاوه بر این، توصیه می‌شود در صورتی كه در مقابل آفتاب هستید حداقل هر 2-4 ساعت دوباره ضدآفتاب بزنید.
ضدآفتاب‌هایی كه به اصطلاح ضدآب هستند، نسبت به بقیه انواع در برابر عرق كردن،‌ بیشتر دوام می‌آورند و اثر بهتری دارند. از آنجا كه اغلب افراد اولین باری كه ضد آفتاب می‌زنند مقدار كافی از آن به پوست نمی‌مالند، برخی متخصصان توصیه می‌كنند كه در برابر آفتاب شدید حتی هر یك ساعت یك بار ضد آفتاب تجدید شود.

وقتی شنا می‌كنید...
در صورت شنا در استخرهای سر باز یا در محل‌هایی كه در مقابل اشعه آفتاب هستید باید از ضدآفتاب به ویژه انواع مقاوم به آب آن استفاده كنید و اگر زمان شنای شما طولا‌نی شد، به‌طور مرتب ضدآفتاب را تجدید كنید.

بهترین ضدآفتاب
تقریبا نوع ضدآفتابی كه هر كس می‌تواند انتخاب كند و از نظرش بهترین باشد، امری سلیقه‌ای است. در حال حاضر انواع مختلفی از ضدآفتاب‌های خارجی و ایرانی به شكل لوسیون، كرم، ژل و... در دسترس است كه هركس می‌تواند با توجه به نوع پوستش، و با كمك پزشك،‌ ضدآفتاب مناسب را انتخاب كند ولی هیچ‌وقت نباید فكر كنید كه اگر گران‌ترین ضدآفتاب با بالاترین SPF را خریدید حتما پوستتان را در برابر آفتاب بیمه كرده‌اید. مهم‌تر از نوع ضدآفتاب و میزان SPF آن، استفاده مرتب و صحیح از آن است.‌
چهارشنبه 16/10/1388 - 18:5

پ
 موضوع: توصیه هایی جهت داشتن موهای زیبا

هموطن:توجه به این نكته ضروری است كه هرچند مو از سلول های مرده تشكیل شده است ولی خود از وضع درون انسان حاكی می باشد نگهداری از مو از جمله حساسیت های یك فرد اجتماعی است ومو كه خود سلولی بی جان است ولی به انسان جان می بخشد تصور یك انسان بدون مو ابرو و مژه كه بیشتر به یك روح شبیه است یك تصور ترسناك می باشد.متاسفانه برخی محصولات آرایشی وبه اصطلاح بهداشتی بیش از سودی كه به مو برسانند ضرری می رسانند كه تا سالها ماندگار و پا برجاست استفاده از مواد نفتی چون پارافین ویا روغنهایی كه از تركیبات آن كسی جز سازنده آن آگاه نیست چون انواع واكس های مو وكرم های مو و... برای بعضی از مردم علی الخصوص جوانان عادت شده و جالب اینجاست كه انتظار ریزش ویا سفید شدن یك دانه مو راهم ندارند استفاده از موادی كه هیچ بار تغذیه ای برای بدن ندارند.فقط شكم پر كنند وبدن را با فقر مواد غذایی روبرو می كند كه خود از عوامل موثر ریزش مو سفید شدن و... مباشد.

موادی چون چیپس پفك تخمه و...از همین دسته اند.یكی دیگر از علل بسیار مهم ریزش وضعف مو در مردان استعمال دخانیات می باشد كه حتی با علم به ضرر آن باز هم شاهد ترویج آن در بین جوانان وحتی پزشكان می باشیم استعمال سیگار باعث جمع شدن چربی زائد در حول پیاز مو شده ومانع رسیدن مواد غذایی به آن میشود.انجام برخی كارها كه البته نیاز به همت والا واراده ای استوار دارد در امر مو از اهمیت زیادی برخودار است به طور مثال كمتر خانواده ای است كه برنج این منبع بزرگ ویتامن به خصوص ویتامین های خانواده ""ب"" را به طور صحیح مصرف كند وآنرا آبكش نكند.ما به پوست برنج كه همان سبوس است به چشم ماده ای زائد وكاه صفت نگاه می كنیم در حالی كه در گشورهای غربی با استفاده از آن انواع داروها را برای سفید شدن پوست وسیاه شدن مو و... میسازند وبا چند برابر قیمت به كشورهای مصرفی می فروشند.بر آن شدیم تا چند دستور راحت كه فقط نیاز به كمی رعایت دارد را برای دوستان بیاوریم.
1-سعی كنید كه در برنامه غذایی خود از سبزیجات ومیوه های تازه بسیار استفاده شود وخوردن سبزیجاتی چون كرفس جعفری كاهو واسفناج توصیه می شود. این مطلب را هم اضافه كنم كه اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو منبع عظیم آهن می باشد كه باعث تقویت استخوان وناخن ومو می شود. ذكر این نكته ضروری است كه اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی می باشد وباید همراه آبلیمو ویا ماست خورده شود.
2-بعد از استحمام اگر موهای شما پف می كند به جای استفاده از ژل ها كه باعث خفه شدن مو می شود خودداری كرده وبه جای آن از روغنهای مفید گیاهی استفاده كنید والبته به یاد داشته باشید كه هیچ روغنی نباید بیش از 3ساعت روی سر بماند وپس از آن باید با یك شامپوی خوب شسته شود.
3-از حنا این گیاه مفید استفاده كنید وبه هیچ وجه خود حنا با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده كنید كه دیگر حنایتان رنگ نمی دهد به علاوه از خواص خود ختمی نیز بهره برده اید.
4-شلتوك یا همان سبوس برنج گیاه ارزان قیمتی است كه در هر عطاری یافت می شود. می توانید از دمكرده آن مانند چای استفاده كنید.
5-از رسیدن گرد وخاك ودود به موهایتان جلوگیری كنید كه دشمن مو هستند.
سعی كنید موهای خود را با شانه پلاستیكی شانه نكرده وبهترین شانه شانه چوبی می باشد در ضمن استفاده از سشوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود واگر مجبور به استفاده از آن هستید حتی الامكان از درجه بسیار گرم ان استفاده نكنید.به علاوه از شانه كردن مو در حمام خودداری شود
چهارشنبه 16/10/1388 - 18:3

 
موضوع: یك شامپوی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

سلامت :یك شامپوی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ بهترین روش برای شامپوزدن شامل چه مرا حلی است؟ از استانداردهای شامپو زدن چه می دانید؟

كلمه شامپو از یك لغت هندو به نام چامپانا به معنای ماساژ دادن گرفته شده است.
دكتر هانیه زایررضایی
كلمه شامپو از یك لغت هندو به نام چامپانا به معنای ماساژ دادن گرفته شده است. قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوبك و كتیرا و مواد معدنی مانند خاك‌های سیلیسی استفاده می‌كردند ولی صابون متداول‌ترین ماده جهت شست وشوی مو بود و به همین علت اولین شامپوها، شامپوهای صابونی بوده اند و كم كم با پیدایش پاك كننده‌های مصنوعی مخلوطی از صابون و پاك كننده و بالاخره پاك كننده‌های خالص عرضه شدند. البته در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از مردم به علت عدم آگاهی از مشكلی كه قلیایی بودن صابون و سختی آب برای مو پدید می‌آورد، از صابون برای شستن موی خود استفاده می كنند. مهم‌ترین عملكرد شامپو، تمیزكردن مو و پوست سر و برطرف كردن چرك و آلودگی از روی سطح آن است. البته پاك كنندگی یك شامپو ویژگی مشترك همه شامپوهاست و رقابت شامپوها بر سر مسئله زیبا كردن موی سر همزمان با پاكیزگی سطح آن است. زیبایی‌های ‌مو ‌كه می‌توان از شامپو انتظار داشت درخشش و تلالو، نرمی، قابلیت اداره و فرم دهی، انبوه به نظر آمدن و سهولت شانه خوری پس از استفاده هستند.

یك شامپوی خوب باید...
یك شامپوی خوب باید كاربرد آسان و توزیع مناسب روی پوست سر داشته باشد. مشخصات كف مانند سرعت تولید كف، حجم كف، حالت كف (رقیق یا كرمی بودن آن)، پایداری كف، سهولت شست وشوی كف از بین موها و پوست سر مناسب باشدو پس از مصرف شامپو موی مرطوب به آسانی شانه شود. عطر آن ملایم بوده و ایجاد حساسیت نكند. پس از شست وشو مدت خشك شدن مو طولانی نباشد. موهای خشك حالت پذیری مناسب پیدا كنند و موهای حالت یافته نرم، براق، صاف، لغزنده و قابل كنترل باشند. مو پس از مصرف شامپو جلوه ظاهری مناسب داشته باشد و براق و زیبا باشد. شامپو روی پوست و مو ایجاد حساسیت نكندو قدرت پاك كنندگی ملایمی داشته باشد. شامپویی كه كل چربی موها را بزداید، شامپوی مطلوبی نیست. پس از شست وشو موها الكتریسیته ساكن نداشته باشند، یعنی هنگام شانه زدن موها به هوا بلند نشوند.

آداب شامپو زدن
آقایان معمولا بطری شامپو را برمی دارند، یك قطره بزرگ از شامپو روی سرشان می ریزند، مو را چنگ می زنند و بعد از اینكه شامپو كف كرد جریان‌ آب ‌را‌ وارد ‌آن می‌كنند. معمولا خانم‌ها در این مورد كمی بیشتر می دانند و درست تر عمل می‌كنند. اما اگر به عقیده شما عمل شامپو كردن به همین سادگی است ، بهتر است بیشتر فكر كنید. چون شامپو زدن عملی است كه در زندگی روزمره همه ما مرتب انجام می شود. بنابراین اشتباهاتی كه در اثر عادت‌های ناصحیح شامپو زدن مرتكب می‌شویم نیز مرتب تكرار خواهند‌شد،‌حتما می‌توانید حدس بزنید كه در دراز مدت چه صدمات جبران ناپذیری در انتظار موهایمان خواهد بود. شامپو زدن صحیح موها شامل مراحل زیر است:
گره گشائی‌ ‌از مو: موی خود را با یك شانه دندانه درشت شانه كنید تا هیچ گونه گره‌ای روی آن نمانده باشد.حواستان باشد كه هرگز موی خود را در حالت خیس شانه نكنید، چون در این حالت نیروی بیشتری برای شانه كردن مصرف می‌كنید بنابراین موی شما ممكن است شكسته شود.
آب كشی اولیه با آب ولرم: در مرحله بعدی موهای خود را با آب ولرم و نیمه گرم آبكشی نمایید. به این مرحله آبكشی اولیه و یا پیش شستشو گفته می شود كه برای زدودن گرد و غبار و به طور كلی آلودگی های قابل حل در آب انجام می‌شود. هرگز از آب داغ استفاده نكنید، چون باعث تردی و شكنندگی مویتان خواهد شد.
پخش كردن شامپو در كف دست: مقداری شامپو در كف دست خود بریزید و دست‌های خود را روی هم مالش دهید تا شامپو روی دست‌هایتان پخش شود. (حرارت دست‌های شما به عملكرد بهتر شامپو كمك می كند.) در واقع كف شامپو باید روی دست شما تشكیل شود. مقدار شامپو توسط خودتان تعیین می شود و باید به اندازه‌ای باشد كه كف آن تمام موهای شما را بپوشاند .
ماساژ دادن شامپو بر روی پوست سر با نوك انگشتان : شامپو را روی همه جای سر پخش كرده و با نوك انگشتانتان به آرامی شامپو را روی پوست سر و موهایتان ماساژ دهید. (دقت كنید كه از ناخن‌ها استفاده نكنید) برای جلوگیری از گره خوردن و شكسته شدن مو این كار را به آرامی و به صورت دایره‌ای انجام دهید .
آب كشی نهائی : در این مرحله موی خود را به خوبی آبكشی نمایید تا هرگونه بقایای شامپو از لابه‌لای موی شما زدوده شود. باز هم تاكید می شود: مو در حالت خیس نسبت به اصطحكاك خیلی حساس است، بنابراین آن را در حالت خیس به سختی مالش ندهید. همیشه در هنگام شامپو كردن موها 5 مرحله فوق را به خاطر بیاورید تا تكرار این مراحل برای شما تبدیل به عادت شود.

پاسخ به رایج‌ترین سوالات شامپویی
آیا شامپوی مورد استفاده باید هر چند وقت یك بار تعویض شود؟
این تصور از آنجا نشا‡ت گرفته كه در گذشته برخی شامپوها به علت محدودیت تواناییشان در زدودن كامل آلودگی‌های مو و پوست سر، نوع خاصی از آلودگی ها را روی سر انباشته می‌كرد. بنابراین به مردم سفارش می‌شد كه هر چند وقت یك‌بار شامپوی خود را تعویض كنند تا این مشكل برطرف شود.اما در صورتی كه شامپوی مصرفی شما باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست سر شما نمی‌شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. ازطرفی وفاداری به یك مارك خاص نیز توصیه نمی شود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه محصولات جدیدی با خواص متنوع عرضه می‌شود كه عدم استفاده از آنها به دلیل آنكه محصولی كه استفاده می‌كرده‌ایم امتحان خود را پس داده ! محروم كردن خود از پیشرفت‌های تكنولوژی است.

آیا استفاده مكرر از شامپو باعث كدر شدن و آسیب دیدن مو می‌شود؟
استفاده از شامپوهای نا مناسب و عدم به كارگیری روش صحیح استفاده از شامپو باعث كدورت و آسیب دیدگی موها می‌شود، اما حالا كه شامپوی مناسب موی خود را پیدا كرده‌اید و با روش صحیح شامپو كردن و خشك كردن مو نیز آشنا شده اید می توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.
‌آیا شامپوی نامناسب باعث ریزش موی سر می شود؟
مردم وقتی شامپوی خود را عوض می كنند، معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود می نمایند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فراورده جدید نسبت می دهند و بر عكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شد، بازهم فراورده جدید را مقصر می‌دانند. مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپو‌جدید‌نسبت می‌دهند.تحقیقات نشان داده تعداد كمی از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن ، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی های توارثی در ریزش مو آگاه هستند. حقیقت آن است كه شامپوها باعث ریزش مو نمی‌شوند. ضمن اینكه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول روز ندارند.
مدت زمان آبكشی شامپو تا چه حد باید طولانی باشد؟
پس از استفاده از شامپو موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی كنید، تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری می شود بر خلاف كاندیشنر، آبكشی شامپو هر چه كاملتر باشد بهتر است.

برای آبكشی شامپو باید از آب سرد استفاده كنم یا آب گرم؟
برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به طور كامل از روی مو خارج گردد. اما دمای آب كشی كاندیشنر بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید. استفاده از آب سرد هم فقط برای كاندیشن كردن عمقی مو انجام می شود.
آیا می‌توان از صابون به جای شامپو استفاده كرد؟
صابون به علت شویندگی بسیار زیادی كه دارد علاوه‌بر‌چرك، چربی های مفید پوست را هم شسته و خارج می‌كند. ضمن اینكه صابون‌های معمولی دارای اندیس pH بالایی هستند به همین جهت پولك‌های مو را از هم باز نگه داشته، موی شما را مستعد آسیب می كنند. ضمن اینكه سختی آب، امروزه مزید بر علت شده است زیرا املاح معدنی موجود در آب در اثر استعمال صابون روی سطح مو رسوب كرده و مو را كدر می‌كند.
آیا نمك دریا و كلر استخر باعث تخریب مو می‌شود؟
اگر آب شور دریا بدون شستشو روی مو خشك شود، مقدار زیادی از رسوب نمك روی سطح مو انباشته شده و باعث خشكی و سنگینی مو می‌شود؛ همچنین كلر موجود در آب استخر یك بی‌رنگ كننده ضعیف است كه باعث‌از‌بین‌رفتن رنگدانه مو به مرور زمان می‌شود. بنابراین باید بعد از شنا ، مو به خوبی شسته و آبكشی شود. استفاده از شامپوها و محلول‌هایی كه اختصاصا برای شستشوی مو بعد از شنا ساخته شده، می تواند مفید باشد.
آیا باید از شامپوی خاصی برای پاك كردن ژل و واكس موی سر استفاده كنم؟
برخی شامپوها (مانند شامپو شفاف كننده پنتین) برای جلوگیری از انباشتگی حاصل از استفاده روزانه محصولات آرایشی شكل دهنده (از جمله ژل و واكس مو) طراحی شده شده است.
آیا اگر شامپو برای 2 تا 3 دقیقه روی سر باقی بماند تاثیر بیشتری خواهد داشت؟
بله. شامپو های حاوی مواد حالت دهنده بهتراست دو تا سه دقیقه بر روی مو بمانند تا مواد حالت دهنده موجود در آن بتوانند عمل خنثی كردن بارهای الكتریكی را بهتر انجام دهند.
چه عامل یا عواملی می‌تواند باعث بروز خشكی و خشن شدن مو پس از حمام شود ؟
عواملی مانند آب كشی نشدن كامل شامپو، استفاده از شامپوهای ارزان قیمت و خشن و همچنین استفاده از شامپوهایی كه برای موی سر شما مناسب نیست، می‌توانند باعث بروز این مشكلات شود.
میزان منطقی مصرف شامپو در هر بار حمام كردن چقدر است؟
میزان مصرف شامپو بستگی به میزان آلودگی مو و پوست سر، همچنین بلندی مو دارد. به عنوان یك قاعده كلی میزان مصرف شامپو باید به اندازه‌ای باشد كه موقع به كارگیری، كف حاصل از آن تمام سطح مو را بپوشاند. (به یاد داشته باشید زمان به كارگیری شامپو بعد از مرحله آبكشی اولیه است یعنی زمانی كه موی خود را به خوبی باآب خیس كرده اید.)
آیا استفاده از شامپو بچه برای كسانی كه پوست حساس دارند بهتر است؟
خیر، تفاوت شامپوهای بچه با شامپوهای معمولی اندیس pH، نوع و غلظت مواد فعال آن است. اندیس pH شامپوهای بچه طوری تنظیم شده كه با pH چشم مطابقت داشته و میزان ریزش اشك را حداقل كند. در حالی كه پوست سر به pH كمتری نیاز دارد. بنابراین به افرادی كه دارای پوست سر حساس هستند پیشنهاد می‌شود، به جای استفاده از شامپو بچه از شامپوهای ملایم استفاده كنند.
چهارشنبه 16/10/1388 - 18:2

 پزشکی(سلامتی و بهداشت) :: بهداشت پوست و مو 

موضوع: ده تذکر مهم برای جلوگیری از ریزش موی سر:

1.خانم هایی که موهایشان را با مواد شیمیایی همچون: رنگ مو-مواد دکلراسیون- فر و صاف ارایش کرده اند جلوگیری کنند.
2.اقایان موهای خود را کوتاه نگه دارند.
3.از شوینده های غیر طبیعی برای شستن سر استفاده نگردد.
4.از محیط های دارای هوای الوده به انواع دود و گرد و غبار و ذرات سمی بخارات چربی معلق در هوا و .... دوری شود.
5.از مطالعه و کار های فکری شدید دوری شود.
6.از ناراحتی های فکری و نگرانی ها دوری کنند.
7.از قرار گرفتن در مقابل تشعشعات ایکس و گامی جلوگیری شود.
8.از وسایل بهداشتی مانند صابون- شانه-حوله - قیچی- ماشین اصلاح و نظایر ان بصورت اختصاصی استفاده شود.
9.زمانبندی برای استحمام موها تایین شود.
10.تغذیه بصورت مناسب و طبیعی انجام گردد
بحث اجمالی درباره کیفیت شستشوی موی سر:
1.دیر یا زود شستن
2.نحوه اصلی شستشو شستشو و طریقه ان یکی از مهم ترین عوامل برای تامین سلامت مو ها و یا ریزش انها به شمار می رود.
شستشوی سر باید روی اصول صحیح و علمی صورت گیرد و در غیر این صورت ریزش مو ها را به دنبال خواهد داشت.
غالبا مشاهده می شود که هنگام استحمام بدون رعایت قواعدش عمل می کنند.یعنی در هر زمان دلخواه به حمام می روند .گاه یک روز در میان و گاه سه روزدرمیان و گاهی هفته ای و بطورکل در زمانی که دوست داشته باشند. زود شستن و یا دیر شستن یکی از عوامل مهم ریزش مو است.
من پیشنهاد می کنم هر یک روز در میان به حمام بروند.اما اگر زودتر یعنی هر روز بروند موها وقت برای استراحت کافی را ندارند و بر عکس اگر دیر تر روند ریزش مو ها بیشتر شده و پوست سر را چربی - دود - ذرات معلق در هوا و عرق و... فرا می گیرد.
نحوه اصلی شستشوی مو:
نحوه شستشوی موها نیز در سلامت مو و جلوگیری از ریزش غیر طبیعی جلوگیری می کند. نا اگاهی در این امر خود باعث ریزش مو می شود. می دانید که بعضی از سر ها چرب است و برخی خشک و گروهی نرمال می باشد و اگر کسی نحوه شستشویش را فرا گیرد و رعایت کند از ریزش غیر طبیعی مو هایش جلوگیری می شود.
اصول صحیح شستشوی مو را در هر سه نوع پوست در کتاب(بهداشت مو) شرح داده شده است.
اغلب دیده می شود که سر را با خشونت می شویند که گویا با موها جنگ و ستیز دارند و بعضی از اقایان هنگام شستن مو با برس های پلاستیکی به شدت پوست را برس می کشند.
در هنگام بعد از استحمام نیز ریشه مو ضعیف است و شانه کردن مو بلافاصله باعث ریزش مو می شود.
تاثیر فشار عمودی اب به هنگام استحمام: فشار ابی که به صورت عمودی بر روی سر می شود خود باعث ریزش مو می شود.من پیشنهاد می کنم از فشار عمودی اب بروی قسمت فوقانی سر بکاهید. رو هایی که در سراسر جهان استفاده می شود: 1.دوشهایی عمودی که درست بالای سر قرار گرفته است. 2.دوشهایی مایل بر روی دیوار حمام. 3.دوشهای دستی یا تلفنی . روش 3 بهترین انها است. شوک هایی که از اب های سرد و گرم وارد می شود: در بعضی مواقع در حمام یا توسط خود و یا توسط دستگاه گرم کننده اب سرد و گرم می شود که باعث انبساط و انقباض مو شده و مو می ریزد. همچنین نباید با اب بسیار داغ یا بسیار سرد شست .ابی ولرم متناسب با دمای بدن مناسب است.
تراشیدن بوسیله تیغ: اغلب مشاهده می شود بعضی از مردان در تابستان مو های خود را تیغ میاندازند تا تقویت شود اما سخت در اشتباهند که علاوه بر انکه تقویت دهنده نیست مضر هم هست بدلایل زیر:
1.تیغ موها را تقویت نکرده و زیان اورترین وسیله است.
2.اشعه ی سوزان افتاب به سر تیغ انداخته شده اسیب می رساند.
3.اگر کلاه هم به سر باد خیلی بد تر. البته موی کوتاه فوق العاده برای مو خوب است مخصوصا برای مردان.
رعایت این نکات از ریزش غیر طبیعی مو جلوگیری کرده و اگر ریزش مو ها ارثی باشد مدت ان را بسیار افزایش می دهد.البته داروی معروف(ماینوکسیدیل)که دارویی هورمونی است از ریزش مو جلوگیری می کند اما باید انرا همیشه مصرف کرد.اگر هم ریزش مو ارثی باشد تنها مدت انرا افزایش می دهد و در سنین خیلی با لاتر مو ها می ریزد.
نوشته شده توسط: محمد حسین عشایری
چهارشنبه 16/10/1388 - 18:0

 

موضوع: اختلال در خون‌رسانی عامل‌ ‌اصلی ریزش موهفته نامه سلامت به نقل از ایسنا: یكی از مهم‌ترین عوامل ریزش موهای بالای سر مردان كه می‌تواند باعث طاسی و كم مویی شود، نرسیدن خون كافی به پوست سراست.
به گفته محققان در هنگام خواب، گذاشتن سر بر روی متكا یا بالش و نظایر آن باعث می‌شود كه سر بالاتر از بدن قرار گرفته و خون كمتری به ریشه‌های موهای آن قسمت از بدن برسد. همچنین سیگار كشیدن، مصرف زیاد شكر و نمك و عوامل منعقدكننده خون از تغذیه مطلوب و كافی ریشه موهای سر جلوگیری به عمل می آورد. تصلب شرائین نیز كه ناشی از رسوب اسیدهای چرب در رگ‌هااست از عوامل موِثر در اختلال در خونرسانی به ریشه موهاست.
چهارشنبه 16/10/1388 - 17:57

 پزشکی(سلامتی و بهداشت) :: بهداشت پوست و مو 

موضوع: ساخت پوست مصنوعی با استفاده از ابریشم

محققان چینی موفق شدند با استفاده از ابریشم پوست مصنوعی تولید کنند، این پوست مصنوعی تمام قابلیت‌های پوست طبیعی را دارد.
به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از پایگاه خبری شینهوا، محققان دانشگاه زه‌جیانگ چین پس از 10 سال تحقیق موفق شدند با استفاده از ابریشم پوست مصنوعی تولید کنند.
به گفته محققان این پوست همانند پوست طبیعی نرم و انعطاف پذیر و نفوذ پذیر بوده و همچون پوست طبیعی دارای میل ترکیبی بالایی است.
از این پوست می‌توان درکاهش صدمات وارده بر پوست و کاهش اثر و نشان زخم‌ها استفاده کرد.
این پوست جدید را می‌توان در یخچال‌های معمولی نگه‌داشت و در زمان موردنیاز پس ازگرم کردن استفاده کرد.
متخصصان پوست پس از آزمایش‌های اولیه کارآیی این پوست جدید را تایید کرده و به افرادی که بر اثر تصادف‌های مختلف دچار آسیب‌های پوستی شده‌اند توصیه می‌کنند تا از این پوست مصنوعی جدید استفاده کنند.
چهارشنبه 16/10/1388 - 17:56

نفخ شکم عبارت است از باد کردگی شکم به سبب وجود گاز زیاد در مجراهای گوارشی (3). که یکی از مهمترین ناراحتی‌های‌ دستگاه گوارش می‌باشد (1). تجمع گازها در روده پدیده بی‌نهایت ناخوشایند و اغلب دردناک است. حالت نفخ اغلب خود را به شکل اتساع شکم، درد شکمی، صدای غرغر شکم، آروغ زدن، بوی بدن دهان، سیری زودرس، تهوع و افزایش دفع گاز از مخرج نشان می‌دهد. در مورد افزایش دفع گاز از مخرج باید به خاطر داشت که در صورتیکه دفع گاز به بیشتر 25 مرتبه در روز برسد غیر طبیعی است (6). نفخ شکم می‌تواند به تمامی آسیب‌های مجاری معده و روده مانند التهاب حاد معده، اختلالات کبد و لوزالمعده و همچنین به آسیب‌های روده باریک به ویژه کولون منجر گردد (3).

در دستگاه گوارش گازهای مختلفی وجود دارد گازهای موجود در معده عبارتند از: اکسیژن (O2)، نیتروژن (N2 ) و دی‌اکسید کربن (CO2). همچنین در روده بزرگ گازهای ئیدروژن (H2)، متان (CH4) و دی اکسید کربن تولید می‌گردد. گازهای اکسیژن و نیتروژن موجود در معده از طریق بلع هوا وارد می‌گردن که در اثر آروغ زدن ممکن است خارج شود (7 و 6). گاز دی‌اکسید کربن نیز از اسید معده بوجود می‌آید (6).

گاز تولید شده توسط باکتریها در کولون یک رویداد طبیعی است (5). به عنوان مثال الیگو ساکارید‌های Raffinose و Stachyose جدا شده از لوبیا خیلی راحت‌تر تحت فرمانتاسیون (تخمیر) باکتریهای کولون قرار می‌گیرد و به دی اکسید کربن و ئیدروژن و متان تبدیل می‌شود (5 و2).

فلور باکتریال روده از پلی ساکارید‌های غیر قابل  هضم مواد غذایی نظیر مواد غذایی گندم کامل و برخی از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند به عنوان ماده اولیه برای تولید ئیدروژن استفاده نماید (1). دی‌اکسید کربن هم می‌تواند طی متابولیسم باکتریها بوجود آید یا حاصل از عمل بی‌کربنات با اسید کلریدریک و اسیدهای چرب باشند (1). متانول نیز در  افراد نرمال توسط باکتریها بوجود می‌آید که به نظر می‌رسد یک خصیصه خانوادگی در اثر عوامل محیطی است (1).

افرادی که روده آنها مقدار زیادی متانول تولید می کنند و یا غذاهایی با فیبر زیاد مصرف می‌نمایند، مدفوعشان در آب شناور می‌ماند. مدفوع شناور در بیماران دارای سندرم سوء جذب هم دیده می‌شود که به علت تولید دی‌اکسید کربن و ئیدروژن از غذاهای جذب نشده است (1). بنابراین کسانی که به علت گاز روده اتساع شکم و ناراحتنی دارند ممکن است اختلالاتی در زمینه حرکات روده یا سندرم‌های سوء جذب داشته باشند که حتماً در موارد شدید بایستی برطرف شود (1).

به طور کلی یک روده نرمال روزانه 7 تا 10 لیتر گاز تولید می‌کند و بیشتر گازهای تولید شده در داخل خون جذب می‌شود و فقط 600 میلی‌لیتر از گازها بیرون رانده می‌شود (5). لازم به ذکر است که عمده‌ترین گازهای تولید شده نیتروژن است که حدود 90 درصد گازهای دفعی را تشکیل می‌دهد (6).

علل افزایش گازهای روده‌ای :

نفخ شکم علل متعددی دارد که در ذیل به بررسی برخی از اهم علتها می‌پردازیم:

اگر چه پدیده تخمیر باکتریایی و تولید گاز در روده یک پدیده نرمال است با این وجود اگر مقادیر بالایی از ئیدروژن و اکسیژن در رکتال در اثر افزایش تخمیر باکتریایی و سوء جذب از تخمیر یک ماده (مانند لاکتوز) بوجود می‌آید. نفخ شکم پیش می‌آید (5). اگر مسأله تولید گاز و تجمع آن در روده در اثر کمبود آنزیم برای گوارش ماده غذایی (مانند لاکتوز) باشد، در این صورت باید ماده غذایی از رژیم کاسته و یا به طور کلی حذف گردد (5).

نفخ شکم می‌تواند علت آئروفاژی (aerophagia) داشته باشد. (7و6و5و2 و1). در هنگام خوردن و آشامیدن مقداری هوا بلعیده می‌شود. بیشتر این گازها زمانیکه در معده تجمع می‌یابند. آروغ زده می شوند و فقط مقدار کمی از آنها در کولون ساخته می‌شوند (5). گازهای تولید شده در نتیجه آئروفاژی بیشتر از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند که در رکتال متمرکز می‌شود (5و2).

پدیده آئروفاژی می‌تواند به وسیله آرام خوردن، جویدن با دهان بسته و خودداری کردن از نوشیدن توسط نی، صحبت کردن در حین غذا خوردن و جویدن آدامس، صمغ و یا تنباکو جلوگیری شود (7و5و2).

برخی از مواد غذایی بویژه میوه‌ها وسبزیجات در بدن تولید گاز می‌نماید (5 و3). بدین ترتیب  که باکتریها با عمل تخمیر خیلی سریع تولید گاز می‌نمایند (3). به طور کلی مواد غذایی را از نظر میزان تولید گاز به 3 دسته تقسیم می‌نمایند :

الف ) غذاهایی که ایجاد مقادیر زیادی گاز می‌کنند. شامل : شیر و فرآورده‌های لبنی. حبوبات به ویژه انواع لوبیا و عدس و سبزیجاتی مثل انواع کلم پیاز پیازچه ترب و تربچه شغلم فلفل سبز و قرمز هویج کرفس میوه‌هایی نظیر سیب، موز، انگور، کشمش، زردآلو و آلو، طالبی ، گرمک، خربزه قندک[1]، هندوانه و آوکادو.

ب) غذاهایی که ایجاد مقادیر متوسط گاز می‌کنند شامل خمیری که در پخت شیرینی به کار می‌رود. سیب‌زمینی، بادمجان و آب کربنات.

ج) غذاهایی که ایجاد مقادیر معمولی گاز می‌کنند. شامل گوشت و ماهی، سبزیجاتی مثل خیار و کاهو و میوه‌های خشک (7 و 5). همانطور که ذکر گردید حبوبات از مواد غذایی هستند که تولید مقادیر زیادی گاز می‌نمایند. زیرا حبوبات حاوی قندی به نام Raffinose هستند که قابل هضم نبوده ولذا در روده می‌ماند و در روده بزرگ تبدیل به اسیدهای چرب و گاز ئیدروژن می‌شود و در نتیجه برای بیمار ایجاد نفخ می‌کند (7).

یکی از راههای مناسب و مؤثر برای از بین بردن نفخ ناشی از حبوبات آن است که آنها را به مدت 24 ساعت قبل در آب خیسانده وبعد از 24 ساعت آب آن را دور ریخته و بعد از طبخ با غذاهای مختلف مصرف کرد. مطمئناً از این راه خاصیت نفخ‌زایی حبوبات بسیار کمتر است.

علاوه بر عوامل فوق‌الذکر که در بروز نفخ مؤثرند در سالهای اخیر عفونتهای قارچی که باعث اسهال و نفخ می‌شود بسیار شایع شده است (4). شایع‌ترین نوع این قارچ‌ها کاندیدا آلبیکانز است. این قارچ در روده باعث تولید گاز و الکل می‌شود و در نتیجه شخص دچار نفخ می‌شود. همچنین این قارچ همانند انسولین می‌تواند باعث کاهش قند خون شود، عطش و علاقه مفرط به مصرف مواد کربوئیدرات‌دار مانند شیرینی در شخص افزایش‌ می‌یابد. در صورت ابتلای طولانی مدت به این قارچ، ممکن است شخص  دچار افزایش وزن شود. در صورت بروز چنین مشکلی با تغییر برنامه غذایی می‌توان بستر تغذیه‌ای قارچ را از بین برد. بدین ترتیب قارچ با کمبود مواد غذایی روبرو می‌شود. اگر همزمان با این عمل از درمان دارویی ضد قارچی استفاده شود، قارچ می‌تواند برای پیدا کردن غذا از جدار روده وارد سایر اندامها و حتی دستگاه گوارش خون گردد و مشکلاتی را پدید آورد.

در تغییر برنامه غذایی باید به کیفیت، کمیت و نوع غذاها توجه کرد. همه غذاها باید در کمال تازگی و پاکیزگی تهیه شوند، به ویژه سبزیها را باید به خوبی شست تا از بروز عفونتهای مجدد جلوگیری شود.باید از مصرف کنسروها و غذاهای آماده و همچنین انواع سس‌ها مانند کچاپ اجتناب کرد. این محصولات اغلب حاوی مقادیر زیادی شکر هستند. باید از مصرف هر چیز شیرینی صرفنظر کرد. به جز عسل باید از خوردن هر نوع ماده غذایی که حاوی شکر، قند طبیعی و آرد سفیدند مانند انواع میوه‌های خشک شده، کیک، شیرینی، شکلات و آب نبات، مارمالاد، برگه‌ها (برگه آلو و برگه هلو) پلو و ماکارونی پرهیز شود. همچنین مصرف الکل، لیموناد، ماست‌های میوه‌ای، مخلوط شیر و میوه، آب میوه و میوه‌های خیلی شیرین مانند موز و سیب شیرین نیز ممنوع است. خوردن انواع میوه‌های ترش مثل :گریپ‌فورت، سیب ترش و گلابی مجاز است. پس از پایان دوره درمان می‌توان دیگر بار از انواع میوه‌ها استفاده کرد.

در برنامه غذایی ضد قارچ می‌توان انواع حبوبات و لبنیات غیر شیرین را گنجاند. مصرف روزانه ماست، دوغ، پیاز و تره فرنگی، ترب، سیر، ترب کوهی سودمند است. این مواد باعث حفاظت از روده‌های می‌شود. برای مقابله با قارچ بهتر است پس از دوره درمان نیز از مصرف شکر خالص، آرد سفید و دیگر محصولاتی که حاوی این موادند، خودداری شود.

پایان

چهارشنبه 16/10/1388 - 17:4

 

 

 

 

چهارشنبه 16/10/1388 - 9:51

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 600x450 and weights 189KB.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 600x450 and weights 294KB.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 600x450 and weights 186KB.
چهارشنبه 16/10/1388 - 9:46

 

تشكیل كنگره علمی زندگی امام هشتم در جوار تربت پاك آن بزرگ‌وار و هم‌زمان با سال‌روز ولادت آن حضرت، گام تازه‌ای در جهت روشن‌گری چهره تابناك ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) و آشنائی با زندگی‌نامه پرحماسه و پررنج آن پیشوایان عظیم‌الشأن است. باید اعتراف كنیم كه زندگی ائمه (علیهم‌السّلام) به درستی شناخته نشده و ارج و منزلت جهاد مرارت‌بار آنان حتی بر شیعیانشان پوشیده مانده است.مهم‌ترین چیزی كه در زندگی ائمه به‌طور شایسته مورد توجه قرار نگرفته، عنصر "مبارزه حاد سیاسی" است. از آغاز نیمه دوم قرن اول هجری كه خلافت اسلامی به‌طور آشكار با پیرایه‌های سلطنت آمیخته شد و امامت اسلامی به حكومت جابرانه پادشاهی بدل گشت، ائمه اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) مبارزه سیاسی خود را به شیوه‌ای متناسب با اوضاع و شرائط، شدت بخشیدند. این مبارزه بزرگ‌ترین هدفش تشكیل نظام اسلامی و تأسیس حكومتی بر پایه امامت بود.

تاریخ نتوانسته است ترسیم روشنی از دوران ده‌ساله زندگی امام هشتم در زمان هارون و بعد از او در دوران پنج‌ساله جنگ‌های داخلی میان خراسان و بغداد به ما ارائه كند، اما به تدبر می‌توان فهمید كه امام هشتم در این دوران همان مبارزه درازمدت اهل‌بیت را كه در همه اعصار بعد از عاشورا استمرار داشته با همان جهت‌گیری و همان اهداف ادامه می‌داده است.

اكنون جای آن است كه به اختصار، حادثه ولیعهدی را مورد مطالعه قرار دهیم. در این حادثه امام هشتم علی‌بن‌موسی‌الرضا در برابر یك تجربه تاریخی عظیم قرار گرفت و در معرض یك نبرد پنهانی سیاسی كه پیروزی یا ناكامی آن می‌توانست سرنوشت تشیع را رقم بزند، واقع شد. مأمون از دعوت امام هشتم به خراسان چند مقصود عمده را تعقیب می‌كرد:

اولین و مهم‌ترین آن‌ها، تبدیل صحنه‌ی مبارزات حاد انقلابی شیعیان به عرصه فعالیت سیاسی آرام و بی‌خطر بود. همان‌طور كه گفتم شیعیان در پوشش تقیه، مبارزاتی خستگی‌ناپذیر و تمام نشدنی داشتند،این مبارزات كه با دو ویژگی همراه بود، تأثیر توصیف‌ناپذیری در برهم زدن بساط خلافت داشت، آن دو ویژگی، یكی مظلومیت بود و دیگری قداست... با این كار مأمون آن دو ویژگی مؤثر و نافذ را نیز از گروه علویان می‌گرفت زیرا جمعی كه رهبرشان فرد ممتاز دستگاه خلافت و ولیعهد پادشاه مطلق‌العنان وقت و متصرف در امور كشور است نه مظلوم است و نه آن‌چنان مقدس.

دوم: تخطئه مدعای تشیع مبنی بر غاصبانه بودن خلافت‌های اموی و عباسی و مشروعیت دادن به این خلافت‌ها بود.

سوم: این‌كه مأمون با این كار، امام را كه همواره یك كانون معارضه و مبارزه بود، در كنترل دستگاه‌های خود قرار می‌داد و به‌جز خود آن حضرت، همه سران و گردن‌كشان و سلحشوران علوی را نیز در سیطره خود در می‌آورد.

چهارم: این‌كه امام را كه یك عنصر مردمی و قبله امیدها و مرجع سؤال‌ها و شكوه‌ها بود در محاصره مأموران حكومت قرار می‌داد و رفته‌رفته رنگ مردمی بودن را از او می‌زدود و میان او مردم و سپس میان او و عواطف و محبت‌های مردم فاصله می‌افكند.

هدف پنجم این بود كه با این كار برای خود وجهه و حیثیتی معنوی كسب می‌كرد. طبیعی بود كه در دنیای آن روز همه او را بر این‌كه فرزندی از پیغمبر و شخصیت مقدس و معنوی را به ولیعهدی خود برگزیده و برادران و فرزندان خود را از این امتیاز محروم ساخته است ستایش كنند و همیشه چنین است كه نزدیكی دین‌داران به دنیاطلبان از آبروی دین‌داران می‌كاهد و بر آبروی دنیاطلبان می‌افزاید.

ششم آن‌كه در پندار مأمون، امام با این كار، به یك توجیه‌گر دستگاه خلافت بدل می‌گشت. بدیهی است شخصی در حد علمی و تقوائی امام با آن حیثیت و حرمت بی‌نظیری كه وی به‌عنوان فرزند پیامبر در چشم همگان داشت، اگر نقش توجیه حوادث را در دستگاه حكومت برعهده می‌گرفت هیچ نغمه‌ی مخالفی نمی‌توانست خدشه‌ای بر حیثیت آن دستگاه وارد سازد. این همان حصار منیعی بود كه می‌توانست همه‌ی خطاها و زشتی‌های دستگاه خلافت را از چشم‌ها پوشیده بدارد.

اكنون به تشریح سیاست‌ها و تدابیر امام علی‌بن‌موسی‌الرضا در این حادثه می‌پردازیم:

1- هنگامی‌كه امام را از مدینه به خراسان دعوت كردند آن حضرت فضای مدینه را از كراهت و نارضائی خود پركرد، به‌طوری‌كه همه‌كس در پیرامون امام یقین كردند كه مأمون با نیت سوء حضرت را از وطن خود دور می‌كند. امام بدبینی خود به مأمون را با هر زبان ممكن به همه‌ی گوش‌ها رساند. در وداع با حرم پیغمبر، در وداع با خانواده‌اش هنگام خروج از مدینه، در طواف كعبه كه برای وداع انجام می‌داد، با گفتار و رفتار، با زبان دعا و زبان اشك، بر همه ثابت كرد كه این سفر، سفر مرگ اوست. همه كسانی كه باید طبق انتظار مأمون نسبت به او خوش‌بین و نسبت به امام به خاطر پذیرش پیشنهاد او بدبین می‌شدند در اولین لحظات این سفر دل‌شان از كینه مأمون كه امام عزیزشان را این‌طور ظالمانه از آنان جدا می‌كرد و به قتلگاه می‌برد لبریز شد.

2- هنگامی‌كه در مرو پیشنهاد ولایت‌عهدی آن حضرت مطرح شد، حضرت به شدت استنكاف كردند و تا وقتی مأمون صریحاً آن حضرت را تهدید به قتل نكرد آن را نپذیرفتند. این مطلب همه‌جا پیچید كه علی‌بن‌موسی‌الرضا ولیعهدی و پیش از آن خلافت را كه مأمون به او با اصرار پیشنهاد كرده بود نپذیرفته است. دست‌اندركاران امور كه به ظرافت تدبیر مأمون واقف نبودند ناشیانه عدم قبول امام را همه‌جا منتشر كردند، حتی فضل‌بن‌سهل در جمعی از كارگزاران و مأموران حكومت گفت من هرگز خلافت را چنین خوار ندیده‌ام، امیرالمؤمنین آن را به علی‌بن‌موسی‌الرضا تقدیم می‌كند و علی‌بن‌موسی دست رد به سینه‌ی او می‌زند.

3- با این همه علی‌بن‌موسی‌الرضا فقط بدین شرط ولیعهدی را پذیرفت كه در هیچ‌یك از شئون حكومت دخالت نكند و به جنگ و صلح و عزل و نصب و تدبیر امور نپردازد و مأمون كه فكر می‌كرد فعلاً در شروع كار این شرط قابل تحمل است و بعدها به تدریج می‌توان امام را به صحنه فعالیت‌های خلافتی كشانید، این شرط را از آن حضرت قبول كرد. روشن است كه با تحقق این شرط، نقشه‌ی مأمون نقش برآب می‌شد و بیشترین هدف‌های او نابرآورده می‌گشت.

4- اما بهره‌برداری اصلی امام از این ماجرا بسی از اینها مهم‌تر است: امام با قبول ولیعهدی، دست به حركتی می‌زند كه در تاریخ زندگی ائمه پس از پایان خلافت اهل بیت در سال چهلم هجری تا آن روز و تا آخر دوران خلافت بی‌نظیر بوده است و آن برملا كردن داعیه‌ی امامت شیعی در سطح عظیم اسلام و دریدن پرده غلیظ تقیه و رساندن پیام تشیع به گوش همه مسلمان‌هاست. تریبون عظیم خلافت در اختیار امام قرار گرفت و امام در آن سخنانی را كه در طول یكصد و پنجاه سال جز در خفا و با تقیه و به خصیصین و یاران نزدیك گفته نشده بود به صدای بلند فریاد كرد و با استفاده از امكانات معمولی آن زمان كه جز در اختیار خلفا و نزدیكان درجه یك آن‌ها قرار نمی‌گرفت آن را به گوش همه رساند.

5- درحالی‌كه مأمون امام را جدا از مردم می‌پسندید و این جدائی را در نهایت وسیله‌ای برای قطع رابطه‌ی معنوی و عاطفی میان امام و مردم می‌خواست، امام در هر فرصتی خود را در معرض ارتباط با مردم قرار می‌داد، با این‌كه مأمون آگاهانه مسیر حركت امام از مدینه تا مرو را به طرزی انتخاب كرده بود كه شهرهای معروف به محبت اهل بیت مانند كوفه و قم در سر راه قرار نگیرند. امام در همان مسیر تعیین شده، از هر فرصتی برای ایجاد رابطه‌ی جدیدی میان خود و مردم استفاده كرد. در اهواز آیات امامت را نشان داد، در بصره خود را در معرض محبت دل‌هائی كه با او نامهربان بودند قرار داد، در نیشابور حدیث سلسلةالذهب را برای همیشه به یادگار گذاشت و علاوه بر آن نشانه‌های معجزه‌آسای دیگری نیز آشكار ساخت و در جابه‌جای این سفر طولانی فرصت ارشاد مردم را مغتنم شمرد، در مرو كه سر منزل اصلی و اقامت‌گاه خلافت بود هم هرگاه فرصتی دست داد حصارهای دستگاه حكومت را برای حضور در انبوه جمعیت مردم شكافت.

6- نه تنها سرجنبانان تشیع از سوی امام به سكوت و سازش تشویق نشدند بلكه قرائن حاكی از آن است كه وضع جدید امام موجب دل‌گرمی آنان شد و شورش‌گرانی كه بیشترین دوران‌های عمر خود را در كوه‌های صعب‌العبور و آبادی‌های دوردست و با سختی و دشواری می‌گذراندند با حمایت امام علی‌بن‌موسی‌الرضا حتی مورد احترام و تجلیل كارگزاران حكومت در شهرهای مختلف نیز قرار گرفتند.
مأمون نه تنها با حضور او نتوانسته معارضان شیعی خود را به خود خوشبین و دست و زبان تند آنان را از خود و خلافت خود منصرف سازد بلكه حتی علی‌بن‌موسی مایه‌ی امان و اطمینان و تقویت روحیه آنان نیز شده است، در مدینه و مكه و دیگر اقطار مهم اسلامی نه فقط نام علی‌بن‌موسی به تهمت حرص بدنیا و عشق به مقام و منصب از رونق نیفتاده بلكه حشمت ظاهری بر عزت معنوی او افزوده شده و زبان ستایش‌گران پس از ده‌ها سال به فضل و رتبه معنوی پدران مظلوم و معصوم او گشوده شده است. كوتاه سخن آن‌كه مأمون در این قمار بزرگ نه تنها چیزی بدست نیاورده كه بسیاری چیزها را از دست داده و در انتظار است كه بقیه را نیز از دست بدهد. این‌جا بود كه مأمون احساس شكست و خسران كرد و در صدد بر آمد كه خطای فاحش خود را جبران كند و خود را محتاج آن دید كه پس از این همه سرمایه‌گذاری سرانجام برای مقابله با دشمنان آشتی‌ناپذیر دستگاه‌های خلافت یعنی ائمه اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) به همان شیوه‌ای متوسل شد كه همیشه گذشتگان ظالم و فاجر او متوسل شده بودند، یعنی قتل.

بدیهی است قتل امام هشتم پس از چنان موقعیت ممتاز به آسانی میسور نبود. قرائن نشان می‌دهد كه مأمون پیش از اقدام قطعی خود برای به شهادت رساندن امام به كارهای دیگری دست زده است كه شاید بتواند این آخرین علاج را آسان‌تر به كار برد، شایعه‌پراكنی و نقل سخنان دروغ از قول امام از جمله این تدابیر است، به گمان زیاد این‌كه ناگهان در مرو شایع شد كه علی‌بن‌موسی همه مردم را بردگان خود می‌داند جز با دست‌اندركاری عمال مأمون ممكن نبود.

هنگامی‌كه ابی‌الصلت این خبر را برای امام آورد حضرت فرمود: "بار الها، ای پدیدآورنده آسمان‌ها و زمین تو شاهدی كه نه من و نه هیچ یك از پدرانم هرگز چنین سخنی نگفته‌ایم و این یكی از همان ستم‌هائی است كه از سوی اینان به ما می‌شود."

تشكیل مجالس مناظره با هر آن كسی كه كمتر امیدی به غلبه او بر امام می‌رفت نیز از جمله همین تدابیر است. هنگامی‌كه امام، مناظره كنندگان ادیان و مذاهب مختلف را در بحث عمومی خود منكوب كرد و آوازه دانش و حجت قاطعش در همه جا پیچید، مأمون در صدد برآمد كه هر متكلم و اهل مجادله‌ای را به مجلس مناظره با امام بكشاند، شاید یك نفر در این بین بتواند امام را مجاب كند. البته چنان كه می‌دانیم هر چه تشكیل مناظرات ادامه می‌یافت قدرت علمی امام آشكارتر می‌شد و مأمون از تأثیر این وسیله نومیدتر.

در آخر چاره‌ای جز آن نیافت كه به دست خود و بدون هیچ‌گونه واسطه‌ای امام را مسموم كند و همین كار را كرد و در ماه صفر دویست و سه هجری یعنی قریب دو سال پس از آوردن آن حضرت از مدینه به خراسان و یك سال و اندی پس از صدور فرمان ولیعهدی به نام آن حضرت دست خود را به جنایت بزرگ و فراموش نشدنی قتل امام آلود.

 

چهارشنبه 16/10/1388 - 9:42
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته