تعداد مطالب : 837
تعداد نظرات : 190
زمان آخرین مطلب : 2885روز قبل

پیامبر اكرم (ص) :
چه خوب است كه مرد گاهی خلوت كند و گناهان خود را به یاد آرد و از خداوند آمرزش خواهد.
يکشنبه 2/10/1386 - 15:27
 پیامبر اكرم (ص):
از جمله لوازم آمرزش این است كه برادر مؤمن خود را خرسند سا زی
يکشنبه 2/10/1386 - 15:24

امام هادی (ع):

وقت جان دادنت نزد خانواده ات را به یاد آر

 که در آن هنگام طبیبی  جلوگیر مرگت

و دوستی نفع رسانت نباشد.


مسند الامام الهادی ، ص (304)

يکشنبه 2/10/1386 - 15:16

امام هادی (ع):

برای نعمتها همسایه خوبی شوید و با شکرگزاری به افزودن آن امیدوار باشید.


مسند الامام الهادی ، ص (305)

يکشنبه 2/10/1386 - 15:1

امام هادی(ع):

نادان ، اسیر زبان خویش است .

مسند الامام الهادی ، ص (304)

يکشنبه 2/10/1386 - 14:55

ساعت داخلی بدن با تغییر شیمیایی کوک می شود

مكانیسم ژنتیكی تنظیم‌كننده ساعت داخلی بدن را تنظیم می‌كند توسط تغییر شیمیایی كهمحققان شناخته شد. محققان می‌گویند این تغییر، هدف جدیدی را برای تولید داروهای جدید كه اختلالات خواب و مشكلات مربوط به آن را درمان می‌كنند، ارائه می‌دهد.

براساس مطالعه فوق یك اسید آمینه واحد ژن‌های تنظیم‌كننده ریتم شبانه‌روزی را تحریك می‌كند. به دلیل آنكه ژن‌های پیچیده‌ای در این كار دخالت دارند، یافتن یك اسید آمینه فعال‌كننده مكانیسم ساعت داخلی بدن، باعث شگفتی محققان شد.
یك تغییر در اسید آمینه‌ای در پروتئین BMAL1 فرآیندهای ژنتیكی درگیر در ریتم شبانه‌روز را فعال می‌كند. اگر اشتباهی در تغییر این اسید آمینه رخ دهد مكانیسم تغییر شیمیایی ژنتیكی درست عمل نكرده منجر به اختلالات مربوط به ریتم شبانه‌روزی می‌شود

يکشنبه 2/10/1386 - 14:52
چهارشنبه 28/9/1386 - 14:41
 

عید سعید قربان بر همگان مبارک

 

چهارشنبه 28/9/1386 - 14:38

روز عرفه و عید قربان

عرفه روز شناختن خویش است و تا خود را نشناسیم به شناخت خدا راه پیدا نمی کنیم من عرفه نفس فقد عرف ربه و قربان کشتن نفس سر کش است که باید او را ذبخ کنیم و به امر خدا گردن نهیم .ایام الله عرفه و عید قربان بر همه مسلمین جهان مبارک باد .خدایا عیدی ما را در عید قربان اجازه ظهور و حضور ولی و حجتت امام مهدی عج قرار بده .اللهم عجل لولیک الفرج والنصر .

چهارشنبه 28/9/1386 - 14:35


یك محقق ایرانی در دانشگاه پنسیلوانیا به كمك یكی از همكارانش ، نشان داده است كه می توان با استفاده از پرتوهای پلاسمایی اجسام را نامریی كرد.

ایده نامریی كردن اجسام تا چندی پیش تنها در سطح داستانهای تخیلی علمی نظیر «مرد نامریی» ، «چ جی ولز» مطرح بود اما «نادر انقطاع» و «آندرآ آلو» از دانشگاه پنسیلوانیا شیوه ای را پیشنهاد كرده اند كه با استفاده از آن می توان با فناوریهای موجود، اجسام را تا حد زیادی غیر قابل رویت ساخت .

به اعتقاد فیزیكدان این روش كاربردهای متعددی در فناوری های نظامی مربوط به مخفی كردن و استتار اجسام خواهد داشت . در گذشته گروههایی از فیزیكدانان كوشیده بودند با روش موسوم به «روش آفتاب پرست» به استتار اشیا و اجسام دست یابند.

محققان دانشگاه توكیو نیز بر روی نوعی پارچه تحقیق می كنند كه بر همین مبنا عمل استتار را انجام می دهد: در داخل این پارچه دانه هایی نظیر رشته تسبیح كار گذارده شده كه می تواند صحنه ای را كه برروی آن تابانده می شود منعكس سازد و جسمی را كه این پارچه بر آن پوشانده شده نظیر بدن آفتاب پرست به رنگ محیط درآورد و به این ترتیب آن را نامریی سازد.

محقق ایرانی و همكارش با انجام محاسباتی نشان داده اند اجسام كروی یا استوانه ای كه با این قبیل سپرها پوشیده شوند، عملا نور بسیار كمی از خود بازمی تابند. در عمل زمانی كه این اجسام در معرض نور مریی قرار داده می شوند، نوری كه از آنها به چشم می رسد آنقدر اندك است كه عملا دیده نمی شوند.

یك محدودیت این فناوری آن است كه هر سپر مخصوص تنها برای یك طول موج خاص كار می كند و به عنوان مثال جسمی كه در زیر نور قرمز غیرقابل رویت شده اگر تحت پرتوهای به رنگ سبز یا آبی قرار گیرد قابل مشاهده خواهد بود. نكته دیگر آنكه سپر نامریی كننده زمانی عمل می كند كه طول موج با تابیده شده نزدیك ابعاد خود جسم باشد. به این ترتیب در مورد نور مریی، از این سپر تنها برای مخفی كردن اجسام میكروسكوپی می توان استفاده به عمل آورد. اجسام بزرگتر تنها هنگامی از دید پنهان می شوند كه پرتوهای با طول موج بلندتر به آنها تابیده شود. بنابراین با این فناوری نمی توان افراد یا خودروها را نامریی كرد.

اما انقطاع معتقد است كه از این فناوری می توان در زمینه های دیگر نظیر تولید موادی كه از برق زدن و درخشش اجسام جلوگیری می كنند استفاده به عمل آورد. این سپرها همچنین می توانند مانع از تاثیر نامطلوب نوری شوند كه از اجسام ریز پراكنده می شود و به این ترتیب می توانند بازده میكروسكوپها را افزایش دهند. یك كاربرد دیگر این روش نامریی كردن ماهواره ها در فضا است.

منبع:اینترنت

چهارشنبه 28/9/1386 - 14:30