تعداد مطالب : 10405
تعداد نظرات : 2225
زمان آخرین مطلب : 1728روز قبل
خشمتان را سركوب نكنید

خشمتان را سركوب نكنید


هنگام عصبانیت بیشتر انسانها حالتی مانند كوری پیدا میكنند و رفتار و گفتار شان از كنترل خارج  میشود.به همین علت انجام قدم به قدم مراحل كنترل خشم در آن شرایط  بسیار مشكل به نظر میرسد.
خشم در واقع خروش ناگهانی نوعی انرژی است كه نیاز به تخلیه شدن دارد . مانند فشار بخار آب درون زودپز كه از هر روزنه ای برای خروج استفاده میكند و اگر روزنه ها بسته باشند ........منفجر میشود..... .

برای جلوگیری از انفجار زودپز هنگام بالا رفتن فشار چه میكنید؟ اگر مسیر سوپاپ را باز نگه دارید فشار بخار آب به جای ایجاد انفجار باعث پخته شدن سریع یك غذای خوشمزه میشود.

 


اگر انرژی ناشی از خشم را سركوب و یا رها كنید در هر دو حالت نهایتا منفجر میشوید و آسیبهای جدی به خود و اطرافیان وارد میكنید.


بسیاری  از صاحب نظران معتقدند كه یاد گرفتن مهارت های ارتباط متقابل بهترین راه دست و پنجه نرم كردن با خشم است. اما تا زمانیكه این مهارتها را نیاموخته اید چند راه ساده وجود دارد برای مهار زدن به خشم طوریكه كمترین آسیب را به خود و دیگران بزنید:


1. به سرعت از آن مكان خارج شوید و مكان فیزیكی خود را تغییر دهید. مثلا به كنار پنجره بروید یا یك اتاق دیگر یا هر جای دیگری كه حس خوبی به شما میدهد.
2. اگر امكان دور شدن از آن مكان را ندارید از یك تا 10 آرام بشمارید یا از یك تا 30 خیلی سریع بشمارید و همزمان نفس عمیق بكشید.
3. اگر همچنان تمركز و آرامش كافی برای صحبت كردن منطقی و حل مسئله ندارید میتوانید بگویید كه در حال حاضر عصبانی هستید و مایل نیستید در حال حاضر به بحث ادامه دهبد.

4.نوشیدن یك لیوان آب خنك نیز بسیار آرامش بخش است. امتحان كنید.


این دو نكته را نیز به یاد داشته باشید:

1. صحبت كردن با یك دوست یا همكار یا اعضای خانواده خود كه احساس آرامش و امنیت به شما میدهد مانند آبی بر آتش خشم است. حضوری یا تلفنی یا حتی با پیامك.
2. انجام ورزشهای رزمی در آرام كردن شما بسیار بسیار تا ثیر خوبی دارد. مانند بوكس و تائه- بو  و حتی دویدن.
 
ممكن است اثر آنچه هنگام عصبانیت میگویید یا انجام میدهید برای همیشه  بر جسم و جان فرد مقابل یا حتی خودتان باقی بماند. پس آموختن مهارتهای ارتباطی را مد نظر قرار دهید.

چهارشنبه 8/11/1393 - 15:11
سفر مرگبار لخته‌ی خون، از پا تا قفسه‌ی سینه


      دی.وی.تی(DVT) یا لخته شدن خون در رگ‌های پا
این بیماری ناشی از ایجاد یک لخته‌ی خونی در سیاهرگ‌های بزرگ و عمقی پا است و می‌تواند تهدید کننده‌ی زندگی فرد باشد. به این صورت که، این لخته به مرور بزرگ می‌شود و ممکن است تکه‌ای از آن جدا شود و همراه با جریان خون به سوی قلب حرکت کند. قلب خون را به ریه پمپاژ می‌کند و لخته نیز همراه با خون وارد رگ‌های ریه می‌شود. رگ‌ها در شش کوچک و کوچکتر می‌شوند و نهایتا لخته در یک نقطه گیر می‌کند و در خون‌رسانی به یک بخش بزرگ یا کوچک از ریه اختلال ایجاد می‌شود. ممکن است خون‌رسانی قطع شود یا فقط کاهش یابد. نتیجه‌ی نهایی تخریب سریع بافت ریه است و متاسفانه اغلب موجب مرگ می‌شود.


دلایل گوناگونی باعث ایجاد دی.وی.تی می‌شوند که شایعترین آنها به قرار زیر است:
•    آسیب به سیاهرگ‌ها
•    افزایش غلظت خون
•    جراحی
•    برخی بیماری‌های عفونی
•    سن بالای 75 سال
•    سرطان
•    برخی اختلالات ژنتیکی
•    اختلالات هورمونی
•    سابقه‌ی ابتلا به دی.وی.تی


کم تحرکی پاها یا نشستن طولانی مدت و یا قرار داشتن در هر وضعیتی که باعث کاهش گردش خون در پاها بشود آن هم به مدت طولانی.


چه چیزهایی فرد را در معرض خطر ابتلا به دی.وی.تی قرار می‌دهد؟
•    بی‌حرکتی به مدت 3 روز یا بیشتر
•    داشتن سابقه‌ی دی.وی.تی در گذشته
•    سفر با ماشین یا هواپیما به مدت طولانی، به ویژه اگر تمام مدت در حالت نشسته قرار گیرید.


                                                            

 

•    ابتلا به هر نوع بیماری وخیم مانند سرطان، سکته، نارسایی احتقانی قلب، سوختگی‌های وسیع، آسیب نخاعی و شکستگی پا.
•    بارداری
•    مصرف تزریقی داروهای مخدر یا محرک (اعتیاد تزریقی)


افرادی که در معرض خطر ابتلا به دی.وی.تی هستند(خانم‌های باردار، خانم‌هایی که قرص ضد بارداری مصرف می‌کنند، معتادان تزریقی، افراد مسن و هر کسی که به هر دلیلی برای مدت طولانی بی‌حرکت می‌شود) باید همیشه نسبت به علائم دی.وی.تی هشیار باشند علائم دی.وی.تی شامل موارد زیر است:
•    تورم پا
•    قرمزی و گرمی پا
•    درد


به یاد داشته باشید هر نوع تورم و قرمزی و درد پا به معنای دی.وی.تی نیست ولی اگر جزء گروه‌های پر خطر از نظر ابتلا به دی وی تی که پیش از این ذکر شد هستید، با بروز چنین علائمی سریعا به یک پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

تندرست باشید و شاد
چهارشنبه 8/11/1393 - 15:9
ماموگرافی چیست و چه اهمیتی دارد؟


در ابتدا یادآور می شویم که سرطان پستان از سرطانهای شایع است ولی خوشبختانه میتوان از ایجاد یا از عوارض آن تا حد بسیار زیادی پیشگیری کرد. به طورکلی برنامه های پیشگیری از سرطان پستان ترکیبی هستند از معاینات دوره ای توسط خود شخص و پزشک و نیز انجام ماموگرافی. در این بخش به توضیحاتی در باب ماموگرافی می پردازیم .


ماموگرافی (آزمون غربالگرى سرطان پستان ) چیست؟
ماموگرافی به بررسی پستانها توسط پرتوى ایكس گفته می شود و شیوه ی استاندارد تشخیص زودهنگام سرطان پستان در بانوان است.
ماموگرافی دارای ویژگی های زیر است:

•    آزمون غربالگرى سرطان پستان(ماموگرافی) می تواند سرطان پستان را در مراحل اولیه که هنوز خیلى کوچكتر از آنست که شما یا پزشكتان آنرا پیدا کنید، تشخیص دهد .
•    انجام یك ماموگرافی تنها چند دقیقه زمان میبرد وبه مقدار ناچیزى از تابش اشعه ی ایکس  نیازمند است، ازاین رو خطر ماموگرافی  براى سلامت شما بسیار ناچیز است.
•    برای انجام این آزمون لازم است که قسمت بالاتنه شما برهنه باشد،  ازاین رو بهتراست  لباسی به تن داشته باشید که بالاتنه جدا داشته باشد تا نیاز نباشد لباستان را به طور کامل درآورید.


•    برای انجام ماموگرافی باید پستانها درجایشان فشرده شوند تا تصویر قابل قبولی گرفته شود، به همین سبب برخی از بانوان از انجام ماموگرافى احساس ناراحتى می كنند،البته به نظر می آید تحمل کمی درد به پیشگیری از عوارض سرطان پستان می ارزد.روش و برنامه ی پیشگیری از سرطان پستان برای سنین و افراد مختلف متفاوت است بنابر این برای  اتخاذ برنامه ی مناسب خودتان با پزشک مشورت کنید. 
چهارشنبه 8/11/1393 - 15:8
مختصر و مفید، درباره ی تب مالت


تعریف تب مالت :
تب مالت یا بروسلوز یك بیماری میكروبی واگیردار مشترک بین انسان و دام است كه از  گاو، گوسفند و یا بزهای آلوده و عفونی شده، به انسان انتقال می‌یابد.این بیماری از سالیان قبل به صورت بومی در ایران وجود داشته و هر ساله موجب ابتلاء تعداد زیادی از انسانها و متعاقب آن ناتوانی افراد می گردد همچنین در اثر ابتلاء دام ها باعث سقط جنین ، كاهش وزن ، كم شدن شیر و منع فروش و صادرات دام گشته و صدمات اقتصادی هنگفتی را به دنبال دارد

 راههای سرایت بیماری :
   میکروبِ عامل این بیماری می تواند از راه دستگاه گوارش ، تنفس و همینطور از راه پوست به بدن انسان وارد شود
    راههای انتقال بیماری :
•    مصرف شیر خام و فراورده های لبنی آلوده خصوصا پنیر تازه ، سر شیر و بستنی خامه دار و آغوز
•    آلوده بودن ظروف مورد استفاده در حین شیر دوشی
•    تماس مستقیم با بافتهای آلوده دامی مثلا حین كمك در زایمان دام مبتلا و یا تماس با پوست و مواد دفعی دامهای مبتلا
•    تنفس گرد و غبار موجود در هوای طویله و اصطبل دامها یی که به بیماری مبتلا هستنداین عفونت باكتریایی اعضای خونساز بدن، از جمله مغز استخوان، ، كبد و طحال را تحت تاثیر قرار می دهد بیماری در مردان 20تا60 ساله شایعتر است.


علائم بیماری تب مالت :
ثابت ترین علامت تب می باشد كه بین 5/37 تا 40 درجه متغییر بوده می تواند با احساس سرما یا لرز تكان دهنده همراه باشد .دردهای منتشر بدن ، سر درد ، تعریق شدید بویژه شبها ، ضعف و خستگی  ، بی اشتهایی ، لاغری و افسردگی ، بزرگ شدن كبد ، طحال از سایر علائم تب مالت می باشد
در نوع مزمن، علایم زیر تدریجا ظاهر می‌شوند: خستگی ،درد عضلانی ،كمردرد ،یبوست ،كاهش وزن ،افسردگی و ناتوانی جنسی


تب مالت یک بیماری مشترک انسان و دام است بنابراین کسانی که با دام سروکار دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند مثل كشاورزان، قصابان، دامپزشكان ، دامداران ،زنان دامدار که شیر می دوشند ،کسانی که به مناطق آلوده مسافرت کرده اند.


در صورتی که فردی ع
لائم تب مالت که در بالا گفته شد را داشته باشد باید حتما به پزشکی مراجعه نماید ،لازم نیست بیمار از دیگران جدا شود.ولی باید اطرافیان او نیز از نظر ابتلا به تب مالت مورد بررسی قرار گیرند.


جهت پیشگیری از بیماری تب مالت باید اقدامات زیر صورت گیرد:
•    در صورت عدم دسترسی به شیر پاستوریزه قبل از مصرف آنرا به مدت 20 دقیقه جوشانده و در حین جوشاندن مرتب به هم بزنید تا تمام شیر حرارت لازم را ببیند
•    از مصرف خامه و بستنی غیر پاستوریزه خودداری نمائید
•    پنیر تازه و بی نمك قبل از مصرف به مدت 2 ماه در آب نمك قرار دهید تا در صورت آلودگی میكروب بیماری از بین برود
•    از كشتار پراكنده دامها در فضای باز بایستی پرهیز نمود
چهارشنبه 8/11/1393 - 15:6
هیولایی که هزار سال عمر میکند!


حقایقی خواندنی درباره کیسه‌های پلاستیکی:

 

* سهم تهرانی‌ها از تولید نایلون و رهاسازی آن در طبیعت، ۵۰۰ تن در روز است.

 

* وقتی کیسه‌های پلاستیکی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند، پلاستیک موجود در آنها هرگز از بین نرفته و ذرات سمی آزاد شده از آنها وارد زنجیره غذایی می‌شود.

* بر اثر آلودگی حاصل از کیسه‌های پلاستیکی، سالانه بیش از یک میلیون پرنده و هزاران جانور آبزی در جهان تلف می‌شوند.* سالانه حدود ۳۸۰ میلیارد قطعه کیسه پلاستیکی در ایالت متحده مصرف می‌شود و برای تولید این میزان پلاستیک دست‌کم ۱۲ میلیون بشکه نفت لازم است.* کیسه‌های پلاستیکی اغلب به صورت اشتباهی توسط حیوانات بلعیده شده و پس از انسداد معده آنها منجر به مرگشان می‌شوند. بسیاری پرندگان نیز به دلیل گیر افتادن داخل کیسه‌های پلاستیکی نمی‌توانند پرواز کنند.

 

کاهش آسیب به طبیعت حتی با مصرف فقط یک کیسه کمتر در هفته


در ۲۴ ساعت شبانه روز، مردم دنیا ۳/۵ میلیون تن زباله تولید می‌کنند که ۴۰ هزار تن آن، سهم ایران است.
این در حالی است که آمارهای داخلی نشان می‌دهد در کشورمان ۲۸ درصد پسماندهای شهری را پلاستیک تشکیل می‌دهد که سهم تهرانی‌ها از تولید نایلون و رهاسازی آن در طبیعت، ۵۰۰ تن در روز است.


این در شرایطی است که به گفته مسئولان شهرداری، اگر هر خانواده در پایتخت خود را موظف کند تا در طول هفته فقط یک کیسه نایلونی، کمتر استفاده کند، در سال از مصرف ۸۱۶ میلیون کیسه پلاستیکی جلوگیری می‌شود. پس می‌بینید که چه وظیفه سنگینی به دوش تک‌تک ماست؟


چهارشنبه 8/11/1393 - 15:4
آیا برای سالمندان هم می‌شود از ایمپلنت استفاده کرد؟

دکتر محمدرضا خامی متخصص دندان‌پزشکی اجتماعی در گفتگو با هفته نامه سلامت در این باره گفت: ایمپلنت بهترین روش درمانی برای [جبران] دندان‌های از دست‌رفته است ولی برای همه سالمندان مناسب نیست چون شمار زیادی از سالمندان از بیمارهای سیستمی مانند دیابت، و بیماری‌های قلبی- عروقی رنج می‌برند یا به آلزایمر و افسردگی مبتلا هستند و نمی‌توانند از ایمپلنت مراقبت کنند. ایمپلنت برای بیمارانی توصیه می‌شود که بتوانند بهداشت را رعایت کنند.
چهارشنبه 8/11/1393 - 15:3

چند پیشنهاد ساده جایگزین کیسه‌های پلاستیکی


کیسه‌های پلاستیکی به جزء جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده‌اند طوری که به نظر می‌رسد ما به سادگی نمی‌توانیم بدون آنها کاری انجام دهیم. با این حال، اگر اراده کنیم، می‌توانیم شروع به کاهش استفاده از آنها حتی در مقیاسی کوچک نماییم.
برای برخورداری از یک محیط زیست پاک و سبز، سعی کنید هر زمان و هر جا که امکان پذیر است از جایگزین‌ها به جای پلاستیک استفاده نمایید•    کیف پارچه‌ای می‌تواند جایگزین مناسبی برای حمل کالاهای خریداری شده از فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها، مغازه‌ها و ... باشد.


•    استفاده مجدد از کیسه‌های پلاستیکی که در خانه شما جمع شده، ایده مناسب دیگری است. این کیسه‌ها می‌توانند برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، شما می‌توانید به جای خریدن کیسه زباله نو از این کیسه‌ها بعنوان کیسه زباله بهره گیرید.•    تحویل کیسه‌های پلاستیکی انباشته شده به غرفه‌های بازیافت گزینه بسیار بهتری در مقایسه با دور انداختن آنها است.
در حالی که دولت‌ها و سازمان‌ها بر روی راه کارهایی برای کاهش اثرات کیسه‌های پلاستیکی بر محیط زیست کار می‌کنند، هر یک از ما باید گوشه‌ای از مسئولیت این مشکل، که در نهایت به خود ما آسیب می‌رساند به عهده گیریم.
کیسه‌های پلاستیکی نه تنها تجزیه ناپذیر هستند، بلکه به عنوان یکی از آلاینده‌های مهم دریاها محسوب می‌شوند.


با کاهش مصرف پلاستیک نقش مهمی در نجات سیاره زمین خواهید داشت


چهارشنبه 8/11/1393 - 15:2
۱۰ سوالی که مادران شیرده میپرسند

برای دانستن این سوال ها و جواب های آنها این متن را بخوانید :

 

 

 

 

1.    چرا شیر خودم بهتر از دادن شیرخشک است؟
شیر شما مزایای تغذیه ای و عاطفی فراوانی دارد. به اختصار اهم این مزایا را مرور می کنیم. شیر شما بهترین و کامل ترین غذا برای نوزاد است ، آسان هضم می شود و با کفایت به مصرف می رسد. در شیر مادر عوامل ضد عفونت و فاکتورهای رشد وجود دارد . پروتئین کافی دارد که به راحتی هضم می شود. چربی آن حاوی مقدار کافی از اسیدهای چرب ضروری است، آهن به مقدار کم ولی با جذب بالا دارد. ترکیب شیر مادر با سن شیرخوار و در هر وعده شیردهی تغییر می کند. دادن آغوز یا همان شیر روزهای اول حیاتی است و در واقع اولین واکسن نوزاد محسوب می شود. علاوه بر مزایایی که شیر مادر برای نوزاد دارد برای خود مادر نیز مزایایی دارد که عبارتند از: کاهش میزان ابتلا به سرطان پستان و تخمدان و پوکی استخوان در مادر شیرده ، از بین رفتن سریع تر اضافه وزن بارداری ، کاهش خونریزی و تاخیر در بارداری مجدد.


2.    آیا شیر من کلیه ویتامین های مورد نیاز نوزاد را تامین می کند؟

با توجه به اینکه برخی از ذخایر ویتامینی نوزادان کم بوده و شیر مادر نیز به تنهایی قادر به جبران این کمبود نمی باشد لذا از روز 15 تولد مصرف قطره مولتی ویتامین به مقدار 25 قطره در روز یا مصرف قطره آ-د به همان میزان توصیه می شود که تا پایان یک سالگی و در برخی موارد تا پایان 2 سالگی ادامه داده می شود. ویتامین د از جمله ویتامینهایی است که در شیر مادر کافی نیست.


3.     آیا شیردادن باعث تغییر شکل و شل شدن سینه هایم خواهد شد؟

شکل پستان تحت تاثیر ارث ، سن و حاملگی است. شیردهی حداقل اثر را بر روی شکل دارد . تاثیر شیردهی موقتی است و پس از خاتمه آن سینه ها به شکل و حالت قبلی خود باز می گردد.


4.     آیا می توانم در دوران شیردهی ورزش کنم؟
پس از برقراری و تثبیت تولید و جریان شیر انجام ورزش مانعی ندارد ولی باید خسته کننده نباشد. مایعات به میزان کافی مصرفی شود و پس از انجام ورزش های شدید بلافاصله شیر داده نشود.


5.     آیا آشامیدن زیاد مایعات و شیر به افزایش شیرم کمک می کنند؟
عواملی که در مادر به میزان شیر کمک می کنند عبارتند از : برقراری و حفظ سلامتی مطلوب در مادر ، استراحت و فعالیت متعادل ، اجتناب از نگرانی و اضطراب ، درمان سریع بیماری در مادر، اجتناب از رژیم گرفتن برای کم کردن وزن و تغذیه کافی و مناسب ولی آشامیدن بیش از حد مایعات و شیر تاثیری در افزایش شیر ندارد. موادی نظیر آبجو و چای بر خلاف اعتقادات برخی افراد ، خاصیت شیرسازی ندارد.
6.     آیا مواد غذایی مورد استفاده من می تواند موجب ناراحتی نوزاد شود؟
مصرف غذای خاص توسط مادر بندرت باعث ناراحتی نوزاد شیر مادر خوار می شود. هر چند احتمال دارد گاهی خوردن برخی از انواع توت ها ، گوجه فرنگی، پیاز ، انواع شکلات ، ادویه جات و چاشنی ها موجب ناراحتی معده یا مدفوع شل در نوزاد شود. با این حال حذف هیچ ماده غذایی از رژِیم غذایی مادر لازم نیست مگر اینکه مصرف آن با بروز ناراحتی در نوزاد همراه باشد.


7.     با توجه به اینکه توصیه شده است به هیچ وجه به نوزادم شیر گاو ندهم ، اگر خود من شیر گاو بخورم ممکن است نوزاد دچار مشکل شود؟

همانطور که قبلا نیز گفته شد حذف هیچ نوع ماده غذایی از رژیم غذایی مادر ضرورت ندارد. شیر گاو نیز شامل این قانون است ولی در برخی از شیرخواران پس از مصرف شیر گاو توسط مادر و ورود مواد حساسیت زا به بدن وی آلرژی گوارشی بصورت دفع خون روشن در مدفوع بدون هیچ مشکل دیگر نظیر تب یا درد و بی قراری و سایر علایم بروز می کند. تاکید می شود در صورت وجود خون در مدفوع حتی با حال عمومی خوب ، نوزاد توسط پزشک ویزیت شود و در صورت تشخیص آلرژی به شیر گاو ، مادر از مصرف آن خودداری نماید.


8.    آیا هنگام شیردهی قرار دادن نوک سینه در دهان نوزاد کافی است؟
به منظور دریافت شیر کافی بایستی مجاری شیر موجود در سینه توسط فک نوزاد فشرده شوند. به همین علت علاوه بر نوک پستان حدود 2.5 سانتیمتر از هاله پستان نیز باید داخل دهان نوزاد قرار گیرد. اگر قسمت بیشتری از بخش پائینی هاله داخل دهان قرار گیرد ، نوزاد با استفاده از حرکت ضربه ای زبان می تواند شیر بیشتری دریافت کند. هم چنین این کار باعث می شود تا از اصطحکاک ، آسیب و درد نوک پستان جلوگیری شود.


9.    شبها که خواب آلوده هستم ، نشستن و شیر دادن برایم مشکل است، آیا می توانم در حالت خوابیده شیر بدهم؟
شبها برای شیر دادن به نوزاد حتما لازم نیست که در حالت نشسته قرار گیرند و می توانید در حالت خوابیده به پهلو سینه شما قرار گیرد و یا در حالت خوابیده به پشت شیردهی را انجام دهید. ولی مراقب باشید که در حالی که خواب آلوده هستید با پستان خود مخصوصا در مورد سینه های بزرگ ، باعث انسداد راه هوایی نوزاد و خفگی وی نشوید و یا اگر خواب سنگینی دارید نوزادتان آزرده نشود.


10.     مدت زمان شیرخوردن نوزاد چند دقیقه است؟
شیرخوردن نوزاد بر حسب شخصیتهای مختلف نوزادان معمولا بین 10-40 دقیقه طول می کشد. در صورت طولانی تر و یا کوتاهتر شدن از این مدت می تواند نشانه ای دال بر وجود مشکلات شیر دهی یا خستگی نوزاد در اثر نارسی یا بیماری باشد که بایستی توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
چهارشنبه 8/11/1393 - 15:0
بالاخره لبنیات بخوریم یا نه!


پالم و روغن پالم چیست؟

روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل استخراج می شود .این درخت در کشورهای غرب آفریقایی و بطور کلی جنگلهای بارانی فراوان است .

این روغن یک ماده رایج پخت و پز در کمربند استوایی ، افریقا ،آسیای جنوب شرقی و برزیل است. روغن نخل ، در تولید برخی مواد غذایی و لوازم آرایشی اضافه می کنند.
 نکته ی متمایز کننده ی این روغن اینست که بر خلاف سایر چربی های گیاهی اسید های چرب اشباع فراوانی دارد و در نتیجه در دمای اتاق جامد است .


 روغن پالم نیز مانند تمام روغن های گیاهی فاقد کلسترول است ؛ اما بعلت دارا بودن مقادیر زیاد چربی اشباع شده، باعث افزایش کلسترول و LDL خون می شود.


درکنار مضر بودن استفاده بیش از حد مجاز از این روغن برای انسان، روند تولید این روغن نیز در کشورهای تولید کننده معضلات زیست محیطی قابل توجهی ایجاد کرده و موجب نابودی زیستگاه های غنی و حیات وحش این کشورها شده است

 

 

قطع بی رویه ی درختان نخل موجب تخریب جنگلها و نابودی زیستبوم بسیاری از گونه ها بویژه اورانگوتان ها و مرگهای دلخراش و  کاهش جمعیت آنها شده.

برخی از ساکنین این جنگلها پس از نابودی زیستگاهشان برای یافتن غذا وارد روستاها ی اطرف جنگل میشوند که  انسانها نیز معمولا با گلوله از آنان پذیرایی میکنند!

 


با توجه به هشداری که وزارت بهداشت اخیرا درباره ی مصرف روغن پالم برای پرچرب کردن لبنیات در تعدادی از کارخانه های تولیدات لبنی داد، و نگرانی مردم درباره ی سود و زیان مصرف لبنیات، این موضوع توسط خود وزارتخانه و سازمان استاندارد بررسی شد.

نتیجه آنکه تولید و پخش مواد لبنی حاوی روغن پالم در کارخانه های متخلف متوقف شده است و محصولات لبنی که در بازار رسمی و با پروانه ی بهداشت توزیع میشوند قابل مصرف و مورد تایید وزارت بهداشت میباشد.
به توصیه ی وزارت بهداشت همانطور که پیش از این هم همواره بیان میشد:


بهترین شیوه ی مصرف لبنیات استفاده از لبنیات کم چرب است.

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:58
هاری


تعریف بیماری هاری :
هاری یك بیماری عفونی حاد و كشندة ویروسی است این بیماری مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده، انسان و سایر حیوان‌های خونگرم پستانـدار، به‌طور تصادفی و اغلب ازطریق حیوان‌گزیدگی به آن مبتـلا می‌شوند.

اهمیت بیماری هاری به‌ دلایل زیر است:
1.    میـزان كشندگی بـالا(صـددرصـد)، به‌طـوری كـه پس از ظهور عـلائم بالینی چه در انسان و چه در حیـوان، قابل درمان نبوده و بیمار محكوم به مرگ خواهدبود.
2.    افزایش روند موارد حیوان‌گزیدگی در انسان، به‌طوری كه به‌ناچار سالانه مبالغ زیادی صرف خرید سرم و واكسن ضد هاری جهت درمان پیشگیری آسیب‌دیدگان می‌شود.
3.       تلفات دام و خسارت‌هـای اقتصادی نـاشی از این بیمـاری كـه در دام‌هـا ایجادمی‌شود.
در ایران بیش از 85% از مـوارد حیـوان‌گزیدگی تـوسط سگ اتفاق‌ می‌افتد كه بیشتر این موارد به سگ‌های خانگی و سگ گله اختصاص‌ دارد و متأسفانه ‌علت اصلی آن، عدم قلاده‌گذاری است.

عامـل بیماری
عامل هاری، ویروس هاری است.
راه‌های سرایت بیماری به حیوان و انسان
1.   گازگرفتن
اصلی‌ترین راه سـرایت بیماری، گازگـرفتن به‌وسیلة حیـوان هار است. البته ازطریق كشیده‌شدن پنجة آغشته به بزاق حـاوی ویروس هـاری به‌ویژه در گربه و گربه‌سانان نیز بیماری منتقل‌می‌شود.
2.  پوست
ازطریق پوست سـالم، هـاری سرایت‌پذیر نیست؛ ولی از راه كوچك‌ترین خراش یا زخم در پوست، این بیماری منتقل‌می‌شود.
3. ویـروس هـاری ازطریق مخاط آلـوده نیـز بـه انسان و حیـوان‌هـای دیگر منتقل‌می‌شود. بنابراین، سگ‌ها و گربه‌های به‌ظاهر سالم كه در اواخر دورة نهفتگی بیماری هاری هستند و هنوز علائم هـاری در آن‌هـا ظاهر نشده‌است، ازطـریق لیسیـدن لب، چشم و بینی كـودكانی كه با آن‌ها بازی می‌كنند بیماری هـاری را انتقال‌می‌دهند.
تمـام پستانداران خـونگرم اهلی و وحشی به بیمـاری هـاری حساس هستند و میزبان‌هـای مختلفی مـوجب گستـرش وسیع هـاری می‌گـردنـد
درخصوص بروز علائم هاری در حیوان باید به این نكتة مهم توجه داشت كه در برخی موارد، 3 تا10 روز قبل از بروز علائم در سگ و گربه، ویروس موجود در بزاق حیوان می‌تـواند بیماری را منتقل‌كنـد. به عبارت دیگر اگر بزاق سگ و گربـه در زمان گازگرفتن به ویـروس هاری آلوده باشـد، علائم حداكثر تا 10 روز بعد در حیـوان ظاهرشـده و سپس حیوان خواهد مرد.
 پس از طی دورة نهفتگی، اولین علامت بیماری، تغییر در رفتار و عادت‌های حیوان است به‌نحوی‌كه یا بیش از اندازه به صاحب خـود انس و الفت پیدامی‌كند و مثل این‌كه از او كمك می‌طلبد یا عصبانی و بدخو شـده، غذای خـود را به دلیـل اختلال در بلع به‌خوبی نمی‌خورد.
پیشرفت بیماری در برخی موارد به‌صورت فلجی(هاری ساكت) بوده، حیوان به‌گوشه‌ای پناه می‌برد و ابتدا دست‌هـا، سپس پاهـا و بعد سـایر انـدام‌هـا فلج‌شـده و درنهایت بـه‌علت فلج دستگاه تنفسی می‌میرد؛ ولی در بیشتر مـوارد، پس از دورة تغییر رفتـار، حیـوان پریشان و مـضطرب و كم‌كم وحشی و درنـده(هـاری خشمگین) می‌شـود و بـه هـركس و هـر حیوان سر راه خود حمله‌می‌‌بـرد. درنهایت، پس از مدتی به‌علت عدم قـدرت بلع، كف از دهـانش سرازیرشـده ، صدای پـارس حیـوان خشن، نـاموزون و بریـده‌بـوده و درندگی در چهره‌اش هویدا است. در اغلب موارد، مردم سگ‌ها را می‌كشند و اگر فراركنند، به‌زودی در اثر فلج‌ دستگاه تنفسی خـواهند مرد. اگر هاری در گربه اتفاق بیفتد پس از طی دورة‌ نهفتگی به محل تاریكی می‌رود و ازطریق پنجه‌كشیدن، مشابه گازگرفتن سگ یـا گـرگ، هـاری را انتقال‌می‌دهـد.
 
 
درمـان:
درصـورت شـروع علائم هـاری، بیماری درمـان‌پذیـر نیست و بـا وجـود مراقبت‌های كـامل، بیماران در طی یك تـا دو هفته پس از شـروع علائم می‌میرند.
برای کنترل بیماری هاری هر فردی باید در این زمینه احساس مسئولیت نماید انجام اقدامات زیر می تواند در کنترل بیماری هاری موثر باشد
1.        درصـورت نگهداری سگ و گـربـه در منزل،قلاده‌زدن و واكسیناسیون آن‌ها علیه هـاری


2.       خودداری از تردد سگ‌های خانگی و صاحب‌دار در معابر عمومی و پارك‌هـا
3.       جلوگیری از نزدیك‌شدن كودكان به سگ‌های ولگرد
4.       توجه خاص به گازگرفتگی حیوان‌ها هر چند جزئی و به‌صـورت خراش باشد، و مراجعة فوری فرد مجروح به مركز بهداشت
5.       خودداری از ریختن زباله و پس‌مانده‌های غذایی در اطراف منازل و گذرگاه‌ها و معابر عمومی و استفاده از كیسه‌های مخصوص حمل زباله و همكاری با مأموران شهرداری در هنگام جمع‌آوری زباله
6.       همكاری با مأموران شهرداری و ادارة حفاظت محیط‌زیست در نابودی سگ‌هـای ولگرد
7.       جلوگیری از تماس سگ‌های خانگی با سگ‌های ولگرد
8.       درصـورت بـروز هـرگونـه تغییر رفتار در حیوانات، بـایـد فـوری به دامپزشكی اطلاع داده‌شـود.

در کشور ما برای کسانی که بوسیله حیوان مشکوک به هاری گاز گرفته شده باشند واکسیناسیون ضد هاری برا ی پیشگیری از بیماری انجام می شود که برنامه آن به شرح زیر است:
الف ـ پس از مواجهه: جهت افرادی است كه به هر نحو مورد گزش حیوانات قرار می گیرند و توسط آنها مجروح می شوند كه خود به دو شكل كامل و ناقص انجام می شود.
واكسیناسیون كامل 5 نوبتی : جهت افرادی كه حیوان مهاجم از نظر هاری مثبت بوده یا متواری شده باشد و یا در صورتی كه حیوان مهاجم سگ یا گربه است حداكثر تا 10 روز پس از گاز گرفتن حیوان مزبور از بین برود و یا علائم هاری را نشان دهد كه پنج نوبت واكسن در روزهای صفر (روز مراجعه )- روز سوم ، هفتم ،چهاردهم و سی ام تزریق می شود.
واكسیناسیون ناقص : جهت افرادی كه حیوان مهاجم از نظر هاری منفی بوده و یا در صورتی كه سگ یا گربه است تا 10 روز پس از گازگرفتن سالــم بماند كه 3 نوبت در روزهای صفر (روز مراجعه )- روز سوم و هفتم تزریق می گردد.
ب – قبل از مواجهه :كه به منظور ایمنسازی افرادی كه بیشتر در معرض خطر ابتلاء به هاری قرار دارند انجام می شود. این افراد عبارتند از : دامپزشكان، تكنسین ها و كاردانهای دامپزشكی، كاركنان و بازرسان گوشت در كشتارگاهها، شكارچیان، شكاربانان حفاظت محیط زیست و پرسنل مسئول هاری در مراكز بهداشت و كاركنان آزمایشگاه هایی كه با ویروس هاری سر و كار دارند و دانشجویان رده های مختلف دامپزشكی و ... كه به دو صورت در روزهای صفر(روز مراجعه )،روز هفتم و روز 21بیست و یکم و یا صفر(روز مراجعه ) ـ روز بیست وهشتم و روز پنجاه و ششم تزریق می گردد.


كمك های اولیه درگاز گرفتگی توسط سگ و گربه:

دهان حیوانات حاوی میکروبهایی است در موارد گاز گرفتگی توسط حیوانات به نکات زیر توجه کنید :
1- سریعا ناحیه گاز گرفته شده را با آب و صابون تمیز کنید .
2- جلوی خونریزی را نگیرید بلکه اجازه دهید که خون جاری شود و میکروبها را بیرون بریزد.
3- مصدوم را به پزشک برسانید تا واکسن کزاز و آنتی بیوتیک تجویز کند
4- اگر به هاری مشکوک هستید ، مصدوم را به بیمارستان برسانید

تندرست باشید

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:57