تعداد مطالب : 27021
تعداد نظرات : 2701
زمان آخرین مطلب : 1597روز قبل
در فصل امتحانات چه بخوریم و چه نخوریم؟

یکی از روش هایی که بیشتر دانش آموزان و افراد در ایام امتحانات برای افزایش سطح هوشیاری به آن روی می آورند مصرف قهوه و مواد حاوی کافیین است.

سال کنکور یکی از سال های مهم و فراموش نشدنی خیلی ها است. اغلب دانش آموزان بالاخره با این روز سرنوشت ساز روبرو خواهند شد. بیشتر ما به اشتباه فکر می کنیم رمز موفقیت در این امتحان به یک جا نشستن و خواندن مکرر درس ها محدود می شود اما اشتباه نکنید این، تنها بخشی از رمز موفقیت است و بخش دیگر مربوط به عوامل جانبی نظیر تغذیه می شود. خوب است بدانید که با یک تغذیه درست و مناسب می توانید هم حافظه خود را تقویت کنید و هم از میزان استرس و اضطراب خود بکاهید و مهم تر از آن با اندامی متناسب پا به دانشگاه بگذارید. فراموش نکنید که تغذیه مناسب در موفقیت شما بی تآثیر نخواهد بود .

دکتر محمد هاشمی دبیر انجمن پیشگیری از چاقی، در آخرین مطالب خود در سایت شخصی اش به کنکوری ها توصیه های تغذیه ای می کند که بدین شرح است.

 

این خوراکی ها به تقویت حافظه شما کمک می کند

پیروی از یک الگوی صحیح تغذیه ای بر بهبود عملکرد تمام ارگان های بدن تأثیر به سزایی دارد. با نزدیک شدن به زمان امتحانات به ویژه کنکور، عملکرد سیستم مغزی و تقویت حافظه از یک سو و کاهش اضطراب از سوی دیگر اهمیت مضاعفی پیدا می کند. صبحانه خوردن، همانند تمام روزهای سال، اثر قابل ملاحظه ای بر روی حافظه و فراگیری دارد. گنجاندن کربوهیدارت های پیچیده نظیر نان و غلات به ویژه انواع سبوس دار آنها در وعده صبحانه موجب آزادسازی تدریجی قند خون و ثبات نسبی آن در طول روز می شود و کارایی سامانه حافظه ای را ارتقاء می دهد. همچنین وجود پروتیین در این وعده مانند شیر و پنیر می تواند فراگیری فرد را افزایش دهد. مصرف مغزها (مانند مغز گردو) و آب میوه نیز در وعده صبحانه می تواند در این امر مؤثر باشد. اساسا فرد باید در همه زمان ها تغذیه مناسب داشته باشد تا در زمان های خاص نیازی نباشد که عادات غذای خود را تغییر دهد. رعایت هرم غذایی استاندارد و استفاده از همه گروه های غذایی متنوع و متناسب به شکل متعادل، می تواند تمام نیازهای بدن را تامین کند. یعنی با استفاده از گروه نان، غلات،گوشت و جانشین های آن، لبنیات، میوه جات و سبزیجات به میزان کافی، تمام نیازهای فیزیولوژیک افراد برآورده می شود. اما یک روش بسیار رایج و در عین حال اشتباهی که در بین افراد وجود دارد استفاده از مکمل ها است. اغلب این مکمل ها نه تنها سودی برای افراد در پی ندارد که در برخی موارد مواد نگه دارنده بکار رفته در این مواد می تواند اثرات سوء مستقیم و غیرمستقیم در فرآیند یادگیری و تمرکز افراد داشته باشد.

 

برای داشتن تمرکز بالا نیازی به خوردن بیشتر نیست

مبحث دیگری که باید به آن پرداخت باور غلطی است که در ذهن بیشتر خانواده های کنکوری وجود دارد و آن اینکه برای داشتن تمرکز بالا به خوردن بیشتر نیاز است. این ، یک باور غلط و رایج است زیرا برای فراگیری، نیازی به دریافت کالری بیشتر نیست .حتی بالعکس ،دریافت غذاهای سنگین و پر چرب می تواند اختلالات گوارشی و سوء هاضمه را در فرد ایجاد کند که بروز این مشکل،تمرکز فرد را نه تنها بیشتر که کمتر می کند.

 

به وعده های غذایی تان بیشتر توجه کنید

مطلب حائز اهمیت دیگر در این زمینه تقسیم وعده های غذایی به سه وعده اصلی و دو یا سه میان وعده است تا بدن فرد به صورت تدریجی مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت کند. ماست، میوه جات و سبزیجات به همراه وعده های اصلی و یا در میان وعده ها به لحاظ دارا بودن درشت مغذی ها و ریز مغذی های ضروری برای عملکرد مغزی، بسیار مفید هستند.

 

در ایام امتحانات از خوردن این مواد غذایی پرهیز کنید

پرهیز در استفاده از قندهای ساده نظیر قند، شکر، مربا، نوشابه، شکلات نیز در حفظ آرامش و تمرکز افراد تأثیر دارد. مصرف این گونه مواد، سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون می شود که با بالا رفتن سطح انسولین، متعاقب آن افت قند خون و خستگی و بی حوصلگی و سردرد را در پی خواهد داشت که برای دانش آموزان و دانشجویان در ایام امتحانات و همچنین داوطبان کنکور مصرف آن ها توصیه نمی شود و به جای آن مواد حاوی فیبر مانند خرما به عنوان منبعی مناسب تأمین قند خون ،توصیه می شود. البته ممکن است در مورد شکلات تلخ برای افراد سوالاتی ایجاد شود. توضیح لازم در این مورد این است که خوردن شکلات تلخ در صورتی که شخص در خوردن آن زیادی روی نکند به اندازه مصرف سایر انواع شکلات مشکل ساز نیست. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که اولا این نوع شکلات، عاری از مواد قندی نیست و در ثانی مانند سایر انواع شکلات در تهیه آن از کره و انواع چربی ها استفاده شده است. پس این تفکر غلط را از ذهن خود دور کنید که شکلات تلخ فاقد کالری است یا حتی کالری کم تری دارد زیرا اگر نگاهی به جدول کالری ها بیاندازید، متوجه می شوید این شکلات ها نسبت به شکلات های دیگر کالری چندان کم تری ندارند بنابراین هنگامی که مصرف شکلات تلخ زیاد شود ،شخص را با مشکل چاقی و اضافه وزن روبرو می کند. با این حال خوردن متعادل این شکلات نسبت به شکلات های دیگر بهتر است و تا حدی می تواند انرژی، شادابی و قدرت تمرکز را در افراد بالا ببرد اما بازهم تاکید می شود این امر به شرطی است که خوردن آن متعادل و به اندازه باشد و از افراط در مصرف آن پرهیزشود.

 

خواب خوب تاثیر زیادی در کاهش استرس دارد

خواب خوب و مناسب تأثیر قابل ملاحظه ای در کاهش اضطراب، افزایش تمرکز و بهبود فراگیری دارد. نکته خیلی مهم شب قبل از امتحان است. برای اینکه فرد در روز امتحان از تمرکز، شادابی و انرژی بیشتری بهره مند شود، لازم است شب قبل از امتحان خواب کافی داشته باشد. به همین خاطر برای داشتن خواب خوب به همراه آرامش، بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر بنوشید؛ زیرا نوشیدن شیر تا حد قابل توجهی آرامش فرد را تامین می کند. به طور کلی، لحاظ کردن مصرف شیر و لبنیات در برنامه روزانه افراد توصیه می شود چرا که این مواد به دلیل دار بودن کلسیم، اثر مطلوبی روی کارکرد سلول های عصبی دارد. بدین ترتیب که باعث ایجاد آرامش در افراد می شود و واضح است که وجود آرامش در بالا بردن قدرت تمرکز تاثیر بسزایی دارد. برای این منظور خوردن شیر در میان وعده قبل از خواب توصیه می شود. به علاوه برخی از خوراکی ها در کاهش اضطراب مؤثرند که در این میان می توان از تخم مرغ، ماهی، خشکبار، حبوبات، سویا و مشتقات آن نام برد و مناسب است تا مقادیری متناسب از آن ها در رژیم غذایی روزانه فرد گنجانده شود.

 

کم خون ها توجه کنید

یکی دیگر از عواملی که موجب خستگی و عدم تمرکز می شود کم خونی است که برای پیشگیری از این عارضه مصرف مواد غذایی حاوی آهن مانند گوشت، حبوبات، خشکبار و انواع مغزها توصیه می شود.

 

خودتان را با این باورهای غلط چاق می کنید

نکته قابل توجه دیگر به ویژه در مورد کنکوری ها، باورهای غلط است. نیاز به انرژی بیشتر در زمان مطالعه و فعالیت ذهنی یکی از این باورها است. گرچه میزان نیاز به گلوکز به عنوان تنها منبع انرژی سلول های مغزی در زمان مطالعه بالا می رود اما این نیاز به حدی نیست که در باور عمومی جا افتاده است. متأسفانه داوطلبان کنکور و خانواده های آنها با این تصور غلط در دوران مطالعه رو به پرخوری می آورند که این امر در کنار بی تحرکی این دوران اضافه وزن و چاقی را برای آنها به ارمغان خواهد آورد که می تواند برای ایشان دردسرساز شود. همچنین بی تحرکی در این ایام می تواند مشکلات گوارشی از جمله یبوست را در افراد ایجاد می کند. وجود این مشکلات می تواند دغدغه ذهنی جدیدی برای فرد ایجاد کند و تمرکز وی را برهم زند و در نتیجه در فراگیری این افراد تاثیر گذار باشد. برای همین توصیه اکید به دانش آموزان و کنکوری ها برای پیشگیری از ایجاد این گونه مشکلات در این ایام این است که پیاده روی را در برنامه روزانه خود جای دهند و علاوه بر این روزانه به مقدار مناسب یعنی بین پنج تا هشت لیوان آب بنوشند و از میوه و سبزیجات حاوی فیبر در طول روز استفاده کنند.

 

تغذیه سالم باعث شادابی شما می شود

در مجموع باید خاطر نشان کرد که رعایت اصول تغذیه زمان و مکان خاصی ندارد و پیوستگی آن منجر به بهبود عملکرد تمام اعضا از جمله سیستم مغز و حافظه می شود لذا بهتر است افراد برای همیشه از یک الگوی صحیح تغذیه ای پیروی کنند تا با ارتقا سطح سلامتی، زندگی شاداب تری را نیز داشته باشند و در مواقع خاص ناچار به تغییر عادات نادرست خود نباشند.

 

توصیه در خوردن قهوه و نسکافه

یکی از روش هایی که بیشتر دانش آموزان و افراد در ایام امتحانات برای افزایش سطح هوشیاری به آن روی می آورند مصرف قهوه و مواد حاوی کافیین است. این افراد باید توجه داشته باشند که گرچه مصرف این مواد در کوتاه مدت سطح هوشیاری را بیشتر و خواب آلودگی را کم تر می کند اما مصرف مدوام و دراز مدت کافئین اثر معکوسی دارد، یعنی بعد از مدتی نه تنها از اضطراب و استرس فرد کم نمی کند که باعث افزایش تحریک پذیری می شود و به مرور از میزان تمرکز فرد می کاهد. در نهایت مصرف بیش از اندازه و بلند مدت قهوه به ویژه برای افرادی که کنکور را پیش رو دارند و مدت زیادی را صرف مطالعه می کنند، می تواند اثرات نامطلوب بر سطح فراگیری ایشان داشته باشد.

 

توصیه آخر

شاید در دوران دانشگاه افراد بسیاری را دیده باشید که با مشکل اضافه وزن روبرو هستند که این چاقی یادگاری از دوران روزهای آماده سازی آنان برای کنکور است که خیل عظیمی از مراجعان مراکز کاهش وزن را تشکیل می دهند. به همین خاطر توصیه آخر این است که «پیشگیری از بروز چاقی بسیار راحت تر و عملی تر از درمان است و بهتر است افراد در این ایام از تغذیه مناسب و متعادلی برخوردار باشند تا بعد از برگزاری کنکور نیازی به رفع کاهش وزن نداشته باشند.

 
منبع : chaghiclinic.ir

 

جمعه 25/2/1394 - 18:11

کیک کیوی؛ کیک ویتامین «ث»

اگر چه این دسر میوه‌ای نام کیک گرفته است ولی برخلاف انتظار، خمیری اسفنجی و پوک ندارد. خمیر این کیک بیشتر به تارت شباهت دارد که همراه با کیوی طعم‌دار شده است.

اگر چه این دسر میوه‌ای نام کیک گرفته است ولی برخلاف انتظار، خمیری اسفنجی و پوک ندارد. خمیر این کیک بیشتر به تارت شباهت دارد که همراه با کیوی طعم‌دار شده است؛ در ضمن ویژگی مهم دیگر این کیک این است که در آن به جای خامه (مانند کیک‌های تازه) از سفیده تخم‌مرغ استفاده شده است.

 

 

مواد لازم

 

۳۰۰ گرم آرد گندم

۲۰۰ گرم کره (خرد شود)

۷۰ گرم پودر قند

نوک ق چ نمک

۴ /۱ ق چ پوست رنده شده لیموترش

۴ عدد سفیده تخم‌مرغ

۱۰۰ گرم پودر قند

۸۰۰ گرم کیوی

۲۰۰ گرم فندق خرد شده

پودر قند مقداری برای تزیین

برگ نعنای تازه چند عدد

 

 

طرز تهیه:

 

۱. کاسه بزرگی آماده کنید و آرد، کره، پودر قند، نمک و پوست رنده شده لیموترش را در آن بریزید و با هم خوب مخلوط کنید تا خمیری یکدست حاصل شود. سپس خمیر را به صورت گلوله بزرگی درآورید و کیسه فریزر یا پلاستیک سلفونی روی آن بکشید و در گوشه‌ای از آشپزخانه به مدت یک ساعت قرار دهید تا استراحت کند. در این فاصله، فر اجاق گاز را روی ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد (۳۹۰ درجه فارنهایت یا شماره ۶) روشن کنید.

 

۲. پوست کیوی‌ها را بکنید و آنها را به صورت حلقه‌حلقه برش بزنید. سطح سینی فر را با کاغذ روغنی شیرینی‌پزی بپوشانید و خمیر را بعد از پهن کردن روی سطح پیشخوان یا یک سینی بزرگی که به آرد آغشته شده است، به سینی فر انتقال دهید. پس از آن، برش‌های کیوی را روی خمیر بچینید و سینی فر را ۳۰ دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید تا بپرد.

 

۳. در این فاصله،‌ سفیده‌های تخم‌مرغ را در کاسه کوچکی بریزید و با دستگاه همزن آن قدر بزنید تا پف کند، سپس پودر قند را کم‌کم به آن اضافه کنید و آرام هم بزنید. حالا کیک را از فر بیرون آورید و با برس مخصوص شیرینی‌پزی، سفیده را روی سطح کیوی‌ها بریزید و پخش کنید.

 

۴. پس از آن، فندق‌ها را روی لایه سفیده تخم‌مرغ بریزید و دوباره به مدت ۱۰ دقیقه در فر قرار دهید؛ فقط این بار درجه فر باید روی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد (۳۵۵ درجه فارنهایت یا شماره۴) تنظیم شود.

در پایان، پودر قند را روی سطح کیک بپاشید و پس از تزیین با نعنا و برش آن به ۲۴ تکه مربع شکل، پذیرایی کنید.

جمعه 25/2/1394 - 18:1

گوشت شترمرغ می خورید؟

گوشت شترمرغ یک گوشت طعم‌دار است و مزه آن شبیه گوشت مرغ نیست.

عضو انجمن تحقیقات طب سنتی ایران نکاتی درباره طبخ گوشت شترمرغ را تشریح کرد.

 

سیما سادات رفیعی درباره گوشت شترمرغ اظهار داشت: گوشت شترمرغ منبع غنی ویتامین‌های گروه B به‌خصوص ویتامین B۶ و B۱۲ است. به‌گفته وی میزان ویتامین B۶ در گوشت شترمرغ حدود ۱۰ بار بیشتر از گوشت‌های دیگر مانند گوشت مرغ است، همچنین گوشت شترمرغ غلیظ است و به همین دلیل افرادی که دارای معده ضعیف هستند از مصرف بیش از حد آن خودداری کنند.

 

این عضو فعال انجمن تحقیقات طب سنتی ادامه داد: در گوشت شترمرغ یکی از مهمترین آنتی اکسیدان‌های طبیعی مانند ویتامین E زیاد یافت می‌شود. نکته دیگر که باید به آن اشاره کرد این است که گوشت شترمرغ برای گرم‌مزاجان مضر است.

 

 

نکاتی درباره طبخ گوشت شترمرغ

 

ــ گوشت شترمرغ یک گوشت طعم‌دار است و مزه آن شبیه گوشت مرغ نیست و اگر به‌طور صحیح پخته شود، طعم آن مثل استیک می‌شود.

 

ــ این گوشت بافت ضعیفی دارد و به‌تعبیری لطیف است بنابراین نباید زیاد پخته شود چون زود خشک می‌شود.

 

ــ میزان زمانی که برای پخت یک برش از گوشت شترمرغ صرف می‌شود کمتر از زمان پخت برای همان میزان گوشت گاو است.

 

ــ پیش از طبخ گوشت شترمرغ می‌توان آن را به‌وسیله سس سویا طعم‌دار کرد و یا در مخلوطی از آب‌لیموترش، روغن زیتون، سیر له‌شده، فلفل قرمز خردشده، پودر زیره سبز، پودر تخم گشنیز، نمک و فلفل سیاه قرار داد (به‌دلیل اینکه این گوشت خیلی سریع طعم را به خود جذب می‌کند بهتر است به‌مدت کم در این طعم دهنده‌ها قرار داده شود) سپس آن را به سیخ کشیده و روی آتش در زمان کوتاهی کباب کرد.

 

ــ استفاده از مایکروویو یا مایکروفر برای طبخ این گوشت توصیه نمی‌شود، چرا که به‌شدت آن را خشک می‌کند.

جمعه 25/2/1394 - 17:56

 

 

کنترل چربی صورت در فصل تابستان

 

 

علت چرب شدن پوست صورت می تواند بسته به عوامل متفاوت متغییر باشد اما چرب شدن پوست زیبایی آن را به خطر می اندازد. در ادامه خواهید خواند که چگونه چرب شدن پوست را عقب بیاندازیم.

 

همانطور که گفته شد چربی روی پوست مشکلاتی را به همراه دارد، مثلا افرادی که پوست‌شان خیلی چرب است همیشه روی سطح پوست خود حالت روغنی و براق را احساس می‌کنند و این مسئله برای آن‌ها ناخوشایند است.

 

 

دلایل اصلی ایجاد پوست چرب :

وراثت

میزان هورمون‌های بدن

دوران و شرایط بارداری

داروها و قرص‌های ضد بارداری

برخی از مواد آرایشی صورت

آب و هوای گرم و مرطوب

 

 

در روزها گرم و داغ تابستان، بسیاری از افراد پوستشان بیش از بقیه فصول چرب می شود. این مشکل  زمانی به حدامثر می رسد  که این افراد در طی روز با صابون و پاک کننده های زبر چندین بار صورتشان را می شوند تا با این روش چربی را کاهش دهند ولی با این کار چربی چندین برابر می شود در این بخش ما توصیه هایی داریم که هم چربی صورت را کم میکند و هم پوست را با نشاط نشان میدهد .

 

 

شبها آرایشتون رو پاک کنین
استفاده از یه پاک کننده منظم کافی نیست تا همه آرایش پاک بشه. حتی وقتی که فقط خط چشم یا پنکیک دارین هم باید تمام آثارش قبل از رفتن به رختخواب پاک بشه. در طول شب آرایشی که روی پوست باقی مونده منافذ رو مسدود کرده و در لایه های عمیق تر باعث تجمع رنگدانه ها شده و یا پوست را خشک و تیره می کنه. پس در کنار پاک کننده، از یه شیر پاک کن خوب هم استفاده کنین.

 

 

دو بار در روز صورتتون رو تمیز کنین
یه پاک کننده خوب باید دو بار در روز استفاده بشه. متخصص پوستتون میتونه کمک کنه که با توجه به نوع پوست خودتون یه پاک کننده خوب انتخاب کنین. پاک کننده باید با آب ولرم یا سرد شسته بشه، یادتون باشه که با آب گرم صورتتون رو نشورین. پاک کننده نباید بیشتر از دو بار در روز استفاده بشه. اگه پوستتون چسبناک شده ، در طول روز آب سرد روی صورت بپاشین.

 

از تونر استفاده کنین
تونر برای افرادی که پوست چربی دارن خیلی خوبه. تونر باعث از بین رفتن آثار آرایش که بعد از پاک کننده و شیر پاک کن باقی موندن کمک میکنه. همچنین احساس تازگی به شما داده و منافذ رو تنگ میکنه، و پوست بهتر و جوان تر به نظر میاد. اگه گونه های خشکی دارین یا نقاط خاصی از صورت چربه، پس از تونر فقط برای اون نقاط استفاده کنین.

 

پوستتون رو لایه برداری کنین
یه لایه برداری ملایم میتونه دو بار در هفته استفاده بشه. این کار باعث میشه از شر سلول های مرده که به پوست چسبیدن خلاص بشین.بعد از لایه برداری نباید احساس تحریک شدگی، خشکی داشته باشین. لایه برداری به باز کردن منافذ پوست و به حداقل رسوندن جوش ها کمک میکنه.

 

دو بار در هفته صورتتون رو بخور بدین
بخار به تمیز کردن لایه های عمیق پوست کمک میکنه. بعد از لایه برداری برای ۵ تا ۱۰ دقیقه صورت رو بخور بدین. این کار منافذ رو باز کرده و کثیفی ها رو که در لایه های عمیق هستن از بین میبره. بعد از بخور مقدار خیلی کمی مرطوب کننده بزنین تا پوست رو تسکین بده. این کار را دو بار درهفته انجام بدین.

 

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

جمعه 25/2/1394 - 17:48

سایت نیکو - ترجمه نازنین خیرخواه: در روزهای تعطیل، وقت کافی خواهید داشت که برای کودک خود آشپزی کنید. اگر دوست دارید از این تعطیلات زمانی را به  فرزندتان اختصاص دهید ، می توانید با درست کردن این کیک او را هیجان زده کنید.

 مواد لازم:

 • آرد یک دوم فنجان
 • کره 125 گرم ، خرد شده و نرم شده
 • شکر یک دوم فنجان
 • شیر یک دوم فنجان
 • تخم مرغ 2 عدد
 • وانیل یک قاشق چای خوری
 • نارگیل له شده یا رنده شده 2 فنجان
 • رنگ خوراکی زرد چند قطره
 • پودینگ وانیلی 450 گرم
 • پاستیل نواری برای پاها
 • اسمارتیز برای چشم ها

کیک جوجه برای بچه ها

طرز تهیه:


1. فر را روی 180 درجه سانتی گراد گرم کنید.سینی مافین را چرب کنید.(منظور همان سینی هایی است که دارای قالب کیک هستند)

2. در یک کاسه بزرگ ، 6 ترکیب را با هم بزنید تا به خوبی نرم و کرمی شوند.

3. با قاشق از ترکیب بدست آمده در قالب های مافین بریزید و برای 15 تا 20 دقیقه بپزید تا پخته شوند.

4. سپس اجازه دهید تا  5 دقیقه در فر  خنک شود.بعد انرا بیرون اورده و روی سینی مشبک خنک کنید.

5. پودر نارگیل را با رنگ خوراکی زرد مخلوط کنید .سپس از ۀن روی کیک های پخته شده بریزید به گونه ایی که همه قسمت های آنرا بپوشاند.

6. از پاستیل های نواری برای پاها استفاده کنید.آنها را به اندازه مورد نظر ببرید و در کیک فرو کنید.

7. از اسمارتیز برای دهان و از تکه های پاستیل برایچشم ها استفاده کنید.برای مو هم می توانید از پاستیل های دیگر استفاده کنید.

8. تزیین این کیک به خلاقیت شما بستگی دارد.می توانید برای تزیین آن از مواد گوناگون استفاده کنید.
جمعه 25/2/1394 - 17:32مجله سیب سبز -: زعفران همیشه به عنوان یك ماده غذایی مفید و خوش عطر و رنگ در سفره غذایی ما ایرانی‌ها جای داشته است؛ چاشنی پرخاصیتی که به یکی از گران‌قیمت‌ترین ادویه‌های بازار مبدل شده‌است. احتمالا تا به حال خواص بی شمار زعفران را در درمان انواع بیماری‌ها شنیده اید. به گفته دكتر عباسیان، متخصص طب سنتی زعفران در كاهش فشارخون، رفع افسردگی و ناراحتی‌های روحی، درمان سرطان، درمان بیماری‌های قلبی موثر است.

علاوه بر این، چای زعفران برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند آسم، سرفه، خشكی پوست، حمله عصبی، گاز معده، سوزش سردل و بی‌خوابی مفید است. اما جدای از این‌ها زعفران یك ماده مفید برای تصفیه و پاكسازی پوست است. این ماده دارای مواد ضد باكتریایی است كه برای درمان آكنه بسیار مفید است. زعفران همچنین روشن‌كننده پوست است و برای از بین بردن آلودگی‌ها و ناخالصی‌های روی پوست نقش موثری ایفا می‌كند. تنها ایرادی كه از زعفران می‌توان گرفت، قیمت بالای آن است، اما خوشبختانه مقدار بسیار كمی از آن برای استفاده از منافع بی شمار آن كافی است. در ادامه برخی از خواص این ماده را ذكر می‌كنیم.

اكسیرسرخ جوانی

روشن كننده پوست

چند رشته زعفران را در مقداری شیر بریزید تا زمانی كه رنگ شیر تغییر رنگ دهد و خواص زعفران وارد شیر شود. پس از اینكه رنگ شیر تغییر كرد، مقداری پودر سندل سفید به آن اضافه كنید. این ماسك را به صورت و گردن خود بزنید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر كنید وبعد بشویید. استفاده مكرر از این ماسك به روشن‌تر شدن پوست كمك می‌كند.

درخشان‌كننده پوست

در فصل زمستان، گاهی پوست افراد خشك و تیره رنگ می‌شود. شما می‌توانید برای بازگرداندن لطافت و زیبایی پوست خود، از تركیب زعفران و عسل استفاده كنید. چند رشته زعفران را به یك قاشق عسل اضافه كنید. آنها را باهم تركیب كنید و به پوست صورت بزنید. بعد از 15 تا 20 دقیقه پوست خود را بشویید. این ماسک را به مدت 2هفته روزی یک‌بار تکرار کنید. ویژگی آبرسانی عسل و درمان‌كنندگی زعفران، گردش خون را در پوست بهبود می‌بخشد و درخشندگی را به پوست باز می‌گرداند.

از بین بردن تیرگی ناشی از آفتاب سوختگی

اگر به تازگی مدت زیادی را جلوی آفتاب بوده‌اید یا برنزه كرده‌اید، مقداری زعفران را به مدت یك شب در شیر پرچرب بخیسانید. بعد از این مدت با انگشت آن را به پوست برنزه شده بزنید. این تركیب به طرز موثری اثر آفتاب سوختگی را از بین می‌برد و همچنین درخشندگی را به پوست باز می‌گرداند.

جوانسازی پوست

اگر شما هم پاك‌كننده‌های طبیعی را به نوع شیمیایی آن ترجیح می‌دهید، زعفران را با گلاب تركیب كنید تا زمانی كه رنگ زعفران با گلاب تركیب شود و به وسیله یك تكه پنبه تمام صورت را آغشته كنید. بعد از 10تا 15دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید. این كار پیری پوست را به تعویق می‌اندازد و حس جوانی را در پوست حفظ می‌كند.

از بین برنده آكنه

تركیب زعفران و ریحان برای رهایی از شر آكنه بسیار مفید است. اگر پوست شما مستعد جوش و آكنه است، حتما از این تركیب استفاده كنید. خاصیت ضد باكتریایی این تركیب عفونت‌های ناشی از آكنه را از بین می‌برد. ماسك آماده شده را به صورت آكنه‌ای بزنید و اجازه دهید خشك شود و بعد با آب بشویید. اما شما با استفاده مداوم از این تركیب می‌توانید اثر آن را روی ازبین رفتن  آكنه‌ها ببینید.

 چند نكته:

- زعفران چاشنی گران قیمتی است، برای پوست درست و به جا از آن استفاده كنید. 

- میزان مصرف مجاز زعفران در روز 3 گرم است. اگر در غذایتان از زعفران استفاده كرده‌اید، آن روز از زعفران برای درمان‌های پوستی استفاده نكنید. برای مصرف بیشتر این گیاه حتما با پزشك طب سنتی مشورت كنید.

-  افرادی كه با مشكل تعریق كف دست روبه رو هستند باید از مصرف زعفران پرهیز كنند یا مقدار آن را به حداقل برسانند چون مصرف زعفران تعریق كف دست این افراد را بیشتر می‌كند.

اكسیرسرخ جوانی

جایگزین‌های‌مناسب كدامند؟

همان طور كه گفتیم زعفران ماده گران‌قیمتی است و استفاده از آن برای زیبایی پوست از نظر اقتصادی خیلی مقرون به صرفه نیست، به همین علت به دنبال مواردی گشتیم كه هم خاصیت مشابه داشته باشند و هم به راحتی بتوان از آنها استفاده كرد. یكی از موادی كه می‌توان از آن استفاده كرد، تخم مرغ و تركیب آن با سایر موادی است كه برای پوست تاثیر مناسبی دارد. با هم چند نمونه از این ماسك‌ها را بررسی می‌كنیم.

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ اثر روشن‌كنندگی برای پوست دارد و به علت حالت چسبندگی شدید، علاوه بر شفاف كردن، در ترمیم جوش‌های صورت نیز موثر است. سفیده به تنهایی بسیار برای پوست مفید است، پس یك سفیده‌ تخم مرغ را خوب به هم می‌زنید تا كاملا سفید شده و كف مانند شود، سپس این كف سفید را بر روی پوست بمالید و یك ربع ساعت در آرامش دراز بكشید. وقتی كاملا جذب وخشك شد پوست را ابتدا با آب ولرم و سپس حتما با آب سرد وخنك بشویید. این ماسك را هفته‌ای دوبار در آرامش كامل بزنید.

تخم مرغ و عسل

برای رهایی از جوش‌های صورت از مخلوط تخم مرغ و عسل استفاده كنید. تخم مرغ خام درمان خانگی موثری برای رهایی از جوش‌های سرسیاه است. یك تا دو تخم مرغ را بشكنید و سفیده آن را جدا كنید و با یك قاشق غذاخوری عسل مخلوط كنید.

این تركیب را بر روی جوش‌های سرسیاه بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.  برای از بین بردن جوش می‌توانید از مخلوطی از جوش شیرین و آب استفاده كنید. مقداری جوش شیرین را در آب بریزید تا حالت خمیری پیدا كند، این خمیر را به آرامی روی ناحیه مورد نظر بمالید و بگذارید خشك شود. سپس آن را با آب گرم بشویید تا چربی‌ها و آلودگی‌های ایجادكننده جوش را از پوست شما دور كند.

تخم مرغ و روغن زیتون

یك قاشق چای خوری روغن زیتون و یك عدد تخم مرغ تاثیر جوان كنندگی روی پوست دارد. ابتدا تخم مرغ را خوب به هم بزنید تا كاملا یكدست شود، سپس روغن زیتون را به آن اضافه كنید. این ماسك را روی پوست صورت و گردن خود بمالید. كمی بعد پوست را با آب ولرم شسته و سپس از كرم مرطوب كننده استفاده كنید. این ماسك در جوان سازی پوست تاثیر مناسبی دارد.

متخصصان چه می‌گویند؟
 
دكتر عباسیان متخصص طب سنتی می‌گوید بهترین نوع زعفران در ایران كشت می‌شود. زعفران از نظر طبع گرم و خشك است كه مهم‌ترین خاصیت آن در طب سنتی نشاط‌آور بودن آن است. به‌طور كلی چون گیاه زعفران همیشه گران بوده و به تنهایی باعث رنگی شدن پوست می‌شود، در طب سنتی كمتر این گیاه برای پوست تجویز شده است، اما در طب سنتی كل نگر موارد مصرف بی‌شماری دارد. مثلا جوش فقط علت پوستی ندارد و ممكن است به عملكرد كبد مربوط باشد و به این ترتیب با اصلاح سیستم بدن، مشكل پوست هم برطرف شود.

زعفران هم خواصی دارد كه كبد را تقویت می‌كند و به این ترتیب به‌طور غیر مستقیم روی پوست اثر می‌گذارد. علاوه بر این ضماد زعفران به تنهایی یا همراه با گلاب برای درمان خارش‌های پوستی مفید و مناسب است.
جمعه 25/2/1394 - 17:29

تمام مواد تارت را داخل كاسه‌ای گود ریخته و همه را با هم چنگ می‌زنیم تا خمیر شوند. این كار را می‌توانیم با چرخ خمیرزن همزن برقی نیز انجام دهیم. خمیر حاصل را 15 دقیقه در نایلون كنار می‌گذاریم تا استراحت كند.

مجله زندگی ایده آل:

تارت انبه

مواد لازم برای خمیر تارت:

 •    آرد: 250 گرم
 •    كره: 160 گرم
 •    پودر شكر: 80 گرم
 •    آب: 2 قاشق غذاخوری
 •    وانیل: یک‌سوم قاشق چای‌خوری
 •    پودر بادام: 60 گرم
 •    زرده تخم‌مرغ: یك عدد

 مواد لازم برای داخل تارت:

 •    كرم پاتی سیر: 300 گرم
 •    كمپوت انبه: دو قوطی

روش تهیه: 

1. تمام مواد تارت را داخل كاسه‌ای گود ریخته و همه را با هم چنگ می‌زنیم تا خمیر شوند. این كار را می‌توانیم با چرخ خمیرزن همزن برقی نیز انجام دهیم. خمیر حاصل را 15 دقیقه در نایلون كنار می‌گذاریم تا استراحت كند.

2. حالا خمیر را به قطر 4 میلی‌متر در ظرف یا قالب مخصوص تارت پهن می‌كنیم و روی آن را با كاغذ روغنی می‌پوشانیم و روی كاغذ را لوبیا قرمز می ریزیم سپس قالب را به مدت 40 دقیقه روی پنجره وسط فر كه از قبل با دمای 180 درجه سانتی‌گراد گرم كرده‌ایم، قرار داده و می‌پزیم. كمپوت‌ها را داخل صافی می‌ریزیم تا شهد آنها برود. پس از خنك شدن تارت، مقداری از كرم را برای تزئین كنار می‌گذاریم.

 3. نصف انبه‌ها را با كرم مخلوط كرده و روی آن می‌ریزیم و بقیه را ورقه ورقه بریده و به شكل گل روی تارت می‌چینیم و اطراف آنها را با كرم پاتی سیر كه در قیف ریخته‌ایم، فرم می‌دهیم. من برای این كار از ماسوره شماره 123 استفاده كرده‌ام.
جمعه 25/2/1394 - 17:24
پاسترومی

این بار سالاد را در قیف مخصوص بریزید و سالاد قیفی درست کنید... یک سالاد متفاوت و با طعمی دلچسب. این سالاد به سفره غذایتان زیبایی خاصی می بخشد.
مجله آشپزی مثبت - انوشه رستمی: این بار سالاد را در قیف مخصوص بریزید و سالاد قیفی درست کنید... یک سالاد متفاوت و با طعمی دلچسب. این سالاد به سفره غذایتان زیبایی خاصی می بخشد.

اگر سالاد الویه دوست دارید، از اینها هم خوشتان می آید

موادلازم برای تهیه خمیر

 • 3 پیمانه آرد   
 • 1 پیمانه آب ولرم
 •  3 /1 پیمانه روغن
 • 1 ق س خمیرمایه فوری  
 •  2 /1 ق م نمک     
 • 1 ق م شکر
 • 1 عدد زرده تخم مرغ
 • کمی شیر برای رقیق کردن زرده
 • مواد لازم برای داخل قیف
 • 250 گرم کلم برگ سفید خرد شده
 • 150گرم کالباس خرد شده
 • 3 عدد خیارشورخرد شده
 • 3 عدد پیازچه خرد شده (فقط قسمت سفید آن)
 •  2 /1 پیمانه کشمش
 • 1 پیمانه سس مایونز
 • 1 ق م سویا سس
 • 3 /1 ق چ نمک
 • 1 ق چ شکر
 • 1 ق س سرکه

روش تهیه نان‌های قیفی

1. در ظرفی مناسب آرد، نمک، شکر، خمیرمایه و روغن را با هم مخلوط کنید سپس آب ولرم را بیفزایید. خمیر را با دست ورز بدهید تا یکدست ولطیف شود. ظرفی  پیرکس را چرب کنید و خمیر را در آن بگذارید. روی آن را بپوشانید و به مدت نیم ساعت در جای گرم قرار بدهید تا حجم آن دو برابر شود.

2. بعد از این زمان خمیر را دو قسمت کرده و مجددا 10 دقیقه دیگر به آن استراحت بدهید. حالا خمیر برای استفاده آماده است.

3.  هرکدام از خمیرها را جداگانه با وردنه به شکل مستطیل بلند پهن کنید وبه صورت نوارهای 2 سانتی‌متری برش بزنید و از بالا به پایین دور قیف (قالب) بپیچید.

4. زرده تخم‌مرغ را با کمی شیرمخلوط کنید و با چنگال هم بزنید. روی خمیرهای پیچیده دور قیف را  با قلم‌موی مخصوص آشپزی کمی مخلوط تخم‌مرغ و شیر بمالید.

5. قیف‌ها را روی سینی فر بگذارید. فر را با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود.پس سینی را در فر به مدت 20 الی 25 دقیقه قرار دهید. یک ظرف را تا نیمه از آب پر کنید و در کف فر بگذارید تا در حین پخت، خمیرها خیلی خشک نشوند.

6. بعد از در آوردن قیف‌ها  از فر پنج دقیقه زمان بدهید تا آنها خنک شوند. نان‌های پخته را در جهت عقربه ساعت بچرخانید تا به راحتی و بدون خرد شدن از قالب جدا شوند.

7. روش تهیه مواد داخل قیف تمامی مواد لازم را آماده و با هم مخلوط کنید. نان‌های قیفی آماده شده را با این مواد پر کنید. روی آنها را با سلوفون بپوشانید تا نرم بمانند و به مدت 1 تا 2 ساعت در یخچال قراربدهید.
جمعه 25/2/1394 - 17:21

پنیر، تخم مرغ، آرد، بکینگ پودر، نمک، مرغ، پنیر چدار و پیازچه را با هم مخلوط کنید و در 12 قالب چرب شده مافین بریزید و در فر با دمای 200 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده است به مدت 30 دقیقه قرار دهید تا طلایی رنگ شود.
مجله دلگرم:

مواد لازم:

 • پنیرخردشده  : یک پیمانه
 • تخم مرغ هم زده شده : 4عدد
 • آرد : یک پیمانه
 • بکینگ پودر : یک قاشق چای خوری
 • پنیرچدار رنده شده : نصف پیمانه
 • پیازچه خرد شده : 2عدد
 • نمک : یک چهارم قاشق چای خوری
 • گوشت مرغ خرد شده به شکل مکعب ریز : 112 گرم

دستور تهیه مافین های پنیری خوش طعم

طرز تهیه مافین پنیری:


1. پنیر، تخم مرغ، آرد، بکینگ پودر، نمک، مرغ، پنیر چدار و پیازچه را با هم مخلوط کنید و در 12 قالب چرب شده مافین بریزید و در فر با دمای 200 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده است به مدت 30 دقیقه قرار دهید تا طلایی رنگ شود.

2. در صورت تمایل می توانید خوراکی های سالم دیگر را جایگزین مرغ و پنیر در این دستور غذایی کنید.

پنیر چدار

پنیر چدار (به انگلیسی: Cheddar cheese) نام نوعی پنیر سفت، صاف و زرد یا نارنجی رنگ انگلیسی است که از شیر گاو تهیه شده و موردپسندترین نوع پنیر در پادشاهی متحده می‌باشد. این پنیر نخستین بار در دهکدهٔ چدار واقع در سامرست انگلستان تولید شده و نام خود را از این دهکده گرفته است.
جمعه 25/2/1394 - 17:17


یکی از غذا های معروف و رسمی  اردبیل خورش قیمه ترکی یا به زبان خودشان پیچاق قیمه است.این غذا به خاطر داشتن خلال بادام بافت و ظاهر زیبایی دارد و برای مهمانی های مجلسی جذاب است . به خصوص اگر تخم مرغ های روی آن را با قالب مخصوص فرم دار  آماده کنید و روی خورش بریزید.

غذاهای اعیانی برای مهمانان رودربایستی دار (1)

مواد لازم برای 6 نفر

 • 500 گرم گوشت قیمه‌ای
 • 150 گرم  خلال بادام
 • 2عدد پیاز بزرگ
 •  نمك، فلفل، دارچین و زردچوبه به مقدار لازم
 • 2 /1 ق‌چ سرپر زعفران ساییده شده
 • 2ق‌س آبغوره
 • 1 ق‌س رب گوجه‌فرنگی
 • 2عدد تخم‌مرغ
 •  روغن به مقدار لازم

طرز تهیه:

1.  ابتدا گوشت را به صورت قیمه‌ای خرد كنید، بشوییدودر سبدی بگذارید تا آب اضافی آن خارج شود.یكی از پیازها را پوست كنده و به صورت خلالی خرد كنید. در یك قابلمه، مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید. پیاز خرد شده را اضافه كنید و آن‌قدر حرارت دهید تا طلایی شود. دارچین و زردچوبه را به آن بیفزایید و كمی تفت دهید.

2. گوشت‌ها را هم به مواد داخل قابلمه اضافه كنید تا با پیاز كمی تفت داده شود. زعفران را در مقداری آب جوش حل كنید و همراه یك لیوان آب جوش در قابلمه بریزید. شعله اجاق‌گاز را کم كرده و تا زمان پخت كامل تكه‌های گوشت، صبر كنید.

3. حالا پیاز دوم را هم خلالی خرد كنید. در یك تابه مقداری روغن بریزید و پیازها را در آن تفت دهید. خلال‌های بادام را هم همراه با رب گوجه‌فرنگی در آن تفت دهید.

4. بعد از اینكه گوشت كاملا پخت، مخلوط خلال بادام، پیاز داغ و رب را به گوشت اضافه كرده و با نمک و آبغوره مزه‌دار كنیدو بگذارید خورش روی حرارت ملایم جا بیفتد.

5. از این مرحله به بعد 2 روش وجود دارد:

- روش اول این است كه تخم‌مرغ‌ها را دانه‌دانه روی خورش بشكنید و كمی هم بزنید، در قابلمه را بگذارید و صبر كنید تا تخم‌مرغ‌ها داخل خورش بپزند، سپس خورش را در ظرف مورد نظر بریزید و سروكنید.

- در روش دوم می‌توانید تخم‌مرغ‌ها را در تابه دیگری به صورت نیمرو درست كنید و پس از كشیدن خورش در ظرف مورد نظر، تخم‌مرغ‌ها را به صورت درسته روی آن قرار دهید. این روش ظاهر رسمی‌تری دارد.

یه جور دیگه

یك نوع متداول طعم‌دار كردن این خورش استفاده از لیموعمانی است؛ به این ترتیب كه پس از پخت گوشت و اضافه كردن مخلوط خلال بادام، پیاز داغ و رب، تعدادی لیموعمانی را بشویید و پس از اینكه با چنگال داخل هر كدام را سوراخ كردید، آنها را داخل خورش بریزید.
جمعه 25/2/1394 - 17:14