صفحه ها
دسته
دامنه‌هاي‌سايت
دوستان
سايت‌هاي برتر
برخي از نوشته ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 942300
تعداد نوشته ها : 446
تعداد نظرات : 419
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

جريانهاي شكافنده مهمترين علت غرق شدگي در درياي خزر

هر ساله شاهديم كه صدها نفر از هموطناني كه براي گذراندن تعطيلات تابستان و اندكي تفريح به دريا مي‌روند، به يكي از بدترين اشكال مرگ كه همان غرق‌شدگي است، گرفتار شده، خاطره‌اي تلخ نيز در ذهن و جان بازماندگان بر جاي مي‌گذارند. با وجودي كه در سالهاي اخير دليل اصلي مرگ شناگران درياي خزر به خوبي شناخته شده است، ليكن اطلاع رساني كافي در اين زمينه صورت نگرفته و متأسفانه هر سال در فصل گرما، همان وقايع اسفناك سال قبل تكرار مي‌شوند. خواندن چند خط زير مي‌تواند براي شما و عزيزانتان اهميت حياتي داشته باشد. لذا اندكي براي آن وقت بگذاريد.

 

شنا در دريا هرگز مشابه شنا در استخر نيست و علاوه بر دانستن فن شنا و داشتن مهارت زياد، بايد ويژگيهاي آب دريا را نيز شناخت. آب شور دريا در صورت برخورد با چشم، سوزش چشمي دردناكي ايجاد مي‌كند و تمركز شناگر را كاملاً از بين برده و او را در يافتن مسير ساحل ناتوان مي‌كند. در صورت ورود آب دريا به ناي و ريه فرد، سرفه‌هاي شديدي ايجاد مي‌شود كه عملاً شنا كردن را غيرممكن ساخته و شناگر كاملاً مستأصل مي‌شود. ضربات امواج دريا، فرد را با خود به اين سو و آن سو برده، تمام توان و انرژي وي را مستهلك مي‌كنند. گل‌آلود بودن آبهاي ساحلي درياي خزر موجب مي‌شود كه حتي با عينك شنا هم نتوان در زير آب چيز زيادي مشاهده كرد و مثلاً ناحيه كم‌عمق را از عميق تشخيص داده يا فرد در حال غرق شدن را در زير آب يافت. فردي كه در چنين شرايطي به دام افتد، بسيار دشوار بتواند خود را از مهلكه نجات دهد. ضمناً مطابق يك اصل، براي شناي افراد بالغ در آبهاي دريايي با عمق بيش از يك و نيم متر، نه تنها آنها بايد فنون شنا را به خوبي بدانند بلكه لازم است به توان فيزيكي و استقامات بدني بالاي خود نيز اطمينان داشته باشند. حتي با وجود مهارت بالا و توان بدني فوق‌العاده، هنوز هم دريا جاي امني براي شنا نيست، چراكه:

جريان‌هاي ساحلي از عمده دلايل مرگ شناگران حرفه‌اي مي‌باشند.

امواج دريا با حركت به سمت ساحل همواره حجم زيادي از آب را به طرف خشكي منتقل مي‌كنند. اين حجم وسيع از آب مي‌بايد دوباره به داخل دريا برگردد و براي اين منظور در نقاطي از ساحل، به صورت تقريباً غير قابل پيش‌بيني، درون آب دريا آب‌راهه‌هايي به طرف دريا ايجاد مي‌شود كه در آن آب با سرعت زيادي بر خلاف جهت امواج (يعني از سمت ساحل به سمت دريا) جريان مي‌يابد. اين جريانها كاملاً از امواج آب متفاوت بوده و به آنها جريانهاي ساحلي، جريانهاي شكافنده (Rip Currents)، يا جريانهاي مرگبار گفته مي‌شود كه در بسياري نقاط جهان و بويژه در سواحل درياي خزر، تلفات جاني بسياري را به بار مي‌آورند.

جريان شكافنده از بالا شبيه يك بادبزن دستي است كه دسته آن به سمت ساحل، و دهانه آن به سمت دريا مي‌باشد. دسته اين بادبزن بيشترين قدرت را دارد و صرف‌نظر از اينكه شناگر چقدر شنا بلد است يا چقدر توان جسمي دارد، عملاً برگشت وي به سمت ساحل را غير ممكن ساخته، او را سريعاً با خود به داخل دريا مي‌كشاند. براي درك بهتري از قدرت اين جريان بايد گفت كه سرعت اين جريان معمولاً از ركورد سرعت شناي المپيك نيز بالاتر است؛ بدين معني كه حتي بهترين قهرمان شناي المپيك نيز نمي‌تواند بر خلاف آن شنا كرده و به طرف ساحل برگردد. عرض جريان شكافنده بين ۳ تا بيش از ۶۰ متر، و طول آن به داخل دريا بسيار متفاوت است (گاهي فقط در ناحيۀ شكسته شدن امواج يا همان محلي كه موج فرو ريخته و كف سفيد رنگ تشكيل مي‌دهد بوده، گاهي نيز تا ده‌ها متر به داخل دريا كشيده مي‌شود).

علائم جريان شكافنده:

تشخيص زمان تشكيل جريان شكافنده براي افراد عادي دشوار است. در بسياري موارد ديده شده كه افراد بسياري در دريا مشغول شنا كردن بوده، همه چيز عادي و خوشآيند به نظر مي‌رسد، اما در همين بين يك نفر در ميان جريان شكافنده به سادگي و بي‌سروصدا غرق مي‌شود. لذا جريان شكافنده الزاماً مختص درياهاي طوفاني و مناطق پرخطر نيست. مواقعي كه دريا موّاج است، احتمال تشكيل جريان‌هاي شكافنده بسيار زياد است. لذا در اين شرايط نبايد وارد آب دريا شد و بهترين كار اين است كه شنا را به زماني ديگر موكول كرد و از زيبايي‌هاي ساحل لذت برد. توجه داشته باشيد كه جريانهاي شكافنده در تمام درياها، درياچه‌ها و اقيانوس‌ها مي‌توانند رخ دهند. برخي نشانه‌هاي قابل رؤيت جريان‌هاي شكافنده عبارتند از:

- آب در محل جريان شكافنده آرام و بدون موج است.

- رنگ آب در محل جريان شكافنده با بقيه نقاط تفاوت دارد (شكل‌هاي بالا).

- خطي از آب كف آلود، خزه يا زباله در محل جريان شكافنده به سمت دريا حركت مي‌كنند.

- امواجي كه به سمت ساحل مي‌آيند، در محل جريان شكافنده دچار شكست مي‌شوند.

- در بسياري از نقاط در سواحل گيلان و مازندران ساحل ماسه‌اي است. در ساحل ماسه‌اي علايمي شبيه اشكال هلالي وجود دارد. نوك هلال جايي است كه جريان شكافنده تشكيل مي شود.

روش فرار از جريان شكافنده:

چنانچه درون يك جريان شكافنده گرفتار شديد، نخست آرامش خود را حفظ كنيد. دوم اينكه هرگز، هرگز و هرگز بر خلاف جريان شكافنده و به سمت ساحل شنا نكنيد. اين اقدام مرگبار منجر به خسته شدن كامل شناگر شده و شناگر از رمق افتاده به راحتي غرق خواهد شد. در عوض خود را بر روي آب نگاه داريد؛ اكنون دو گزينه پيش روي شماست:
 

۱-      اگر توان بدني بالايي براي شنا داريد:

الف- به صورت موازي با ساحل حركت كرده و از مسير جريان كاملاً خارج شويد و سپس به صورت مورب به سمت ساحل برگرديد (شكل زير را ببينيد).

ب- يا اينكه براي خروج از جريان شكافنده، موازي با ساحل در عمق آب شنا كنيد. در اعماق زيرين آب، جريان شكافنده قدرت كمتري دارد. لذا مي‌توان به اين طريق از مسير جريان فرار كرده، آنگاه از آب عميق به آرامي و به صورت مورب به سطح بازگشت و به صورت مورب به ساحل برگشت. دقت كنيد كه اين روش نيازمند توانايي حبس نسبتاً طولاني تنفس مي‌باشد.

 

2-      اگر توان بدني معمولي داريد:

هم جهت با جريان به سمت دريا حركت كنيد. معمولاً جريان پس از طي چندين متر تا چند ده متر، قدرت خود را از دست مي‌دهد. در اينجا مي‌توانيد با صورت موازي با ساحل از جريان فرار كرده و پس از طي چندين متر و دور شدن از جريان، ابتدا نفس بگيريد، سپس تقاضاي كمك كنيد و بعد به صورت مورب به سمت ساحل برگرديد. لازم به ذكر است كه معمولاً دريا در خارج ناحيه شكست امواج آرام‌تر است. ناحيه شكست امواج، ناحيه‌اي است كه موج در آنجا فرو ريخته و به رنگ كف سفيد ديده مي‌شود، و اين ناحيه براي شناكردن مناسب نيست. بنابراين شناگري كه بتواند خود را در در خارج ناحيه شكست امواج روي سطح آب نگاه دارد، از جريان شكافنده در امان خواهد بود (البته به طور كلي فاصله گرفتن زياد از ساحل براي بيشتر شناگران به هيچ وجه قابل توصيه نيست).

در هر دو دسته افراد با توان بدني بالا و با توان بدني معمولي:

اگر تشخيص داديد كه كمكي به شما نخواهد رسيد و بايد با توان خود به طرف ساحل برگرديد، همراه با امواج خود را به ساحل برسانيد. هنگامي كه امواج بزرگ به سمت شما مي‌آيند، چند ثانيه نفس بگيريد و حدود يك متر زير آب برويد تا از ضربه موج در امان بمانيد. توجه داشته باشيد كه ممكن است دوباره درون جريان شكافنده ديگري گرفتار شويد. در اين هنگام نيز شك نكرده و اجباراً همراه آن به سوي دريا برگرديد، ولي مجدداً بر طبق اصول پيش‌گفته به سمت ساحل بازگشت كنيد.

 

چند توصيه مهم:

جريان شكافنده معمولاً بسيار قوي بوده و به راحتي مي‌تواند حتي جان شناگران بسيار ماهر را به خطر اندازد. اگر شما يا عزيزانتان هنوز شنا در دريا را كاملِ كامل فرا نگرفته‌ايد، اگر به توان بدني خود براي شنا كردن در درياي مواج و فنون شناور نگه داشتن خود بر روي موج اطمينان نداريد، بهترين كار اين است كه در دريا شنا نكنيد. يا لااقل در همان لبۀ دريا از خنكي آب لذت ببريد، و دچار دردسرهاي فوق و مصيبتهاي جبران‌ناپذير نگرديد.

به گزارش خبرنگار سايت پزشكان بدون مرز ،  در بستر آب سواحل درياي خزر (به ويژه از آستارا تا نكا) پشته‌هاي ماسه‌اي وجود دارد كه با ايستادن بر روي آنها چنين تصور مي‌شود كه در ناحيه كم‌عمقي حضور داريم. ولي با فقط اندكي جابه‌جايي، عمق آب شديداً افزايش مي‌يابد؛ ضمناً پشته‌هاي ماسه‌اي ناپايدار بوده و گاهي زير پاي فرد فرو ريخته و او را در عمق زياد آب گرفتار مي‌كنند. در برخي مناطق نيز عمق آب به صورت ناگهاني زياد مي‌شود. اين حالت مشابه اين است كه بر روي لبۀ كوهي حركت كنيد كه با يك قدم به جلو، زير پايتان درّه‌اي پديدار شود. فردي كه شنا بلد نباشد، ديگر نمي‌تواند به عقب برگردد و  به همين راحتي جان خود را از دست مي‌دهد.

بالا آمدن آب درياي خزر در چند سال اخير موجب شده كه بسياري از ساختمانها و تأسيسات ساحلي، و چاه‌هاي آب و فاضلاب آنها، در زير آب ساحل مدفون شوند. در سواحلي كه پاكسازي صورت نگرفته، شناگر در هنگام شيرجه ممكن است با اشياء چوبي و فلزي و سنگي به جاي مانده از اين ساختمانها برخورد كند. ضمناً چاه‌هاي آب و فاضلاب مي‌توانند شناگران را به داخل خود بمكند.

لذا اگر قصد شنا داريد؛ در مناطق پاكسازي شده و در حضور نجات غريق به اين امر اقدام كنيد. و باور كنيد كه بسياري از مناطق «شنا ممنوع» با توجه به خطرات ساحل آن ناحيه و متعاقب مرگ‌وميرهاي بسياري كه داشته است به اين نام لقب گرفته‌اند.

فراموش نكنيد كه دريا در عين زيبايي و آرامش، جان انسانهاي عزيز بسياري را گرفته است؛ افرادي كه هرگز در هنگام ورود به آب، تصورش را هم نمي‌كردند به چنين مرگ دلخراشي مبتلا شوند.

شايد خواندن اين نوشته بتواند جان انسان ديگري را نجات دهد. لذا آن را براي دوستانتان ايميل كنيد يا پرينت آن را بين دوستانتان پخش كرده يا در معرض ديد آنها قرار دهيد.

 

منبع: پزشكان بدون مرز

بیست و دوم 4 1390 10:55

۱۴ واقعيت شگفت‌انگيز درباره بدن انسان كه نميدانستيم!!

 

 1- سلول مغز يك انسان مي‌تواند ۵ برابر اطلاعاتي كه ويكي‌پديا دارد را در خود نگهداري كند.

 

 2- بدن‌تان به اندازه‌اي گرما در عرض ۳۰ دقيقه توليد مي‌كند كه با آن مي‌شود نيم گالون آب را جوشاند.

 

 3- مغز به همان ميزان از انرژي كه يك چراغ برق ۱۰ وات استفاده مي‌كند، بهره مي‌جويد.

 

 4- بيشتر نوزادان با چشماني آبي به دنيا مي‌آيند.

 

 5- تكانه‌هاي عصبي با سرعت ۲۷۴ كيلومتر بر ساعت به مغز وارد و از آن خارج مي‌شوند.

 

 6- عطسه‌ها با سرعت ۱۶۱ كيلومتر بر ساعت حركت مي‌كنند.

 

 7- اسيد معده به اندازه كافي قوي است تا يك تيغ ريش‌تراشي را حل كند.

 

 8- روده باريك بزرگترين عضو دروني بدن است.

 

 9- راست دست‌ها ۹ سال بيشتر از چپ دست‌ها عمر مي‌كنند.

 

 10- ناخن انگشت مياني سريع‌تر از ناخن باقي انگشت‌ها رشد مي‌كند.

 

 11- نوزادان با ۳۰۰ استخوان متولد مي‌شوند. بزرگسالان ۲۰۶ استخوان دارند.

 

 12- شما براي برداشتن يك قدم از ۲۰۰ ماهيچه ياري مي‌جوييد.

 

 13- پاها مي‌توانند در حدود نيم ليتر در طول روز عرق توليد ‌كنند.

 

 14- پوست‌تان هر ۲۷ روز پوست‌اندازي مي‌كند.

 

 

 

10 واقعيت شگفت‌انگيز ديگر درمورد بدن انسان

 

بدن انسان به تنهايي دريايي از شگفتي هاست و ممكن است ما از خيلي از شگفتي‌هاي آن باخبر نباشيم. بدن ما خيلي ويژگي‌هاي حيرت‌انگيزي دارد كه شايد برايمان قابل‌باور نباشد. براي آنها كه به واقعيات عجيب درمورد طبيعت انسان علاقه‌مند هستند، ليستي عالي تهيه كرده‌ايم.

 

 1. بدن ما در يك روز 10 ميليارد پوسته توليد مي‌كند. اين واقعيت نشان مي‌دهد كه بد نيست روكش بالشت و ملحفه‌تان را به‌طور منظم بشوييد  چون اين مقدار پوسته  در سال مي‌شود چيزي درحدود 2 كيلوگرم پوست.

 

 2. هر ساعت از روز بدن ما بايد يك ميليارد سلول را جايگزين كند. قدرت بدن براي توليد اينهمه سلول جديد واقعاً جاي شگفتي دارد.

 

 

3. همه ما مي‌دانيم كه اسيد معده بسيار قوي است. اين اسيد آنقدر قوي است كه حتي زينك را هم حل مي‌كند. اين يعني يك قدرت اسيدي بسيار بالا. اما دليل اينكه ما با اسيد معده خودمان آسيب نمي‌بينيم اين است كه سلول‌هايي براي محافظت از ما در برابر خودمان لايه پوششي ايجاد كرده‌اند.

 

 

4. شش ماه طول مي‌كشد كه ناخن به‌طور كامل روي انگشتان دست يا پا رشد كند. به همين خاطر است كه افتادن يك ناخن آسيب‌ديدگي بسيار دردناك است و به مدتي طولاني ظاهري زننده براي انگشتمان ايجاد مي كند. پس حسابي مراقب ناخن‌هايتان باشيد.

 

 

5. استخوان انسان به اندازه گرانيت سخت است. استخوان‌هاي ما بسيار پرتراكم هستند و قادرند فشار و نيروي بسيار زيادي را تحمل كنند كه ويژگي بسيار خوبي است چون همه ما انسانها حركات و اعمال فشارآوري انجام مي‌دهيم.

 

 6. هر شب كه مي خوابيم كمي رشد مي‌كنيم. درطول روز، نيروي جاذبه ستون‌ فقرات ما را منقبض مي‌‌كند و شب دوباره به همان نقطه شروع برمي‌گرديم.

 

 

7. صداي ما در روز قبل از اينكه كششي به ديافراگم و تارهاي صوتيمان بدهيم، فركانس پايين‌تري دارد.

 

 8. هر كليه بيشتر از هزار فيلتر دارد. به همين دليل است كه بايد مقدار زيادي آب بنوشيم تا بدن روي موادمغذي و مايعات تازه در سيستم عمليات انجام دهد.

 

 

9. خون ما خيلي سريع پمپاژ مي‌شود؛ آنقدر سريع كه يك سلول مي‌تواند در  يك دقيقه آن را به كل بدن برساند. با ورزش و انجام حركات كششي هميشه مي‌توانيد پمپاژ خونتان را در حد عالي نگه داريد.

 


10. جالب‌ترين واقعيت درمورد بدن انسان درمورد مصرف اكسيژن ما است چون هيچوقت به آن فكر هم نمي‌كنيم. ما در هر روز چيزي درحدود 44 كيلوگرم هوا تنفس مي‌كنيم. اين هزاران تنفس روي هوا كه تقريباً بي‌وزن است، تاثير مي‌گذارد. دفعه بعدي كه مي خواستيد كار مثبتي براي محيط‌ زيست يا پاكي هوا انجام دهيد اين را خوب به ياد داشته باشيد. 

 

  ۱۴ واقعيت شگفت‌انگيز درباره بدن انسان كه نميدانستيم!!

 

 

 

1-   سلول مغز يك انسان مي‌تواند ۵ برابر اطلاعاتي كه ويكي‌پديا دارد را در خود نگهداري كند  .

 

 

 

2- بدن‌تان به اندازه‌اي گرما در عرض ۳۰ دقيقه توليد مي‌كند كه با آن مي‌شود نيم گالون آب را جوشاند  .

 

 

 

3- مغز به همان ميزان از انرژي كه يك چراغ برق ۱۰ وات استفاده مي‌كند، بهره مي‌جويد  .

 

 

 

4- بيشتر نوزادان با چشماني آبي به دنيا مي‌آيند  .

 

 

 

5- تكانه‌هاي عصبي با سرعت ۲۷۴ كيلومتر بر ساعت به مغز وارد و از آن خارج مي‌شوند  .

 

 

 

6- عطسه‌ها با سرعت ۱۶۱ كيلومتر بر ساعت حركت مي‌كنند  .

 

 

 

7- اسيد معده به اندازه كافي قوي است تا يك تيغ ريش‌تراشي را حل كند  .

 

 

 

8- روده باريك بزرگترين عضو دروني بدن است  .

 

 

 

9- راست دست‌ها ۹ سال بيشتر از چپ دست‌ها عمر مي‌كنند  .

 

 

 

10- ناخن انگشت مياني سريع‌تر از ناخن باقي انگشت‌ها رشد مي‌كند.

 

 

 

11- نوزادان با ۳۰۰ استخوان متولد مي‌شوند. بزرگسالان ۲۰۶ استخوان دارند  .

 

 

 

12- شما براي برداشتن يك قدم از ۲۰۰ ماهيچه ياري مي‌جوييد  .

 

 

 

13- پاها مي‌توانند در حدود نيم ليتر در طول روز عرق توليد ‌كنند  .  

 

 

 

14- پوست‌تان هر ۲۷ روز پوست‌اندازي مي‌كند  .

 

 

 

 

 

10 واقعيت شگفت‌انگيز ديگر درمورد بدن انسان

 

بدن انسان به تنهايي دريايي از شگفتي هاست و ممكن است ما از خيلي از شگفتي‌هاي آن باخبر نباشيم. بدن ما خيلي ويژگي‌هاي حيرت‌انگيزي دارد كه شايد برايمان قابل‌باور نباشد. براي آنها كه به واقعيات عجيب درمورد طبيعت انسان علاقه‌مند هستند، ليستي عالي تهيه كرده‌ايم.

 

 

 

1. بدن ما در يك روز 10 ميليارد پوسته توليد مي‌كند. اين واقعيت نشان مي‌دهد كه بد نيست روكش بالشت و ملحفه‌تان را به‌طور منظم بشوييد  چون اين مقدار پوسته  در سال مي‌شود چيزي درحدود 2 كيلوگرم پوست.

 

 

 

2. هر ساعت از روز بدن ما بايد يك ميليارد سلول را جايگزين كند. قدرت بدن براي توليد اينهمه سلول جديد واقعاً جاي شگفتي دارد.

 

 

 

3. همه ما مي‌دانيم كه اسيد معده بسيار قوي است. اين اسيد آنقدر قوي است كه حتي زينك را هم حل مي‌كند. اين يعني يك قدرت اسيدي بسيار بالا. اما دليل اينكه ما با اسيد معده خودمان آسيب نمي‌بينيم اين است كه سلول‌هايي براي محافظت از ما در برابر خودمان لايه پوششي ايجاد كرده‌اند.

 

 

 

4. شش ماه طول مي‌كشد كه ناخن به‌طور كامل روي انگشتان دست يا پا رشد كند. به همين خاطر است كه افتادن يك ناخن آسيب‌ديدگي بسيار دردناك است و به مدتي طولاني ظاهري زننده براي انگشتمان ايجاد مي كند. پس حسابي مراقب ناخن‌هايتان باشيد.

 

 

 

5. استخوان انسان به اندازه گرانيت سخت است. استخوان‌هاي ما بسيار پرتراكم هستند و قادرند فشار و نيروي بسيار زيادي را تحمل كنند كه ويژگي بسيار خوبي است چون همه ما انسانها حركات و اعمال فشارآوري انجام مي‌دهيم.

 

 

 

6. هر شب كه مي خوابيم كمي رشد مي‌كنيم. درطول روز، نيروي جاذبه ستون‌ فقرات ما را منقبض مي‌‌كند و شب دوباره به همان نقطه شروع برمي‌گرديم.

 

 

 

7. صداي ما در روز قبل از اينكه كششي به ديافراگم و تارهاي صوتيمان بدهيم، فركانس پايين‌تري دارد.

 

 

 

8. هر كليه بيشتر از هزار فيلتر دارد. به همين دليل است كه بايد مقدار زيادي آب بنوشيم تا بدن روي موادمغذي و مايعات تازه در سيستم عمليات انجام دهد.

 

 

 

9. خون ما خيلي سريع پمپاژ مي‌شود؛ آنقدر سريع كه يك سلول مي‌تواند در  يك دقيقه آن را به كل بدن برساند. با ورزش و انجام حركات كششي هميشه مي‌توانيد پمپاژ خونتان را در حد عالي نگه داريد.

 


10. جالب‌ترين واقعيت درمورد بدن انسان درمورد مصرف اكسيژن ما است چون هيچوقت به آن فكر هم نمي‌كنيم. ما در هر روز چيزي درحدود 44 كيلوگرم هوا تنفس مي‌كنيم. اين هزاران تنفس روي هوا كه تقريباً بي‌وزن است، تاثير مي‌گذارد. دفعه بعدي كه مي خواستيد كار مثبتي براي محيط‌ زيست يا پاكي هوا انجام دهيد اين را خوب به ياد داشته باشيد.

 

پانزدهم 4 1390 12:30

در فصل گرم سال كولرها نقش مهمي در كاهش دماي داخلي ساختمانها دارند و امسال با توجه به گراني بي سابقه برق و اخطار وزارت نيرو كه جز مناطق جنوبي ايران برق مصرفي كولرهاي گازي در ساير نقاط كشور گران بار خواهد آمد، بحث كولرهاي سنتي يا همان كولر آبي داغ تر از سالهاي قبل است.

يكي از آزاردهنده ترين چيزها در مورد اين نوع كولرها معضل بوي بد كولر است. بويي شبيه آب مانده و لجن زده.
  در مورد كولرهاي داراي پوشال و يا سلولزي هم اين موضوع صدق ميكند. اما رفع اين اشكال خيلي ساده است. براي اينكه از دست اين مشكل راحت شويد كافي است يكبار اين موارد را انجام دهيد.


1-اين موضوع به نو و كهنه بودن پوشال ربطي ندارد اما اگر پوشال كولر پوسيده است آن را عوض كنيد.


2-داخل سيني آب كولر يك استكان بزرگ وايتكس و يا شيشه شوي بريزيد و پنجره هاي آن را در جاي خود قرار دهيد. حال بدون آنكه فن كولر را روشن كنيد فقط پمپ آب را بزنيد تا آب به جريان بيافتد و كاملا” آغشته سازي صورت گيرد. 30 دقيقه تا يك ساعت صبر كنيد.


3-حال كاملا” آب سيني كولر را تخليه نماييد و آن را بشوييد و دوباره پر كنيد.


4-داخل سيني كولر در حد نصف استكان وايتكس و يا مايع شيشه شوي بريزيد.


5-هر 10 روز تا دو هفته يكبار در صورت نياز آب سيني را تعويض و در حد نصف استكان شوينده به آن اضافه كنيد.

 

خوب ديگر مشكلي با اين بوي بد شما را آزار نخواهد داد.
اما نكات مهم :

1-از شوينده هاي كف كننده مانند تايد و مايع ظرفشويي استفاده نكنيد كه كف همه جا را بر ميدارد. فقط وايتكس، شيشه شوي و يا مايعهاي تميزكننده سطوح

2-در افزودن اين مايعات به آب داخل كولر زياده روي نكنيد.

3-از جوهر نمك و شوينده هاي قوي به هيچ وجه بهره نگيريد چون فلز بدنه كولر را نابود ميكنند.
با انجام اين كار بدون انكه كولر شما صدمه ببيند هم از بوي نامطبوع راحت مي شويد و هم نيازي به استفاده مكرر از جرم گير كولر نخواهيد داشت.

دسته ها : دانستنیها
سی یکم 2 1390 17:57

آتش‌نشانان
 

خيلي‌ها فكر مي‌كنند كار آتش‌نشانان خاموش كردن آتش است، ولي اگر يكي از نزديكان شما اين شغل را داشته باشد حتما به شما خواهد گفت كه گاهي از درد رنج مي‌برد. آتش‌نشانان به خاطر حرفه‌شان با حرارت زياد آتش سر و كار دارند و ممكن است در ماموريت‌هايشان دچار سوختگي هم بشوند. درد جسمي در شغل آتش‌نشاني به همين جا ختم نمي‌شود. وقتي يك آتش‌نشان شيلنگ آب بزرگي را كه آب با فشار از آن خارج مي‌شود در دست مي‌گيرد و به جنگ شعله‌هاي آتش مي‌رود، فشار زيادي بر عضلات كمر و بازوانش وارد مي‌شود. اغلب آتش‌نشانان بايد از نردبان‌هاي بلند بالا بروند و همراه خود فردي را كه در ميان شعله‌هاي آتش گير افتاده است را بر دوش خود حمل كنند و پايين بياورند. در اين ميان اگر از ارتفاع زياد سقوط كنند و آسيب جدي ببينند، بايد از شغل خود انصراف بدهند و بازنشسته شوند البته اگر از اين سانحه جان سالم بدر ببرند. از سوي ديگر شيفت‌هاي آتش‌نشانان بسيار طولاني است و مجبورند در تمام طول شب و گاهي دو روز پشت سر هم در ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني بخوابند كه تشك‌هاي نامناسب و تخت‌خواب‌هاي غيراستاندارد در استراحتگاه‌ آنها باعث بروز كمردرد خواهد شد. با اين حال، آتش‌نشانان مرداني قوي و با اراده هستند كه بدن‌شان را براي انجام هر كاري، در هر زماني كه به آنها ماموريت داده مي شود، آماده مي‌كنند.
 

خلبانان و مهندسين پرواز
 

خلبان شدن و پرواز بر فراز ابرها آرزوي خيلي از بچه‌هاست، ولي وقتي از دور به اين حرفه نگاه مي‌كنيد، شايد از فشار كاري سنگيني كه يك خلبان تحمل مي‌كند، خبر نداشته باشيد. گاهي ساعت‌ها پرواز و بيداري باعث بروز سردرد در خلبان مي‌شود. گرچه پروازهاي خلبانان برنامه نوشته شده‌اي دارد، ولي گاهي به دلايلي مانند اوضاع نامساعد جوي، لغزندگي باند و… پرواز به تاخير مي‌افتد و برنامه خواب و استراحت خلبانان را به هم مي‌زند.
اگر شما يك خلبان باشيد گاهي لازم است چند بار در طول روز هواپيمايتان را عوض كنيد و كيف خود را همراهتان از يك هواپيما به هواپيماي ديگر ببريد كه حمل اين كيف سنگين در يك سمت بدن، به مرور زمان باعث آسيب ستون فقرات‌تان و بروز درد مي شود. از سوي ديگر، ساعت‌هاي طولاني پرواز و در يك موقعيت ثابت نشستن يكي ديگر از دلايل بروز دردهاي جسمي در خلبانان است. توجه به اين دردها و رفع آنها در حرفه خلباني مهم است، چون ممكن است تمركز خلبان را به هم بزند و جان صدها مسافر را به خطر بيندازد.
ناگفته نماند كه مهندسين پرواز نيز زمان بسيار زيادي را در معرض مواد شيميايي هستند و نه فقط آنان بلكه خلبانان زمان زيادي در حين پرواز در كنار خطوط قوي برق به سر مي برند كه با چشم غير مسلح نيز ديده مي شود.
 

پليس ها
 

بعد از خلباني، پليس شدن آرزوي بسياري از پسر بچه‌هاست، ولي خيلي از اين آرزوها در بزرگسالي با ديدن دشواري شغل پليس‌ها به فراموشي سپرده مي‌شود. در خيابان‌هاي شلوغ بين ماشين‌ها ساعت‌ها ايستادن و ترافيك را هدايت كردن و يا در تعقيب و گريز خلافكاران و جنايتكاران شركت كردن، از اين حرفه شغلي پُر استرس مي‌سازد كه اين استرس هم بر جسم و هم بر فكر و روح پليس‌ها وارد مي‌شود. بسياري از پليس‌ها در هنگام انجام وظيفه زخمي مي‌شوند و صدمه مي‌بينند. ساعت‌هاي طولاني در اتومبيل پليس نشستن و رانندگي كردن و يا سر چهارراه ايستادن باعث بروز كمردردهاي مزمن در پليس‌ها مي‌شود.
 

شيشه پاك كن هاي آسمان خراش ها
 

شما بايد قدرت بدني بسيار بالايي داشته باشيد تا بتوانيد در دبي شيشه پاكن شويد. يكي از اين كارگرها بدون كمربند ايمني، بدون كلاه ايمني و درحقيقت بدون هيچ وسيله اي كار مي كند و تنها به فكر برق انداختن شيشه هاي ساختمان براي ساكنان آن است. اين كاركنان در امارات هيچ اعتراضي به وضع كاري خود ندارند چون مي دانند در صورت اعتراض كارگر ديگري استخدام مي شود.
 

كارگران ساختماني
 

به انواع فلزها و آهنهايي كه در كنار اين كارگران جمع شده است توجه كرده ايد؟ به ويژه آن دسته اي كه بر روي داربست ها قرار مي گيرند. در واقع نبايد اين كارگران زياد تكان بخورند تا با دقت و آرامش به كار خود مشغول باشند. لحظه اي فراموش كردن اين مسئله، معادل سقوط آنان خواهد بود و اگر چنين شود امكان زنده ماندنشان بسيار كم است.
از آن گذشته ساعت‌هاي طولاني روي داربست‌هاي ساختمان هاي چند طبقه كار كردن، راه رفتن روي تيرآهن‌ها در ارتفاع چند متري و كار با بالابر‌هاي سنگين، سلامت جسمي كارگران را تهديد مي كند. ولي بسياري از كارگران بعد از وارد شدن آسيب جسمي، به دليل ترس از بيكار شدن، از شكايت و گرفتن طول درمان از كارفرمايان خود صرف نظر مي‌كنند و درمان اساسي انجام نمي‌دهند. از سوي ديگر، كار بدني سخت و بارهاي سنگين را بر دوش حمل كردن فشار زيادي را بر بدن، ستون فقرات و عضلات كارگران ساختماني وارد مي‌كند كه طي سال‌ها باعث دردهاي عضلاني اسكلتي زيادي خواهد شد.
 

كارگران دكل هاي تلفن همراه
 

اين شغل يكي از خطرناك ترين مشاغل به شمار مي رود. زيرا شركت هاي تلفن همراه تلاش مي كنند تا دستگاه هاي گيرنده خود را در بالاترين نقطه ممكن نصب كنند و اين كار بايد به دست كساني انجام شود كه در بالاترين نقطه اين دكل ها قرار گيرند و مبادرت به اين امر كنند. خطر از دست رفتن تعادل و برق گرفتگي هميشه در اين كار به قوت خود باقي است.
 

كارگران خطوط برق فشار قوي
 

علت خطرناك بودن اين شغل بر همه عيان است. علاوه بر بالا رفتن از سطح زمين، حفظ تعادل در زواياي مختلف حين كار، آن هم كار با چيزي كه خود خطر مرگ را نزديك مي كند. سالانه بيش از 34 نفر از كارگران دست اندر كار در اين امر در سراسر دنيا جان خود را از دست مي دهند.
 

سيم كش هاي هوايي
 

ممكنه اولين بار كه اين آدم ها رو بالاي سيم ها ببينيد به چشم هاي خودتون شك كنيد در حالي كه واقعا اين شغل مخاطره آميز وجود داره. اين آدم ها كه تعداد آنها بسيار كم هست، فوق العاده در كارشون تخصص دارند.
 

خنثي كنندگان مين
 

تا به امروز تشخيص دستي و بدون استفاده از ربات و ماشين بهترين روش كشف مين است زيرا اگر بخواهيم خوش بين باشيم ربات ها 80 درصد مين ها را كشف مي كنند و اين درحالي است كه انسان ها تا 99/6 درصد را كشف مي كنند.
 

مسئولين جمع آوري زباله ها
 

اين افراد هر روزه مي بايست تمام زباله ها را جمع آوري كرده و محل آن را تميز كنند و هر روزه هم با مواد شيميايي اسيدي سر و كار دارند. البته اگر خوش شانس باشند و فقط در شهر كار كنند. جمع آوري زباله هاي صنعتي خطر بيشتري را به همراه دارد. خطر بريده شدن دست و بدن با وسايل تيزي كه خود را لابه لاي آشغال ها پنهان كرده اند نيز دور از انتظار نيست. البته بگذريم از رانندگاني كه نسبت به حضور رفتگران در خيابانها بي توجه هستند و حادثه مي آفرينند.
 

كشاورزان و گله داران اسب
 

هر روز كشاورزان با مواد شيميايي سر و كار دارند كه استفاده نابجاي آن و بي تجربگي در لحظه اي كار دستشان مي دهد و بسياري از كساني كه به مراقبت و پرورش اسب مشغولند گاهي با بي توجهي در معرض آسيب اسب قرار مي گيرند. شايد لازم نباشد كه بگوييم يك ضربه پاي اسب به بدن انسان چه مي كند.
 


سقف سازان
 

چيزي كه شرايط كار را سخت تر مي كند تنها قرار گرفتن در بلندي و جاي خطرناك نيست. بلكه اين كارگران بايد وسايل زيادي را با خود حمل كنند. عجله اتمام كار اين كارگران خطر اين كار را بيشتر مي كند. گرما و گاهي سرما، شرايط نامتعادلي كه در آن قرار دارند همه مزيد بر علت عجله در كارشان مي باشد. در هر صورت يك بي احتياطي كوچك مي تواند حادثه بدي را رقم بزند.
 

رانندگان كاميون‌
 

اگر شما يك اتومبيل ‌سواري داشته باشيد و با آن به سفر برويد خيلي آسان است، هر وقت كه احساس خستگي مي كنيد مي توانيد در كنار جاده پارك كنيد و كش و قوسي به بدن‌تان بدهيد، ولي پيدا كردن مكاني مناسب براي پارك كردن يك كاميون اغلب دشوار است. به همين دليل، رانندگان كاميون ساعت‌ها در يك موقعيت بدني ثابت رانندگي مي‌كنند و فشار زيادي به عضلات و ستون مهره‌هايشان وارد مي‌شود. رانندگي در جاده‌هاي كوهستاني نيز مشكل ديگري است كه راننده علاوه بر فشار دادن بي‌وقفه ي پا روي پدال گاز، بايد كاميون سنگين را از سربالايي بالا ببرد كه اين كار فشار زيادي را بر بدن و ستون مهره‌ها وارد مي‌كند. به همين دليل كمردرد و مشكلات ديسك كمر و به دنبال آن فشار روي اعصاب پا و پا درد در ميان رانندگان كاميون شايع است و كار وقتي بدتر مي‌شود كه به اين دردهاي هشدار‌دهنده توجهي نكنند و چون بيشتر عمرشان در جاده مي‌گذرد، از مشورت با يك پزشك كوتاهي كنند.
 

نوازندگان
 

نوازندگان نيز جزء مشاغلي هستند كه باعث درد‌هاي مزمن مي شوند. سندرم تونل كارپال يكي از اين درد‌ها است كه مچ دست نوازندگان را درگير مي‌كند. در اين شرايط لازم است مچ‌ها را در مچ بندهاي ويژه‌اي كه متخصص ارتوپد تجويز مي‌كند، قرار دهند و براي رفع درد و برآمدگي و تورم مچ‌ها، كورتيزون تزريق كنند. بسياري از نوازندگان مجبورند ساعت‌هاي طولاني بدون حركت بنشينند و بنوازند كه اين كار باعث بروز درد در عضلات كمر، پشت و شانه‌هايشان خواهد شد. ورزش كردن روزانه و گرم كردن عضلات دست پيش از نواختن، به كاهش اين دردها كمك مي‌كند.
 

تايپيست‌ها
 

اگر شما به صورت تفنني مطالبي را تايپ كنيد، شايد مشكلي نداشته باشيد، ولي اگر مجبور باشيد اين حرفه را به عنوان شغلي برگزينيد كه مخارج زندگي خود را از آن تامين كنيد، لازم است ساعت‌ها با انگشت هاي‌تان كار كنيد و مچ‌تان را ساعت‌هاي طولاني در يك موقعيت ثابت نگه داريد. سندرم تونل كارپال در ميان تايپيست‏ها نيز شايع است.
 


دندانپزشكان
 

شايد شغل دندانپزشكي از نظر كسي كه از دور به آن مي‌نگرد شغلي راحت و پردرآمد باشد، ولي از دردهاي مزمن اين حرفه، فقط دندانپزشكان خبر دارند. دندانپزشكان مجبورند ساعت‌هاي طولاني در يك موقعيت بدني ثابت روي دندان‌هاي بيمار‌شان كار كنند. كار كردن در يك فضاي كوچك كه فاصله‌ها ميلي‌متري است، مستلزم دقت و تمركز زيادي است. به همين دليل به دندانپزشكان توصيه مي‌شود صندلي‌ها و يونيت‌هاي دندانپزشكي را خريداري كنند كه ارگونوميك هستند و از كمر، پشت، پاها و دستان‌شان در هنگام كار حمايت مي كنند. در ضمن توجه به اصول صحيح نشستن و نسبت به بيمار در يك موقعيت مناسب قرار گرفتن مي‌تواند از بروز اين دردها در كوتاه مدت و طولاني مدت پيشگيري كند.
 


پرستاران
 

نتايج بررسي‏ها نشان مي‌دهد پرستاران بيش از صاحبان مشاغل ديگر، از كار خود به دليل بيماري و يا آسيب جسمي مرخصي مي‌گيرند. اگر شما در بخش توان‌بخشي پرستار باشيد، بايد با بيماراني كار كنيد كه توانايي كنترل بدن خود را ندارند و در حين جابه‌جا كردن آنها يا كمك به توان‌بخشي‌شان، فشار زيادي بر بدن‌تان وارد مي‌شود و حتي ممكن است تعادل شما هم به هم بخورد و زمين بخوريد و دچار آسيب شويد. بارها خم شدن جلوي بيماران تا كفش‌هايشان را بپوشند، كمك به آنها براي راه رفتن، حمام كردن، مرتب كردن بدن آنها وقتي به تختخواب باز مي‌گردند، فشار زيادي بر بدن پرستاران وارد مي‌كند. جلوگيري از وارد شدن فشار كاري به بدن و كمك خواستن از متخصصان در هنگام بروز درد، بهترين راه براي رهايي از دردهاي مزمن اين شغل است.
 


قطع درخت و هيزم شكني
 

شايد خيلي تعجب آور باشد كه اين كار جزء مشاغل خطرناك به شمار مي رود اما همين تعجب است كه گاهي كار دست كارگر آن مي دهد. فشار اين كار به قدري زياد است كه گاهي فشاري كه به جسم وارد مي شود ناديده گرفته مي شود. شخص بي نوايي كه به اين كار مشغول است معمولا متوجه اين فشار نيست. ضربات مدوام با تبر بر سر چوب با اندكي ناديده گرفتن فشار بدني، ممكن است حادثه اي را براي فرد به دنبال داشته باشد. به زباني ديگر اين كار، كار هر كس نمي باشد كه آن را ساده انگاشت.
 

ماهيگيران
 

ماهيگيران مي بايست زمان بسيار زيادي را در درياها سپري كنند و اين زمان با به هم ريختن هوا و يا بادهاي شديدي همراه است كه هميشه قابل پيش بيني نيست. ماهيگيراني كه در سطح بين المللي مشغول به اين كار هستند بسيار از ساحل فاصله گرفته و به عميق ترين نقاط درياها سفر مي كنند. نجات جان آنها تنها به جليقه نجاتي كه برتن دارند بستگي دارد. اگر بر اثر طوفان و در شرايط متلاطم دريا به آب بيفتند نجات آن ها بسيار سخت مي شود.
 

معدنچيان
 

با توجه به خبر چند وقت پيش معدنچي هاي شيلي كه در عمق 700 متري زمين گير افتادند خطرناك بودن اين شغل واقعيتي غير قابل انكار است.
 

آموزش دهندگان شيرها
 

حتي صداي غرش شيرها بدن را مي لرزاند اما لحظه اي به اين فكر كنيم كه شير عصباني شود و تنها با آن در يك قفس باشيد. تصورش هم ترسناك است. اينطور نيست؟
 


انسان به جاي سيبل هدف
 

اين شغل جديداً در سيرك ها مرسوم شده است و به وسيله ي پرتاب كردن چاقو به اطراف يك دختر، دقت در نشانه گيري و پرتاب خود را به نمايش مي گذارند. يعني به نحوي با بازي كردن با جان ديگران كه ارزشمندترين چيز براي هر كسي است، كسب درآمد مي كنند.
 

عاملان حمله هاي انتحاري
 

حمله انتحاري نوعي خودكشي عقيدتي به قصد ديگركشي و صدمه زدن به كسي است كه او را دشمن مي نامند. در اين نوع از خودكشي فرد دست به طراحي و اجراي يك برنامه تخريبي مي‌زند كه طي آن خود را وسيله آسيب زدن به دشمن قرار دهد و از بين ببرد. اين شكل خودكشي را مي‌توان نوعي حمله منفعلانه به دشمن دانست.
امروزه حملات انتحاري از خطرناك‌ترين اقدامات تخريبي به حساب مي‌آيد و موجب ترس تمامي دولت‌ها و ملت‌ها شده‌ است. دليل اين ترس همگاني دشواري بي‌نظير كنترل آن است. زيرا فردي كه خود را آماده مرگ كرده‌ است ديگر ترسي از چيزي به خود راه نمي‌دهد و غيرقابل مهار به نظر مي‌رسد.
 

هنرنمايي باتمساح
 

آيا شما اين جرأت را داريد كه سر خود را به داخل دهان تمساح بگذاريد؟ البته كه نه و شايد در مقابل ميليون ها دلار پول هم راضي به اين كار نباشيد ولي بد نيست بدانيد در باغ وحشي در تايلند اين نوع هنرنمايي يا به لفظي بازي با جان به نمايش گذاشته مي شود.

 

دسته ها : دانستنیها
بیست و نهم 2 1390 13:56

خواص : توت فرنگي، ميوه اي شبيه توت است ولي كمي درشت تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است.
بوته اش كوتاه و داراي برگهايي درشت و ساقه هايي باريك و خزنده است كه روي زمين مي خوابد و ريشه مي دواند.
قسمت هايي كه از بوته توت فرنگي مورد استفاده قرار مي گيرند، عبارتند از: ميوه ، برگ و ريشه .
توت فرنگي به صورت هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستني.


خواص تغذيه اي توت فرنگي و اثر آن در سلامتي انسان :

توت فرنگي منبع خوبي از فيبر، ويتامين C، فولات، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها مي باشد .
كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين، باعث افزايش سلامت قلب، كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در كل ارتقاء سلامتي بدن شود.
همچنين داراي املاح كلسيم، آهن و فسفر مي باشد. از مواد موثر مهم آن مي توان تانن، موسيلاژ، قندهاي مختلف، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد.
توت فرنگي سرشار از ويتامين و فاقد چربي اشباع است و كالري كمي دارد.
يك واحد توت فرنگي معادل ۸ عدد است كه ۵۰ كالري انرژي دارد.
توت فرنگي مانند ساير توت ها مثل شاه توت، توت سفيد، تمشك و… پاك كننده روده و مثانه است.
تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد .


از ديگر خواص توت فرنگي مي توان به موارد زير اشاره كرد :

- مصرف اين ميوه علاوه بر وجود انواع ويتامين، املاح و آب كه هر كدام اثرات خود را بر بدن اعمال مي كنند داراي خاصيت تقويت كننده، ملين و خنك كننده نيز مي باشد.
- توت فرنگي از تصلب شرائين جلوگيري مي نمايد.
- توت فرنگي اشتها آور است و ادرار را زياد مي كند.
- دم كرده برگ توت فرنگي در زياد كردن ادرار و شير بانوان مفيد است.
- دم كرده برگ توت فرنگي يا ميوه توت فرنگي مي تواند نقرس و سنگ هاي مثانه را معالجه كند.
- املاح معدني موجود در توت فرنگي خاصيت مسهلي به آن بخشيده است، زيرا اين املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار مي كند و به همين جهت توت فرنگي براي درمان يبوست مؤثر است.
- اگر توت فرنگي را له كنيد و در آب بريزيد، نوشابه اي به دست مي آيد كه براي درمان تب هايي كه با بيماريهاي التهابي همراه مي باشد، بسيار مفيد است.
- توت فرنگي به علت داشتن آهن و ويتامين C در خونسازي بدن مؤثر است.
- توت فرنگي به علت دارابودن مقادير كافي كلسيم و فسفر، در رشد و نمو كودكان و نوجوانان ، استحكام دندان ها و ترميم شكستگي استخوان ها بسيار مؤثر است.
- توت *فرنگي حاوي موادي چون فسفر، كلسيم، منيزم، پتاسيم و مقداري آهن و هيدرات ۲ كربن بوده و در بدن توليد انرژي كرده و خستگي را برطرف مي*كند.
- توت فرنگي به دليل داشتن ويتامين C ، در درمان بيماري لثه مؤثر بوده و به هضم غذا كمك زيادي مي*كند.
- دانشجويان و افرادي كه تمرينات فكري مي*كنند، بهتر است حتما توت فرنگي ميل كنند چرا كه خوردن اين ميوه باعث تامين فسفر مورد نياز مغزشان ميشود.
- همچنين، توت فرنگي به علت داشتن ويتامين B در كاهش و رفع ترس، عصبانيت، خمودي، اضطراب، هيجان و سستي مؤثرست.
- توت فرنگي نقش مهمي در خونسازي بدن دارد و از خاصيت ضدعفوني كننده*اي برخوردارست. علاوه بر اينها خوردن توت فرنگي باعث پاك شدن خون از مواد مضر و زايد مثل اوره، اسيداوريك و چربي مي*شود و نيز درمان كننده نقرس است.
- ويتامين A موجود در توت باعث رشد ناخن*ها و تقويت چشم مي*شود.
براي بيماريهاي سنگ مثانه و نقرس مفيد است ، همچنين باعث رفع تب مي شود. با آنكه داراي قند است اما براي بيماران ديابتي مضر نيست ، باعث طول عمر مي شود از سكته جلوگيري مي كند و داراي ويتامينهاي C، B فسفر ، آهك،منيزيم ، پتاسيم ،سديم ، قند آهن ، يد و… است .

بیست و هشتم 2 1390 20:56

 

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد؛ احساساتتان را بيان كنيد.
هيجانات و احساساتي كه سركوب يا پنهان شده باشند به بيماري‌هايي نظير ورم معده، زخم معده، كمر درد و درد ستون فقرات منجر مي‌شوند.

سركوبي احساسات به مرور زمان حتي مي‌تواند به سرطان هم بيانجامد. در آن زمان است كه ما به سراغ يك محرم مي‌رويم و رازها و خطاهاي خود را با او در ميان مي‌گذاريم!
گفتگو، صحبت كردن، كلمات، ... وسيله درماني قدرتمندي هستند.


اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد؛ تصميم‌گيري كنيد.
افراد دو دل و مردد دچار دلهره و اضطراب هستند. دو دلي و بي‌تصميمي باعث مي‌شود كه مشكلات و نگراني‌ها روي هم انباشته شوند.

 تاريخ انسان بر اساس تصميم‌گيري‌ها ساخته شده است. تصميم‌گيري دقيقاً به معني چشم‌پوشي آگاهانه از بعضي مزايا و ارزش‌ها براي به دست آوردن بعضي ديگر است.
 افراد مردد در معرض بيماري‌هاي معدي، دردهاي عصبي و مشكلات پوستي قرار دارند.

 
اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد؛ به دنبال راه حل‌ها باشيد.
افراد منفي، مشكلات را بزرگ مي‌كنند و راه حل‌ها را نمي‌يابند. آن‌ها غم و غصه، شايعه و بدبيني را ترجيح مي‌دهند.
روشن كردن يك كبريت بهتر از تاسف خوردن از تاريكي است. زنبور، موجود كوچكي است اما يكي از شيرين‌ترين چيزهاي جهان را توليد مي‌كند.
 ما هماني هستيم كه مي‌انديشيم. افكار منفي باعث توليد انرژي منفي مي‌شوند كه آن‌ها نيز به نوبه خود تبديل به بيماري مي‌گردند.

 
اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد؛ در زندگي اهل تظاهر نباشيد.
كسي كه واقعيت را پنهان نگاه مي‌دارد، تظاهر مي‌كند و هميشه مي‌خواهد راحت و خوب و كامل به نظر ديگران برسد، در واقع بار سنگيني را بر دوش خود قرار مي‌دهد.
مثل يك مجسمه برنزي با پايه‌هاي گِلي. هيچ چيز براي سلامتي بدتر از نقاب به چهره داشتن و زندگي كردن با تظاهر نيست.
اين گونه افراد زرق و برق زياد و ريشه و مايه اندكي دارند و مقصد آن‌ها داروخانه، بيمارستان و درد است.
 
 
اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد؛ واقعيت‌ها را بپذيريد.
سرباز زدن از پذيرش واقعيت‌ها و عدم اتكاء به نفس، ما را از خودمان بيگانه مي‌سازد. هسته اصلي يك زندگي سالم، يكي بودن و رو راست بودن با خود است.
كساني كه اين را نمي‌پذيرند، حسود، مقلد، مخرب و رقابت طلب مي‌شوند. پذيرفتن انتقادها، كاري عاقلانه و ابزار درماني خوبي است.
 

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد؛ اعتماد كنيد.
كساني كه به ديگران اعتماد ندارند نمي‌توانند ارتباط خوبي با ديگران برقرار كنند و نمي‌توانند رابطه پايدار و عميقي با ديگران به وجود آورند.
آن‌ها معني دوستي واقعي را درك نمي‌كنند. بي‌اعتمادي باعث كاهش ايمان فرد مي‌گردد

بیست و هفتم 2 1390 15:47

 

در اينجا معني نام كشورهاي جهان در جلوي نام آنها آمده و زباني كه ريشه اين نام در اصل از آن گرفته شده در ميان پرانتز آورده شده است :

آرژانتين: سرزمين نقره (اسپانيايي)

آفريقاي جنوبي: سرزمين بدون سرما / آفتابي جنوبي (لاتين، يوناني)

آلباني: سرزمين كوه نشينان

آلمان: سرزمين همه مردان يا قوم ژرمن (فرانسوي، ژرمني)

آنگولا: از واژه نگولا كه لقب فرمانروايان محلي بود

اتريش: شاهنشاهي شرق (ژرمني)

اتيوپي: سرزمين چهره سوختگان (يوناني)

ازبكستان: سرزمين خودسالارها (سغدي، تركي، فارسي دري)

اسپانيا: سرزمين خرگوش كوهي (فنيقي)

استراليا: سرزمين جنوبي (لاتين)

استوني: راه شرقي (ژرمني)

اسرائيل: جنگيده با خدا (عبري)

اسكاتلند: سرزمين اسكات ها (لاتين)

افغانستان: سرزمين قوم افغان (فارسي)

اكوادور: خط استوا (اسپانيايي)

الجزاير: جزيره ها (عربي)

السالوادور: رهايي بخش مقدس (اسپانيايي)

امارات متحده عربي: شاهزاده نشين هاي يكپارچه عربي (عربي)

اندونزي: مجمع الجزاير هند (فرانسوي)

انگليس: سرزمين پير استعمار (ژرمني)

اوروگوئه: شرقي

اوكراين: منطقه مرزي (اسلاوي)

ايالات متحده امريكا: از نام آمريگو وسپوچي دريانورد ايتاليايي

ايتاليا: شايد به معني ايزد (يوناني)

ايران: سرزمين آريايي ها٬ برگرفته از واژه «آريا» به معني نجيب و شريف

ايرلند: سرزمين قوم اير (انگليسي)

ايسلند: سرزمين يخ (ايسلندي)

باهاما: درياي كم عمق يا ريشدارها (اسپانيايي)

بحرين: دو دريا (عربي)

برزيل: چوب قرمز

بريتانيا: سرزمين نقاشي شدگان (لاتين)

بلژيك: سرزمين قوم بلژ از اقوام سلتي، واژه بلژ احتمالاً معني كيسه مي داده

بليز: يا از نام دزدي دريايي به نام والاس يا از واژه اي بومي به معناي آب گل آلود

بنگلادش: ملت بنگال (بنگلادشي)

بوتان: تبتي تبار

بوتسوانا: سرزمين قوم تسوانا

بوركينافاسو: سرزمين مردم درستكار

بوليوي: از نام سيمون بوليوار مبارز رهايي بخش آمريكاي لاتين

پاراگوئه: اين سوي رودخانه

پاكستان: سرزمين پاكان (فارسي دري)

پاناما: جاي پر از ماهي (زبان كوئِوا)

پرتغال: بندر قوم گال از اقوام سلتي (لاتين)

پورتوريكو: بندر ثروتمند (اسپانيايي)

تاجيكستان: سرزمين تاجيك ها (فارسي دري)

تانزانيا: اين نام از هماميزي تانگانيگا سرزمين درياچه تانگا + زنگبار گرفته شده

تايلند: سرزمين قوم تاي

تركمنستان: سرزمين ترك + ايمان = تركيمان = تركمان = تركمن سرزمين ترك هايي كه مسلمان شده اند (مربوط به سده هاي آغازين اسلام)

تركيه: سرزمين قوي ها (تركي با پسوند عربي)

جامائيكا: سرزمين بهاران

جيبوتي: شايد به پادري بافته از الياف نخل مي گفتند (زبان آفار)

چاد: درياچه (زبان بورنو)

چين: سرزمين مركزي (چيني)

دانمارك: مرز قوم "دان"

دومينيكن: كشور دومينيك مقدس (اسپانيايي)

روسيه: كشور روشن ها، سپيدان

روسيه سفيد / بلاروس: درخشنده روس / سفيد روسي

روماني: سرزمين رومي ها

زلاند نو: زلاند جديد (زلاند نام يكي از استان هاي هلند به معناي درياست)

ژاپن: سرزمين خورشيد تابان (ژاپني)

سريلانكا: جزيره باشكوه (سنسكريت)

جزاير سليمان: از نام حضرت سليمان

سوئد: سرزمين قوم "سوي"

سوئيس: سرزمين مرداب

سودان: سياهان (عربي)

سوريه: سرزمين آشور (سامي)

سيرالئون: كوه شير

شيلي: پايان خشكي/ برف

عراق: شايد از ايراك به معناي ايران كوچك (فارسي)

عربستان سعودي: سرزمين بيابانگردان در تملك خاندان خوشبختواژه عرب به معني گذرنده و بيابانگرد استسعود يعني خوشبخت.

فرانسه: سرزمين قوم فرانك از اقوام سلتي

فلسطين: يكي از اسامي قديم رود اردن

فنلاند: سرزمين قوم "فن"

فيليپين: از نام پادشاهي اسپانيايي به نام فيليپ

قرقيزستان: سرزمين چهل قبيله قرقيزي

قزاقستان: سرزمين كوچگران قزاقي

قطر: شايد به معناي باراني (عربي)

كاستاريكا: ساحل غني (اسپانيايي)

كانادا: دهكده زبان سرخپوستي "ايروكوئي"

كلمبيا: سرزمين كلمب (كريستف كلمب) (اسپانيايي)

كنيا: كوه سپيدي (زبان كيكويو)

كويت: دژ كوچك هندي (عربي)

گرجستان: سرزمين كشاورزان (يوناني)

لبنان: سفيد (عبري)

لهستان: سرزمين قوم "له"

ليبريا: سرزمين آزادي

مجارستان: سرزمين قوم مجار (مجاري)

مراكش: مغرب

مصر: شهر، آبادي

مقدونيه: سرزمين كوه نشين ها، بلندنشين ها (يوناني)

مكزيك: اسپانياي جديد (اسپانيايي)

موريتاني: سرزمين قوم مور (لاتين)

ميكرونزي: مجمع الجزاير كوچك فراسوي

نروژ: راه شمال

نيجر: سياه (لاتين)

نيجريه: سرزمين سياه (لاتين)

نيكاراگوئه: درياي نيكارائو (نام مردم آن منطقه) آگوئه (اسپانيايي)

واتيكان: گرفته شده از نام تپه اي به نام واتيكان (اتروسكي)

ونزوئلا: ونيز كوچك

ويتنام: اقوام "ويت" جنوبي (ويتنامي)

ويلز: بيگانگان (ژرمني)

هلند: سرزمين چوب آلماني

هند: پر آب (فارسي باستان)

هندوراس: ژرفناها (اسپانيايي)

يمن: خوشبخت

يونان: سرزمين قوم "يون

دسته ها : دانستنیها
بیست و چهارم 2 1390 21:37

از جمله مهارت هاي لازم براي مصون ماندن نوجوانان و جوانان در مقابل رفتارهاي پرخطر نظير موادمخدر و روان گردان ها،مهارت جرأتمندي و ابراز وجود است

.

جرأتمندي مهارتي است كه به فرد اجازه مي دهد تا بدون بهره گيري از هرگونه خشونت، پرخاشگري و تجاوز به حقوق ديگران، بتواند ضمن احترام به حقوق ديگران در قالبي بسيار معقول، آرام، آزادانه، با اعتماد به نفس كامل، نسبت به ابراز مستقيم و صادقانه افكار، احساسات، خواسته ها و ارزش هاي خود درباره يك موقعيت مبادرت كند و از حقوق خود دفاع كند. بدون اينكه به شأن فردي و اجتماعي اش لطمه اي وارد شود.

 

افراد جرأتمند:

۱) به آساني مي توانند آنچه درونشان است، صادقانه بيان كرده و ابراز عقيده كنند بدون اينكه آسيب و لطمه اي به روابط آنها با ديگران وارد شود.

 

۲) بدون هرگونه رودربايستي و تهديد از ديگران تقاضا مي كنند تا رفتار نامطلوب شان را تغيير دهند.

 

۳) در صورتي كه ديگران از آنها تقاضا و درخواست غيرمنطقي از جمله مصرف سيگار، موادمخدر، روان گردان ، الكل، روابط سوءجنسي و... داشته باشند، خود را ارزان نمي فروشند، بلكه با قاطعيت و صراحت جواب رد مي دهند و توان «نه گفتن» آنها بالاست. به عبارتي نگران ناراحت شدن ديگران نيستند.

 

۴) به راحتي احساسات مثبت و منفي خود را ابراز مي كنند و دغدغه اي در اين خصوص ندارند، به گونه اي كه احساس گناه نمي كنند زيرا كاملا مي دانند كه وظيفه آنها خوشنود نگه داشتن همه دوستان شان نيست.

 

۵) از توان كافي براي برقراري ارتباط و تعاملات اجتماعي برخوردار هستند.

 

۶) صريح هستند يعني در مواقع لزوم ديدگاه خود را به صورت ساده، قابل فهم، مستقيم، مختصر و بدون هرگونه واسطه بيان مي كنند.

 

۷) در صورت نياز تصميمات قبلي خود را تغيير مي دهند به گونه اي كه اگر به تقاضاي دوست شان قبلا پاسخ مثبت داده اند، اما امروز اگر مصلحت نباشد، به راحتي «نه» مي گويند.

 

۸) نسبت به خود احساس خوبي دارند و براي خود احترام قايل اند.

 

۹) در موقعيت هاي مختلف روزانه تسلط كافي دارند. بر اين اساس تصميمات منطقي مي گيرند.

 

۱۰) براي ديگران نيز احترام و ارزش قائل اند.

 

۱۱) به طور مستمر عملكرد خود را ارزيابي مي كنند.

 

۱۲) در صورت عصبانيت، خشم خود را ابراز و دليل آن را به طرف مقابل بيان مي كنند.

 

۱۳) در صورت نياز و ابهام از ديگران سوال مي كنند.

 

۱۴) در زمان سخن گفتن با قدرت و صلابت صحبت مي كنند.

 

براي دستيابي به مهارت جرأتمندي و ابراز وجود، ضرورت دارد والدين عزيز از دوران كودكي نكات لازم را به فرزندان خود آموزش دهند تا آنها بتوانند در ايام نوجواني با تسلط بر اين مهارت از آسيب پذيري مصون بمانند.

بیست و سوم 2 1390 15:26

 

8 نوع شخصيت كه بايد از آنها دوري كرد:
همه ما دوست داريم باور كنيم كه نزديكان مان آدم هايي متعادل ، شاد و داراي ذهني سالم هستند اما بارها پيش آمده كه متوجه شديم واقعيت غير از اين است. تصور كنيد يكي از بهترين روزهاي زندگي تان را آغاز كرده ايد و خدا را براي همه زيبايي ها و نعمت هايش شكر مي كنيد كه ناگهان رويارويي با يكي از آشنايان بلافاصله شما را از عرش به زير مي آورد. حتي اگر انساني خوشبين و مثبت باشيد، در كنار چنين اشخاصي منفي خواهيد شد. از بدترين اين نوع شخصيت ها مي توان به موارد ذيل اشاره كرد:

● خودشيفته ها

اين افراد شديدا حس خودبزرگ بيني دارند و چنين مي پندارند كه دنيا گرد آنها مي چرخد. اين افراد مانند كنترل گرها موذي و حيله گر نيستند و تا حدي آشكار خواسته هاي خود را بيان مي كنند. گاهي به نظر مي رسد بايد به آنها گفت: « فقط خودت مهم نيستي كه!»

اين افراد فقط خواسته هاي خود را در نظر مي گيرند و نيازهاي شما به باد فراموشي گرفته مي شود. در اين رابطه شما احساس ياس و سرخوردگي پيدا مي كنيد. آنها چنان انرژي شما را صرف خواسته ها و اميال خود مي كنند كه ديگر چيزي براي خودتان باقي نمي ماند.

 

● منفي گراها

اين دسته قادر به درك خوبي ها و شادي ها نيستند. اگر به آنها بگوييد كه امروز روز بسيار قشنگي است حتما از اتفاق ناگوار قريب الوقوعي خبر مي دهند؛ اگر از موفقيت امتحان ميان ترم خود خبر دهيد، در مقابل از سختي امتحانات نهايي به شما هشدار مي دهند.

آنها شادي را نابود مي كنند. ديد مثبت شما به زندگي جاي خود را به بدبيني و منفي بافي مي دهد. قبل از آنكه متوجه شويد، منفي گرايي در ذهن و روح شما جايگزين شده و همه شادي ها پشت شيشه هاي خاكستري پنهان مي شود

 

● افرادي كه هميشه در مورد ديگران قضاوت مي كنند

مواردي كه شما زيبا و دلفريب مي بينيد، به نظر اين افراد عجيب و غيرجذاب است. اگر شما نظر جديدي را جالب بدانيد، اين افراد آن را به كل اشتباه مي شمارند. اگر شما سليقه دوستي را ستايش كنيد، آنها آن را بد يا مايه نگراني قلمداد مي كنند. افراد هميشه قاضي تقريبا مانند منفي گراها هستند. اگر قسمت اعظم وقت خود را با اينگونه افراد بگذرانيد، طولي نمي كشد كه شما هم يكي از آنها خواهيد شد.

 

● خود راي ها

تخصص اين عده كنترل ديگران به نفع خودشان است؛ و ممكن است چنان مهارتي هم داشته باشند كه شما اصلا متوجه كنترل آنها نشويد تا زماني كه ديگر دير شده است. اين افراد نقطه ضعف هاي شما را پيدا مي كنند و از اين طريق به خواسته هاي خود مي رسند.

اين افراد باورها و اعتماد به نفس شما را هدف قرار مي دهند. اين افراد راهي براي اجبار شما به انجام كاري پيدا مي كنند كه لزوما انجام نمي دهيد و به اين ترتيب شما احساس هويت، اولويت هاي شخصي و توانايي درك واقعيت مساله را ازدست مي دهيد و به ناگاه دنيا حول محور خواسته ها و اولويت هاي آنها قرار مي گيرد.

 

● هميشه نااميدها

اگر طرح جديد و بكري داشته باشيد، هميشه نااميدها به شما اطمينان مي دهند كه با شكست روبه رو خواهيد شد؛ و زماني كه موفق مي شويد، شما را دلتنگ و افسرده مي كنند. اگر رويايي در سر داشته باشيد، هشدار مي دهند كه دستيابي به آرزويتان غيرممكن است.

اين افراد «آنچه هست» را باور دارند و نسبت به «آنچه خواهد شد» مشكوك و نااميد هستند. معاشرت با اين افراد موجب مي شود خودباوري و اعتماد به نفس خود را به راحتي از دست بدهيد. در حالي كه پيشرفت و تغيير فقط نتيجه نوآوري و بدعت گذاري است، روياي ناممكن ها و تلاش براي دستيابي به دوردست ها.

 

● آنهايي كه نمي توانند صمميمي شوند

در كنار اين افراد هيچگاه حس صميميت و راحتي نخواهيد كرد؛ داستاني خنده دار تعريف مي كنيد اما آنها فقط لبخندي مودبانه تحويل مي دهند. در پي بي توجهي آنها، شما غمگين و افسرده مي شويد. يكي از مهيج ترين اتفاقاتي را كه برايتان پيش آمده تعريف مي كنيد اما آنها فقط سرسري سر خود را تكان مي دهند.

روابط اين دسته افراد مبتني بر معيارهاي سطحي و بي معني است. زماني كه شما واقعا به يك دوست نياز داريد، آنها نيستند. زماني كه نيازمند انتقادي سازنده هستيد، از هماني كه هستيد تعريف مي كنند و اگر حمايت بخواهيد، شما را محكوم به شكست مي دانند.

 

● حرمت شكن ها

اين افراد در بدترين زمان و به بدترين شكل ممكن حرفي مي زنند يا كاري انجام مي دهند؛ در يك كلمه حرمت نگاه نمي دارند. شايد اين فرد كسي باشد كه به او اعتماد كرده بوديد اما او از اين اعتماد سوءاستفاده كرده ورازتان را برملا مي كند. شايد يكي از نزديكان تان باشد كه در كارهايي كه به او ارتباط ندارد دخالت مي كند، يا شايد همكاري باشد كه رفتاري تحقيرآميز پيشه كرده است.

 

● آنهايي كه هميشه متوقع هستند

هيچ وقت نمي توان اين افراد را راضي و خوشحال نگه داشت. آنها قدر شما را نمي دانند و خواسته هايشان غيرواقعي و نامعمول است؛ هميشه دنبال مقصر جلوه دادن شما هستند و هرگز مسووليت چيزي را خود قبول نمي كنند.

هجدهم 2 1390 13:53

آیا میدانستید که اگر تمام کرات منظومه شمسی را با هم جمع کنیم و سپس آن را دو برابر کنیم باز هم به اندازه کره مشتری نمی‌شود؟

آیا میدانستید که وسعت کره ماه به اندازه قاره استرالیاست؟


آیا میدانستید که ملخ ها فراوان ترین موجودات بر روی زمین هستند و موجوداتی هستند که در روز دو برابر وزن خود غذا می‌خورند؟


آیا میدانستید که هر چشم مگس از10 هزار عدسی تشکیل شده است؟


آیا میدانستید که طبیعت سیاره اورانوس بر خلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و قسمت های استوایی آن بسیار سرد است؟


آیا میدانستید که سوسک ها مقاوم ترین موجودات در برابر گرسنگی هستند. آنها میتوانند یک ماه بدون غذا و دو ماه بدون آب زنده بمانند؟


آیا میدانستید که نیروی جاذبه ماه میتواند باعث زمین لرزه شود؟


آیا میدانستید که شیارهاى کف دست کمکی براى بهتر گرفتن اشیاء است؟


آیا میدانستید که لاشخورها قادر به دیدن یک موش کوچک از ارتفاع
۴
کیلومتری میباشند؟

آیا میدانستید که مردم فیلیپین به بیش از
۱۰۰۰
لهجه سخن میگویند؟

آیا میدانستید که مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هایشان را برای مسیر یابی میشمارند؟


آیا میدانستید که مصرف زغال اخته از تنگی عروق خون جلوگیری میکند؟


آیا میدانستید که خورشید در مدار کهکشان شیری با سرعت
۹۰۰۰۰۰
کیلومتر در ساعت حرکت میکند؟

آیا میدانستید که نام قدیم یونان، هلاس برگرفته از هلیوس خدای خورشید بوده است؟


آیا میدانستید که فقط قورباغه های نر قور قور می‌کنند؟


آیا میدانستید که خرس با تمام سنگینی خود میتواند با سرعت
۵۰
کیلومتر در ساعت بدود؟

آیا میدانستید که افراد باهوش داراى روى و مس بیشترى در موهایشان هستند؟


آیا میدانستید که شکلات بر عصب و قلب سگ تاثیر بد دارد، با کمی شکلات میتوان یک سگ را کشت؟


آیا میدانستید که یک قطره لیکور عقرب را دیوانه می‌کند و عقرب خودش را نیش می‌زند و می‌کشد؟


آیا میدانستید که مایع موجود در نارگیل نارس را می‌توان بجای پلاسمای خون استفاده کرد؟


آیا میدانستید که درخت بلوط تا قبل از پنجاه سالگی میوه نمی‌دهد؟


آیا میدانید نوعی عنکبوت میتواند
۳۰۰
برابر وزنش را بلند کند.

آیا میدانید طول موج نور مرئی بین
۷۰۰ - ۴۰۰
نانومتر است.

آیا میدانید خورشید کوچکترین ستاره دنیا است.


آیا میدانید وقتی به خورشید نگاه میکنید صحنه
۸
دقیقه قبل از آن را مشاهده میکنید.

آیا میدانید مردم فیلیپین به بیش از
۱۰۰۰
لهجه سخن میگویند.

آیا میدانید مسن ترین انسان دنیا با
۱۴۲
سال سن الان در ایران زندگی میکند.


دسته ها : دانستنیها
نهم 1 1389 19:52
X