• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2858
 • پنج شنبه 1385/6/9
 • تاريخ :

معرفی پركاربردترین فرمت های موسیقی

WAV

این فرمت معروف ترین و پر استفاده ترین فرمت صوتی در كامپیوتر هاست. WAV فرمت استاندارد ویندوز محسوب می شود. به همین دلیل ، اكثر صدا های موجود در ویندوز با فرمت WAVمشاهده می شوند و كلاً این فرمت كاربرد بیشتری دارد. فرمت WAV برخلاف اكثر فرمت های دیگر، خود انواع مختلفی دارد. یعنی می توان یك فایل WAV را به حالت های مختلفی ذخیره كرد. فرمت WAV در همه برنامه های مرتبط با صدا شناخته شده و پخش می شود.

MP3

این فرمت، محبوب ترین فرمت برای فایل های موزیك محسوب می شود. در واقع MP3 موفق ترین فرمت از خانواده MPEG می باشد. MPEG فرمتی بود كه برای فشرده سازی صدا و تصویر توسط گروهی از محققین ایجاد شد. این گروه كه با نام MOTION PICTURE EXPERTS GROUP فعالیت می كردند، پس از اختراع این فرمت، نام خود را بر آن نهادند. ( MPEG در واقع از حروف اول همین عبارت تشكیل شده است). پس از ایجاد این فرمت كه MPG نیز خوانده میشد، فرمت های دیگری از این خانواده هم ارائه شد، از آن جمله: .MPA, MP1,MP2,MP3 از این میان MP3 بیش از بقیه كارائی داشت و بیشتر مورد استقبال قرار گرفت. دلیل عمده موفقیت آن نیز این بود كه در این فرمت، فایل های صوتی بسیار فشرده و كم حجم می شوند، با این فرمت ما می توانیم حجم بیشتری از موسیقی را روی CD ذخیره كنیم ( حدود 12 ساعت موسیقی روی هر CD ) و همچنین زمان دریافت موسیقی از اینترنت نیز كاهش می یابد. MP3 در ویندوز 95 و اولین نسخه های ویندوز 98 پشتیبانی نمی شد. ولی در ویندوز های بعدی، فرمت MP3 بعنوان یكی از فرمت های پیش فرض گنجانده شده است.

MP3 یک سیستم فشرده سازى براى فایل هاى صوتى است که با استفاده از آن حجم فایل ها بدون تاثیر منفى در کیفیت صدا ، کاهش پیدا مى نماید . هدف اصلى سیستم فوق ، فشرده سازى یک فایل صوتى بگونه اى است که اولا" کیفیت آن افت نکرده و ثانیا" حجم آن به میزان قابل توجهى کاهش پیدا نماید .در اکثر موارد، میزان فشرده سازى بین ده تا چهارده برابر یک فایل صوتى معمولى است . مثلا" یک فایل موزیک که داراى ظرفیتى معادل سى و دو مگابایت است ، پس از تبدیل به فرمت MP3 ، ظرفیت آن به سه تا چهار مگابایت کاهش پیدا مى نماید . ایده اولیه سیستم فشرده سازى MP3 به سال هاى 1988 و 1999 بر مى گردد .

فشرده سازى فایل هاى صوتى با استفاده از سیستم MP3 ، مبتنى بر مجموعه حقایقى در رابطه با توانائى انسان در شنیدن صوت است :

گوش انسان قادر به شنیدن برخى صداها نمى باشد .

گوش انسان توانائى شنیدن برخى صداها را بهتر از سایر صداها دارد .

در صورتى که دو موزیک بطور همزمان پخش شوند، ما صرفا" قادر به شنیدن موزیکى مى باشیم که صداى آن بیشتر است . با توجه به موارد قوق ، مى توان بخش هاى خاصى از یک موزیک را حذف نمود، بدون این که تاثیر قابل توجهى بر روى کیفیت صدا براى شنونده را بدنبال داشته باشد .نسخه هاى MP3 موزیک ها داراى کیفیتى دقیقا" مشابه سى دى ORIGINAL نخواهند بود، چراکه بخش هاى اندکى از موزیک حذف مى گردد .

CDDA

این فرمت در واقع چندان ربطی به فایل های صوتی كامپیوتری ندارد. ولی از آنجا كه در كامپیوتر استفاده زیادی دارد، آن را معرفی می كنیم. CDDA در واقع فرمت CD های صوتی یا AUDIO CD ها است كه توسط ضبط ها و CD PLAYER ها قابل اجرا است. این فرمت ساختار كامپیوتری ندارد و حتی نمیتوان آن را روی كامپیوتر كپی كرد. در حال حاضر به دلیل حجم بالائی كه این فرمت اشغال می كند، استقبال از آن كاهش یافته است.

MOD

فرمت MOD یكی از فرمت های قدیمی كامپیوتر است كه در زمان سیستم عامل داس محبوبیت زیادی داشت. ولی با ورود ویندوز ، كاربرد خود را از دست داد. این فرمت تا چهار كانال صوتی را پشتیبانی می كند. البته بیشتر برای پخش موزیك ( بی كلام ) مناسب است تا صدا های دیگر .

MID

MID یا MIDI یكی از فرمت های قدیمی صداست كه با وجود گذشت زمان، كهنه نشده و كاربرد خود را حفظ كرده است. MIDI تشكیل شده از حروف اول این كلمات است: MUSICAL INSTRUMENT DIGITAL INTERFACE (به معنای رابط دیجیتالی ابزارهای موسیقی). كاربرد اصلی فرمت MIDI در موسیقی است. در واقع یك فایل MID حاوی نت های موسیقی ، اطلاعات مربوط به هر ساز، پرده ها ، وقفه ها و همه اطلاعات تخصصی موسیقی می باشد. به همین دلیل با داشتن یك برنامه مناسب، می توانیم همه این اطلاعات را از فایل استخراج كنیم و این قابلیت برای موسیقی دانان بسیار مفید است. این فرمت در بسیاری از ابزارهای الكترونیك از جمله تلفن همراه نیز كاربرد دارد.

WMA

فرمت WMA یا WINDOWS MEDIA AUDIO یكی از جدی ترین رقیبان MP3 محسوب می شود. این فرمت حتی از بعضی جهات بر MP3 برتری دارد و با توجه به این كه محصول كمپانی مایكروسافت است، آینده روشنی برای آن پیش بینی می شود. فایل های WMA حجم بسیار كمی دارند و كیفیت آنها نیز كاملا قابل قبول است. در عرصه اینترنت نیز كه حجم فایل ها اهمیت زیادی دارد، این فرمت با فرمت MP3 رقابت تنگاتنگی دارد.

RA

فرمت REAL AUDIO نیز یكی از فرمت های صداست كه جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است. فایل هایRA نیز حجم كم و كیفیت قابل قبولی دارند، ولی چیزی كه آنها را از دیگر فرمت ها متمایز می كند، حجم آنها نیست بلكه خاصیت STREAMING موجود در فایل های REAL است. خاصیت STREAMING یا جریانی، باعث می شود كه فایل های صوتی از طریق اینترنت پخش شوند، ولی كپی نشوند. این ویژگی كمك زیادی به تولید كننده ها می كند و جلوی كپی های غیر مجاز را تا حدودی می گیرد. همچنین به كمك این قابلیت، میتوان صدا را به صورت زنده روی اینترنت پخش كرد. در حال حاضر اكثر رادیو های اینترنتی برای پخش مستقیم برنامه های خود از فرمت REAL استفاده می كنند.

OGG

فـرمـت OGG یـک فرمـت بازمتن و آزاد است که در STREAMING و فشرده سازی فایل‌های صوتی و ویدئویی بـکــار می‌رود. OGG VORBIS جایگزینی آزاد و بازمتن برای فرمت MP3 به شمار می‌رود. بسیاری از نرم‌افزارهای پخش کننده کنونی قـادرنــد تــا این فرمت را پخش کنند.

منبع :P30WORLD.COM

UserName