• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 50564
 • شنبه 1388/11/17
 • تاريخ :

تعريق کف دست؛ علل و راه‌حل

تعريق دست ها

کف دست و ‌پا و نيز پيشاني بيشتر از جاهاي ديگر بدن غدد عرق دارند و اين محل‌ ها جاهايي هستند که بيش از جاهاي ديگر بدن ممکن است عرق کنند.

تعريق زياد، ناراحتي شايعي است که در بسياري از افراد معمولي هم ديده مي ‌شود، تنها بعضي از افراد بيشتر از ديگران عرق مي‌ کنند و بعضي ‌ها غدد عرق‌ شان با کمترين تحريک، فعال مي ‌گردد. چنين تعريقي بيشتر در جوانان و افراد ميانسال ديده مي ‌شود.

وقتي شما زياد عرق کنيد دردسرهاي تان آغاز مي ‌شود چون در منزل و محل کار دايم نگران بوي بدن‌ تان هستيد و يا دايم نگران هستيد که اين لکه‌ هاي زرد عرق روي لباس‌ هاي شما اثر بگذارند.

با مصرف مام ‌ها، داروهاي ضد عرق و اسپري‌ ها مي‌ توان تا حدي بوي بدن را کنترل کرد ولي با عرق کردن کف دست وقتي از حد عادي خارج مي ‌شود چه بايد کرد؟

فرار از هيجان

عوامل رواني و هيجانات معمولا بيشتر از گرما در تعريق کف دست نقش دارند. در واقع شما در اثر اين که گرم‌ تان شده است ممکن است در ناحيه ي زير بغل احساس ترشح عرق کنيد ولي در هنگام فشار روحي، کف دست ‌تان ممکن است عرق کند. اين مساله در موقعيت ‌هاي مهم که فشار روحي نيز وجود دارد بدتر است.

در چنين مواقعي سعي کنيد که متين و خونسرد باشيد.

از نوشابه‌ هاي کافئين ‌دار مثل چاي و قهوه که محرک هستند دوري کنيد.

متاسفانه درمان موثري براي کنترل اين ناراحتي‌ وجود ندارد. البته نبايد انتظار داشته باشيد که ناگهان اين مشکل شما ناپديد شود. ولي به ‌هر حال راه‌ هايي براي کاهش اين مشکل وجود دارد.

چه بايد کرد؟

* برخي از متخصصان پوست، داروهاي ضدعرق قوي‌ تجويز مي ‌کنند. اما مشکل اصلي اين است که اگر شما اين فرآورده ‌ها را به دست ‌تان بماليد، باعث ايجاد حالت چسبندگي در دستان ‌تان مي‌ شود و يا بيش از اندازه کف دست شما را خشک مي ‌کنند. در برخي از موارد، اين فرآورده‌ ها در پوست دست ‌تان ايجاد تحريک مي ‌کنند.

* آرام‌ بخش ‌ها و مسکن‌ ها براي موارد شديد و موقعيت‌ هاي مهم اثر بسيار موثري دارند.

* ساير داروهاي خوراکي براي بعضي افراد و براي مواردي که ناراحتي، نقص کاري و يا اجتماعي مهمي ايجاد مي ‌کند، ممکن است بسيار اثرگذار باشند.

يونتوفورز

* يونتوفورز(iontophoresis) براي افرادي پيشنهاد مي‌ شود که کف دست ‌شان بيش از اندازه عرق مي ‌کند و اين عرق کردن بسيار شديد است.

* براي درمان موارد بسيار شديد گاهي مي ‌توان برخي از اعصاب سمپاتيک گردني را قطع کرد. البته اين روش بسيار پيچيده است و امکان عوارض بسيار زيادي دارد و بايد زيرنظر متخصص مغز و اعصاب انجام شود. فراموش نکنيد اين حالت فقط براي برخي از افراد که در شرايط بسيار نامساعدي هستند پيش مي ‌آيد.

تيروئيد را متهم نکنيد

وقتي اسم عرق کردن زياد کف دست به ميان مي‌ آيد خيلي ‌ها سريع انگشت اتهام را به سوي غده تيروئيد نشانه مي‌ گيرند و اين پديده را به نارسايي غده تيروئيد نسبت مي ‌دهند ولي نکته اصلي اين است که تعريق کف دست بيشتر زمينه‌ اش ژنتيکي است و هميشه نارسايي تيروئيد، علت بروز آن نيست.

درصد بسيار کمي از افرادي که از تعريق بيش از اندازه کف دست رنج مي ‌برند دچار اختلالات تيروئيد هستند.

جلوگيري از اضطراب تا حد زيادي در کاهش تعريق موثر است.

شستن دست‌ ها و دوش گرفتن مکرر درمان موقتي اين بيماري است. اگر با اين درمان ‌هاي موقتي، مشکل شما برطرف نشد، بايد با يک متخصص غدد مشورت کنيد و آزمايش‌ هاي تيروئيد را انجام دهيد تا احتمال نارسايي تيروئيد در شما رد شود.

درمان بلژيکي

دانشمندان بلژيکي روش جديدي براي کنترل عرق کردن بيش از حد کف دست پيشنهاد کرده‌ اند. در اين روش آن ها برخي از اعصاب ويژه را دست کاري مي‌ کنند و به اين وسيله عرق کردن کف دست ‌ها را براي هميشه از بين مي‌ برند.

محققان مي‌ گويند در روش جديدي که ارايه کرده ‌اند اعصاب سمپاتيک کف دست افراد را مسدود مي ‌کنند و به اين وسيله سبب مي ‌شوند که کف دست هيچ گاه عرق نکند. کافي است به مدت 20 دقيقه يک عمل جراحي کوچک و بدون درد را تحمل کند.

عباس منتظري – سلامتيران

اگر مي خواهيد با پزشکان سايت درباره اين بيماري مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.

براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 

*مطالب مرتبط:

دستان هميشه خيس

تعريق کف دست ها ارثي است

تعريق‌ بيش‌ از اندازه‌

جلوگيري از بوي بد عرق

چرا عرق مي‌کنيم؟

عوامل مؤثر بر ميزان عرق کردن

بهترين راه فرار از بوي عرق

عرق كردن بيش از حد 

بخش تغذيه و سلامت تبيان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
علل تعریق زیاد

علل تعریق زیاد

از آن جایی که سئوالات زيادي راجع به عرق ‌کردن در تمام بدن و يا تعريق بيش از حد کف دست و پا وجود دارد، مطالعه مطلب زیر می تواند برایتان سودمند باشد...
درمان‌های خانگی برای بوی عرق

درمان‌های خانگی برای بوی عرق

بوی عرق بدن افراد به نوعی خود یك بیماری محسوب نمی‌شود. بعضی اوقات افرادی كه مشكل تعرق دارند ممكن است متوجه نباشند كه بوی بدن آنها دیگران را اذیت می‌كند...
عطر به دادم برس

عطر به دادم برس

در اتاق بیشتر افراد و در مقابل آینه ها شیشه های قد و نیم قد دئودرانت، مام و عطر وجود دارد. شما کدام یک از این محصولات را استفاده می کنید؟ اگر میانه ی شما با دئودرانت ها بهتر است باید گفت که این اسپری های زیر بغل فقط بوی خوشی...
UserName