مسئولگنجينة هنرهاي تجسّمي سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدسرضوي گفت: هفت تابلوِ نقاشي اروپايي با موضوع طبيعت و با تكنيك رنگ و روغن، در گنجينة هنرهاي تجسّمي آستان قدس رضوي به نمايش درآمد.


امام رضا تي وي

مسئولگنجينة هنرهاي تجسّمي اين سازمان با اعلام اين خبر گفت: اين تابلوها كه بهطور عمده در سبك ناتوراليسم نقاشي شده‌اند، بيشتر به ارائة تصويرهايي زيبااز طبيعت اختصاص دارند.

جمشيداميريان، ضمن معرفي اين تابلوهاي نقاشي، افزود: تابلوهاي «گردشگاه»، «درختو گردشگاه»، «طبيعت بي‌جان»، «ميوه» و تابلوِ «منظره‌اي در ايالت سورة انگلستان»، از جملة اين آثارند.

ويخاطرنشان كرد: اين تابلوها در گنجينة هنرهاي تجسّمي، واقع در طبقة اوّل موزة مركزي آستان قدس رضوي، همه‌روزه صبح و بعد از ظهر، پذيراي بازديدكنندگان است

در بعضى از روايات آمده است :
 روزى يكى از منافقين به حضرت ابوالحسن ، امام رضا عليه السلام عرضه داشت :بعضى از شيعيان و دوستان شما خمر (شراب مست كننده ) مى نوشند؟!
 امام عليه السلام فرمود: سپاس خداوند حكيم را، كه آن ها در هر حالتى كه باشند، هدايت شده ؛ و در اعتقادات صحيح خود ثابت و مستقيم مى باشند.
 سپس يكى ديگر از همان منافقين كه در مجلس حضور داشت ، به امام عليه السلام گفت : بعضى از شيعيان و دوستان شما نبيذ مى نوشند؟!
 حضرت فرمود: بعضى از اصحاب رسول اللّه صلى الله عليه و آله نيز چنين بودند.
 منافق گفت : منظورم از نبيذ، آب عسل نيست ؛ بلكه منظورم شراب مست كننده است .
 ناگاه حضرت با شنيدن اين سخن ، عرق بر چهره مبارك حضرت ظاهر شد و فرمود: خداوند كريم تر از آن است كه در قلب بنده مؤمن علاقه به خمر و محبّت ما اهلبيت رسالت را كنار هم قرار دهد و هرگز چنين نخواهد بود.
 سپس حضرت لحظه اى سكوت نمود؛ و آن گاه اظهار داشت :
 اگر كسى چنين كند؛ و نسبت به آن علاقه نداشته باشد و از كرده خويش پشيمان گردد، در روز قيامت مواجه خواهد شد با پروردگارى مهربان و دلسوز، با پيغمبرى عطوف و دل رحم ، با امام و رهبرى كه كنار حوض كوثر مى باشد؛ و ديگربزرگانى كه براى شفاعت و نجات او آمده اند.

امام رضا(ع) كانون مهر و عاطفه به مردم و مظهر عشق و محبت به آنان بود. از اين رو، در زيارتنامه آن حضرت يكي از ويژگي‌هايش رأفت و مهرباني ياد شده است و چنين مي‌خوانيم؛ «السلام علي‌الامام الرئوف»، سلام و درود بر امام و پيشواي با رأفت و مهربان (مفاتيح‌الجنان). به‌راستي بايد گفت اين لقبي است كه از سوي پروردگار به آن بزرگوار عنايت شده است. مهرباني، محبت و رافت آن حضرت بر كسي پوشيده نيست. ايشان ياور درماندگان و پناه بي پناهان بود؛ چه بسا يتيماني كه گرمي ‌دست او را بر سر و صورت خود احساس كرده‌اند و چه بسيار مستضعفان و گرفتاراني كه در سايه ياري رساندن‌هاي او به خيري دست يافتند.

از هزار واندي سال پيش كه قلب نازنين امام ابوالحسن‌الرضا(ع) از تپش ايستاد و از آن لحظه كه پيكر پاكش را به آغوش خاك تيره سپردند و شيعيان و دوستداران حضرتش گرداگرد قبر مطهرش بي‌قرار در مدار عشق او جاودانه مي‌گرديدند تا به امروز، حضور مباركشان در ايران و وجود مرقد مطهر و بارگاه ملكوتي ايشان در ارض اقدس رضوي همواره مايه بركت و مباهات مردم ايران زمين بوده و اين نعمتي بس بزرگ براي ايرانيان است كه كسي در اين ميان نتواند «از عهده شكرش به درآيد». همسايگي و مجاورت ايرانيان با امام مهرباني‌ها و عالم آل‌محمد حضرت رضا(ع) توفيق و نعمتي است كه بي‌شك خداوند متعال از چگونگي بهره‌مندي ما از اين فرصت در روز قيامت سئوال مي‌كند. مگر نه اين است كه براساس آموزه‌هاي ديني ما همسايه بر همسايه حقي دارد كه بايد نسبت به اداي آن اهتمام ورزد؟ پس اكنون كه ايرانيان در همراهي با بهترين همسايه توفيق داشته‌اند بايد فرهنگ رضوي را در همه ابعاد زندگي فردي و اجتماعي خود جاري سازند و خود را در محضر امام ببينند و رفتار و گفتار و كردار خويش را با آموزه‌هاي رضوي همسو و هماهنگ كنند و بر خود ببالند كه امروز سايه امام هشتم(ع) بر سرزمين ايران و بر دل ايرانيان مستدام است: 

سزد كه بر سر خورشيد سايه اندازيم 
كنون كه سايه شمس‌الشموس بر سر ماست

بر شمردن ويژگي هاي اخلاقي حضرت كار بسيار بزرگي است كه از عهده چنين قلم و كلامي بر نمي آيد.  در كتاب «اهل‌بيت عرشيان فرش‌نشين» در مورد ايشان آمده است؛ « امام‌رضا(ع) كسي را با عمل و سخن خود نمي‌آزرد، تا حرف مخاطب تمام نمي‌شد سخنش را قطع نمي‌كرد. هيچ نيازمندي را مأيوس باز نمي‌گرداند. در حضور ميهمان به پشتي تكيه نمي‌داد و پاي خود را دراز نمي‌كرد. هرگز به غلامان و خدمه دشنام نمي‌داد و با آنان مي‌نشست و غذا مي‌خورد. شب‌ها كم مي‌خوابيد و قرآن بسيار مي‌خواند. اكثر شب‌هايش را از سر شب تا صبح بيدار بود. شب‌هاي تاريك در مدينه مي‌گشت و مستمندان را كمك مي‌كرد. در تابستان بر حصير و در زمستان بر پلاس زندگي مي‌كرد. نظافت را در هر حال رعايت مي‌فرمود و عطر و بخور بسيار به كار مي‌برد. جامه ارزان و خشن مي‌پوشيد، ولي در مجالس و براي ملاقات‌ها و پذيرايي‌ها لباس فاخر در بر مي‌كرد. غذا را اندك مي‌خورد و سفره‌اش رنگين نبود. در هر فرصت مقتضي، مردم را به وظايفشان آگاه مي‌كرد»

پرهيز از دنيا و ساده زيستي، برجسته‌ترين صفات امام رضا(ع) بود. تمام راويان متفق القولند كه وقتي آن حضرت وليعهد مأمون شدند هيچ توجهي به جنبه ي قدرت و عظمت آن نداشتند. امام هشتم(ع) كه دوست و دشمن توان انكار شخصيت ملكوتي او را ندارند چند ويژگي خيلي مهم دارند؛  
اول اينكه راضي و رضا هستند؛ يعني زود مي‌گذرند. امام جواد عليه السلام مي فرمايد: « خدا پدرم را "رضا" ناميده، چون كه پسنديده خدا در آسمان بود و رسول خدا و أئمه هدي در زمين از او خوشنود بودند». عرضه داشتند؛ آيا همه پدران گذشته شما پسنديده خدا و رسول و ائمه نبودند، فرمود: چرا. پرسيدند: پس چرا تنها آن حضرت "رضا" ناميده شد، فرمود: "زيرا همان گونه كه دوستان و موافقان وي از حضرت راضي بودند، دشمنان و مخالفان نيز از او راضي بودند. چنين ويژگي براي هيچ كدام از پدران حضرت وجود نداشت، و بدين سبب است كه ميان آنان، حضرت "رضا" ناميده شده است.  

دوم اينكه عالم آل‌محمد(ص) هستند؛ امام هشتم .ع. همچون نياكان بزرگوارشان، از مقام علمي ‌بسيار والايي برخوردار بودند، تا آنجا كه ايشان را عالم آل‌محمد(ع) لقب داده‌اند. بيست و چند سال بيشتر نداشتند كه در مسجد رسول‌ا...(ص) به فتوي مي‌نشستند. علمشان بي‌كران و رفتارشان پيامبرگونه و حلم و رأفت و احسانشان شامل خاص و عام بود. دوراني كه امام رضا(ع) در آن زندگي مي‌كردند عصر شكوفايي علم و سرازير شدن علوم مختلف ملت‌ها و تداخل فرهنگي مردمان آن روزگار بود. در اين زمان پيشرفت علوم باعث پيدايش افكار و عقايد انحرافي و مشرب‌هاي فكري گوناگون كلامي ‌و فلسفي شده بود كه همين امر چالشي جدي در برابر عقايد و آموزه‌هاي ناب اسلامي ‌و شيعي به‌شمار مي‌رفت. امام رضا(ع) با درك اين خطرات و تهديدها از فرصت پيش‌آمده نهايت بهره‌برداري را كردند و به روشنگري‌هاي فراوان در زمينه تبيين عقايد اسلامي و نماياندن راه مستقيم الهي دست زدند.

سوم ايشان امام رأفت و مهرباني هستند؛ ياسر خادم امام(ع) مي گويد: آن بزرگوار به ما فرموده بود اگر بالاي سرتان ايستادم و شما به غذا خوردن مشغول بوديد برنخيزيد تا غذايتان تمام شود. به همين جهت بسيار اتفاق مي افتاد كه امام ما را صدا مي كرد، و در پاسخ او مي گفتند به غذا خوردن مشغولند و آن حضرت مي فرمود: بگذاريد غذايشان تمام شود.

خورشيد فروزان آسمان ولايت، امام هشتم شيعيان حضرت علي بي موسي الرضا(ع)؛ بنا به روايات معتبر ايشان در روز يازدهم ذيقعده سال ۱۴۸ق در مدينه متولد شدند. مادربزرگوارشان «تكتم» نام داشت كه بعد از تولد حضرت، از طرف امام كاظم(ع) طاهره نام گرفت. نام مادر حضرت را «نجمه» نيز گفته‌اند. نام حضرت علي، كنيه ايشان ابوالحسن الثاني و لقبشان رضاست. امامت ايشان در سال۱۸۳ در سن ۳۵سالگي آغاز شد و ۱۹ يا ۲۰سال به طول انجاميد. در رابطه با كرامات و ويژگي هاي شخصيتي ايشان روايات  زيادي در تاريخ آمده است. احمد بن عمر حلاّل مي گويد: مردي به نام أخرس در مكه بود كه پي در پي نام شريف امام هشتم(ع) را به زبان جاري مي كرد و به دنبالش فحش و ناسزا مي گفت. من وارد شهر مكه شدم و يك كارد برنده خريدم و او را نشان گرفتم تا در اولين فرصت او را به قتل برسانم. همين كه سر راهش ايستاده بودم تا به محض مشاهده او را بكشم ناگاه نامه اي از حضرت امام رضا(ع) به من رسيد كه در آن نوشته شده بود كه: « تو را به حق من بر تو، متعرض أخرس مشو پس بدرستي كه خداوند تعالي، ثقه و معتمد من است و او را كافي است.» به گزارش پايگاه اطلاع رساني امام رضا تي وي عسل را بايد در زمره غذاها دانست . خداوند در قرآن و در سوره نحل آن را بعنوان ماده شفابخش براي انسان ها معرفي نموده است: «فِيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ»؛«خوردن عسل براي مردم شفاء است».

 پيامبر اكرم (ص) هم درباره اين ماده حياتبخش فرموده اند: «لم يستشف المريض بمثل شربة العسل»؛ «هيچ مريضي، به مانند نوشيدن عسل شفاء پيدا نمي‌كند.»

امام رضا تي وي

براي استفاده بهينه از آثار و فوايد عسل شناخت عسل خوب و بد اهميت زيادي دارد. امام رضا(ع) در مورد عسل هاي زيان آور هشدار داده و مي فرمايد: واعلم ان للعسل دلايل يعرف بها نفعه من ضره و ذلك ان منه شيئاً اذا ادركه الشم عطش ، ومنه شي ء يسكرو له عند الذوق جراقه شديده فهذه الانواع من العسل قانله؛ بدان كه براي شناخت عسل مفيد از مضر نشانه هايي است ، بعضي از عسل ها هستند كه وقتي بويشان به مشام انسان برسد عطسه مي زند، بعضي از عسل ها سكر آوردند و مزه بسيار تند و سوزنده اي دارند، اين نوع عسلها كشنده اند.

امام رضا عليه السلام در بياني ديگر عسل را شفاي دردها و بيماري ها دانسته اند. عن الرضا (ع) عن آبائه عن رسول الله (ص): قال ان يكن في شيئي شفاء ففي شرطه حجام اوشربه عسل. از امام الرضا (ع) از پدرانش از پيامبر (ص) نقل شد كه فرمود: اگر در چيزي شفا باشد در حجامت و نوشيدن عسل است.

در روايتي از امام رضا عليه السلام از اهميت عسل سخن به ميان آمده است. عن الرضا (ع) عن آبائه عن رسول الله (ص) قال: لا تردوا شربه العسل علي من اتاكم بها. از امام الرضا (ع) از پدرانش از پيامبر (ص) نقل شد كه فرمودند: به هر كس از شما كه عسل تعارف كردند رد نكند.( بگيرد و بنوشد).

امام رضا عليه السلام در جايي ديگر عسل را راه درمان و پيشگيري از سرماخوردگي معرفي كرده اند.آن حضرت مي فرمايد: هركه مي خواهد در همه زمستان از سرماخوردگي دور بماند ، هر روز ، سه لقمه شهد (عسل) بخورد.

و در روايتي ديگر آن را درمان دردها برشمرده اند. عن الامام الرضا عليه السلام : پيامبراكرم صل الله عليه و آله و سلم فرمودند : خداوند بركت را در عسل قرار داده است . درمان دردها ، در آن است و هفتاد پيامبر دوام سودمندي آن را از خداوند خواسته اند .

در حديثي ديگر به نقل از امام كاظم عليه السلام درباره خواص درماني عسل فرمودند: در عسل ، درمان هر دردي است ، هر كس ناشتا يك انگشت از آن را بليسد ، اين عسل بلغم را پايان مي دهد ، صفرا را فرو مي نشاند ، تلخه ي سياه ( زرداب) را مانع مي شود ، ذهن را صفا مي بخشد و اگر كه همراه با كندر خورده شود ، حافظه را نكو مي سازد.

امام رضا عليه السلام در روايتي ديگر عسل را مايه تقويت حافظه برشمرده مي فرمايد: سه چيز حافظه را زياد مي كند و بلغم را از بين مي برد ، قرائت قرآن ، عسل و كندر


همزمان با فرا رسيدن ماه محرم پرچم حرم مطهر رضوي به نشانه آغاز ماه محرم تعويض شده و به رنگ مشكي در مي آيد.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني امام رضا تي وي حسين يوسفي ديروز در جمع خبرنگاران اظهار كرد: در آستانه فرا رسيدن محرم الحرام و ايام عزاداري سيد و سالار شهيدان، پرچم‌هاي متبرك آستان قدس رضوي در آئيني  با حضور حضرت آيت الله طبسي، توليت عظمي آستان قدس رضوي به هيئت‌هاي مذهبي اهدا مي‌شود.

مديركل روابط عمومي آستان قدس رضوي با بيان اينكه اين مراسم هر سال در آستانه ماه محرم برگزار مي‌شود، افزود: در اين مراسم پرچم متبرك آستان قدس رضوي در آئيني به هيئت‌هاي مذهبي سراسر ايران اسلامي اهدا مي‌شود.

يوسفي با اشاره به بركات معنوي حضور پرچم متبرك آستان قدس رضوي در هيئت‌هاي مذهبي، گفت: در دست داشتن پرچم متبرك مزين به نام علي ابن موسي الرضا(ع) در پيشاپيش دسته‌هاي عزاداري و يا نصب اين پرچم در حسينيه‌ها و تكايا، عطر و شميم رضوي را در آئين‌هاي عزاداري ابا عبدالله(ع) و شهداي كربلا منتشر مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه اهداي پرچم يكي از آئين‌هاي سنتي حرم مطهر رضوي است، تصريح كرد: در حال حاضر بسياري از هيئت‌هاي مذهبي داخل و خارج از كشور اين پرچم‌هاي متبرك را دريافت كرده‌اند و در آئين‌هاي گوناگون به اهتزاز در مي‌آورند.

امام رضا تي وي

تعويض پرچم گنبد حرم مطهر رضوي

مديركل روابط عمومي آستان قدس رضوي از تعويض پرچم گنبد و پوشش ضريح منور حرم حضرت رضا(ع) همزمان با فرا رسيدن ماه محرم خبر داد و گفت: در آخرين روز ماه ذي‌الحجه پرچم گنبد و پوشش ضريح حرم مطهر رضوي در مراسمي خاص با حضور خادمان بارگاه امام رضا(ع) و قرائت صلوات خاصه و مرثيه‌سرايي و عزاداري تعويض مي‌شود.

وي افزود: مراسم تعويض پرچم گنبد حرم مطهر امام رضا(ع) چندين بار در سال انجام مي‌شود كه به صورت رسمي سه بار در آغاز ماه محرم، ماه ربيع الاول و ميلاد امام رضا(ع) صورت مي‌گيرد.

به گفته يوسفي در اين مراسم پرچم حرم مطهر رضوي به نشانه آغاز ماه محرم تعويض شده و به رنگ مشكي در ‌مي‌آيد و اين پرچم تا سه روز پس از شهادت امام رضا(ع) بر گنبد بارگاه منور رضوي برافراشته است.

اعلام عزاي سالار شهيدان در آئين سنتي صلات

مديركل روابط عمومي آستان قدس رضوي عنوان كرد: مراسم سنتي «صلات» يكم ماه محرم‌الحرام با حضور زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي برگزار مي‌شود.

يوسفي افزود:  اين مراسم هرساله به عنوان اعلام عزاي سالار شهيدان در حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) برگزار مي‌شود.

وي درباره برنامه‌هاي اين مراسم اظهار كرد: در اين مراسم براساس سنت هر ساله، صبح نخستين روز از ماه محرم، خادمان حرم مطهر رضوي در رواق دارالحكمه جمع شده و پس از تلاوت قرآن كريم و مرثيه‌سرايي، با طنين انداز كردن نواي «اين هلال ماه غم، يا هلال زينب است، اهل عالم را همه واحسينا برلب است، تسليت يابن الحسن، تسليت يابن الحسن»، به سوي گلدسته‌هاي حرم ملكوتي امام هشتم(ع) حركت مي‌كنند.

مديركل روابط عمومي آستان قدس رضوي افزود: در ادامه اين آئين خادمان بر بلنداي گلدسته‌هاي صحن آزادي، شعر معروف محتشم كاشاني «باز اين چه شورش است» را هم‌خواني مي‌كنند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني امام رضا تي وي نوزدهمين مجتمع رفاهي امام رضا(ع) ديروز در خراسان رضوي به بهره برداري رسيد .
اين مجتمع با بيش از سه ميليارد و 800 ميليون تومان هزينه در زميني به مساحت 20 هزار متر مربع و زير بناي 2 هزار و 200 متر مربع ساخته شده است .

امام رضا تي وي
مديركل روابط عمومي آستان قدس رضوي گفت : نمازخانه ، وضوخانه و سرويس بهداشتي ، رستوران ، واحدهاي تجاري خدماتي ، آلاچيق ، فضاي بازي كودكان ، تاسيسات مناسب ، انباري و همچنين فضاي آب‌نما از امكانات ايجاد شده در اين مجتمع است .
حسين يوسفي افزود : مجتمع هاي رفاهي امام رضا (ع) در كشور با هدف تحقق سند چشم‌انداز 20ساله آستان قدس رضوي در توسعه مراكز عبادي و رفاهي ساخته مي شود .
اين مراسم بهره برداري ديروز با حضور دكتر علوي قائم مقام توليت آستان قدس رضوي و مديركل راه و شهرسازي خراسان رضوي انجام شد .
به گزارش پايگاه اطلاع رساني امام رضا تي وي دكتر «سيد علي سلمان رضوي» گفت: اخيرا كتاب زيارت امام رضا(ع) از ديدگاه اهل سنت را به زبان هندي ترجمه كرده است.

امام رضا تي وي

وي افزود: به دليل توجه جدي هندي ها به زيارت امام رضا (ع) و به همت خانه فرهنگ ايران در دهلي نو و با حمايت آستان قدس رضوي كتاب "زيارت امام رضا(ع) از ديدگاه اهل سنت" تأليف حجت الاسلام والمسلمين «محمدمحسن طبسي» را اخيرا به زبان هندي ترجمه كرده است.

اين مترجم كتب ديني گفت: كتاب "زيارت امام رضا(ع) از ديدگاه اهل سنت" به بررسي روايات اهل سنت در مورد زيارت امام رضا(ع) مي پردازد تا بر همگان ثابت شود كه زيارت سفارش سلف صالح بوده و در كتب قدما با استناد به احاديث وارده به اين امر سفارش شده است.

X