دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 12546
تعداد نوشته ها : 6
تعداد نظرات : 2
Rss
طراح قالب

POM-c (Acetal Copolymer)

پلي اكسي متيلن كه بطور معمول ACETAL  ناميده مي شود، يك پليمر بلور مانند است كه از پليمريزاسيون فورمالدئيد HCHO  كه به تازگي در سال 1960 كشف شده بدست مي آيد. اين پليمراز مقبوليت و پذيرش بسيار بالا يي از سوي مصرف كنندگانش بهره مند شده است و اين امر ناشي از شكل مكانيكي بسيار خوب و عالي و ثبات و دوام در برابر رطوبت و آساني ماشين كاري آن مي باشد.

همه اشكال موجود ساخته شده  از POM  مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

 مشخصات :

خستگي: مقاومت بالا در مقابل خستگي.

ثبات ابعادي: داراي استحكام و ثبات  بسيار خوب از نظر ابعادي.

ضريب اصطكاك: ضريب اصطكاك پايين و تراكم بسيار بالا.

شوك: مقاومت در برابر شوك حتي در دماي پايين.

قابليت ماشين كاري: داراي قابليت ماشين كاري بسيار خوب بخصوص در دستگاههاي تراش اتوماتيك.

رنگ :  سفيد و سياه.

ناتوانيها : در مقايسه با PA6  در مقابل خراشيدگي ( سايش ) بخصوص در محيطهاي كثيف و غبار آلود مقاومت پايين تري دارد.

 

كــاربــرد :

مكانيكي :  اين ماده يكي از متداول ترين پلاستيكهاي مهندسي است كه در كاربردهاي مكانيكي مانند ساخت رينگها و بادامكها، چرخدنده ها با گشتاور پايين، چرخدنده دوچرخه و چرخ و فلك، نقاله غلطكها و وردنه ها و بخشهايي كه  نياز به ظرافت ماشين كاري دارند به خاطر ثبات  و پايداري ابعاد و همچنين  قطعاتي كه نياز به تلورانس خيلي كم و دقيق دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

غذايي : به خاطر وجود حالت فيزيولوژي ساكن و راكد، اين پليمر براي استفاده در مواد غذايي و خوراكي مناسب است و مي تواند در آب تا 80 درجه سانتي گراد استفاده شود.

الكتريكي : به خاطر اينكه اين پليمر جاذب رطوبت نمي باشد لذا براي ماشين آلات الكتريكي مانند مقره  و عايق ها استفاده مي شود.

شيميايي : در مواد قليايي و تركيبات آلي مقاوم است و به خاطر خواص شيميايي آن براي لوازم و تشكيل دهنده پمپها و فلنج ها و اجزاء تشكيل دهنده ماشين آلات شيميايي مفيد مي باشد.

 

 


 

  

POM – h (Acetal Homopolymer)

پلي اكسي متيلن كه بطور معمول ACETAL  ناميده مي شود، يك پليمر بلور مانند است كه از پليمريزاسيون فورمالدئيد HCHO  كه به تازگي در سال 1960 كشف شده بدست مي آيد و آن بهره مند شده است از يك حالت پذيرش و مورد مقبول واقع شدن بسيار بالا كه اين ناشي از شكل مكانيكي بسيار خوب و عالي آن ، ثبات و دوام در برابر رطوبت و آساني ماشين كاري مي باشد.

همه اشكال موجود ساخته شده  از POM  مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

مشخصات :

خستگي: مقاومت بالا در مقابل خستگي.

ثبات ابعادي: ثبات ابعادي بسيار خوب.

ضريب اصطكاك: ضريب اصطكاك پايين و تراكم بسيار بالا.

شوك: مقاوم در برابر شوك حتي در دماهاي پايين.

قابليت ماشين كاري:  داراي قابليت ماشين كاري بسيار عالي خصوصا” در دستگاههاي تراش اتوماتيك.

رنگ : طبيعي

ناتوانيها :  در مقايسه با PA6  در برابر سايش مقاومت پايين تري دارد.خصوصا” در محيطهاي كثيف و غبارآلود و در مقايسه با POMC  مقاومت آن در مقابل تجزيه بوسيله آب پايين تر است.

 

  كــاربــرد :

مكانيكي :   براي لوازم و قطعات  دستگاههاي مكانيكي مانند بلبرينگها و بادامكها و چرخدنده ها با گشتاور پايين، چرخدنده دوچرخه و چرخ و فلك، نقاله غلطكها و وردنه ها و بخشهايي كه  نياز به ظرافت ماشين كاري دارند به خاطر ثبات  و پايداري ابعاد و همچنين  قطعاتي كه نياز به تلورانس خيلي كم و دقيق دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

غذايي : به خاطر وجود حالت فيزيولوژي ساكن و استوار، اين پليمر براي استفاده در مواد غذايي و خوراكي مناسب است و مي تواند در آب تا ºC80  استفاده گردد.

الكتريكي : به خاطر اينكه جاذب رطوبت نمي باشد معمولا” در ماشين آلات الكتريكي همانند مقره ها و عايق ها استفاده مي شود.

شيميايي : در مواد قليايي و تركيبات آلي مقاومت خوبي دارد و به خاطر خواص شيميايي خوب آن ،  اين پليمر جهت استفاده در اجزاء سازنده و تشكيل دهنده پمپها و فلنج ها و اجزاء تشكيل دهنده ماشين آلات شيميايي مفيد مي باشد.

 

 


 

 

PA6

 يك پليمر نيمه كريستالي از پلي آميد است كه از پليمريزاسيون كربولاكتام بدست آمده است. شهرت و كاربرد وسيع اين پليمر هم ناشي از خوبي مشخصات ظاهري  و هم وابسته به كارائي و قيمت مناسب آن مي باشد.در شكل نتايج استفاده از يك پليمر با وسكوزيته بالا براي اكسترود كردن  PA6نشان داده شده است. درنتيجه  يك محصول با خواص مكانيكي بسيار عالي و يك استاندارد بالا از نظر كيفيت بدست مي آيد.

همه اشكال موجود ساخته شده  از PA6 مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

مشخصات :

مقاومت در برابر سايش : حتي در محيطهاي سخت و دشوار و غبارآلود يكي از بهترين پلاستيكهاي مهندسي مي باشد.

پارگي :  مقاومت بالا در برابر نيروي كششي  و فشردگي بسيار خوب. و داراي مقاومت عالي در برابر ضربه و شوك كه خصوصا” براي مواد Anealed   مناسب است.

ضد خستگي : خواص و مشخصات فني خود را حتي زير كشش و تنشهاي  مداوم حفظ مي كند.

خود روغن كاري : ضريب اصطكاك پايين است و معمولا” براي كاربرد در اجسام كشويي وزيل دار نياز به روغن روان كننده نمي باشد. همچنين در شرايط مختلف و شرايط جوي گوناگون مقاوم است

رنگ: طبيعي

ناتوانيها : PA6    جاذب نم و رطوبت مي باشد.  بدين صورت كه در يك زمان خواص و ابعادش تغيير خواهد كرد. هنگامي كه خشك و بي آب است سخت و شكننده مي شود و هنگامي كه مرطوب است در مقابل شوك و ضربه مقاوم تر و انعطاف پذيرتر مي شود. ماشين كاري آن آسان است اما از ماشين هاي تراش اتوماتيك  بايد اجتناب كرد چرا كه بي اندازه حالت الاستيك دارد.

 

كــاربــرد :

مكانيكي : بخاطر مشخصات فني خوب و عالي و قيمت پايين PA6   يك ماده عمومي براي كاربردها و اهداف عمومي مي باشد. در صنايع مكانيكي براي توليد چرخدنده ها و بادامكها، قرقره ها و قرقره هاي بالا بر و ضد پوششهاي هادي و ديگربخشهاي مكانيكي مورد استفاده قرار مي كيرد. ضمنا براي قطعات راهنماها و بلبرينگها و چرخ فرمان و گردونه و سكان در كشتي سازي جهت كاربرد در هواي آزاد akulon gx6  ارجحيت دارد و اين ناشي از پابرجايي و ثبات بالاي آن در مقابل اشعه UV است.

غذايي : معمولا” اين پليمر براي ساخت قطعات در تماس با مواد غذايي استفاده نمي شود.

الكتريكي :  در گستره الكتريكي كاربرد اين پليمر توصيه نمي شود  چرا كه مشخصات الكتريكي آن  با تماس PA6  با رطوبت تغيير مي كند.

شيميايي : در حلالها و تركيبات معدني و غير آلي مقاوم است.

 

 

 


 

 

PA 66

 پلي آميدي است كه از پليمريزاسيون هگزامتيلن دي آمين و اسيد اديپيك بدست مي آيد. اين پلي آميد يكي از قديمي ترين پلاستيكهاي مهندسي است كه در سال 1930 كشف و توليد شده است. به سبب اصالتش در مراكز تجاري آمريكا و انگليس بطور وسيع استفاده مي شود. در مقايسه با  PA6 سخت تر و محكم تر و همچنين ترد و شكننده تر مي باشد. استفاده از PA66  به جاي PA6  به سبب كمي حالت ارتجاعي آن بهتر است بخصوص زمانيكه سختي و استحكام بالايي مورد نياز باشد.  PA 66  در ابزارآلات ماشين هاي اتوماتيك به آساني ماشين كاري مي شود.

همه اشكال موجود ساخته شده  از PA66 مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

مشخصات :

مقاومت در برابر فرسايش و كهنه شدن : حتي در محيطهاي سخت و دشوار مقاومت خوبي دارد.

خودروغن كاري : ضريب اصطكاك آن پايين است و معمولا” براي استفاده  در قطعات ريل دار و كشويي نياز به روغن روان ساز ندارد.

پارگي : مقاومت كششي خيلي بالا و نيز نيروي تراكم بالا يي دارد و مقاومت  PA66 در اين مورد  خيلي بيشتر از PA6 مي باشد.

قابليت ماشين كاري: ماشين كاري PA66 در ماشين هاي تراش خودكار بسيار آسان مي باشد بطوريكه تراشه ها به آساني خرد مي شوند و مي شكنند و اين خصوصيت به علت مقاومت پارگي بالاي آن ميباشد.

 مقاوم در برابر فرسودگي و كار در شرايط جوي گوناگون.

رنگ: داراي رنگ طبيعي

ناتوانيها : PA66 جاذب نم و رطوبت مي باشد تقريبا مقداري  كمتر از PA6  رطوبت را آنا” جذب مي كند و نتيجتا” خواص مكانيكي و ابعاد نهائي اش تغيير خواهد كرد.

 

 كــاربــرد :

مكانيكي : به خاطر اينكه سختي بالاتري از  PA6  دارد براي كاربردهاي مكانيكي استفاده مي شود و وقتي اين مشخصه با اهميت تر مي شود كه در برابر تنش مقاومت پيدا مي كند ، بنابراين براي چرخ دنده ها، بادامكها، قره قره ها و ضد پوششهاي هادي و راهنما، چرخهاي اراده و چرخ و فلك و بخشها و قسمتهاي مكانيكي ديگر مناسب و قابل استفاده مي شود و همانند AKULON GX  در دستگاهها و ماشينهاي تراش  اتوماتيك به سادگي ماشين كاري مي شود.

غذايي :  در بعضي  موارد و در ابزار و قطعات دستگاههاي مورد تماس با مواد غذايي استفاده ميشود.

الكتريكي : استفاده از PA66 در لوازم الكتريكي اجتناب مي شود چرا كه خواص الكتريكي آن در تماس با رطوبت تغيير مي كند.

شيميايي :  در مواد قليايي و تركيبات معدني و غير آلي و حلالها مقاوم است

 

 

.برای اطلاعات بيشتر درباره پلی آميد به سايت زير مراجعه کنيد

www.Reggianariduttori.it

(0) نظر
دسته ها :
پنج شنبه بیست و نهم 4 1385
ربات مینیاتوری
 ربات مينياتوری

                                                  گرافیک ماتریس           

رباتی به اندازه نصف قطر موی سر(۵۰ ميکرومتر) در پروژه ای که ناسا تامين مالی کرده توسط دانشگاه کاليفرنيا، لس آنجلس UCLA ساخته شده. اين ربات به قلب يک موش متصله و نيروی محرکه اش رو از انبساط و انقباض ماهيچه های اون ميگيره. اين کار برای اولين بار در جهان انجام ميشه و از اين نظر اهميت داره که قدم مهمی برای ساخت رباتيه که ميتونه از محيط اطرافش مانند موجودات زنده تغذيه کنه و نيروی حرکتی لازمش رو تامين کنه. 

دسته ها :
جمعه بیست و سوم 4 1385
مسابقه رباتیک دارپا
 مسابقه رباتيک دارپا

                                  گرافیک ماتریس

هیچ کدام از رباتهای شرکت کننده در مسابقه بزرگ دارپا نتوانستند مسابقه را به پایان برسانند.
در این مسابقه که در بیابان mojave برگزار ميشد و مسیری به طول 241 کیلومتر از کالیفرنیا تا نوادا را پوشش میداد، رباتها میبایست با استفاده از مسیریابی ماهواره ای و عبور از موانع مختلف آبی خاکی خود را به مقصد برسانند.
رباتهای شرکت کننده یکی یکی پس از طی مسیر کوتاهی کله پا شدند.                                           آخرین ربات باقیمانده یعنی ربات SandStorm (شکل بالا) از دانشگاه CMU پس از طی 12 کیلومتر به دلیل آتش گرفتن چرخهای ربات بعد از گرفتاری در یک مانع متوقف شد. ربات بعدی(شکل پایین) پس از طی 10.8 کبلومتر به دلیل گیر کردن در ماسه از دور خارج شد. بقیه رباتها نیز به دلیل شکستن برخی قسمت ها یا نقص سنسور نتوانستند مسابقه را به پایان برسانند.

***************

                                  گرافیک ماتریس

جایزه این مسابقه یک میلیون دلار بود. البته برای کسایی که تو رشته رباتیک کار میکنند مشخصه که دارپا میخواسته زرنگ بازی کنه. چون هزینه ساخت همچین رباتی که بتونه این همه موانع رو پشت سر بذاره از میلیون ها دلار بیشتره. اینا گفتن سنگ مفت گنجشک هم مفت. یه مسابقه میذاریم خودمون که نمیخوایم خرج ساخت رباتها رو بدیم. اگه کسی برنده شد که جایزه بهش میدیم و پروژه رو ازش میخریم. اگر نه هم که ضرری که نکردیم هیچ حداقل میدونیم مشکل کار کجاست.

دسته ها :
جمعه بیست و سوم 4 1385
دانشگاه آزادیای شهرستان بخونن

آیین نامه انتقلات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

 

جدول همترازى واحدهاى دانشگاهى جهت انتقال و ميهمانى دانشجويان بر اساس امتيازهاى نمره آزمون (نمره علمى)، درجه واحد (امكانات)، دورى از مركز و بدى آب و هوا

 

گروه ١

آموزشكده فنى و حرفه اى سما تهران سما - آموزشكده فنى و حرفه اى سما انديشه - تهران پزشكى - تهران جنوب - تهران داروسازى - تهران دندانپزشكى - تهران سما - تهران شمال - علوم و تحقيقات تهران - تهران مركزى

گروه ٢

آموزشكده فنى و حرفه اى سما كرج - آموزشكده فنى و حرفه اى سما اسلامشهر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ورامين - آموزشكده فنى و حرفه اى سما رودهن - آموزشكده فنى و حرفه اى سما پاكدشت - اسلامشهر - رودهن - قيام دشت - ورامين - شهررى - شهريار - كرج - پرند

گروه ٣

آموزشكده فنى و حرفه اى سما تبريز - آموزشكده فنى و حرفه اى سما شيراز - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مشهد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما قزوين آموزشكده فنى و حرفه اى سما سهند - تبريز - قم - مشهد - خوراسگان - قزوين - شيراز - دماوند

گروه ٤

آموزشكده فنى و حرفه اى سما اراك - آموزشكده فنى و حرفه اى سما اروميه - آموزشكده فنى و حرفه اى سما اهواز - آموزشكده فنى و حرفه اى سما بابل - آموزشكده فنى و حرفه اى سما تنكابن - آموزشكده فنى و حرفه اى سما رشت - آموزشكده فنى و حرفه اى سما زنجان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما سارى - آموزشكده فنى و حرفه اى سما كوچصفهان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما سمنان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما گرگان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما گرمسار - آموزشكده فنى و حرفه اى سما اردبيل - آموزشكده فنى و حرفه اى سما كياكلا - آموزشكده فنى و حرفه اى سما لاهيجان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما نجف آباد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما نوشهر و چالوس - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ساوه - آموزشكده فنى و حرفه اى سما شاهرود - آموزشكده فنى و حرفه اى سما قائم شهر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما كرمان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما بندرعباس - آموزشكده فنى و حرفه اى سما يزد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما همدان - بندر عباس - نجف آباد - نوشهر و چالوس - اراك - اردبيل - اروميه - اهواز - دامغان - تنكابن - رشت - زنجان - سارى - ساوه - سمنان - قائم شهر - همدان - كرمانشاه - شاهرود - كاشان - كرمان - يزد - گرگان - گرمسار - لاهيجان - بابل - علوم و تحقيقات اهواز

گروه ٥

آموزشكده فنى و حرفه اى سما آمل - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ابهر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما تاكستان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما خرم آباد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما دزفول - آموزشكده فنى و حرفه اى سما سبزوار - آموزشكده فنى و حرفه اى سما على آباد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما نيشابور - آموزشكده فنى و حرفه اى سما آستارا - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مياندوآب - آموزشكده فنى و حرفه اى سما بندرانزلى - آموزشكده فنى و حرفه اى سما بروجرد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما كازرون - آموزشكده فنى و حرفه اى سما رامسر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما سنندج - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مرند - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مرودشت - آموزشكده فنى و حرفه اى سما شهركرد - بروجرد - بندرانزلى - آمل - بوئين زهرا - خرم آباد - دزفول - علوم و تحقيقات فارس - دهاقان - فسا - رامسر - تاكستان - آستارا - سنندج - بجنورد - سبزوار - شهرضا - على آباد كتول - مياندوآب - فلاورجان - كازرون - خمينى شهر - مرودشت - شهركرد - فيروزكوه - دزفول - شبستر - ابهر - هشترود - نراق - مرند - نيشابور

گروه ٦

آموزشكده فنى و حرفه اى سما آزادشهر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ارسنجان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما بيرجند - آموزشكده فنى و حرفه اى سما شيروان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما زاهدان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مراغه - آموزشكده فنى و حرفه اى سما فيروزآباد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما قوچان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ايلام - آموزشكده فنى و حرفه اى سما بوشهر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما خوى - آموزشكده فنى و حرفه اى سما دلند - آموزشكده فنى و حرفه اى سما كاشمر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما گاليكش - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ملاير - آموزشكده فنى و حرفه اى سما نور - آموزشكده فنى و حرفه اى سما تربت حيدريه - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ياسوج - آموزشكده فنى و حرفه اى سما خمين - نهاوند - ياسوج - گنبد كاووس - تربت حيدريه - آزادشهر - فيروزآباد - نائين - شيروان - ارسنجان - سوادكوه - استهبان - زاهدان - ايلام - شهرمجلسى - ميبد - بناب - خمين - بهبهان - جهرم - بوشهر - ملاير - بيرجند - تفرش - مباركه - خوى - كاشمر - قوچان - مشكين شهر - گلپايگان - آبادان و خرمشهر - محلات - مراغه - تويسركان - ميمه - نايين - تكا - نور - كليبر

گروه ٧

آموزشكده فنى و حرفه اى سما گناباد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مسجد سليمان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ممقان - آموزشكده فنى و حرفه اى سما هرند - آموزشكده فنى و حرفه اى سما تفت - آموزشكده فنى و حرفه اى سما قائنات - آموزشكده فنى و حرفه اى سما داراب - آموزشكده فنى و حرفه اى سما درگز - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مهريز - اسكو - اشكذر - ايلخچى - بستان آباد - ملكان - هرند - بهشهر - آذرشهر - دولت آباد - قائنات - گناباد - مسجد سليمان - اسفراين - قروه - بيضا - ممقان - جويبار - ورزقان - خدابنده - داراب - بم - فومن و شفت - زواره - درگز - رودسر - مهريز - لنجان - سروستان - شاهين دژ - خاروانا - بروجن - فراهان - هادى شهر - بندرگز - كوار - تفت - ممسنى

گروه ٨

آموزشكده فنى و حرفه اى سما تربت جام - آموزشكده فنى و حرفه اى سما جيرفت - آموزشكده فنى و حرفه اى سما خلخال - آموزشكده فنى و حرفه اى سما فردوس - آموزشكده فنى و حرفه اى سما مهاباد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما تالش - آموزشكده فنى و حرفه اى سما گچساران - آموزشكده فنى و حرفه اى سما سراب - آموزشكده فنى و حرفه اى سما آباده - آموزشكده فنى و حرفه اى سما رودبار - آموزشكده فنى و حرفه اى سما شوشتر - آموزشكده فنى و حرفه اى سما ميانه - گچساران - بافت - آباده - آشتيان - اردستان - اردستان - اردكان - اقليد - اهر - باغملك - بردسكن - بندرديلم - بوكان - بيجار - تالش - تربت جام - جاسب - جيرفت - حاجى آباد - سلسله و دلفان - خلخال - دورود - دهدشت - رامهرمز - رودان - رودبار - زاهدشهر - زرقان - شپيدان - خامنه - سراب - سيرجان - شوشتر - صوفيان - فردوس - فريدن - كميجان - كنگاور - كوهدشت - ماهشهر - مهاباد - ميانه - ميناب - مينودشت - نى ريز - نطنز - هيدج - گرمى - انار - هريس - رفسنجان - ايذه

گروه ٩

آموزشكده فنى و حرفه اى سما ابركوه - آموزشكده فنى و حرفه اى سما اميديه - آموزشكده فنى و حرفه اى سما سوسنگرد - آموزشكده فنى و حرفه اى سما زرند - آموزشكده فنى و حرفه اى سما قشم - قشم - نقده - گناوه - لارستان - لامرد - طبس - دشتستان - اميديه - ابركوه - اسلام آباد - اليگودرز - عجب شير - ماكو - انديمشك - ايذه - بافق - پارس آباد - بندرلنگه - بردسير - خورموج - زابل - سوسنگرد - شهر بابك - سلماس - صفاشهر - سقز - زرند - صحنه

گروه ١٠

دره شهر - ايرانشهر - تايباد - چابهار - خارك - خاش - اوز - كنگان - سراوان - خنج - كهنوج

 

آیین نامه انتقلات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامیمقدمه
با وجود اینکه به صراحت در دفاتر راهنمای آزمون های سراسری دانشگاه تاکید شده است که پذیرفته شدگان هر واحد دانشگاهی (واحدی که خود داوطلب انتخاب کرده است) بایستی در همان واحد دانشگاهی تا پایان دوره خود تحصیل نموده و تقاضای انتقال به دیگر واحد ها را ننمایند اما در حهت کمک به تعدادی از دانشجویان و خانواده محترم آنان که دارای شرایط خاصی بوده یا خواهند شد این آئین نامه تنظیم و به مورد اجرا گذاشته می شود.

تعاریف
١- انتقال دانشجو: تغییر محل تحصیل دانشجو از واحد پذیرفته شده به واحد دیگری از دانشگاه آزاد اسلامی در همان رشته و مقطع پذیرفته شده.

٢- میهمانی دانشجو: ادامه تحصیل دانشجو در واحد دیگری از دانشگاه آزاد اسلامی برای مدت معینی در همان رشته و مقطع تحصیلی پذیرفته شده

٣- جدول همترازی: جدولی است که واحد های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به درجه، میانگین نمرات آزمون ورودی دوره های تحصیلی، دوری از مرکز (تهران) و بدی آب و هوا به ده گروه طبقه بندی شده و بر اساس این جدول و ضوابطی که در آئین نامه آورده شده است انتقال و میهمانی دانشجویان حائز شرایط انجام می گردد.

انتقال و میهمانی در شرایط کلیماده ١: جدول همترازی
١-١) انتقال یا میهمانی به گروه ١ جدول همترازی یعنی واحد های دانشگاهی مستقر در شهر تهران ممنوع است.

٢-١) انتقال یا میهمانی از گروه ٣ به گروه ٢ جدول همترازی تا حداقل سقف ده درصد ظرفیت پذیرش واحد با موافقت واحد های دانشگاهی مبداء و مقصد مجاز است و انتقال یا میهمانی بیش از سقف مذکور با موافقت معاونت دانشجویی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی امکان پذیر است.

٣-١) انتقال یا میهمانی در داخل واحد های یک گروه (گروه های هم سطح) با موافقت واحد های دانشگاهی مبداء و مقصد امکان پذیر است. (به استثنای گروه ١ و ٢)

٤-١) انتقال یا میهمانی در داخل گروه ٢ جدول همترازی با موافقت معاونت دانشجویی سازمان مرکزی امکان پذیر است.

٥-١) انتقال یا میهمانی از گروه های بالای جدول همترازی به گروه های پائین تر جدول همترازی امکانپذیر است.

٦-١) انتقال از گروه های پائین جدول همترازی تا یک گروه بالاتر جدول همترازی صرفاً با موافقت واحد های مبداء و مقصد امکانپذیر است. (به استثنای گروه ١ و ٢)

٧-١) انتقال بیش از یک گروه بالاتر و میهمانی بیش از دو گروه بالاتر در جدول همترازی چنانچه در داخل استان باشد با موافقت رئیس منطقه و چنانچه خارج از استان باشد با موافقت معاونت دانشجوئی سازمان مرکزی امکان پذیر است. (به استثنای گروه ١ و ٢)

٨-١) میهمان در جدول همترازی از گروه های پایین تر تا دو گروه بالاتر صرفاً با موافقت واحد های مبداء و مقصد امکانپذیر است. (به استثنای گروه ١ و ٢)

انتقال و میهمانی در موارد خاصماده ٢: دانشجویان متاهل
١-٢) انتقال و میهمانی دانشجویان دختر، در صورتیکه پس از ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه ازدواج کرده باشند به محل زندگی همسر، بدون هیچ محدودیتی انجام می شود. در صورتی که دانشگاه محل زندگی همسر دانشجو فاقد رشته تحصیلی دانشجو باشد، می تواند به شهر های همجوار که رشته در آنها دایر است منتقل گردد.

٢-٢) انتقال و میهمانی دانشجوی دختر که قبل از ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه ازدواج کرده است به مرکز استان محل زندگی همسر، در صورت احراز حداقل نمره آزمون آخرین نفر واحد مقصد انجام می شود و در صورتیکه نمره آخرین نفر را کسب ننماید به شهر های استان محل زندگی همسر امکانپذیر است. در صورتی که دانشگاه محل زندگی همسر دانشجو فاقد رشته تحصیلی دانشجو باشد، می تواند به شهر های همجوار که رشته در آنها دایر است منتقل گردد.

٣-٢) انتقال و میهمانی دانشجویان پسر متاهل به محل زندگی همسر به استثنای گروه های ١ و ٢ و مراکز استان ها پس از بررسی تعداد متقاضیان در صورت امکان انجام می شود.

ماده ٣: چند دانشجویی
١-٣) برای کمک به خانواده هایی که چند دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی دارند در صورت موجود بودن رشته و مقطع تحصیلی انتقال آنان به هر یک از گروه های جدول که دیگر اعضای خانواده اشتغال به تحصیل دارند، امکانپذیر است. (به استثنای گروه ١ و ٢)

٢-٣) در صورتیکه رشته و مقطع تحصیلی دانشجو در واحد هائی که دیگر اعضای خانواده اشتغال به تحصیل دارند دایر نباشد، انتقال یا میهمانی به شهرهای همجوار یا استان محل زندگی والدین امکانپذیر است. (به استثنای گروه ١ و ٢)

٣-٣) در صورتیکه متقاضی انتقال یا میهمانی در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل نماید و یکی دیگر از اعضای خانواده وی در سایر دانشگاه ها (غیر از دانشگاه آزاد اسلامی) مشغول به تحصیل باشد، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به واحد دانشگاه آزاد اسلامی شهر محل اشتغال به تحصیل عضو دیگر خانواده (که غیر از دانشگاه آزاد اسلامی است) انتقال یا مهیمان گردد. (غیر از گروه ١ و ٢ و مراکز استان)

ماده ٤: فوت
١-٤) در صورت فوت پدر یا مادر دانشجو پس از ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه چنانچه دانشجو تنها فرزند و یا سرپرست خانواده باشد، انتقال وی به محل زندگی والدین امکانپذیر است.

٢-٤) در صورت فوت پدر یا مادر دانشجو پس از ثبت نام در آزمون ورودی در صورتیکه دانشجو مشمول تبصره (١) نگردد به مدت دو نیمسال میهمان به محل زندگی والدین امکانپذیر است.

٣-٤) در صورت فوت پدر و مادر دانشجو (همزمان یا غیر همزمان) پس از ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه، انتقال دانشجو به محل زندگی والدین امکانپذیر است.

٤-٤) در صورت فوت همسر دانشجویان دختر پس از ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه چنانچه دارای فرزند باشند، انتقال دانشجویان دختر به محل زندگی والدین خود امکانپذیر است و در صورتیکه فاقد فرزند باشد به مدت دو نیمسال میهمانی به محل زندگی والدین امکانپذیر است.

ماده ٥: دانشجویان کارمند دولت
دانشجویان کارمند دولت، در صورت ارائه حکم انتقال اداری پس از ورود به دانشگاه و معرفه نامه از بالاترین مقام سازمان ذیربط به هر یک از گروه های جدول همترازی امکانپذیر است.

ماده ٦: بیماران خاص و معلولین
انتقال و میهمانی دانشجویان که مبتلا به بیماری صعب و العلاج و مصدومیت و ضایعات پیشرفته و یا دارای معلولیت می باشند در صورتیکه امکان ارائه خدمات درمانی مورد نیاز در شهر محل تحصیل فراهم نباشد پس از بررسی و تایید پزشک معتمد واحد (فرم شماره ٣ به پیوست آئین نامه) در صورت موافقت کمیسیون پزشکی سازمان مرکزی به هر یک از گروه های جدول همترازی امکانپذیر است.

ماده ٧: دانشجویان شاهد و ایثارگر
انتقال و میهمانی همسر و فرزندان شهید و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان بالاتر از ٤٠ درصد و همسر و فرزندان جانبازان بالاتر از ٥٠ درصد به کلیه واحد های دانشگاه آزاد اسلامی پس از تایید کمیسیون ایثارگران سازمان مرکزی بلامانع است. (بقیه موارد مربوط به خانواده های ایثارگران براساس آئین نامه ای که قبلا تنظیم و تصویب شده کماکان توسط کمیته مربوط بررسی و پیشنهاد شده و پس از تصویب ریاست دانشگاه مراتب توسط حوزه معاونت دانشجویی انجام خواهد شد.)

ماده ٨: هیات علمی
١-٨) انتقال همسر و فرزندان اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی به هریک از گروه های جدول همترازی در چهارچوب تفاهم نامه (موضوع بند ٢ ? ٨ این ماده) امکانپذیر است.

٢-٨) در صورت همکاری متقابل وزارتین علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سایر موسسات آموزش عالی کشور که با دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم نامه مربوطه را امضا کرده باشند و نسبت به انتقال فرزند و همسر اعضای هیات علمی رسمی و تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی اقدام نمایند، دانشگاه آزاد اسلامی نیز نسبت به انتقال همسر و فرزندان اعضای هیات علمی رسمی و تمام وقت موسسات مزبور با مرتبه علمی مربی و بالاتر به شرط ارائه معرفه نامه از وزارتین و سایر موسسات مذکور به هر یک از گروه های جدول همترازی طبق مقررات اقدام خواهد نمود.

سایر مواردماده ٩: طرح آموزش معلمان
با توجه به اینکه ترم تابستان برای رشته های آموزش معلمان (کاردانی رشته آموزش ابتدایی، علوم تجربی، زبان و ادبیات فارسی، ریاضی، دینی و عربی و آموزش زبان انگلیسی و کارشناسی ناپیوسته رشته دبیری آموزش ابتدائی، علوم تجربی، زبان و ادبیات فارسی، ریاضی، زبان انگلیسی و الهیات و معارف اسلامی) اجباری می باشد؛ واحد های دانشگاهی می بایست درخواست انتقال و میهمانی اینگونه دانشجویان از ترم تابستان برابر ضوابط فوق بررسی نمایند.

ماده ١٠: دانش آموزان ممتاز مدارس سماء
انتقال فارغ التحصیلان ممتاز مدارس سماء که با شرکت در آزمون سراسری دانشگاه پذیرفته می شوند به واحد دانشگاهی محل زندگی والدین با داشتن شرایط زیر بلامانع است.

١-١٠) نفر اول همکلاسیهای خود در سال آخر دبیرستان باشد.

٢-١٠) در تمام مدت تحصیل خود مردود نشده و درس یا دروس تجدیدی نداشته باشد.

٣-١٠)در سال آخر دبیرستان در هیچ درسی نمره کمتر از ١٤ نداشته و میانگین نمرات سال آخر تحصیل وی کمتر از ١٦ نباشد.

٤-١٠) اعطاء امتیاز فوق با معرفی فارغ التحصیلان ممتاز از طرف واحد دانشگاهی و تایید مراتب توسط ریاست سماء، بایستی توسط معاونت دانشجوئی دانشگاه انجام گیرد.

تبصره) رشته های پزشکی و دندانپزشکی مستقر در تهران از این امر مستثنی می باشد.

ماده ١١: متفرقه
در مواردی که دانشجوی متقاضی انتقال یا میهمانی واجد شرایط هیچ یک از موارد آئین نامه نباشد ولی مشکل دانشجو خاص باشد، درخواست دانشجو بهمراه مدارک و مستندات در کمیسیون انتقالات واحد طرح و در صورت تایید کمیسیون مدارک و نظریه کمیسیون انتقالات به معاونت دانشجوئی سازمان مرکزی ارسال تا مورد بررسی قرار گیرد. بدیهی است واحد های دانشگاهی در این خصوص بایستی دقت نظر لازم مبذول داشته و از ارسال موارد غیر ضروری خودداری نمایند.

حسن نظارت بر اجرای این آئین نامه بر عهده روسای واحدها و مناطق یازده گانه دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

این آئین نامه در ١١ ماده در تاریخ ٣٠/٩/١٣٨٤ به تایید رسیده است و از نیمسال دوم ٨٥ ? ٨٤ لازم الاجرا است. در ضمن فرم های شماره ١، ٢، ٣ به انضمام آئین نامه ارسال می گردد.


دکتر عبدالله جاسبی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

دسته ها :
جمعه بیست و سوم 4 1385
شبیه‌ساز نیروگاهی‌
شبيه‌ساز نيروگاهي‌ ميدان‌ كسب‌ تجارب‌ گرانقيمت‌ در شرايط نادر بهره‌برداري. اينجا محلي‌ براي‌ كسب‌ تجارب‌ ارزشمندي‌ است‌ كه‌ در طول‌ عمركاري‌ بهره‌برداران‌ نيروگاهها امكان‌ لمس‌ چنين‌ تجاربي‌ در محيطواقعي‌ كار بسيار كم‌ بوده‌ و در شرايط كار با تجهيزات‌ واقعي‌ هرگونه‌ سوء بهره‌برداري‌ مي‌تواند با واردآمدن‌ خسارتهاي‌ سنگين‌ به‌تجهيزات‌ گرانقيمت‌ نيروگاهي‌ همراه‌ شود.
مركز آموزش‌ سيمولاتور شركت‌ بهره‌برداري‌ نيروگاه‌ طرشت‌ امروزه‌ به‌ عنوان‌ نخستين‌ و تنها مركز آموزش‌ سيمولاتور نيروگاهي‌ صنعت‌ برق‌ شناخته‌ مي‌شود كه‌ با ارايه‌ آموزشهاي‌ لازم‌ و فراهم‌ آوردن‌ شرايط كار در يك‌ سيستم‌شبيه‌سازي‌ شده‌ در كنار كار با يك‌ نيروگاه‌ واقعي‌ اين‌ امكان‌ را براي‌بهره‌برداران‌ نيروگاههاي‌ كشور فراهم‌ مي‌كند تا ضمن‌ جلوگيري‌ ازبروز فرامين‌ اشتباه‌، در صورت‌ بروز حوادث‌، تجارب‌ گرانسنگ‌ خود رادر خدمت‌ حفظ تجهيزات‌ نيروگاهي‌ به‌ كار گيرند. اين‌ مركز طي‌ حدود5 سال‌ عمر كاري‌ تجارب‌ ارزنده‌اي‌ را در زمينه‌ افزايش‌ بازده‌ وظرفيت‌ توليد نيروگاههاي‌ بخار از جمله‌ در شرايط محدوديت‌ بارناشي‌ از تريپ‌ تجهيزات‌ و تغيير نوع‌ سوخت‌ به‌ مجموعه‌ برق‌ كشورارزاني‌ داشته‌ و هم‌ اكنون‌ با توجه‌ به‌ نقش‌ راهبردي‌ واحدهاي‌ گاز وچرخه‌ تركيبي‌ در تامين‌ نياز مصرف‌ آتي‌ كشور و با استفاده‌ از اهرم‌خريد همزمان‌ 22 واحد چرخه‌ تركيبي‌، مقدمات‌ خريد سيمولاتور آموزشي‌ واحدهاي‌ چرخه‌ تركيبي‌ نيز فراهم‌ شده‌ و به‌ زودي‌ شاهدتجهيز مركز آموزش‌ سيمولاتوري‌ صنعت‌ برق‌ به‌ مجموعه‌ كاملي‌ از سيمولاتورهاي‌ بخار، چرخه‌ تركيبي‌ و احيانا واحدهاي‌ گازي خواهيم‌ بود.
شركت‌ بهره‌برداري‌ نيروگاه‌ طرشت‌ در سال‌ 1383 با هدف‌ راهبري‌توليد انرژي‌ در اين‌ نيروگاه‌ و همچنين‌ اجراي‌ آموزش‌ عملي‌ نيروگاهي‌ ازطريق‌ آموزش‌ سيمولاتوري‌ و به‌ موازات‌ آن‌ ارايه‌ خدمات‌ متنوع‌ ورزشي‌ و رفاهي‌ براي‌ اعضاي‌ خانواده‌ صنعت‌ برق‌ كشور و شركتهاي‌ تابعه‌ تاسيس‌ شد.مقدمات‌ احداث‌ اين‌ نيروگاه‌ تقريبا 50 سال‌ قبل‌ فراهم‌ شد و سرانجام‌ درسال‌ 1338 ساخت‌ نيروگاه‌ طرشت‌ در قالب‌ 4 واحد 5/12 مگاواتي‌ با مجموع‌ 50 مگاوات‌ ظرفيت‌، طي‌ قراردادي‌ با شركت‌ آلستوم‌ به‌ پايان‌ رسيد و تمامي‌واحدهاي‌ آن‌ در فاصله‌ مرداد تا مهر 38 راه‌اندازي‌ شدند.
با توجه‌ به‌ مقياس‌ پايين‌ توان‌ واحدهاي‌ نيروگاه‌ طرشت‌ و لذا عدم‌ايجاد اختلال‌ در شبكه‌ در صورت‌ اجراي‌ مانورهاي‌ آموزشي‌ همچنين‌ استقرار اين‌ مركز در تهران‌، نيروگاه‌ طرشت‌ به‌ عنوان‌ مركز آموزش‌ عملي‌ نيروگاهي‌ تعيين‌ و واحد سيمولاتور نيروگاه‌ بخار در كنار آن‌ استقرار يافت‌.
در بيان‌ اهميت‌ سيستمهاي‌ آموزش‌ سيمولاتوري‌ بايد گفت‌ از آنجا كه‌ بررسي‌ فرايند نيروگاه‌ و درك‌ و شناخت‌ عملكرد سيستم‌ از نظر بهره‌برداري‌ وتعمير و نگهداري‌ از اهميت‌ ويژه‌اي‌ برخوردار بوده‌ و دستيابي‌ به‌ اين‌ امر دريك‌ نيروگاه‌ واقعي‌ از نقطه‌ نظر ايمني‌ و اجتناب‌ از خطرات‌ ناخواسته‌ احتمالي‌ سخت‌ و دور از دسترس‌ است‌ لذا برخورداري‌ از سيستمي‌ مستقل‌ ازنيروگاه‌ ولي‌ مشابه‌ با آن‌ براي‌ آموزش‌ پرسنل‌ ضروري‌ تلقي‌ مي‌شود. به‌ اين‌منظور امروزه‌ از سيستمهاي‌ رايانه‌اي‌ مجهز به‌ نرم‌افزارهاي‌ شبيه‌سازي‌استفاده‌ مي‌شود در اين‌ نرم‌افزارها رفتار سيستم‌ به‌ كمك‌ توابع‌ دقيق‌ رياضي‌و به‌ كارگيري‌ اصول‌ و قواعد فيزيك‌، حركت‌ سيالات‌، ترموديناميك‌، الكتروديناميك‌ و نتايج‌ حاصل‌ از آزمون‌ ديناميكي‌ نيروگاه‌ واقعي‌ شبيه‌سازي‌ مي‌شود. اپراتورها قادر خواهند بود بوسيله‌ شبيه‌ساز، تجارب‌ مفيدي‌ را درعمليات‌ اضطراري‌ و وقايع‌ غيرعادي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ در نيروگاه‌ واقعي‌ با آن‌مواجه‌ شوند به‌ دل‌ نگراني‌ از بروز حوادث‌ كسب‌ كنند. تكرار شرايط اضطراري‌و حالتهاي‌ غيرعادي‌ در زمان‌ طولاني‌ بوسيله‌ شبيه‌ ساز موجب‌ فراگيري‌عميق‌ اپراتورها خواهد بود با استفاده‌ از اين‌ سيستم‌ علاوه‌ بر ايجاد شرايطاضطراري‌ و اشكالات‌ مشابه‌ نيروگاه‌ واقعي‌، رفع‌ چنين‌ اشكالاتي‌ بدون‌نگراني‌ به‌ وسيله‌ اپراتور مقدور است‌ اين‌ شيوه‌ آموزشي‌ فرصتهاي‌ بسيارزيادي‌ براي‌ فراگيري‌ هرچه‌ بيشتر تمامي‌ شرايط و وقايع‌ و عملكردهاي‌نيروگاه‌ واقعي‌ را در اختيار كاربران‌ قرار مي‌دهد و آنان‌ را از اعتماد به‌ نفس‌كافي‌ جهت‌ كار در مكان‌ واقعي‌ و شرايط مختلف‌ بهره‌مند مي‌سازد.
سيمولاتور آموزشي‌ نيروگاه‌ طرشت‌ براساس‌ نيروگاه‌ شهيد مفتح‌ همدان‌از سوي‌ شركت‌ ميتسوبيشي‌ ژاپن‌ طراحي‌ و ساخته‌ شده‌ و قادر به‌ ارايه‌موضوعاتي‌ شامل‌ راه‌اندازي‌ عادي‌ واحد، خواباندن‌ اضطراري‌ و عادي‌،سنكرونايز كردن‌ و بارگذاري‌، كنترل‌ در بهره‌برداري‌ عادي‌، ايجاد اشكال‌ و بهره‌برداري‌ نادرست‌ از واحد و تبديل‌ سوخت‌ هنگام‌ بهره‌برداري‌ است‌.

نگاهي‌ به‌ پيشينه‌ نخستين‌ مركز سيمولاتور نيروگاهي‌ كشور
مركز آموزش‌ سيمولاتوري‌ نيروگاه‌ طرشت‌ از حدود 5 سال‌ قبل‌ كار خود را آغاز كرد ضرورت‌ ايجاد اين‌ مركز در ابتدا با ساخت‌ و بهره‌برداري‌ كليد در دست‌ نيروگاه‌ شهيد رجايي‌ به‌ وسيله‌ متخصصان‌ صنعت‌ برق‌ كشور احساس‌ شد در واقع‌ لازم‌ بود براي‌ بهره‌برداري‌ كليد در دست‌ نيروگاه‌، آموزشهاي‌ سيمولاتوري‌ به‌ بهره‌برداران‌ در كشور ژاپن‌ ارايه‌ شود. در نهايت‌ به‌ دليل‌محدوديتهاي‌ اقتصادي‌ و حاكم‌ بودن‌ اولويتهاي‌ ناشي‌ از جنگ‌ تحميلي‌ به‌كشور، متخصصان‌ ژاپني‌ به‌ ايران‌ اعزام‌ شدند و آموزشهاي‌ بهره‌برداري‌ راتحت‌ عنوان‌ آموزشهاي‌ پيمانكاري‌ بدون‌ ارايه‌ آموزشهاي‌ سيمولاتوري‌ به‌بهره‌برداران‌ نيروگاه‌ شهيد رجايي‌ ارايه‌ كردند اين‌ اقدام‌ صرفه‌جويي‌ درهزينه‌ها را براي‌ صنعت‌ برق‌ در پي‌ داشت‌ به‌ گونه‌اي‌ كه‌ از محل‌ اين‌صرفه‌جويي‌ امكان‌ خريد يك‌ سيمولاتور آموزشي‌ نيروگاه‌ بخار متناسب‌ باويژگيها و مشخصات‌ نيروگاه‌ شهيد مفتح‌ همدان‌ كه‌ به‌ وسيله‌ پيمانكار ژاپني‌نيروگاه‌ شهيد رجايي‌ در حال‌ احداث‌ بود فراهم‌ آمد.
مهندس‌ امير عدالت‌ معاون‌ آموزشي‌ شركت‌ بهره‌برداري‌ نيروگاه‌ طرشت‌ كه‌ از آغاز به‌ كار سيمولاتور آموزشي‌ نيروگاه‌ بخار طرشت‌ در اين‌ عرصه ‌فعاليت‌ داشته‌ مي‌گويد: در نهايت‌ سيمولاتور مزبور در زمان‌ تغيير و تحول ‌نيروگاه‌ شهيد مفتح‌ و به‌ ازاي‌ يك‌ سري‌ كاستي‌ها در اين‌ نيروگاه‌ و به‌ عنوان‌زير پروژه‌اي‌ از پروژه‌ بويلر به‌ صنعت‌ برق‌ كشور تحويل‌ شد. اين‌ سيستم‌حدود 8 سال‌ بلااستفاده‌ بود تا اينكه‌ از اوايل‌ سال‌ 79 براساس‌ يك‌ طرح ‌توجيهي‌ از سوي‌ مشاور به‌ نيروگاه‌ طرشت‌ منتقل‌ شد. نزديك‌ بودن‌ به‌ مراكزآموزشي‌ بزرگ‌ در تهران‌، نزديكي‌ با يك‌ محيط صنعتي‌ و لزوم‌ حفظنيروگاههاي‌ پرقدمت‌ كه‌ از افتخارات‌ صنايع‌ برق‌ كشورهاي‌ پيشرفته‌محسوب‌ مي‌شود و در اين‌ زمينه‌ نيروگاه‌ طرشت‌ نيز حدود 45 سال‌ قدمت‌ داردهمچنين‌ توجه‌ به‌ ظرفيت‌ آموزشي‌ عملي‌ در اين‌ نيروگاه‌ بدون‌ آنكه‌ به‌ لحاظنوسانات‌ بار، شبكه‌ برق‌ را با اشكال‌ روبرو سازد باعث‌ شد نيروگاه‌ طرشت‌ به‌عنوان‌ مركز آموزش‌ سيمولاتوري‌ صنعت‌ برق‌ تعيين‌ شود. با توجه‌ به‌قديمي‌بودن‌ نيروگاه‌ سيستمهاي‌ كنترل‌ پيچيده‌ در اين‌ نيروگاه‌ وجود ندارد واز اين‌ رو يكي‌ از بهترين‌ محيطها براي‌ درك‌ و لمس‌ مخاطبان‌ از فرايندبهره‌برداري‌ محسوب‌ مي‌شود. سيمولاتوري‌ كه‌ در اين‌ نيروگاه‌ به‌ كار گرفته‌شده‌ حدود 300 خطاي‌ مختلف‌ را تحت‌ پوشش‌ قرار مي‌دهد البته‌ تعداد خطاهاي‌ در نظر گرفته‌ شده‌ در كيت‌ اصلي‌ 100 خطا است‌ كه‌ با تمهيداتي‌ اين‌ تعداد به‌ 300 خطا افزايش‌ يافته‌ است‌. آموزش‌ بهره‌برداران‌ را مربياني‌ باسابقه‌ حداقل‌ 10 سال‌ فعاليت‌ در حوزه‌ بهره‌برداري‌، راه‌اندازي‌ و سيستمهاي‌كنترل‌ بر عهده‌ دارند.
آموزش‌ تعاملي‌ و ايجاد تغيير در جهت‌ ارتقاي‌ شيوه‌هاي‌ بهره‌برداري‌
مركز آموزش‌ سيمولاتور نيروگاه‌ طرشت‌ اهداف‌ آموزشي‌ را مبتني‌ بر شيوه‌ آموزش‌ تعاملي‌ پيگيري‌ مي‌كند. فلسفه‌ آموزش‌ و تعامل‌ با حدود
20 سال‌ سابقه‌، مبنايي‌ كاملا علمي‌ و شناخته‌ شده‌ در دنيا محسوب‌ مي‌شود ودر اين‌ زمينه‌ تجربيات‌ مكتوب‌ و كاملي‌ وجود دارد.
مهندس‌ عدالت‌ درباره‌ شيوه‌هاي‌ آموزشي‌ اين‌ مركز مي‌گويد: ما يك‌ سري‌ مباحث‌ كاملا اختياري‌ را بسته‌ به‌ شرايط مخاطبان‌ ارايه‌مي‌كنيم‌ اين‌ مباحث‌ لزوما براي‌ همه‌ دوره‌ها طراحي‌ نمي‌شود. از آنجا كه ‌خودمان‌ را جزيي‌ از نظام‌ آموزشي‌ مي‌دانيم‌ كه‌ در صنعت‌ برق‌ وجود دارد
سعي‌ مي‌كنيم‌ بخشهايي‌ را پوشش‌ بدهيم‌ كه‌ در ساير شيوه‌هاي‌ آموزشي‌ارايه‌ نمي‌شود. در مباحث‌ آموزشي‌ بحثهاي‌ نظري‌ و كلاسيك‌ آموزشي‌ مبتني‌بر شيوه‌هاي‌ كاملا اثبات‌ شده‌ و كارا انجام‌ مي‌شود اما آن‌ قسمت‌ كه‌ تحت‌پوشش‌ قرار نگرفته‌ اين‌ است‌ كه‌ آموزشهاي‌ خاص‌ يك‌ نيروگاه‌ را كه‌ به‌ اين‌ مركز مراجعه‌ مي‌كنند طراحي‌ كنيم‌. اين‌ امر با سووال‌ و جواب‌امكانپذير مي‌شود.
براساس‌ شيوه‌ آموزش‌ تعاملي‌ در محل‌ آموزش‌ بايد نفرات‌ را به‌ سووال‌ وادار كرد اين‌ سووالات‌ به‌ شكل‌ كتبي‌ مطرح‌ مي‌شوند و مربي‌ موظف‌ نيست‌بلافاصله‌ به‌ آنها جواب‌ بدهد. در واقع‌ سعي‌ مي‌شود با جمع‌ كردن‌ سووالات‌ ازآن‌ يك‌ سناريو ساخته‌ شود و به‌ اين‌ ترتيب‌ سووالات‌ بهم‌ مرتبط مي‌شونداصولا هنگامي‌ كه‌ سيستمهاي‌ كنترل‌ روي‌ فرايندها سوار مي‌شود اينها را درهم‌ تنيده‌ مي‌كند در واقع‌ ما بايد بدانيم‌ كه‌ سووال‌ مخاطب‌ به‌ دليل‌ كدام‌ عدم‌اطلاع‌ اصلي‌ بوجود آمده‌ به‌ اين‌ ترتيب‌ طي‌ يك‌ دوره‌ حدود 60 سووال‌ كه‌ به‌هيچ‌ وجه‌ پيش‌ بيني‌ شده‌ نيست‌ گردآوري‌ مي‌شود. در واقع‌ گروهي‌ موفق‌تراست‌ كه‌ بيشترين‌ سووالات‌ را داشته‌ باشد به‌ اين‌ ترتيب‌ پويايي‌ دوره‌هاحاصل‌ مي‌شود. با اين‌ روش‌ درمورد يكي‌ از نيروگاهها كه‌ دماي‌ اگزوز HPتوربين‌ آن‌ بالا مي‌رفت‌ موفق‌ شديم‌ علت‌ اصلي‌ اشكال‌ را پيدا كنيم‌. بعد از دو يا سومين‌ دوره‌ ما توانستيم‌ متوجه‌ اشكال‌ شويم‌ و بعد از دوره‌ هشتم‌ كه ‌تلاش‌ مي‌كرديم‌ اشكال‌ را بهبود ببخشيم‌ موفق‌ به‌ انجام‌ اين‌ كار شديم‌نتيجه‌ اين‌ بررسي‌ نه‌ تنها در آن‌ نيروگاه‌ بلكه‌ در نيروگاههاي‌ ديگري‌ كه‌بوسيله‌ همان‌ پيمانكار خارجي‌ به‌ طور اشتباه‌ مجددا در حين‌ اجرا در حال‌تكرار بود مورد استفاده‌ قرار گرفت‌ و دستورالعمل‌ پيمانكار خارجي‌ را تحت‌تاثير قرار داديم‌ به‌ اين‌ ترتيب‌ پيمانكار خارجي‌ هم‌ سطح‌ فشار راه‌اندازي‌ راافزايش‌ داد و هم‌ دستورالعمل‌ كار روي‌ شيرهاي‌ كنارگذر را اصلاح‌ كرد.
ما واقعا كار خودمان‌ را براساس‌ يك‌ هدف‌ سخت‌ كه‌ ايجاد تغيير در جهت ‌ارتقاي‌ بهره‌برداري‌ است‌ قرار داديم‌ و احساس‌ مي‌كنيم‌ آموزش‌ نداديم‌ مگر اينكه‌ تغييري‌ در رفتار و عملكرد مخاطبان‌ ايجاد كنيم‌. در واقع‌ هم‌ براساس‌مطالعه‌ و هم‌ براساس‌ اصول‌ آكادميك‌ و نظري‌ معتقديم‌ هيچ‌ شرايطي‌شرايط كامل‌ نيست‌ و مي‌شود در جهت‌ تكامل‌ تغيير ايجاد كرد. مربيان‌ اين‌مركز با توجه‌ به‌ سابقه‌ فعاليت‌ در بخش‌ بهره‌برداري‌ و يا سيستم‌ كنترل‌ به‌ طور دقيق‌ نقاط ضعف‌ نيروگاهها و عملكرد در شرايط مختلف‌ بهره‌برداري‌را مورد شناسايي‌ قرار دادند و سعي‌ مي‌كنند مباحث‌ عمومي‌ را مورد شناسايي‌كامل‌ قرار بدهند. بنابراين‌ هدف‌ آموزشهاي‌ ما در اين‌ مركز ايجاد تغييرات‌است‌ و ممكن‌ است‌ بسياري‌ از مسايلي‌ كه‌ اينجا ارايه‌ مي‌شود در بسياري‌ ازنيروگاههاي‌ ديگر هم‌ مشترك‌ باشد براي‌ مثال‌ راه‌اندازي‌ نيروگاه‌ يك‌ سرفصل‌ كلي‌ است‌ ولي‌ آنچه‌ كه‌ ما در مراحل‌ راه‌اندازي‌ به‌ آن‌ اهميت‌مي‌دهيم‌ اين‌ است‌ كه‌ كدام‌ نيروگاهها احيانا با سوء بهره‌برداري‌ راه‌اندازي‌را انجام‌ مي‌دهند.
اين‌ واحدها مورد شناسايي‌ قرار گرفتند و هدفگذاري‌ براي‌ تغيير بهره‌برداري‌ در اين‌ نيروگاهها انجام‌ شده‌ است‌. در مجموع‌ ما چارچوب‌ كار درزمينه‌ اينكه‌ چه‌ مطالبي‌ بايد در كل‌ ارايه‌ شوند را داريم‌ ولي‌ اينكه‌ به‌ طوردقيق‌ محتوا چيست‌ و چه‌ مواردي‌ براي‌ هر گروه‌ به‌ طور خاص‌ بايد گفته‌ شود، متناسب‌ با سووالات‌ مخاطبان‌ خواهد بود.
هدف‌ ما به‌ طور دقيق‌ به‌ مواردي‌ از سوء بهره‌برداري‌ مربوط مي‌شود كه‌مي‌دانيم‌ در اين‌ زمينه‌ نوعي‌ اشتراك‌ بين‌ نيروگاهها وجود دارد. به‌ عنوان‌ مثال‌ شيرهاي‌ كنارگذر توربينهاي‌ فشار ضعيف‌ و قوي‌ همه‌ جا وجود دارد ولي‌شيوه‌ بهره‌برداري‌ و نگاه‌ بهره‌بردار به‌ اين‌ موضوع‌ مي‌تواند از يك‌ نيروگاه‌ به‌نيروگاه‌ ديگر متفاوت‌ باشد اكثر نيروگاهها اين‌ شيرها را به‌ شكل‌ دستي‌ موردبهره‌برداري‌ قرار مي‌دهند در حاليكه‌ ما هدفگذاري‌ مي‌كنيم‌ با ارايه‌ يكسري‌شيوه‌ها بتوانند شيرها را به‌ طور خودكار در بهترين‌ وضعيت‌ بهره‌برداري‌ كنند. اينها مسايلي‌ است‌ كه‌ در بروشورهاي‌ ارايه‌ شده‌ از سوي‌ مركز آموزش‌ فقط تحت‌ عنوان‌ راه‌اندازي‌ واحد ذكر شده‌ است‌. در حال‌ حاضر در اكثر نيروگاهها اگر يكي‌ از تجهيزات‌ مانند بويلر فيدبكها از مدار خارج‌ شود و دومي‌ كه‌ درآماده‌ باش‌ است‌ وارد مدار نشود، همه‌ نيروگاههاي‌ ما ظرفيتشان‌ را به‌ سمت‌
50 درصد توان‌ كاهش‌ مي‌دهند در حاليكه‌ صنعت‌ برق‌ براي‌ بويلرفيد پمپ‌60 درصدي‌ هزينه‌ و سرمايه‌گذاري‌ كرده‌ است‌. آنچه‌ سيستم‌ كنترل‌ براساس‌دستورالعملهاي‌ رايج‌ به‌ نيروگاه‌ ديكته‌ مي‌كند عملكرد 50 درصد است ‌دستورالعملهاي‌ بهره‌برداري‌ هم‌ همين‌ را متذكر مي‌شوند كه‌ اگر در زمان‌حداكثر بار ممكن‌ در شبكه‌ يكي‌ از اين‌ نوع‌ تجهيزات‌ تريپ‌ كنند واحد روي‌50 درصد تنظيم‌ مي‌شود. آنچه‌ ما هدفگذاري‌ كرديم‌ اين‌ است‌ كه‌ واحد درمواردي‌ روي‌ 60 درصد متمركز شود چرا كه‌ ظرفيت‌ سرمايه‌گذاري‌ كشور براي‌احداث‌ نيروگاههاي‌ جديد محدود است‌ و صنعت‌ برق‌ از ذخيره‌ چرخان‌ حدود20 درصد برخوردار نيست‌ و بايد از چنين‌ فرصتهايي‌ كه‌ مخاطبان‌ نيروگاههابه‌ ما مراجعه‌ مي‌كنند براي‌ تغيير رفتار در آنها استفاده‌ كنيم‌.
اين‌ امر مستلزم‌ متقاعد شدن‌ مخاطبان‌ دوره‌هاي‌ آموزشي‌ از يك‌ سو ومحيط فعاليت‌ شامل‌ ناظران‌ محلي‌، دفاتر فني‌ نيروگاهها، پشتيباني‌ فني‌ ومديريت‌ نيروگاه‌ از سوي‌ ديگر است‌ كه‌ در توفيق‌ دوره‌ها تاثير دارد.خوشبختانه‌ در مورد نيروگاههايي‌ كه‌ تعداد زيادي‌ مخاطب‌ براي‌ آموزش‌اعزام‌ مي‌كنند اين‌ هدف‌ قابل‌ دسترس‌تر است‌. به‌ عنوان‌ مثال‌ در نيروگاه‌نكاء كه‌ يكي‌ از پرمخاطب‌ترين‌ نيروگاههاي‌ ما محسوب‌ مي‌شود تاكنون‌حدود 18 دوره‌ براي‌ آنها برگزار شده‌ و توانستيم‌ موضوع‌ فوق‌ را دقيقٹ در اين‌نيروگاه‌ به‌ اجرا در بياوريم‌ و هدف‌ افزايش‌ ظرفيت‌ نيروگاه‌ در شرايط حادثه‌محقق‌ شد. ما در حال‌ حاضر اين‌ امكان‌ را داريم‌ كه‌ چيزي‌ حدود 5 درصدظرفيت‌ بار ذخيره‌ نيروگاهها را نسبت‌ به‌ مقادير اسمي‌ آن‌ افزايش‌ دهيم‌.حتي‌ اگر نيروگاه‌ نتواند به‌ 5 درصد افزايش‌ توليد مازاد بر طراحي‌اش‌ دست‌يابد اين‌ امكان‌ وجود دارد كه‌ به‌ ميزان 5/0 درصد آن‌ را بهبود ببخشد با توجه‌به‌ اينكه‌ حدود 80 درصد از 40 گيگاوات‌ ظرفيت‌ توليد برق‌ را مجموعه‌واحدهاي‌ بخاري‌ و چرخه‌ تركيبي‌ توليد مي‌كنند كه‌ حدود 32 گيگاوات‌ راشامل‌ مي‌شود 5/0 درصد مازاد بر طراحي‌ حدود 2/3 گيگاوات‌ افزايش‌ ايجادمي‌كند كه‌ اين‌ مقدار در طول‌ سال‌ در جهت‌ بالابردن‌ كل‌ ظرفيت‌ شبكه‌كارساز خواهد بود.
بهره‌مندي‌ 14 نيروگاه‌ بخار كشور از 24 هزار نفر ساعت‌ آموزش‌ سيمولاتوري‌ مركز آموزش‌ سيمولاتوري‌ نيروگاه‌ طرشت‌ از ابتداي‌ فعاليت‌ در اواخر سال‌ 79تاكنون‌ با برگزاري‌ 128 دوره‌ آموزشي‌، از مجموع‌ 20 نيروگاه‌ بخار كشور،بهره‌برداران‌ تعداد 14 نيروگاه‌ را تحت‌ پوشش‌ آموزشهاي‌ شبيه‌ساز نيروگاهي‌قرار داده‌ است‌. دوره‌هاي‌ آموزشي‌ برگزار شده‌ از سوي‌ اين‌ مركز در مجموع‌حدود 640 نفر دوره‌، معادل‌ حدود 24 هزار و 300 نفر ساعت‌ آموزش‌ را شامل‌ مي‌شود.
معاون‌ آموزشي‌ نيروگاه‌ طرشت‌ مي‌گويد: با پايان‌ كار راه‌اندازي‌ مركزسيمولاتور در اواخر سال‌ 79 بلافاصله‌ اولين‌ گروهها را براي‌ آموزش‌ پذيرفتيم‌و تاكنون‌ حدود 128 دوره‌ از سوي‌ اين‌ مركز برگزار شد اين‌ دوره‌ها براي‌ 14 نيروگاه‌ بخار از مجموع‌ 20 نيروگاه‌ بخار موجود كشور برگزار شده‌ كه‌تمامي‌ نيروگاههاي‌ بخار به‌ جز نيروگاههاي‌ بعثت‌، لوشان‌، زرگان‌،بندرعباس‌، شهيد مفتح‌ و ايرانشهر را دربرمي‌گيرد.
بنابراين‌ از نظر تعداد نفرات‌ حدود 640 نفر دوره‌ معادل‌ حدود 24 هزار و300 نفر ساعت‌ آموزش‌ ارايه‌ شده‌ است‌.
محدوديتها و موانع‌ آموزش‌ سيمولاتوري‌ در صنعت‌ برق‌ مهندس‌ عدالت‌ درباره‌ موانع‌ و محدوديتهايي‌ كه‌ بر سر راه‌ آموزش‌سيمولاتوري‌ در صنعت‌ برق‌ وجود دارد مي‌گويد: >يك‌ سري‌ از محدوديتها به‌موانع‌ داخلي‌ مربوط مي‌شود اصولا هر نوع‌ تغييري‌ كه‌ بخواهيم‌ در رفتار شخص‌ ايجاد كنيم‌ با يك‌ نوع‌ مقاومتهايي‌ مواجه‌ مي‌شويم‌. اين‌ ممانعتها به‌آن‌ شكل‌ نيست‌ كه‌ نوعي‌ تقابل‌ منفي‌ ايجاد كند و طي‌ حدود 5 سال‌ فعاليت‌ توانستيم‌ تجربه‌ لازم‌ در اين‌ زمينه‌ را كسب‌ كنيم‌. تقريبا از روز سوم‌ به‌ بعدمخاطبان‌ براي‌ دريافت‌ تغييرات‌ آماده‌ هستند. دوره‌هاي‌ ما حدود 5 روز به‌ طول‌ مي‌انجامد و سعي‌ مي‌كنيم‌ در سه‌ روز اول‌ با استفاده‌ از سازوكارهاي‌مناسب‌ آنها را به‌ شرايط پذيرش‌ برسانيم‌ و در دو روز آخر موارد مورد نظر به‌ طور اساسي‌ پياده‌ مي‌شود.
برخي‌ از مشكلات‌ و موانع‌ به‌ محيط جامعه‌ مربوط مي‌شود كه‌ نياز به‌روشنگري‌ و تبليغات‌ دارد. مهمترين‌ اين‌ مشكلات‌ دستورالعملهاي ‌دست‌وپاگير است‌ دستورالعملها بسيار خشك‌ و يكسان‌ شده‌ و معمولا مراجع‌خاصي‌ در اين‌ نيروگاهها كه‌ موظف‌ باشند تغيير ايجاد كنند وجود ندارد.
در حاليكه‌ ما معتقديم‌ هر آنچه‌ در هر وضعيتي‌ وجود دارد به‌ طور حتم‌نياز به‌ نوعي‌ تغيير دارد. هر چند اين‌ دستورالعملها نيز مي‌توانند به‌ كمك‌بيايند به‌ شرط آنكه‌ سازوكاري‌ در نيروگاهها حاكم‌ باشد كه‌ در جهت‌ اصلاح‌ وبهبود دستورالعملها فكر كند.
مورد ديگر به‌ پايين‌ بودن‌ هزينه‌هاي‌ سرانه‌ آموزشي‌ مربوط مي‌شود همينطور در برخي‌ موارد به‌ اندازه‌ كافي‌ در اين‌ زمينه‌ خرج‌ نمي‌شود يا توزيع‌آن‌ ناعادلانه‌ است‌. براي‌ مثال‌ ممكن‌ است‌ آموزشهاي‌ مديريتي‌ براي‌ يك‌نفر برگزار كنيد كه‌ مبالغ‌ بسيار زيادي‌ از هزينه‌هاي‌ آموزشي‌ را در بر مي‌گيردبنابراين‌ بودجه‌ آموزشي‌ در بين‌ تمام‌ افراد پخش‌ نمي‌شود و بر اين‌ اساس‌برخي‌ مراكز ابراز مي‌كنند بودجه‌ آموزشي‌ ندارند و وقتي‌ بررسي‌ مي‌كنيم‌مي‌بينيم‌ هزينه‌هاي‌ آموزشي‌ محدود شده‌ و بين‌ افراد توزيع‌ نمي‌شود.
موضوع‌ ديگر به‌ الزام‌ شركتها به‌ اعزام‌ پرسنل‌ براي‌ گذراندن‌ آموزشهاي ‌اجباري‌ مربوط مي‌شود. اين‌ امر باعث‌ شده‌ مقدار زيادي‌ از فرصتهاي‌ آموزشي‌كه‌ مي‌تواند خلاق‌ باشد گرفته‌ شود.
يكي‌ ديگر از مسايل‌ بحث‌ خصوصي‌ شدن‌ شركتها و عدم‌ نظارت‌ بر آموزش‌ پرسنل‌ است‌ و پرسنل‌ مي‌تواند فعاليتهاي‌ غيرعملياتي‌ داشته‌ باشندمنظور فعاليتهايي‌ است‌ كه‌ مي‌تواند غير از هدف‌ توليد برق‌ باشد. به‌ عنوان‌مثال‌ عمليات‌ راه‌اندازي‌ يك‌ نيروگاه‌ بوسيله‌ پرسنل‌ يك‌ نيروگاه‌ ديگر واعزام‌ پرسنل‌ نيروگاه‌ براي‌ كارهاي‌ مختلف‌، اين‌ موارد باعث‌ مي‌شودمشغوليت‌ كارهاي‌ غيرعملياتي‌ در برخي‌ نيروگاهها افزايش‌ يابد و فرصتي‌براي‌ اعزام‌ پرسنل‌ به‌ دوره‌ آموزشي‌ باقي‌ نماند. يكي‌ ديگر از مسايل‌ به‌ عدم‌خلاقيت‌ در نظام‌ آموزشي‌ فعلي‌ مربوط مي‌شود.
در اوايل‌ انقلاب‌ اسلامي‌ ستاد سازندگي‌ از سوي‌ صنعت‌ برق‌ تشكيل‌شد با اين‌ هدف‌ كه‌ بتواند نوعي‌ آموزشهاي‌ عملياتي‌ خاص‌ محيط فني‌ اين‌صنعت‌ را پياده‌ كند در حال‌ حاضر آن‌ مجموعه‌ ارگانهاي‌ آموزشي‌ كه‌ تشكيل‌داديم‌ مانند ستاد سازندگي‌ آموزش‌ و به‌ طور خاص‌ دانشكده‌ صنعت‌ آب‌ و برق‌يا موسسه‌ علمي‌ كاربردي‌ زير پوشش‌ وزارت‌ علوم‌ قرار گرفته‌ و ما نمي‌توانيم‌آموزشهاي‌ جديد را تعريف‌ كنيم‌. به‌ عنوان‌ مثال‌ اولين‌ نيروگاه‌ انبساطي ‌(توربو اكسپندر) صنعت‌ برق‌ در نيروگاه‌ نكا در حال‌ راه‌اندازي‌ است‌ و يك‌سري‌ تجارب‌ نصب‌، راه‌اندازي‌، بهره‌برداري‌ و نگهداري‌ حاصل‌ مي‌شود و اين‌توربينها در ساير نيروگاهها توسعه‌ مي‌يابند بايد ديد بهترين‌ مكان‌ براي‌انتقال‌ اين‌ تجارب‌ كجا است‌؟ مطمئنا مي‌توان‌ در اين‌ مركز آموزشي‌دوره‌هاي‌ خوب‌ و مفيدي‌ در اين‌ زمينه‌ ايجاد كرد. اين‌ نوع‌ خلاقيتها در نظام‌آموزشي‌ فعلي‌ منظور نشده‌ است‌.
سيمولاتور نيروگاه‌ طرشت‌ با وجود 5 سال‌ عملكرد و به‌ رغم‌ پخش‌ بروشورها و تقاضا براي‌ به‌ رسميت‌ شناختن‌ آن‌ از سوي‌ دفتر آموزش‌ وزارت‌نيرو هنوز جواب‌ روشني‌ دريافت‌ نكرده‌ است‌. طرح‌ نظام‌ جامع‌ آموزشي‌ كه‌جديدا منتشر شده‌ كاملا يك‌ طرفه‌ است‌ و همه‌ مصرف‌ كننده‌ ديده‌ شده‌اند واز قبل‌ مشخص‌ است‌ اجراي‌ اين‌ دوره‌ها به‌ كدام‌ مراكز سپرده‌ مي‌شود.
اين‌ نوع‌ موارد يكي‌ از مشكلات‌ اساسي‌ و بيروني‌ ما است‌ و ما با يك‌ نوع‌عدم‌ رسميت‌ در حال‌ انجام‌ فعاليتهاي‌ آموزشي‌ هستيم‌.
بحث‌ ديگر وجود مخاطبان‌ از نيروگاههاي‌ مختلف‌ است‌. ما هم‌ اكنون ‌سه‌ مخاطب‌ از واحدهاي‌ چرخه‌ تركيبي‌ داريم‌ و مايل‌ هستند با توجه‌ به‌شرايط اين‌ مركز و نوع‌ آموزشها دوره‌ را پشت‌ سر بگذارند.
ما براي‌ اينكه‌ اين‌ تنوع‌ و گوناگوني‌ مختلف‌ از پستها و سيستمهاي ‌كنترل‌ از اينترفيسها، سازمانهاي‌ مختلف‌ شيفت‌ و... را مورد پوشش‌ قراربدهيم‌ و در همه‌ اينها بتوانيم‌ تغيير ايجاد كنيم‌ نياز داريم‌ اولا بين‌ مخاطبان‌اعتمادسازي‌ كنيم‌ و مخاطب‌ احساس‌ كند اين‌ آموزشها فقط مختص‌سيمولاتور نيست‌ و در نيروگاه‌ مورد نظر هم‌ پياده‌ شده‌ است‌. براي‌ اين‌ منظورنيازمنديم‌ ابزارهاي‌ كاملتر حداقل‌ چند نمونه‌ سيمولاتور پايه‌اي‌ براي‌پروسسها و كنترلهاي‌ مختلف‌ داشته‌ باشيم‌ كه‌ اين‌ امر يكي‌ از محدوديتهاي ‌بزرگ‌ ما محسوب‌ مي‌شود. هزينه‌ سرمايه‌گذاري‌ اين‌ نوع‌ سيمولاتورها معمولابايد از سوي‌ توانير تامين‌ شود و نيروگاهها فقط مي‌توانند هزينه‌هاي‌ جاري‌ راپرداخت‌ كنند اگر توانير به‌ اين‌ نتيجه‌ نرسد كه‌ يك‌ مجموعه‌ سيمولاتور دراين‌ مركز ايجاد كند هرگز به‌ آن‌ هدف‌ كه‌ ايجاد تغييرات‌ است‌ نمي‌رسيم‌.
ارايه‌ 5 دوره‌ آموزشي‌ با قابليت‌ افزايش‌ توليد و بازده‌ واحدها
مهندس‌ عدالت‌ افزود: ما 5 دوره‌ آموزشي‌ تعريف‌ كرديم‌ و از اين‌ 5 دوره‌ فقطيك‌ دوره‌ براي‌ بهره‌برداران‌ اجرا مي‌شود در مجموع‌ 220 ساعت‌ آموزش‌ براي‌دوره‌ در نظر گرفته‌ شده‌ كه‌ در حال‌ حاضر سيستم‌ فقط از 44 ساعت‌ آن‌بهره‌مند مي‌شود. اولين‌ كاري‌ كه‌ بايد انجام‌ بدهيم‌ اين‌ است‌ كه‌ هر 220 ساعت‌ آموزش‌ را بايد پياده‌ كنيم‌. از طرفي‌ نيروگاهها مجبور نيستند پرسنلشان‌ را براي‌ گذراندن‌ اين‌ دوره‌ها معرفي‌ كنند و ما نيز قادر نيستيم‌نوعي‌ سرتي‌ فيكيد ارايه‌ كنيم‌. از سوي‌ ديگر فقط 10 درصد از پرسنل‌نيروگاهها كه‌ مي‌توانند در اين‌ مركز آموزش‌ ببينند جذب‌ شده‌اند هدف‌ ما اين‌است‌ كه‌ بتوانيم‌ 10 درصد ظرفيت‌ توليد فعلي‌ را در شرايط سوء بهره‌برداري‌افزايش‌ دهيم‌ كه‌ در اين‌ صورت‌ ظرفيت‌ شبكه‌ حدود 3 گيگاوات‌ افزايش‌مي‌يابد و اين‌ در صورتي‌ عملي‌ است‌ كه‌ تمام‌ بهره‌برداران‌ نيروگاه‌ با دوره‌هاي‌آموزشي‌ اين‌ مركز آشنا شوند.
مهندس‌ عدالت‌ در تشريح‌ 5 دوره‌ آموزشي‌ مي‌گويد: در دوره‌ اول‌ يك ‌سري‌ مسايل‌ عمومي‌ مانند راه‌اندازي‌، شات‌ داون‌ و برخورد با شرايط محدوديتهاي‌ بار ناشي‌ از تريپ‌ يكي‌ از تجهيزات‌ اساسي‌ چرخه‌ رانكين مد نظر قرار گرفته‌ است‌. همچنين‌ يك‌ سري‌ مسايل‌ خاصي‌ مثل‌ عملكرد شيرهاي‌ كنارگذر مورد توجه‌ است‌ در اين‌ زمينه‌ اغلب‌ نيروگاهها نيازمندنوعي‌ تغيير نگرش‌ در شيوه‌ بهره‌برداري‌ از اين‌ وسيله‌ در زمان‌ راه‌اندازي‌ وبالابردن‌ ظرفيت‌ توليد در زمان‌ محدوديت‌ بار ناشي‌ از تريپ‌ يكي‌ ازتجهيزات‌ هستند. در دوره‌ دوم‌ تا پنجم‌ كه‌ كارآموزان‌ دوره‌ مقدماتي‌ را پشت‌سر گذاشتند مسايل‌ آموزشي‌ به‌ شكل‌ بسته‌هاي‌ آموزشي‌ تعريف‌ شده‌ است‌كه‌ با همديگر يك‌ هدف‌ خاص‌ را پيگيري‌ مي‌كنند.
يك‌ بسته‌ آموزشي‌ در زمينه‌ اشكالات‌ آب‌ ديده‌ شده‌ است‌ كه‌ 44 ساعت‌ آموزش‌ را در برمي‌گيرد و قرار است‌ در دوره‌ دوم‌ ارايه‌ شود. در اين‌ بسته‌ انواع‌مسايل‌ در نظر گرفته‌ شده‌ در استانداردها براي‌ طراحي‌ چرخه‌هاي‌ تركيبي‌ارايه‌ و بر مبناي‌ درصد بروز اشكالات‌ و خطراتي‌ كه‌ ايجاد مي‌كند مورد بررسي‌قرار مي‌گيرد. همچنين‌ اينكه‌ تا چه‌ حد مجاز هستيم‌ واحد را در آن‌ شرايطنگه‌ داريم‌ و كي‌ مجاز هستيم‌ واحد را بخوابانيم‌ و با چه‌ شرايطي‌ بار را كاهش‌بدهيم‌ كه‌ كمترين‌ آسيب‌ و صدمه‌ را در پي‌ داشته‌ باشد ارايه‌ مي‌شود.
در دوره‌ سوم‌ اشكالات‌ مدار احتراق‌ شامل‌ سوخت‌، بخار اتومايزينگ‌، مدار سوخت‌، مسايل‌ مربوط به‌ كنترل‌ احتراق‌ و اشكالاتي‌ كه‌ در تجهيزات‌ آن‌ايجاد مي‌شود ارايه‌ مي‌شود. در اين‌ دوره‌ كارآموزان‌ مي‌توانند اشكالات‌شيرهاي‌ كنتور سوخت‌، اشكالات‌ در فشار منابع‌ تامين‌ سوخت‌، اشكال‌ درمشعلها، تريپ‌ مشعلها، اشكالات‌ در حسگرهاي‌ شعله‌ و هواي‌ اضافه‌ و غيره‌را به‌ شكل‌ عملياتي‌ آموزش‌ ببينند. همچنين‌ مي‌توانند نقاط ضعف‌نيروگاهها در مواقع‌ تغيير نوع‌ سوخت‌ از جمله‌ نوسان‌ بار و در نتيجه‌ نوسان‌شبكه‌، ولتاژ و فركانس‌ را تحت‌ كنترل‌ قرار بدهند.
در دوره‌ چهارم‌ اشكالات‌ مسير بخار تحت‌ پوشش‌ قرار مي‌گيرند. اشكالات‌ مربوط به‌ كندانسور و خلاء كندانسور همچنين‌ اشكالات‌ در مسيرپره‌ها و توربين‌ و قطعات‌ داخلي‌ آن‌ يا افت‌ بازده‌ توليد و شيرهاي‌ كنارگذر ازجمله‌ موارد مطروحه‌ در دوره‌ چهارم‌ است‌.
در دوره‌ پنجم‌ تمامي‌ موارد مربوط به‌ چهار دوره‌ قبلي‌ با عنوان ‌اشكالات‌ در بار و راندمان‌ مورد بازنگري‌ و آموزش‌ قرار مي‌گيرند و واكنش‌ آنهابا يكديگر را آموزش‌ مي‌دهيم‌. ما براساس‌ طرح‌ نظام‌ جامع‌ آموزش‌ سه‌ دوره‌آموزشهاي‌ نوآموزي‌، بازآموزي‌ و آموزشهاي‌ آماده‌ سازي‌ ارايه‌ مي‌كنيم‌.سيمولاتور مي‌تواند در هر سه‌ زمينه‌ فوق‌ فعال‌ باشد و با هر سه‌ زمينه‌ كار كنداز نظر سطح‌ تخصصي‌، دوره‌ها شامل‌ دوره‌هاي‌ توجيهي‌ است‌ كه‌ پرسنل‌ دربدو استخدام‌ بايد يك‌ سري‌ دوره‌هاي‌ توجيهي‌ را پشت‌ سر بگذارند وسيمولاتور مي‌تواند در اين‌ زمينه‌ وارد شود. يك‌ سري‌ دوره‌هاي‌ عمومي‌ است‌كه‌ كاري‌ در آن‌ نمي‌توانيم‌ انجام‌ بدهيم‌ اين‌ دوره‌ها كاملا مشخص‌ و تعريف‌شده‌ است‌. دوره‌هاي‌ شغلي‌ - تخصصي‌ در واقع‌ همانند كاري‌ است‌ كه‌ ما دراين‌ مركز انجام‌ مي‌دهيم‌ و مي‌تواند متناسب‌ با نياز بهره‌برداران‌ طراحي‌ شودو دوره‌هاي‌ بهبود مديريت‌ را نيز پوشش‌ مي‌دهد در واقع‌ در نگاه‌ و نگرش‌مديريت‌ به‌ ويژه‌ مديريت‌ بهره‌برداري‌ نيروگاهها بايد نوعي‌ تغيير ايجاد شودما حتي‌ يك‌ دوره‌ خاص‌ براي‌ مديران‌ عامل‌ و دفاتر فني‌ نيروگاهها طراحي‌ كرديم‌.
تلاش‌ در جهت‌ تجهيز مركز به‌ سيمولاتور نيروگاهي‌ چرخه‌ تركيبي‌
صنعت‌ برق‌ كشور در نظر دارد با استفاده‌ از اهرم‌ خريد همزمان‌ 22 واحد چرخه‌ تركيبي‌ از خارج‌ از كشور، سيستم‌ شبيه‌ ساز مربوط به‌ اين‌ نيروگاهها رانيز خريداري‌ و در مركز آموزش‌ سيمولاتوري‌ نيروگاه‌ طرشت‌ مورد استفاده‌قرار دهد.
مهندس‌ عدالت‌ در اين‌ باره‌ مي‌گويد: در اين‌ زمينه‌ نوعي‌ نگاه‌ مثبت‌ درمجموعه‌ صنعت‌ برق‌ وجود دارد و حدود دو سال‌ است‌ كه‌ توانير در صدد تهيه‌سيمولاتور چرخه‌ تركيبي‌ است‌. بر اين‌ اساس‌ سازمان‌ توسعه‌ برق‌ قرار است‌هزينه‌ اين‌ سيستم‌ را از محل‌ بودجه‌ خريداري‌ 22 واحد چرخه‌ تركيبي‌ تامين‌كند. در اين‌ زمينه‌ بخش‌ ساخت‌ داخل‌ شركت‌ مپنا به‌ طور جدي‌ فعال‌ است‌آخرين‌ ارتباطاتي‌ كه‌ در اين‌ زمينه‌ داشتيم‌ ارايه‌ يك‌ سري‌ نقطه‌ نظرات‌ به‌شركت‌ مپنا بود و از هم‌ اكنون‌ مطالعات‌ خودمان‌ را روي‌ آن‌ 22 واحد نيروگاهي‌از نظر قرارداد و در زمينه‌ استانداردهايي‌ كه‌ بر آنها حاكم‌ است‌ شروع‌ كرديم‌همچنين‌ ارتباطاتي‌ را با مجموع‌ نيروگاهها برقرار كرديم‌ كه‌ بتوانيم‌ مدارك‌آنها را نيز جذب‌ كنيم‌ تا بتوانيم‌ در حد امكان‌ يك‌ سيمولاتور درخور مجموعه‌صنعت‌ برق‌ كشور تهيه‌ شود.
مهندس‌ عدالت‌ در پاسخ‌ به‌ اين‌ سوال‌ كه‌ آيا سيمولاتور چرخه‌ تركيبي‌ قادر به‌ پاسخگويي‌ به‌ نياز آموزشي‌ بخش‌ گاز واحدهاي‌ چرخه‌ تركيبي‌ به‌ طورمجزا هست‌ يا خير؟ مي‌گويد: >آنچه‌ كه‌ در حال‌ حاضر روي‌ آن‌ كار شد، سيمولاتور چرخه‌ تركيبي‌ كامل‌ شامل‌ دو مدول‌ گازي‌ و يك‌ واحد بخار است‌انتظار ما اين‌ است‌ كه‌ آموزش‌ واحدهاي‌ گازي‌ را هم‌ پوشش‌ دهد در اين‌زمينه‌ چون‌ معمولا ما بخش‌ گاز را از قبل‌ تهيه‌ مي‌كنيم‌ و سپس‌ بخش‌ بخاربه‌ آن‌ اضافه‌ مي‌شود. همچنين‌ با توجه‌ به‌ اينكه‌ اين‌ دو بخش‌ داراي‌ دوسيستم‌ كنترل‌ متفاوت‌ هستند و از نظر شبيه‌سازي‌ بايد دو نوع‌ اينترفيس‌مختلف‌ روي‌ آنها كار شود در صورتيكه‌ در نيروگاهي‌ اينترفيس‌ سيستم‌ كنترل‌گازي‌ وارد سيستم‌ كنترل‌ DCS بخش‌ بخار شود به‌ نظر من‌ كاملا منطقي‌است‌ كه‌ از پيمانكار بخواهيم‌ اين‌ كار را انجام‌ بدهد چون‌ يك‌ قرارداد است‌ درغير اين‌ صورت‌ بايد دو مقررات‌ براي‌ آن‌ نوشته‌ شود كه‌ بخش‌ گاز و بخار را به‌طور مجزا ببينند. آخرين‌ تماسي‌ كه‌ داشتم‌ تقريبا دو هفته‌ گذشته‌ با مپنا بود كه‌ كار تقريبا تكميل‌ شده‌ و اقداماتي‌ براي‌ كنترل‌ قيمت‌ در دست‌ انجام‌ است‌كه‌ به‌ سازوكارهاي‌ اقتصادي‌ طرح‌ مربوط مي‌شود. اميدواريم‌ تجربه‌ دوم‌ خريدسيمولاتور، علمي‌ و براساس‌ تجربياتي‌ كه‌ از سيمولاتور قبلي‌ داشتيم‌ استوارباشد. اين‌ سيمولاتور براساس‌ نمونه‌ نيروگاه‌ در حال‌ احداث‌ ساخته‌ مي‌شودما انتظار داريم‌ بعد از آزمون‌ PGT نيروگاه‌ نمونه‌، يعني‌ بعد از گذشت ‌6 ماه‌ از بهره‌برداري‌ تجاري‌ نيروگاه‌، اين‌ سيمولاتور براساس‌ استاندارد مورداستفاده‌ قرار گيرد. يكي‌ ازموارد مورد تاكيد اين‌ بود كه‌ ما عجله‌اي‌ براي‌تحويل‌ سريع‌ سيمولاتور نداريم‌ و مي‌خواهيم‌ آن‌ را درست‌ و كامل‌ تحويل‌بگيريم‌ در استاندارد پيش‌بيني‌ شده‌ سيمولاتور بايد براساس‌ يك‌ نيروگاه‌موجود ساخته‌ شود تا بتواند دقت‌ مورد نياز را تامين‌ كند يكي‌ از اين‌نيروگاههاي‌ 22 گانه‌ چرخه‌ تركيبي‌، نيروگاه‌ چرخه‌ تركيبي‌ دماوند است‌ كه‌پس‌ از ساخت‌ آن‌ مي‌توانيم‌ مؤلفه‌ها را براساس‌ استاندارد در شرايطاستاتيك‌ مقايسه‌ كنيم‌ كه‌ نبايد بيش‌ از 2 درصد خطا داشته‌ باشد. همچنين‌در شرايط ديناميك‌ حداكثر بايد 20 درصد تلورانس‌ داشته‌ باشد. يكي‌ ديگراز مواردي‌ كه‌ به‌ ويژه‌ روي‌ آن‌ تاكيد داريم‌ تلاش‌ براي‌ هدفگذاري‌ و تدوين‌دستورالعمل‌ براي‌ افزايش‌ 1/0 درصد بازده‌ نيروگاههاي‌ كشور است‌ كه‌ در اين‌صورت‌ حدود 4 برابر مصرف‌ سوخت‌ نيروگاه‌ شهيد رجايي‌ در شبانه‌روزصرفه‌جويي‌ انجام‌ مي‌شود بنابراين‌ از اين‌ نظر در سيمولاتور جديد، بازده‌ بايدبه‌ طور دقيق‌ جواب‌ بدهد و بتوانيم‌ براي‌ افزايش‌ بازده‌ نيروگاهها هدفگذاري‌كنيم‌. يكي‌ از تغييراتي‌ كه‌ براي‌ سيمولاتور جديد در نظر گرفتيم‌ اين‌ است‌ كه‌يك‌ بسته‌ آموزشي‌ در جهت‌ محاسبه‌ لحظه‌اي‌ بازده‌ ايجاد كنيم‌ تا بتوانيم‌تغييرات‌ پايداري‌ را در سيستم‌ طي‌ چند سال‌ آينده‌ ايجاد كنيم‌.
دسته ها :
جمعه بیست و سوم 4 1385
X