رییس آموزش و پرورش رامسر از تشکیل و راه‌اندازی باشگاه نجوم در مرکز پژوهش‌سرای دانش‌آموزی این شهرستان در روز یکشنبه خبر داد و بر لزوم توجه به تحقیقات در این عرصه تاکید کرد. 

"محمدصالح رضاخانی" در گفت و گو با ایرنا افزود: باشگاه نجوم رامسر در راستای تحقق اهداف علمی خود و همسو با فعالیت‌های مراکز علمی ایرانی، برنامه‌هایی را فعالیت مطلوب خود تدارک دیده است. 

وی با اشاره به این که همه مدارس این شهرستان به سیستم ‪IT‬مجهز هستند، یادآور شد: اولین دبیرستان هوشمند رامسر با صرف ‪۲۰۰‬میلیون ریال راه‌اندازی می‌شود. 

"مهدی میرفتحی" کارشناس ارشد فیزیک نیز گفت: در راستای سال جهانی نجوم برای نخستین بار در مازندران پژوهش‌سرای دانش آموزی رامسر با یک برنامه مدون اقدام به تشکیل باشگاه نجوم نموده است. 

وی اضافه کرد: برگزاری کارگاه آموزشی ، مسابقه نقاشی ، نمایش فیلم ، انتشار دفترچه‌های آموزشی و کلاس‌های آموزشی از جمله برنامه این باشگاه است. 

به گفته وی جلسه باشگاه نجوم رامسر در روزهای پنجشنبه برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند به این باشگاه مراجعه می‌نمایند. 

در غرب مازندران تنها پژوهش‌سرای دانش‌آموزی رامسر فعالیت دارد. 

شهرستان رامسر با ‪۱۲‬هزار نفر دانش‌آموز در غرب مازندران واقع شده است.

 

در آستانه سال جهانی نجوم و جهت تشویق علاقمندان به فراگیری کاربردهای فیزیک ، شیمی و ریاضی ، انجمن نجوم رامسر با همیاری پژوهش سرای دانش آموزی فرید رامسر ، همایش آشنایی با آسمان شب را در قالب باشگاه نجوم رامسر برگزار می نماید. این باشگاه شامل پخش فیلم های آموزشی نجوم، ارائه سخنرانی های کوتاه پیرامون ستاره شناسی و ... می باشد.باشگاه نجوم نخستین پنجشنبه هر ماه برگزار خواهد شد . نخستین جلسه باشگاه نجوم رامسر پنجشنبه3 بهمن 1387 راس ساعت 15 عصر در آمفی تئاتر کانون شهید سلیمان نژاد برگزار خواهد شد. انتشار ماهنامه خبری آسمان برای همه - کارگاه رصد خورشید و کلاس های آموزش نجوم مقدماتی از جمله دیگر فعالیت ها به شمار می آیند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه های اینترنتی زیر مراجعه نمایید:

www.ramsky.netfirms.com

 www.pdframsar.ir

 

من هم که رامسریم و امیدوارم که بتوانم عضو آن شوم.(خواهش از مسئولان انجمن)  

پنج شنبه هفدهم 11 1387
آسمان زمین در ماه فوریه علاوه بر میزبانی سیاره ونوس که نور آن نسبت به گذشته افزایش خواهد داشت میزبان اجرام محبوب و درخشانی خواهد بود که تا اواسط این ماه در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته و با تشکیل اجتماع های ستاره ای مناظر زیبایی را به وجود خواهند آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیاره ونوس (زهره) که نام خود را از نام الهه عشق از فرهنگ یونان باستان به دست آورده است طی ماه فوریه درخششی بی نظیر و زیبا خواهد داشت.

این سیاره را طی ماه فوریه می توان در قسمت غربی آسمان و در ساعات اولیه غروب خورشید مشاهده کرد. سیاره ونوس یا زهره سومین جرم درخشان آسمانی پس از ماه و خورشید شناسایی شده است و در اواخر ماه جاری این سیاره با نوری چند برابر در کنار ماه نوپا در آسمان مشاهده خواهد شد. در تاریخ 27 فوریه ماه در کنار ونوس و در 28 ژانویه در بالای این سیاره قابل رصد خواهد بود. 

بر اساس گزارش واشنگتن پست، همچنین در اواسط ماه فوریه سیاره های مریخ، مشتری و عطارد در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته و باریکه ماه نیز در تاریخ 22 فوریه به این انجمن ستاره ای افزوده خواهد شد. طی این گردهمایی مریخ نزدیکترین سیاره به افق بوده و بالاتر از آن سیاره مشتری قرار خواهد گرفت و عطارد و ماه نیز به ترتیب در بالای این دو سیاره قرار خواهند گرفت.

دسته ها : ستاره شناسی
دوشنبه جهاردهم 11 1387
سیارک 2003 YN107 در حال حلقه زنی در اطراف سیاره زمین می باشد. این سیارک تنها 20 متر عرض دارد و ابعاد آن برای رویت با چشم غیر مسلح بسیار کوچک است و هر سال یک دور به دور خورشید می گردد.
محققان با اشاره به رسیدن سیارک مذکور در سال 1999, افزودند: این جرم بسیار نادر مانند "بطری بازکن" ها در اطراف زمین می گردند و امیدواریم بتوانیم با پوشش دادن به موقع این رویداد سعی در جلب توجه افکار عمومی نسبت به برخورد سیارک ها به زمین باشیم
بیشتر سیارک های نزدیک به ما هنگامی که به زمین نزدیک می شوند در ارتفاع هایی نزدیک به زمین شروع به حرکت می کنند و اغلب آنها نزدیک زمین می شوند و سپس بعد از مدتی در مسیر خود تغییر ایجاد می کند و گهگاه در برخی از جراید نامی از آنان نیز ذکر می شود اما سیارک 2003 YN107 بسیار متفاوت عمل کرده است یا به بیان بهتر علاقه ای نسبت به ترک کردن زمین ندارد!

این دسته از سیارک ها را کوربیتال (coorbital) نامیده اند آنها همراه زمین به دور خورشید می گردند و دوره گردش آن ها به دور خورشید با زمین برابر است. به بیان ساده تر این سیارک ها مانند ماه همراه زمین خورشید را دور می زنند.

درواقع این دسته از سیارک ها به طور کامل جذب گرانش زمین نمی شوند و اخترشناسان می دانند که سیارک های کوچک مانند 2003 YN107 و 2002 AA29 و 2004 GU9 و 2001 GO2 والبته تعدادی بیشتر هم ممکن است دچار چنین سناریویی بشوند و یکی دیگر از کارهای اخترشناسان تهیه فهرست از این دسته سیارک ها است.
شایان ذکر است که از میان سیارک های نام برده شده تنها سیارک 2003 YN107 و 2004 GU9 در نزدیکی زمین قرار دارند و باقی در اطراف مدار زمین پراکنده شده است. سیارک 2004 GU9 به دلیل داشتن حدود 200 متر عرض مورد توجه است و بر اساس مقاله ی منتشر شده در ماهنامه انجمن نجوم سلطنتی این سیارک برای 500 سال به دور زمین خواهند گشت.

هر رویارویی برای محققان می تواند فرصتی جدید برای بررسی و اکتشاف باشد لازم به ذکر است که بیشتر تلسکوپ های غول پیکر نیز نمی توانند این سیارک های کوچک را مشاهده کنند و آنها در بهترین وضعیت مانند نقطه ای کم فروغ خود نمایی می کنند اما امروزه پروژه های فضایی بسیار پیشرفته هستند ودانمشندان قصد دارند آنها را از نزدیک مورد مشاهده و بررسی قرار دهند

منبع : www.nightsky.ir

http://www.nightsky.ir/content/view/783/1 : لینک خبر 

دسته ها : ستاره شناسی
چهارشنبه نهم 11 1387

نقشه دقیق رصدی دریاها و عوارض سطحی ماه به همراه برنامه رصدی ماه در طول روزهای ماه قمری

فرمت PDF - منبع : سایت انجمن نجوم شفق شهرستان اردکان

هدیه های بعدی...: لوگوی ترجمه شده سال جهانی نجوم ؛ لیست پدیده های آسمانی سال 2009 با توضیحات هر پدیده ؛‌ تقویم رصدی سیارات در سال جهانی نجوم ؛ گردونه فارسی آسمان شب (PDF)

با هر 3 نظر یکی از این هدیه ها را قرار میدهم !

پس نظر یادتان نرود

 

دسته ها : ستاره شناسی
دوشنبه بیست و سوم 10 1387
X