دانشجویان با اخذ این مدرک، دروازه سیسکو را بر روی خود می‌گشایند و خود را برای صعود از پله‌های پیشرفت و تخصص شبکه‌ای آماده می‌کنند. مدرکCCNA در گروه نصب و پشتیبانی و نگهداری شبکه‌ها جای می‌‌گیرد و دارندگان این مدرک این قدرت و توانایی را خواهند یافت که شبکه‌های کوچک و متوسط (100 و کمتر کاربر) را نصب، پیکربندی و راه‌اندازی کنند.

دورهCCNA 
سطح تخصص: آشنایی(Associate)

(Cisco Certified Network Associate CCNA  در قاعده هرم سیسکو جای گرفته و نخستین سطح مهارتی سیسکو، یعنی سطح آشنایی و مقدمات است. دانشجویان با اخذ این مدرک، دروازه سیسکو را بر روی خود می‌گشایند و خود را برای صعود از پله‌های پیشرفت و تخصص شبکه‌ای آماده می‌کنند. مدرکCCNA  در گروه نصب و پشتیبانی و نگهداری شبکه‌ها جای می‌‌گیرد و دارندگان این مدرک این قدرت و توانایی را خواهند یافت که شبکه‌های کوچک و متوسط (100 و کمتر کاربر) را نصب، پیکربندی و راه‌اندازی کنند.

دارندگان این مدرک، این توانایی‌ها را به‌دست می‌آورند:

 افزایش دانش و توانایی‌ها و تجربیات شبکه‌ای و تضمین موقعیت شغلی‌

 پیاده‌سازی سرویس‌های تلفنی برای شبکه‌های کوچک‌

 راه‌اندازی و پیکربندی و مدیریت شبکه‌های محلی (LAN)  ساده با تجهیزات سیسکو

 برگزیدن یکی از سرویس‌هایWAN، با توجه به نیاز شبکه و پیاده‌سازی و مدیریت کلی آن‌

 رفع اشکالات موجود در LAN وVLAN

 آشنایی و مهارت کلی با سیستم عامل روتر (IOS) شامل :

اجرای فرمان‌هایی همچون به‌روزرسانی، پشتیبان‌گیری، دانلود نرم‌افزار ومدیریت IOS 
      تشریح فرمان‌های مسیریاب، مانند تعیین رمز عبور و استفاده از فرمان راهنمایی مسیریاب.

دریافت این مدرک، به اخذ مدرک دیگری نیاز ندارد، ولی بهتر است که دانشجو با این مفاهیم آشنایی کلی داشته باشد:

 با گذرانیدن دوره Network+  (یکی از دوره‌های(CopmTIA ، برای آشنایی پایه‌ای با مفاهیم اصلی شبکه 

 آشنایی کلی با لایه های OSI

- آشنایی با توپولوژی و همبندی شبکه‌

- آشنایی با پروتکلTCP/IP و اصول شبکه‌‌بندی (Subnetting) 

- آشنایی کلی با تجهیزات سخت‌افزاری شبکه مانند: سوییچ، هاب و سخت‌افزار کامپیوتر

  -‌6 ماه تا یک‌سال تجربه کاری در یک شبکه کوچک.

دورهCCDA
سطح تخصص : آشنایی (Associate) 

 (Cisco Certified Design Associate) CCDA تضمین‌کننده دانش طراحی و مهندسی شبکه‌های کوچک اداری است. دارندگان این مدرک توانایی بنیادی برای طراحی و نصب شبکه‌های کوچک سیسکو ( 100 یا کمتر ایستگاه‌های کاری) را خواهند داشت و با استفاده از تجهیزات مسیریاب و سوییچ قادر به پیاده‌سازی LAN و WAN  و سرویس‌های Dial Access برای شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون خواهند بود. همچنین قادر به ارزیابی راه‌حل‌هایی برای رفع اشکالات مربوط به انتقال ترافیک صوت بر روی شبکه خواهند بود.

این مدرک پیش‌نیازی ندارد، اما اخذ مدرک CCNA پیش از آن سفارش شده است.

دورهCCNP
سطح تخصص:  Professional

CCNP  یک مدرک رده بالای مهندسی شبکه است. افرادی که این مدرک را دریافت دارند، خواهند توانست شبکه‌های بزرگ کامپیوتری با یکصد تا بیش از پانصد کامپیوتر را نصب، پیکربندی و عیب‌یابی کنند. این دسته از شبکه‌ها که اغلب در کارخانجات صنعتی بزرگ، مراکز بزرگ بازرگانی و همچنین سازمان‌های بزرگ مستقر هستند و برخلاف شبکه‌های محلی کوچک و شبکه‌های دفتری  به‌دلیل نوع استفاده  افزایش شمار کاربران و نقشی که در پیشبرد اهداف نهایی آن سازمان ایفا می‌کنند، از حساسیت و اهمیت حیاتی برخوردار است. بنابراین، کسانی که با دریافت مدرک CCNP پا به عرصه کار با این‌گونه شبکه‌ها می‌گذارند، نسبت به دارندگان مدارک دیگر (مانند(CCNA ، اهداف بزرگتر و به‌دنبال آن مشکلات و دردسرهای بیشتری را پیش‌رو دارند. در عوض، این افراد از دیدگاه جایگاه شغلی در رده‌های بالاتر و از دیدگاه حساسیت نقشی که به‌عهده دارند، دارای مسوولیتی بزرگتر و از دیدگاه درآمد، وضعیتی مطلوبتر از دیگر دست‌اندرکاران طراحی و نصب شبکه دارند.

به‌طورکلیCCNP مدرکی است که چیزی را برای دستیابی داوطلب به فناوری‌های روز شبکه‌های بزرگ، کم نمی‌گذارد. مباحث پرشماری که در این دوره مطرح می‌شود، به‌صورت همه جانبه، هر گونه فناوری در زمینه شبکه‌های یاد شده را بررسی می‌کند و در این راه هر مساله مهمی (مانند: امنیت، کیفیت سرویس(QoS) ، شبکه‌های اختصاصی مجازی(VPN)  و فناوری‌های ‌پهن‌باند) را به‌تفصیل مطرح می‌سازد.

داوطلبان دریافت مدرکCCNP  باید نخستین قاعده هرم تحصیلی شرکت سیسکو، یعنی مدرکCCNA، را (که مربوط به شبکه‌های محلی کوچک می‌شود) گذرانیده باشند. شخصی که به دریافت مدرک CCNP نایل می‌شود، از دیدگاه رده شغلی در میان همه شغل‌هایی که مربوط به مهندسی شبکه  به‌ویژه نصب و راه‌اندازی شبکه با استفاده از تجهیزات سیسکو  می‌شود، در رده دوم یعنی پس از مدرک CCIE که مربوط به مشاوران حرفه‌ای سیسکو است، قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که شخص دارندهCCNP  می‌تواند فاصله مقام خود را با ارشد‌ترین سطح کارشناسی شبکه به یک گام برساند.

کارشناس شبکه با ارتقای مدرک خود از CCNA بهCCNP  نه‌تنها تسلط خود بر مباحث مربوط به شبکه‌های LAN وDial up  را افزایش می‌دهد، بلکه از محدوده شبکه‌های محلی با کاربرد کوچک خارج شده و توانایی خود را در راه‌اندازی شبکه‌های WAN تثبیت می‌کند.

برای کسب مدرکCCNP  شرکت در 4 دوره آموزشی و گذرانیدن موفقیت‌آمیز آزمون‌های هر کدام از آن‌ها الزامی است. مواد این دوره عبارت است از:

1- ساخت شبکه‌های عادی سیسکو (BSCI)

در این دوره، نحوه اتصال و استفاده از مسیریاب‌های سیسکو در شبکه‌های LAN و WAN برای سایت‌های متوسط تا بزرگ آموزش داده می‌شود. در این دوره مباحث جامعی در زمینه پروتکل‌های EIGRP،BGP ، EGP،OSPF و ISIS  مطرح شده و داوطلبان با دو نوع پروتکل مسیریابی به‌نام‌های Distance Vector  وLink State آشنا می‌شوند. در پایان این دوره، داوطلب می‌تواند سرویس‌هایIOS  مناسب یک مسیریاب سیسکو را انتخاب و راه‌اندازی کند.

2 -  ساخت شبکه‌های چند لایه سیسکو(BCMSN) 

در این دوره، شیوه ایجاد یک فضای شبکه بر پایه فناوری سوییچینگ چند‌لایه در سرعت‌های بالای اترنت(Ethernet)  به مدیران شبکه‌ها آموزش داده می‌شود. این دوره شامل مفاهیم مسیریابی و سوییچینگ و فناوری‌های لایه دو و سه است. داوطلبان پس از طی این دوره خواهند توانست یک فضای سوییچینگ چندلایه را برپا ساخته و به کنترل ترافیک شبکه با استفاده از سیستم‌های تشخیص هویت لایه‌های گوناگون بپردازند.

3 - ساخت شبکه‌های راه‌دور(BCRAN)

در این دوره، داوطلب چگونگی پیکربندی و عیب‌یابی شبکه‌هایی را که در جاهای دیگر ایجاد شده و از طریق فناوری راه‌دور(Remote) به سایت مرکزی دسترسی دارند، فرا می‌گیرد. همچنین حالت عکس این کار یعنی دسترسی راه‌دور به سایت مرکزی با مصرف کمترین پهنای‌باند نیز در این دوره مورد بحث قرار می‌گیرد. به‌طور کلی در BCRAN به شبکه‌های WAN توجهی ویژه می‌شود و روش پیکربندی تجهیزات سیسکو و برقراری ارتباط بهینه بین سایت مرکزی و دیگر شعبه‌ها و مسایل مربوط به کیفیت سرویس(QOS) در یک شبکه  WAN تشریح می‌گردد.

این دوره به‌ویژه برای مدیران شبکه‌ها که مسوول اجرا و عیب‌یابی زیرساخت یک شبکه WAN هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

4 -  پشتیبانی و عیب‌یابی شبکه(CIT) 

در این دوره، داوطلب چگونگی عیب‌یابی کامپیوترهای‌ سرویس‌گیرنده یا سرویس‌دهنده را، که تحت پروتکل‌های گوناگون به‌هم متصل گشته‌اند و از سوییچ‌ها و مسیریاب‌های سیسکو استفاده می‌کنند، فرا می‌گیرد. بنابراین با گذرانیدن این دوره، می‌توان به تحلیل و شناسایی مشکلات در محیط‌های Fast Ethernet، VLAN، Frame Relay،ISDN BRI  و ...، پرداخت و مشکلات پیچیده مربوط به سوییچ‌ها و مسیریاب‌های سیسکو را حل کرد.

دوره CCDP
Cisco Certified Design
Professional
سطح تخصص: Professional

مدرکی برای طراحی حرفه‌ای و مسیریابی و سوییچ شبکه‌ها در محیط LAN و WAN با امکان سیستم شماره‌گیری برای شبکه‌های بزرگ است.

دارندگان این مدرک، دانش لازم برای طراحی پیشرفته شبکه‌هایRouted  وSwitched  که شامل LAN و WAN  و سرویس‌های Dial Access است را دارا هستند. (برای بین100 تا 500 ایستگاه کاری). همچنین توانایی اعمال ماژول‌ها روی مسیریاب‌ها و انتخاب راه‌حل و طرحی مناسب برای محیط‌های کاری متفاوت (کاری، شخصی، شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون) را به‌دست خواهند آورد.

داوطلبان برای کسب این مدرک باید دوره‌های مدرک CCNA و CCDA را با موفقیت پشت‌سر گذاشته باشند و اعتبار این مدرک از زمان اخذ آن به‌مدت 3 سال است.

ادامه دارد...

مهدی چینی‌چی

منبع :‌کلیک‌

دسته ها : راهنما - شبکه
شنبه نهم 6 1387
X