به‌نظر می‌رسد ضدویروس‌های رایج امروزی که بر میلیون‌ها دسک‌تاپ نصب شده‌اند، در اوج اقتدار خود قرار دارند. اما این تنها یک روی سکه است چرا که ساختاری به‌مراتب کاراتر و بهتر از ساختار این نوع ویروس‌یاب‌ها،‌ برای عموم استفاده‌کنندگان دسک‌تاپ قابل تصور است.

به‌تازگی پژوهشگران دانشگاه میشیگان آمریکا در تحقیقی نشان داده‌اند که نرخ کارایی ویروس ‌یاب‌های فردی، ‌به‌طور فزاینده‌ای در حال رکود است. به‌گونه‌ای که تا پایان سال 2008 بیشتر ویروس‌یاب‌های معمول دسک‌تاپ، به احتمال 35درصد، در شناخت تازه‌ترین ویروس‌ها ناتوان خواهند بود و تنها پس از گذشت 48 روز از انتشار ویروس‌ها در وب، قادر به شناسایی آنها خواهند شد. این موض وع و همچنین نقطه ضعف سرور‌های به‌روز‌رسان ویروس‌یاب‌ها، پژوهشگران را برای اعمال شیوه نوینی از تفکر درباره ویروس‌یاب‌ها فراخوانده است. این دیدگاه نوین که کلاود ای‌وی(CloudAV)  نام دارد، همه ضدویروس‌ها را به بیرون از کامپیوتر کاربر و به‌اصطلاح به ابر شبکه منتقل خواهد کرد تا با به‌کارگیری توان محاسبه بسیار سریع این ابر و همچنین به‌کارگیری انواع روش‌های چندین ضدویروس، عملیات اسکن و شناسایی ویروس‌ها را در یک لحظه انجام دهد.

به‌گفته پروفسور فرنام جهانیان رییس دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه میشیگان،  کلاود ای‌وی با موازی‌سازی بسیاری از محاسبات و بهینه‌سازی انواع روش‌ها، نسل بسیار قدرتمندتری از ضدویروس‌ها را معرفی خواهد کرد.

پروفسور جهانیان در مقاله‌ای که به‌تازگی در سمپوزیوم امنیت یوزنیکس(USENIX)  همراه با دو تن از شاگردان دوره دکتری خود ارایه کرده است، ساز‌وکار اجرای کلاود ای‌وی را با استفاده همزمان از دوازده ضدویروس مشهور
 Sandbox،(Norman،Trend Micro ،F-Secure،CWSandbox ، Symantic ، MacAfee،Kaspersky،F-port، Clam AV،  Bitdefender، (Avast شرح داده است. آقای جان آبرهید یکی دیگر از دست‌اندرکاران این پروژه معتقد است که: " کلاود ای‌وی قادر است مشکلات ناسازگاری و محدودیت‌‌‌های  محاسبه را  که ممکن است در نصب چندین ضدویروس روی کامپیوتر کاربر رخ دهد  برطرف کرده و افزون بر آن از قابلیت به‌روز‌رسانی و به‌کارگیری بسیار بالاتری هم برخوردار باشد؛ چرا که با عملی شدن این پروژه می‌توان تصور کرد که هر فایلی که روی کامپیوتر یا موبایل یا هر وسیله دیگری دریافت شود، ابتدا به ابر ویروس‌یاب ارسال می‌شود تا پس از اسکن شدن آن فایل توسط ده‌ها ضدویروس کاملا به‌روز، در همان لحظه نزد کاربر بازگردد.

کارشناسان سرمایه گزاری معتقدند که آینده بسیار درخشانی در انتظار این پروژه خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که کاربرد آن به‌سرعت بر روی سیستم‌های موبایل گسترش یابد.

منبع :‌ گلیک

دسته ها : وب۲
شنبه نهم 6 1387
X