اگر می خواهید وزنتان را کم کنید باید 8 خوراکی ضد چاقی را بشناسید.

بادام با داشتن مقادیر قابل توجهی اسید آلفا لینولنیک با سرعت بخشیدن به متابولیسم موجب سوزاندن بیشتر چربی ها می شود. در مواقع رژیمی هایی که روزانه 3 عدد بادام می خورند به راحتی 18 درصد از چربی بدنشان را می سوزانند.

توت فرنگی‚ زغال اتخته و دیگر میوه های این خانواده که حاوی ویتامین c هستند به سوختن حدود 30 درصد چربی بیشتر کمک می کنند. این میوه ها حتی هنگامی که فصلشان نیست در صورت نگهداری در فریزر خاصیت ضد چاقی شان را حفظ می کنند.

دارچین ادویه ای است که تنها اضافه کردن یک چهارم قاشق چایی خوری آن به وعده های غذایی از افزایش انسولین در بدن جلوگیری می کند به همین دلیل توصیه می شود هر روز مقداری دارچین همراه با صبحانه میل کنید.

زردچوبه هم مانع زیاد شدن بافت های چربی می شود. استفاده از زردچوبه در ساندویچ ها علاوه بر مزه دار کردن و رنگ دادن برای لاغری مفید است.

پرتقال میوه ای است که حاوی ماده ای بی رنگ و متبلور به نام فلاون است باید نوشیدنی اصلی چاق ها باشند.

دانه های سویا هم یکی دیگر از 8 خوراکی لاغری است. اضافه کردن نصف فنجان سویا به ظرف سالاد یکی از راههای لاغری شدن است به شرطی که سابقه سرطان سینه در خانواده ی شما وجود نداشته باشد.

متخصصان معتقدند سویا به علت غنی بودن از کولین به کبد و کیسه صفرا کمک می کند تا چربی را بهتر هضم کنند.

پنیرهای سوییسی به عنوان غذایی که کلسیم فراوانی دارد آنزیم های تولید چربی در بدن را کاهش می دهند و موجب آب شدن چربی های اضافه بدن می شوند.

داشتن فیبر زیاد در سیب زمینی های شیرین به این معنی است که انسولین را ثابت نگه می دارد و چربی کمتری در بافت های بدن انباشته می شود. 

 

دسته ها : پزشکی
سه شنبه بیست و ششم 8 1388

اجزای تشکیل دهنده ی چشم

چشم انسان از اجزای زیر تشکیل شده است:

مردمک‚ زلالیه‚ قرنیه‚ زجاجیه‚ عصب بینایی‚ نقطه ی کور‚ لکه ی زرد‚ شبکیه‚ مشیمیه‚ صلبیه‚ماهیچه های مژکی و عنبیه.

کره ی چشم سه لایه دارد که از خارج به داخل به ترتیب عبارتند از:صلبیه‚ مشیمیه و شبکیه.

صلبیه لایه ای محکم و سفید رنگ از بافت پیوندی است که کره ی چشم را می پوشاند. این پوشش در جلوی چشم شفاف است و قرنیه نام دارد. دومین لایه که نازک و رنگدانه دار است مشمیه نام دارد. مشمیه در جلو چشم بخش رنگین آن یعنی عنبیه را به وجود می آورد.ماهیچه های موجود در عنبیه باعث تنگ و گشاد شدن سوراخ مردمک که در وسط عنبیه قرار دارد می شود. این عمل در اثر تحریک اعصاب پاراسمپاتیک و سمپاتیک انجام می شود.

نور با گذشتن از قرنیه به علت انحنای آن همگرایی پیدا می کند از سوراخ مردمک عبور و به عدسی برخورد می کند.عدسی نور را روی شبکیه متمرکز می کند. شبکیه داخلی ترین لایه ی چشم و بسیار نازک و شامل گیرنده های نوری و نورون ها است. گیرنده های نوری شبکیه بر دو نوع اند:سلول های مخروطی و سلول های استوانه ای که انرژی نورانی را به پیام های عصبی تبدیل می کنند.مغز می تواند این پیام ها را تفسیر کند.سلول های استوانه ای در نور ضعیف و سلول های مخروطی در نور قوی بیشتر تحریک مشوند. سلول های مخروطی به ما توانایی دیدن رنگ ها و جزئیات ظریف اشیاء را نیز می دهد و در نتیجه ی تحریک آنها تصاویر دقیقتری تولید می شود.پیام عصبی که در سلول های گیرنده ی نوری ایجاد می شود به وسیله ی عصب بینایی به مغز فرستاده می شود.جایی را که عصب بیانایی از شبکیه خارج می شود نقطه ی کور گویند. بخش دیگری از شبکیه که لکه ی زرد نام دارد در امتداد محور نوری کره ی چشم قرار دارد و در دقت و تیزبینی چشم اهمیت دارد.فضای پشت عدسی چشم را ماده ی ژله ای و شفافی پر کرده است که زجاجیه نام دارد و باعث حفظ شکل کروی چشم می شود. فضای جلوی عدسی چشم نیز با مایع شفافی به نام زلالیه پر شده است که از مویرگ ها ترشح می شود و مواد غذایی و اکسیژن را برای عدسی و قرنیه فراهم می کند و مواد دفعی آنها را نیز جمع آوری می کند تا از طریق خون دفع شوند.

بیماری های چشم

با افزایش سن ممکن است عدسی چشم سفت و انعطاف آن کمتر شود و قدرت تطابق آن کاهش یابد. این بیماری پیر چشمی نام دارد و با عینک های مخصوص درمان می شود. همچنین ممکن است با افزایش سن عدسی کدر شود و به تدریج بینایی کاهش یابد. این بیماری آب مروارید نام دارد. عدسی کدر شده را با جراحی خارج می کنند و به جای آن یک عدسی مصنوعی قرار می دهند و یا با کمک عینک قدرت بینایی بیمار را تا حدود زیادی به حالت اولیه باز می گرداند.

قطر چشم یکی از عواملی است که تعیین می کند که شعاع های نور در کجا یکدیگر را قطع کنند و تصویر اجسام را به وجود آورند. اگر کره ی جشم بیش از اندازه بزرگ باشد تصویر اشیای دور در جلوی شبکیه تشکیل می شود. در این حالت فرد نمی تواند اشیای دور را واضح ببیند و به نزدیک بینی مبتلا است. در حالتی که کره ی چشم بیش از حد کوچک باشد تصویر اشیای نزدیک در پشت شبکیه تشکیل می شود و فرد به دور بینی مبتلاست.

اگر سطح عدسی و یا قرنیه کاملا کروی و صاف نباشد پرتوهای نور به طور نا منظم به همدیگر می رسند و روی یک نقطه ی شبکیه متمرکز نمی شوند و تصویر واضحی را به وجود نمی آورند. در این حالت می گوییم فرد به آستیگماتیسم مبتلاست و باید از عینکی استفاده کند که عدسی آن عدم یکنواختی انحنای قرنیه یا عدسی چشم را جبران کند.

دسته ها : پزشکی
دوشنبه سیم 6 1388

اثر مواد مخد بر دستگاه عصبی

موادی که عملکرد دستگاه عصبی مرکزی را تغییر می دهند مواد روان گردان نامیده می شود. الکل ‚ نیکوتین‚ کوکائین و هروئین مثال هایی از این مواد هستند که اعتیاد به آنها مشکل بزرگ بعضی از جوامع امروزی است. همچنین کافئین که در قهوه یا نوشابه یافت می شود از جمله مواد روان گردان است. همه ی این مواد می توانند باعث وابستگی روانی مصرف کننده شوند و بیشتر آنها موجب وابستگی جسمی نیز می شوند.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد پاسخی فیزیولوژیک است که مصرف مکرر مواد مخدر باعث آن می شود.اعتیاد عملکرد طبیعی نورون ها (به هر یک از سلول های سازنده ی دستگاه عصبی نورون می گویند) و سیناپس ها(محلی که در آن یک نورون با سلول دیگر رابطه برقرار می کند) را تغییر می دهد.

هنگامی که عملکرد نورون یا سینلپسی توسط مواد مخدر تغییر کرد از آن پس آن نورون یا سیناپس به طور طبیعی کار نمی کند مگر در حضور آن ماده ی مخدر. شخص با مصرف مکرر ماده ی مخدر به آن معتاد می شود و بدن او نسبت به آن ماده ی مخدر عادت می کند. شخص معتاد باید با گذشت زمان مقدار ماده ی مخدر مصرفی خود را افزایش دهد تا خواسته ی بدنش تامین شود.

اثرات دود سیگار و تنباکو بر بدن

دود سیگار هزاران ماده ی سمی و جهش زای شیمیایی را وارد دهان می کند. این مواد پس از طی راه های تنفسی به شش ها می رسند.کشیدن سیگار با ابتلا به سرطان های دهان و حنجره ارتباط مستقیم دارد و نیز امکان ابتلا به سرطان های پانکراس و مثانه را افزایش می دهد. همچنین امکان ایجاد ناراحتی های تنفسی مهلک نیز در افرد سیگاری نیز بیشتر است.

دود توتون و تنباکو باعث تحریک مخاط دهان‚ بینی و گلو می شود. این دود در شش ها تجمع پیدا می کند و مژه های سطح دستگاه تنفسی را از کار می اندازد. همچنین بافت ریه ها را سیاه و تیره می کند و موجب کاهش ظرفیت تنفسی می شود.

 

دسته ها : پزشکی
يکشنبه بیست و نهم 6 1388

     برای نوشتن مطالب بیشتر به نظرات شما نیازمندیم

                    پس همین الان نظر بدهید 

 

دسته ها :
يکشنبه بیست و نهم 6 1388

بیماری مالتیپل اسکلروزیس(MS)

دربیماری مالتیپل اسکلروزیس(MS) که نوعی بیماری خود ایمنی(در این بیماری دستگاه ایمنی مولکول ها یا سلول های خودی را نیز مورد حمله قرار می دهد و دربرابر آنها پاسخ ایمنی ایجاد می کند)است دستگاه ایمنی پوشش اطراف سلول های عصبی مغز و نخاع را مورد تهاجم قرار می دهد و به تدریج آن را از بین می برد.در نتیجه فعالیت سلول های عصبی اختلال پیدا می کند.

علایم بیماری MS:

1-ضعف 2- خستگی زود رس 3-اختلال در تکلم 4-اختلال در بینایی 5-عدم هماهنگی حرکات دن

البته در برخی بیماران بعد از یک بار حمله ی بیماری پوشش سلول های عصبی ترمیم می شود و علایم بیماری از بین می رود.

بیماری ایدز(AIDS):

ایدز در اثر ویروسی به نام HIV (ویروس نقص ایمنی انسان) به وجود می آید. این ویروس گروه خاصی از لنفوسیت های T  که در دفاع نقش دارند را مورد تهاجم قرار می دهد و در آنها تکثیر می شود و این سلول ها را از بین می برد در نتیجه به مرور قدرت دفاعی بدن کم می شود به ترتیبی که افراد مبتلا به ایدز توانایی مقابله با خفیفترین عفونت ها را ندارند و سرانجام در اثر ابتلا به انواعی از بیماری های باکتریایی و قارچی و ویروسی و یا برخی از سرطان ها می میرند.

گاهی ممکن است در یک یا تعدادی از اجزای دستگاه ایمنی نقصی بروز کند. نقص ایمنی ممکن است مادرزادی باشد یا ذر اثر عوامل محیطی به وجود می آید یعنی اکتسابی باشد. ایدز مثال بارز نقص ایمنی اکتسابی است.

از زمان آلوده شدن بدن به ویروس ایدز تا بروز علایم بیماری ایدز ممکن است 6 ماه تا 10 سال و یا بیشتر طول بکشد. در این مدت گر چه فرد به ظاهر سالم به نظر می رسد اما ناقل بیماری است و می تواند افراد دیگر را آلوده کند.

بیماری جنون گاوی:

در سال 1982 پژوهشگری به نام استانلی پروزینر نوعی ذرات غیر زنده ی بیماری زا را کشف کرد. او این ذرات را که نوعی پروتئین بودند پریون نام نهاد.پریون ها اگر چه موجود زنده نیستند و نوکلئیک اسید ندارند اما بیماری های کشنده ای در جانوران و حتی انسان به وجود می آورند.

پریون ها ی بیماری زا پس از تماس با پریون های عادی بدن باعث می شوند ساختار پریون های عادی یکی پس از دیگری به نوع بیماری زا و غیر عادی تبدیل شوند. این عمل به صورت واکنش های زنجیره ای سراسر بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاکنون پریون های بیماری زایی ذر رابطه با چند نوع بیماری در گوسفند و گاو مشاهده شده است. بیماری جنون گاوی از جمله ی این بیماری ها است. خوردن این پروتئین ها باعث بیماری می شود.

    

دسته ها : پزشکی
يکشنبه بیست و نهم 6 1388

 برای مخفی کردن فایل مورد نظر مراحل زیر را انجام می دهیم:

1_روی فایل مورد نظر راست کلیک کرده و properties را زده و سربرگ General را انتخاب کنید و سپس تیک کنار Hidden را بزنید و Ok کنید. مشاهده می کنید که فایل مور نظر مخفی شده است.

2_برای مشاهده همان فایل به My computer رفته و Tools را انتخاب کنید و سپس Folder option را برگزینید.در پنجره ی باز شده سربرگ view را بزنید و در قسمت 

Advanced setting علامت کنار show hidden files and folders را بزنید.

نکته: اگر  پوشه های مورد نظر را که می خواهید نمایش داده شوند مراحل شماره ی 2 را انجام دهید و اگر نمی خواهید نمایش داده شوند همان مراحل 2 را انجام دهید اما با این تفاوت که در folder option علامت کنارDo not show hidden files and folder option

 را بزنید.

دسته ها : آموزش رایانه
جمعه بیست و هفتم 6 1388
برای تغییر دادن آیکن یک فایل ابتدا بر روی فایل مورد نظر راست کیک کرده و properties را انتخاب کنید. سپس سربرگ Customize را انتخاب کنید. در این بخش بر روی Change Icon کلیک کرده و سپس از پنجره ی باز شده آیکن مورد نظر خود را انتخاب کنید و Ok را بزنید. 
دسته ها : آموزش رایانه
جمعه بیست و هفتم 6 1388

اگر شما می خواهید از صفحه ای که در حال مشاهده هستید عکس بگیرید کافی است در صفحه کلید Print Screen را فشار دهید.برای مشاهده ی آن برنامه ی نقاشی(paint) ویا فتوشاپ را باز کنید و به قسمت Edit رفته و گزینه ی paste را انتخاب کنید و اگر می خواهید آن را save کنید به قسمت File بروید و Save as را بزنید.

دسته ها : آموزش رایانه
جمعه بیست و هفتم 6 1388

گاهی اوقات ممکنه که ما در فایلی اطلاعاتی قرار دهیم که دوست نداریم کسی از آن مطلع شود.پس باید به فایل مورد نظر پسورد بدهیم.برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

1_روی فایل مورد نظر راست کلیک کنید و Add to archive را انتخاب کنید.

2_منتظر بمانید تا پنجره ی Archive name and parameters باز شود سپس سربرگ Advanced را اتخاب کنید.

3_در این سربرگ قسمت set password را انتخاب کنید و حالا در قسمت Enter password رمز خود را وارد کنید.

4_ در قسمت Reenter password for verification رمز خود را تکرار کنید و Ok رابزنید.

5_منتظر بمانید تا حالت فشرده شده ی فایل مورد نظر ایجاد شود.کار تمام است. اگر می خواهید محتویات فایل را مشاهده کنید روی فایل فشرده شده دبل کلیک کنید تا باز شود.سپس روی فایل مورد نظر دبل کلیک کنید. مشاهده می کنید که password از شما می خواهد.رمز خود را وارد کرده و Ok را بزنید.

 

دسته ها : آموزش رایانه
جمعه بیست و هفتم 6 1388
گاهی وقتها ممکنه که از برنامه هایی که دانلود کرده اید و آن را نصب کرده اید خوشتان نیاید و می خواهید آن را از سیستمتان حذف کنید برای این کار به control panel بروید و Add or Remove programs  را انتخاب کنید.صبر کنید تا پنجره ی این برنامه باز شود و سپس هر برنامه ای که می خواهید آن را خذف کنید را انتخاب کرده و گزینه ی Remove را بزنید. 
دسته ها : آموزش رایانه
جمعه بیست و هفتم 6 1388
X