• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 26324
 • يکشنبه 13/2/1388
 • تاريخ :

قلب‏‏هايي که در سينه‏ي راست مي‏تپند

قلب‏‏هايي که در سينه‏ي راست مي‏تپند

در دنيا عجايب بسياري وجود دارد که وقتي درباره‏ي آنها مطالعه مي‏کنيم، چشم‏هاي‏مان برق مي‏زند. يکي از چيزهاي عجيب عالم، قلب ماست که در سمت چپ بدن قرار دارد. حالا تصور کنيد قلب ما در سمت راست سينه‏مان باشد. آن وقت از تعجب و ناباوري ادامه‏ي اين مطلب را مي‏خوانيد تا جواب اين سوال را که «مگه ممکنه؟» به دست بياوريد.

 

قلب آدميزاد يکي از شگفت‏انگيزترين مخلوقات الهي و از پرکارترين و فعال‏ترين اعضاي بدن انسان است؛ چرا که با 400گرم وزن ناقابلي که دارد بايستي دقيقه‏اي 72 بار بتپد و خون بدن را هر روز تا 1000000کيلومتر در رگ‏ها و مويرگ‏هاي بدنش پمپاژ کند. معلوم است که با اين وزن و قد 14-15 سانتي، اين کار مشکلي است؛ اما قلب هر روز اين کار را بدون آن که خسته شود انجام مي‏دهد.

قلب‏‏هايي که در سينه‏ي راست مي‏تپند
قلب، مخروطي شکل و تقريباً به شکل يک گلابي يا ميوه‏ي صنوبر است. با اين تفاوت که گلابي فقط يک دم دارد، اما قلب چهار دم دارد که هر يک از آنه رگ حياتي انسان هستند. اگر يکي از آنها به عللي از کار بيفتد، انسان با مشکل بزرگي رو به رو مي‏شود(اسمش را بگذاريد سکته‏ي قلبي).

دقيقه‏اي 72 بار بتپد و خون بدن را هر روز تا 1000000کيلومتر در رگ‏ها و مويرگ‏هاي بدنش پمپاژ کند.

در ميان افراد جامعه، موارد خاص و استثنايي وجود دارند که اين افراد از نظر اعضاي دروني بدن خود داراي وضعيت منحصر به فردي هستند که در برخي موارد شاهد جا به جايي اعضا و تغيير مکان دادن اعضاي دروني اين افراد از قبيل قلب، کبد، معده و ... مي‏باشيم.

حالا شايد بپرسيد چرا قلب بعضي‏ها از سمت چپ به سمت راست بدن‏شان مي‏رود، علتش اين است که در دوران جنيني، قلب از سمت راست به چپ چرخش مي‏کند و در صورت عدم اين چرخش، افراد راست قلب مي‏شوند که نسبت آن در هر 10 هزار نفر يک نفر است.

قلب‏‏هايي که در سينه‏ي راست مي‏تپند

در کشور ما هم مواردي از افرادي که قلب‏شان در سمت راست قرار دارد پيدا مي‏شوند. شايد براي‏تان جالب باشد که خيلي از اين افراد خودشان متوجه اين موضوع نيستند و هيچ وقت متوجه نمي‏شوند که قلب‏شان در سمت راست قرار دارد. يکي از اين موارد 3 خواهر و برادر يا سوجي است که قلب‏شان در سمت راست‏شان قرار دارد.

 

قلب‏هاي دو برادر 2 و 15 ساله و خواهر 10 ساله ياسوجي در سمت راست بدن‏شان قرار دارد و هم اکنون اين سه خواهر و برادر در صحت کامل به زندگي خويش ادامه مي‏دهند.

ايوب 15 ساله در سن 12 سالگي و زهراي 10 ساله در سن 6 سالگي متوجه شدند که قلب‏شان در سمت راست قرار دارد. اين افراد هيچ مشکلي با قل‏شان ندارند و قلب آنها مثل ما که قلب‏مان اين همه زحمت مي‏کشد، زحمت کشيده و خون رساني به تما بدن را انجام مي‏دهد.

قلب از سمت راست به چپ چرخش مي‏کند و در صورت عدم اين چرخش، افراد راست قلب مي‏شوند که نسبت آن در هر 10 هزار نفر يک نفر است.

در شهر اولين‏ها (تبريز) هم شاهد يکي ديگر از موارد قلب در سينه راست هستيم. اين بار پدربزرگي است که 75 سال سن دارد. حاج رحمان بدر حيدري در سال 1312 در شهر تبريز به دنيا آمده است و مدت 75 سال با قلبي فعاليت‏هاي روزانه خود را انجام مي‏‏دهد که درسمت راست بدنش قرار گرفته است.

او تا سال‏ها متوجه نبود که قلبش در سمت راست بدنش قرار دارد و فقط چند سال پيش که دکتر رفته بود، پزشکان متوجه شدند و از اينکه او با اين سن قلبش در سمت راست بدنش قرار دارد، تعجب کردند ما هم براي اين پدربزرگ تبريزي آرزوي سلامتي و طول عمر داريم و از خدا مي‏خواهيم قلب او هميشه در سينه‏ي راستش بتپد.

 

علي محمد‏پور

تنظيم:خرازي

*****************************

مطالب مرتبط

جانوران و صنعت داروسازي (2)

چرا غذا مي خوريم؟

سه بيماري واگير دار

اگه بري دکتر!

چرا تبخال؟

بچه ها سلامت باشيد

مي?توانيد سلامتي خود را حفظ کنيد

جانوران و صنعت داروسازی (2)

جانوران و صنعت داروسازی (2)

برای مثال اپی‏نفرین، دارویی که برای بیماری‏های قلبی کاربرد دارد را از غدد فوق کلیوی گربه می‏گیرند
چرا غذا می خوریم؟

چرا غذا می خوریم؟

بدن شما مانند دستگاهی بزرگ است که دائم کار می‏کند. حتی هنگامی که شما خوابیده‏اید نیز، قلب شما در حال تپیدن است. شش‏های شما تنفس می‏کند و مغز‏ شما نیز فعال است
سه بیماری واگیر دار

سه بیماری واگیر دار

عامل این بیمار‌ی‌ها سه ویروس مختلف است. اگر مثلاً به سرخک مبتلا شویم، دیگر به آن دچار نخواهیم شد
UserName