• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 100018
 • سه شنبه 1387/5/15
 • تاريخ :

ضدآفتـاب با SPF 30 بخريد

کرم ضد آفتاب

«کرم‌پودر، پنکک و حتي کرم ضد آفتاب را به سمت بالا روي پوستت ماساژ بده، پوستت شل نشود» و يا «کرم ضدآفتاب با SPF بالاتر بخريد خيلي بهتر است». اين باورهايي است که خيلي‌ها دارند، ولي دکتر طباطبايي، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران نظر ديگري دارند. با ما همراه باشيد تا باورهاي غلط استفاده از کرم‌ها را از پوست و ذهن‌تان بشوييد.

آقاي دکتر، مي‌گويند کرم‌هاي آرايشي (کرم‌پودر و پنکک) و ضدآفتاب را بايد چرخشي روي پوست ماليد تا پوست چروک نخورد. درست است؟

روش ماليدن اين کرم‌ها به هيچ وجه مهم نيست و نقشي در افتادگي و چروک خوردن پوست ندارد. دو تا سه دقيقه ماساژ دادن کافي است و در هر جهتي که راحت‌تر هستيد، کرم‌ها را روي پوست‌تان بماليد. چروک شدن پوست در اثر تخريب الياف کلاژن و الاستيک موجود در بافت پيوندي پوست رخ مي‌دهد که علتش بالا رفتن سن ، تاثير ژن‌ها، تغذيه ، بيماري‌ها و آفتاب است. کساني که زياد زير نور آفتاب مي‌روند تا برنزه شوند، در ميانسالي پوستي چروک خورده و افتاده خواهند داشت.

روش ماساژ دادن کرم پودر که مهم نبود، آيا SPF(عامل حفاظتي در برابر آفتاب) اين کرم‌هاي آرايشي کافي است و ديگر نيازي به ضدآفتاب نيست؟

اگر شما از کرم‌ ضدآفتاب، به طور اصولي و درست استفاده کنيد و سپس روي آن کرم‌ آرايشي بماليد، مانعي ندارد و کرم آرايشي اثر کرم ضدآفتاب را کاهش نمي‌دهد. ولي در روي جعبه بعضي از اين کرم‌پودرها و پنکک‌ها نوشته شده که داراي(Sun Protection Factor)SPF مشخصي هستند. خانم‌ها بايد بدانند که SPF اين لوازم آرايشي از پوست در برابر نور خورشيد محفاظت نمي‌کند. لذا در زير اين کرم‌هاي آرايشي حتما کرم ضدآفتاب را استفاده کنيد.

چه موقع بايد کرم ضدآفتاب را بزنيم؟

حدود 20 دقيقه تا 30 دقيقه قبل از اينکه در معرض آفتاب قرار بگيريد، بايد کرم‌ ضدآفتاب را روي پوست بماليد، زيرا در اين فاصله زماني، کرم جذب پوست شده و مي‌تواند سلول‌هاي پوست را از آثار زيانبار نور خورشيد محافظت کند.

نکته ديگر اين است که اگر شما کرم ضدآفتاب را روي صورت و بدنتان بماليد و بلافاصله داخل آب دريا يا استخر شويد و يا روي شن‌هاي ساحل يا در کنار استخر دراز بکشيد، کرم ضدآفتاب از روي پوست شما پاک خواهد شد و ديگر اثر حفاظتي نخواهد داشت، بنابراين نيم ساعت پس از ماليدن کرم ضدآفتاب، وارد آب شويد تا به طور کامل جذب پوست‌تان شده باشد.

چند ساعت يک بار آن را تجديد کنيم؟

اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان بماليد و روانه کار روزانه شويد، بايد هر 3 يا 4 ساعت يک بار آن را تجديد کنيد، ولي با شنا کردن در آب استخر يا دريا، اين کرم‌ها در عرض يک ساعت کم‌کم اثر خود را از دست مي‌دهند و پس از 80 دقيقه ديگر اثري از ضدآفتاب باقي نخواهد ماند. بنابراين اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان مي‌ماليد و وارد استخر يا دريا مي‌شويد، بايد هر يک ساعت يک بار آن را تکرار کنيد.

با اين حساب نبايد در استفاده از کرم ضدآفتاب صرفه‌جويي کرد، اين‌طور نيست؟

بعضي‌ها در اين مورد صرفه‌جويي‌ مي‌کنند که به ضرر سلامت پوست‌شان تمام مي‌شود. کرم ضدآفتاب را يک بار صبح مي‌زنند و تا غروب آفتاب آن را تجديد نمي‌کنند، و يا در ضخامت آن صرفه‌جويي مي‌کنند. بيشتر مردم نمي‌دانند کرم ضدآفتاب را بايد با چه ضخامتي استفاده کنند.

چه ضخامتي؟

بايد در هر سانتي‌متر مربع پوست، 2 ميلي‌گرم کرم ضدآفتاب ماليده شود تا اثر خود را در حفاظت از پوست، به بهترين شکل ممکن نشان دهد. مطالعات نشان مي‌دهد که بيشتر افراد نصف اين مقدار و يا حتي کمتر از آن را استفاده مي‌کنند.

وقتي براي بعضي از افراد يک قوطي 30 تا 40 گرمي کرم ضدآفتاب را تجويز مي‌کنيم، پس از 3 تا 4 ماه مي‌آيند و مي‌گويند هنوز نصف قوطي باقي است، که نشان مي دهد کرم ضد‌آفتاب را به ميزان کافي در طول روز استفاده نکرده اند، چون يا آن را نازک روي پوست ماليده‌اند و يا فواصل زماني ماليدن کرم ضدآفتاب خيلي طولاني بوده است.

چه SPF بخريم؟ هر چه اين عدد بالاتر باشد، بهتر است، نه؟

SPF که نشان دهنده ميزان حفاظت پوست در برابر نور خورشيد است، آن طور که خيلي‌ها تصور مي‌کنند، درصدي نيست. براي مثال، اگر روي جعبه يک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن 30 است، به اين معنا نيست که 30 درصد از پوست شما در برابر نور خورشيد حفاظت مي‌کند. اگر بخواهيد از روي SPF يک کرم ضدآفتاب بدانيد چقدر اثر حفاظتي در برابر نور خورشيد دارد، فرمول ساده‌اي براي آن وجود دارد.

اين فرمول چيست؟

عدد 100 را بر SPF کرم ضدآفتاب که روي جعبه نوشته شده است، تقسيم کنيد. عدد حاصل را از عدد 100 کم کنيد. عدد باقيمانده نشان دهنده درصد حفاظت پوست به وسيله آن کرم ضدآفتاب است. براي مثال، کرم ضدآفتابي که SPF 25 دارد، 96 درصد از پوست در برابر نور خورشيد حفاظت مي‌کند. حال اگر اين محاسبه را درباره کرم ضدآفتابي با SPF 100 انجام دهيد، خواهيد ديد که 99 درصد از پوست در برابر نور خورشيد حفاظت مي‌کند. بنابراين کرم ضدآفتاب با SPF 100 تفاوت چنداني با کرم ضدآفتاب با SPF 25 در حفاظت از پوست ندارد و اين چند درصد قابل چشم‌پوشي است.

پس کرم‌هاي ضدآفتاب با SPF بالا را کنار بگذاريم و در آغاز تابستان به پزشک فشار نياوريم که SPF کرم را بالاتر ببرد؟

دقيقا. کارخانه‌هاي سازنده، براي افزايش SPF يک کرم ضدآفتاب، بايد درصد چربي آن را بالا ببرند تا مواد شيميايي زيادي را وارد آن کنند. بنابراين کرم‌هاي ضدآفتاب با SPF بالا، خيلي چرب هستند و مي‌توانند عوارضي را ايجاد کنند.

توصيه ما اين است که اگر به داروخانه مي‌رويد تا کرم ضدآفتاب بخريد، SPF 30 را انتخاب کنيد. کرم ضدآفتاب با SPF 30 بهترين کرم ضدآفتاب براي استفاده روزانه افراد عادي است.

کرم‌هاي ضدآفتاب با SPF 50 و 70 و بالاتر، فقط براي کساني که بيماري‌ پوستي دارند، توسط پزشک تجويز مي شوند، مانند کساني که به نور آفتاب حساس‌اند و يا سرطان‌ پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه ي حفاظت از پوست براي اين بيماران مهم است.

آفتاب سوختگي

کودکان چطور؟

خيلي‌ها کرم ضدآفتاب را براي کودکان استفاده نمي‌کنند، ولي مطالعات نشان مي‌دهد که بيش از 50 درصد عوارض نور آفتاب که در بزرگسالي سبب ابتلاي افراد به سرطان پوست شده است، پيش از 18 تا 20 سالگي به پوست تابيده شده است. بنابراين اگر کودکان را به استخر يا اسکي مي‌بريد، به پوستش کرم ضدآفتاب بماليد.

براي کودکان کرم ضدآفتاب مناسب‌شان را بخريد. بهتر است ضدآفتاب آنها چرب و رنگي نباشد و از انواع مينرال استفاده کنيد و انواع شيميايي را که براي بزرگسالان استفاده مي‌شود، براي کودکان استفاده نکنيد.

آقاي دکتر، کرم ضدآفتاب بهتر از پوست محافظت مي‌کند يا يک روسري و يا کلاه لبه‌دار مناسب؟

شک نکنيد که لباس‌ها و پوشش‌هاي فيزيکي خيلي بهتر از پوست در برابر نور خورشيد حفاظت مي‌کند تا کرم ضدآفتاب، چون اجازه نمي‌دهند نور خورشيد به پوست بتابد. بنابراين کلاه لبه‌دار مناسب، روسري مناسب، لباس مناسب و يا سايبان در کنار دريا و استخر بهترين حفاظت را در برابر نور خورشيد دارند، ولي اگر کسي صياد، ملوان، کشاورز، کارگر و مهندس ساختمان است و نمي‌تواند در طول روز صورتش را در برابر نور خورشيد حفاظت کند، بايد کرم ضدآفتاب را روي پوست صورتش بمالد. همين‌طور خانم‌هايي که پوشيدن کلاه لبه‌دار در خيابان را مناسب نمي‌دانند، بايد از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. ولي بايد بدانيد هيچ کرم ضد‌آفتابي نمي‌تواند جانشين پوشش‌هاي مناسب شود.

اکنون در کشورهاي غربي لباس‌هايي به بازار آمده‌اند که روي آن علاوه بر درصد نايلون، نخ و ...، درصد SPF را مي‌‌نويسند که نشان مي‌دهد پارچه اين لباس چقدر از پوست در برابر نور خورشيد حفاظت مي‌کند.

اگر از نظر مالي براي شما دشوار است که براي تمام اعضاي خانواده کرم ضدآفتاب بخريد، به جاي آن از پوشش‌هاي مناسب استفاده کنيد.

دکتر شکيلا نيک نام

*مطالب مرتبط:

خطرات و مضرات آفتاب گرفتن

عوامل افزايش آفتاب‌سوختگي

کارآيي ضد آفتاب ها چيست؟

آفتاب سوختگي

آفتاب سوختگي كودكان

چگونه از ضد آفتاب استفاده كنيم

هميشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنيد

مي‌ توان پوستي زيبا داشت

از پوست خود چگونه محافظت کنيم؟

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
آفتاب زمستان بیشتر می سوزاند

آفتاب زمستان بیشتر می سوزاند

آفتاب زمستان را دست کم نگیرید. نمی‌دانید از همین نور نصف و نیمه و بی‌رمق چه کارها برمی‌آید؟ شاید فقط زیر تیغ و برق آفتاب یادتان بیفتد که به داد پوست‌تان برسید و موقع سوز و سرمای...
عوارض برنزه کردن زیاد پوست

عوارض برنزه کردن زیاد پوست

عامل اصلی برنزه شدن پوست، اشعه ی ماورای بنفش خورشید (UV)است كه به 3جزء UVA، UVB و UVC تقسیم می‌شود. این اشعه با وجود فایده‌هایی مثل تولید ویتامینD در بدن می ‌تواند بسیار مضر باشد...
دلایل تغییر رنگ پوست

دلایل تغییر رنگ پوست

تغییرات رنگ پوست باعث ایجاد مشكلات روحی و اجتماعی در افراد می شود، به خصوص در كسانی كه به دلیل نوع شغل خود، تماس چهره به چهره و مستمر با دیگران دارند که می تواند موجب افسردگی یا تاثیر گذاری بر فعالیت فرد شود. از این رو شناخت...
UserName
عضویت در خبرنامه