• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 11691
 • سه شنبه 1387/5/1
 • تاريخ :

آيا زياد عرق‌سوز مي‌ شويد؟

عرق سوز شدن

فصل تابستان که از راه مي‌ رسد، بسياري از کارگران ساختماني، مکانيک‌ها، کشاورزان و همه کساني‌ که بايد در هواي‌ گرم و مرطوب کار کنند، دچار مشکلي مي ‌شوند که به نوبه خود دردسر ساز است؛ مشکلي که راه رفتن را نيز تحت تأثير خودش قرار مي ‌دهد.

عرق‌سوزشدن چين‌هاي پوستي بدن در فصل تابستان، مشکلي نيست که لازم باشد به علت آن به پزشک مراجعه کنيد، ولي اگر تمايل داريد اين تابستان آن را تجربه نکنيد، راه‌هاي آساني وجود دارد که از بروز آن جلوگيري کنيد و با مشاهده ي اولين علامت، با کمک درمان‌هاي خانگي آن را از بين ببريد.

متخصصان چه مي ‌گويند؟

با شروع فصل گرما، برخي بيماري‌هاي پوستي سر و کله‌شان پيدا مي ‌شود، اما به گفته متخصصان پوست، تنها با رعايت بهداشت فردي مي ‌توان از بروز بسياري از آنها پيشگيري کرد.

رطوبت و عرق ناشي از گرماي هوا، يکي از علل مهم گسترش بيماري‌هاي پوستي در اين فصل است، مثلا چين‌هاي پوستي در فصول گرم سال در معرض عرق‌سوز شدن هستند.

بيماري‌هاي فصل گرم سال به طور کلي به دو دسته تقسيم مي ‌شوند:

الف) بيماري‌هاي پوستي با منشا عفوني

ب) بيماري‌هاي پوستي مرتبط با نور خورشيد

علت عرق سوز شدن

دوست داريد بدانيد چرا عرق‌سوز مي ‌شويم. دليل آن آسان است. اغلب کودکان وقتي پوست‌شان عرق‌سوز مي ‌شود که والدين‌شان لباس‌هاي خيلي گرم به آنها بپوشانند. به همين علت است که به پدران و مادران جوان توصيه مي ‌شود که لباس‌هاي خيلي گرم به کودکان‌شان نپوشانند. يک لباس معمولي مانند لباس افراد عادي کافي است تا کودکان در دماي عادي مانند بزرگسالان فعاليت کنند. به طور معمول، غدد عرق کودکان مانند بزرگسالان هنوز به خوبي رشد پيدا نکرده است، بنابراين ممکن است به راحتي در چين‌هاي بدن‌شان آثار عرق‌سوز شدن ديده شود. اين جوش‌ها اغلب در سه تا چهار روز بهبود مي ‌يابند، ولي اگر پس از گذشت اين زمان هنوز جوش‌ها باقي بودند و کودک شما تب کرد، لازم است با يک پزشک مشورت کنيد. عرق‌سوز شدن بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به وجود نمي ‌آيد، بلکه زماني ايجاد مي ‌شود که گرماي بيش از اندازه‌ به بدن برسد و بدن با توليد بسيار زياد عرق، واکنش نشان ‌دهد.

چاره عرق‌سوز شدن چيست؟

فراموش نکنيد، عرق‌سوزشدن، خودبه‌خود بهبود مي يابد. بنابراين نياز به دارو و پزشک نيست. شما مي توانيد به توصيه هاي زير عمل کنيد تا از شر اين خارش‌هاي پوستي خلاص شويد.

لباس‌هاي خنک بپوشيد:

وقتي به منزل مي ‌رسيد، لباس هاي تنگ و پلاستيکي را کنار بگذاريد و لباس‌هاي نخي ، گشاد و خنک بپوشيد. 

دوش آب سرد بگيريد:

دومين قدم اين است که بخش‌هايي از پوست‌تان را که عرق‌سوزشده است، خنک کنيد. براي اين کار مي‌ توانيد از باد سرد سشوار استفاده کنيد يا دوش آب سرد بگيريد.

هوا به جاي حوله:

همه ما عادت داريم بعد از حمام کردن با حوله پوست بدن را خشک کنيم، ولي اين‌ بار حوله را کنار بگذاريد و اجازه دهيد بخش‌هايي از بدن‌تان که عرق‌سوز شده‌، در معرض هواي آزاد خشک شود.

کرم‌هاي ضد حساسيت:

اگر پوست شما حساس است و احساس خارش داريد، مي توانيد از کرم "هيدروکورتيزون" براي از بين بردن حساسيت استفاده کنيد.

لباس‌هاي تابستانه:

براي اينکه دوباره عرق‌سوز نشويد، در هواي گرم تابستان، تلاش کنيد لباس‌هاي خنک تر و جنس نخي بپوشيد. در ضمن تا مي ‌توانيد لباس کمتري در تابستان به تن کنيد.

هواي خنک و خشک:

بهترين درمان عرق‌‌سوزشدن پوست آن است که در محيطي خنک و بدون رطوبت قرار بگيريد، براي مثال در يک اتاق، کولر روشن کنيد و رطوبت هوا را نيز تنظيم کنيد. برخي از سيستم‌هاي خنک‌کننده هوشمند مي ‌توانند دما و رطوبت اتاق، خانه و محل کارتان را تنظيم کنند.

از پودر بچه استفاده کنيد:

اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که زياد عرق مي ‌کنيد، مي ‌توانيد از پودر بچه براي پيشگيري از عرق‌سوزشدن پوست بدنتان استفاده کنيد. پودر بچه پوست شما را خشک نگه مي‌ دارد. پودرها عرق را به خود جذب کرده و علاوه بر آنکه سطح پوست را خشک نگه‌ مي ‌دارند، از عرق‌سوزشدن مجدد پوست نيز جلوگيري مي کنند.

تابستان و عرق زياد

عرق‌سوزشدن، معمولا حاوي جوش‌هاي دانه مانند قرمز و يا صورتي رنگي هستند که در بخش‌هايي از بدن که به وسيله لباس پوشانده مي ‌شوند، ديده مي ‌شود. زماني سر و کله اين جوش‌ها روي پوست پيدا مي ‌شود که دهانه غدد عرق مسدود و مجراي آنها متورم ‌شود.

کودکان قربانيان درجه اول عرق‌سوزشدن هستند و مادراني که نوزاد دارند، با اين دردسر روبرو هستند، ولي خيلي از بزرگترها هم وقتي در آب ‌و هواي گرم و مرطوب رفت‌وآمد کنند، به اين عارضه پوستي دچار مي‌ شوند.

اگر شما مجبوريد در آب‌ وهواي گرم و مرطوب تابستان کار کنيد، به دليل عرق‌کردن زياد ممکن است عرق‌سوز شويد. اين التهاب پوستي سن و سال نمي ‌شناسد، ولي بيشتر کودکان را گرفتار مي‌ کند و اغلب روي کشاله‌ران، آرنج و زانو ديده مي ‌شود.

پيشگيري از عرق‌‌سوزشدن کودکان

1- هر ساعت کهنه و پوشک کودک را کنترل کنيد و اگر آلوده شده است، آن را سريع عوض کنيد.

2- پس از هر بار عوض کردن کهنه بچه، او را با آب ‌ولرم و صابون ملايم بشوييد.

3- اجازه بدهيد پس از شستن بچه، ابتدا بدن او خشک شود. سپس او را پوشک کنيد.

4- براي اينکه پوست پاهاي کودکتان، عرق سوز نشود، کرم " زينگ اکسايد" را به پوستش بماليد.

5- شلوارهاي پلاستيکي به کودکتان نپوشانيد.

6- اگر کودک شما به يک نوع پوشک حساس است، نوع پوشک کودک را تغيير دهيد.

7- اگر شما عادت داريد از کهنه‌هاي پارچه‌اي سنتي براي کودک استفاده کنيد، آنها را بعد از هر بار شستشو، 15 دقيقه در آب جوش بجوشانيد تا اثرات مواد شوينده و ميکروب‌ها از روي آن زدوده شود.

8- وقتي پاي کودک عرق‌سوز شده است، از پودر تالک روي پوستش استفاده نکنيد. پودر تالک ممکن است وارد ريه کودک شود و ايجاد عفونت کند.

دکتر شکوفه شجاعي

*مطالب مرتبط:

زياد عرق مي‌ کنيد؟

پيشگيري از بوي بدن

علل تعريق زياد

درمان‌هاي خانگي براي بوي عرق

عوامل مؤثر بر ميزان عرق کردن

بهترين راه فرار از بوي عرق

جلوگيري از بوي بد عرق

چرا عرق مي‌کنيم؟

عرق كردن بيش از حد

ادرار سوختگي در کودکان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
چگونه از پاها و پوست خود در برابر امراض پوستى محافظت كنیم

چگونه از پاها و پوست خود در برابر...

از آنجا كه كفش ها معمولاً محیطى گرم، تاریك و مناسب براى رشد قارچ هاى پوستى به وجود مى آورند، متخصصان چند راهكار براى جلوگیرى از ابتلا به این بیمارى پوستى ارائه كرده اند: 1 - پاهاى خود را روزانه با آب و صابون بشویید و به ویژه...
نکاتی در مورد مراقبت از پوست

نکاتی در مورد مراقبت از پوست

پوست و بیماری های آن ( قسمت ششم ) در قسمت قبل به معرفی و راه درمان جوش صورت یا آکنه پرداختیم. اینک در ادامه می خوانیم... مراقبت از پوست گوناگونی و تنوع در انواع پوست به علت نژاد ( مانند : سیاه - سفید - زرد - قهوه ای ) و به ع...
سلامت پوست نوجوانان و بزرگسالان

سلامت پوست نوجوانان و بزرگسالان

بهداشت پوست نوجوانان در دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمونهای جنسی ، پیاز مو ، غدد عرق اكرین و اپوكرین در محلهای ویژه ای از بدن رشد بیشتری كرده و فعالتر می شوند . فولیكولهای مو در روی صورت مردان و... فعالتر و ا...
UserName