• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 13110
 • چهارشنبه 1386/6/14
 • تاريخ :

برخی از عینك‌های آفتابی مضرند

رئیس مركز تحقیقات اپتیك و لنز ایران گفت:استفاده از برخی عینك‌های آفتابی نه تنها چشم را در برابر نور خورشید محافظت نمی‌كنند، بلكه باعث ورود میزان بیشتری از نور خورشید به داخل چشم می‌شوند كه برای چشم زیان آور است.

عینک آفتابی

دكتر "پرویز زرین بخش" جراح و متخصص چشم در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا افزود: یكی از مشخصه‌های مهم عینك آفتابی جلوگیری از ورود اشعه ماورای بنفش(UV) به داخل چشم است.

وی با بیان اینكه اشعه UV و سایر اشعه‌های موجود در نور خورشید به پوست لطیف اطراف چشم صدمه می‌زند گفت: یك عینك آفتابی كه مانع ورود این اشعه نشود نه تنها مفید نیست، بلكه خطرناك نیز می‌باشد.

دكتر زرین بخش اظهار داشت: عینك‌های آفتابی به علت كم كردن شدت نور وارده به چشم، باعث باز شدن مردمك چشم می‌شود و باز شدن مردمك چشم باعث ورود حجم بیشتری از نور UV به چشم می‌شود.

عینك آفتابی باید به گونه‌ای باشد كه مانع عبور نور خورشید به داخل چشم شود، ولی بیشتر عینك‌های آفتابی كه به صورت غیر استاندارد ساخته می‌شوند تیرگی آنها فقط باعث می‌شود مردمك چشم بازتر شود و در نتیجه نور بیشتری به داخل چشم فرستاده می‌شود.

رئیس مركز تحقیقات اپتیك و لنز ایران یادآور شد: در محیط هایی مانند كنار دریا، استخر، فضاهای باز و در شهرهایی مثل شهرهای ایران كه آفتاب شدید دارند، استفاده از عینك‌های آفتابی مناسب، برای همه اقشار لازم و ضروری است.

زرین بخش با بیان اینكه با توجه به انواع تقلبی عینك، برای خرید عینك حتما باید به مراكز معتبر مراجعه كرد، افزود: برخی عینك سازی ها و مراكز چشم پزشكی دستگاه سنجش UV دارند كه میزان عبور این اشعه را در عینك نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینكه فرم عینك و رنگ ظاهری عینك به سلیقه خود فرد بستگی دارد، افزود: كسانی كه دارای چشم‌های روشن هستند بهتر است از عینك‌های تیره و افراد با چشم‌های تیره می‌توان از عینك‌های روشن استفاده كنند.

وی افزود: عینك‌های معمولی (غیر آفتابی) هم كه رنگی نیستند، می‌توانند مانع از عبور اشعه UV به داخل چشم شوند.

زرین بخش با اشاره به اینكه در تمام فصل‌ها باید از عینك‌های آفتابی استفاده شود، افزود: نكته مهم دراین زمینه دقت در انتخاب صحیح عینك آفتابی است.

وی تصریح كرد: افراد برای انتخاب صحیح عینك‌های آفتابی بهتر است به پزشك متخصص و یا به نمایندگی‌های معتبر شركت‌های سازنده عینك مراجعه كنند تا دچار عوارض ناشی از استفاده از عینك‌های آفتابی غیر استاندارد نشوند.

وی با اشاره به اینكه اشعه آفتاب می‌تواند باعث پیری زودرس پوست و برخی سرطان های پوستی شود، توصیه كرد: برای جلوگیری از این مشكلات، به خصوص در كودكان باید از كرم‌های ضد آفتاب هم استفاده شود.

خبرگزارى جمهورى اسلامی (ایرنا)

*مطالب مرتبط:

باورهای غلط درباره چشم(قسمت اول) و (قسمت دوم)

انواع لنز چشم و طول عمر آنها

معایب و مزایای لنز چشم

مراقب چشمان خود باشید

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
انتقاد رئیس اتحادیه عینك‌سازان از پزشكان

انتقاد رئیس اتحادیه عینك‌سازان از پزشكان

پنجمین نمایشگاه علمی‌- تخصصی عینك و لوازم جانبی، با حضور 82 شركت داخلی و خارجی، متخصصان و كارشناسان عینك‌سازی آغاز به كار كرد...
در انتخاب عینك دقت كنید ، زیرا ...

در انتخاب عینك دقت كنید ، زیرا ...

براساس بررسی انجام شده توسط یك محقق انگلیسی ، شیوه نادرستی كه طی چندین دهه توسط چشم پزشكان برای تجویز درجه عینك یا لنز به كار گرفته شده ، عملاً دید چشم افراد را ضعیف تر كرده است . طی آزمایشاتی پزشكان دریافته بودند كه تجویز ...
UserName
عضویت در خبرنامه