• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2149
 • يکشنبه 1385/11/15
 • تاريخ :

یك پیشرفت مهم در تولید تراشه


دو شركت "آی‌بی‌ام" و "اینتل" در تحقیقاتی جداگانه و تقریبا همزمان، به یكی از مهمترین پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه تولید تراشه‌های رایانه‌ای در چهار دهه اخیر دست یافته‌اند.

كشف اخیر می‌تواند سبب ادامه روند ریزتر شدن و قدرتمندتر شدن تراشه‌های رایانه‌ای شود و این نگرانی را كه تراشه‌های رایانه‌ای در حال نزدیك شدن به حد نهایی خود از لحاظ ظرافت هستند، برای سالهای آینده برطرف كند.

در فناوری جدید ابداع شده توسط شركتهای "آی‌بی‌ام" و "اینتل"، به جای عنصر "سیلیكون" از ماده جدیدی به نام فلز "هافنیوم"?(HAFNIUM) ?برای تنظیم جریان برق درون ترانزیستورها استفاده می‌شود.

ترانزیستورها "سوییچ"های ریزی درون تراشه‌ها هستند كه وظیفه قطع و وصل جریان برق را بر عهده دارند.

"گاردن مور" یكی از موسسان شركت "اینتل" در دهه ? ???میلادی قانونی را به نام قانون "مور" بیان كرد كه در آن ذكر شده بود با توجه به پیشرفت مداوم فناوری‌های ساخت تراشه‌های رایانه‌ای، تعداد ترانزیستورهای به كار رفته درون تراشه‌ها تقریبا هر دو سال یك بار، دو برابر می‌شود. این قانون از زمان مطرح شدن در دهه شصت تاكنون همواره صدق كرده و تعداد ترانزیستورهای گنجانده شده درون تراشه‌های جدید دایما افزایش یافته است اما در سالهای اخیر شركتهای سازنده تراشه‌ها در جهت تداوم این روند با محدودیت‌هایی مواجه شده بودند.

هم اكنون كشف اخیر دو شركت "آی‌بی‌ام" و "اینتل" صحت قانون معروف "مور" را برای سالهای آینده تضمین می‌كند و این بدان معناست كه صنعت تولید تراشه‌های رایانه‌ای با فروش میانگین ?250? میلیارد دلار در سال، همچنان پر رونق خواهد بود.

با توجه به كشف جدید دو شركت "اینتل" و "آی‌بی‌ام"، این دو شركت و همچنین سایر تولیدكنندگان تراشه‌های رایانه‌ای می‌توانند نسل بعدی تراشه‌ها را با مدارهایی با ضخامت تنها 45?  نانومتر تولید كنند.

پیشرفته‌ترین تراشه‌های فعلی دارای مدارهایی به ضخامت  65? نانومتر هستند.

هر نانومتر برابر با یك میلیاردم متر است و یك مدار 45? نانومتری دو هزار برابر از یك تار موی انسان نازكتر است.

"استیو اسمیث" یكی از مدیران ارشد شركت "اینتل" روز دوشنبه اعلام كرد كه پردازنده‌های تولید شده با استفاده از فناوری جدید در مقایسه با قدرتمندترین پردازنده‌های فعلی این شركت كارایی بسیار بالاتری خواهند داشت.

شركت "آی‌بی‌ام" نیز كه به طور همزمان به فناوری مشابهی دست یافته‌است این فناوری را در آینده نزدیك در اختیار شركای تجاری خود از جمله شركت "ای‌ام‌دی"(دومین سازنده پردازنده‌های رایانه‌ای پس از "اینتل") و نیز شركت ژاپنی "توشیبا" قرار خواهد داد.

به گفته "برنی میرسون" مدیر فناوری شركت "آی‌بی‌ام"، پس از ? 40 ?سال پیشرفت مداوم در زمینه ظریفتر شدن تراشه‌ها، در سالهای اخیر این نگرانی بوجود آمده بود كه مدارهای تراشه‌ها در زمینه نازكتر شدن به حد پایانی خود نزدیك می‌شوند اما كشف اخیر نشان می‌دهد مدارهای تراشه‌های رایانه‌ای را می‌توان تا ابعاد بسیار ریز و باورنكردنی كوچك كرد.

وی افزود: این فناوری علاوه بر امكان تولید نسل بعدی تراشه‌ها با مدارهای ? 45?نانومتری، حتی راه را برای تولید نسل بعد از آن یعنی تراشه‌های ? 22?نانومتری نیز هموار می‌كند.

از حدود چهل سال قبل تاكنون شركتهای سازنده تراشه‌های رایانه‌ای از ماده سیلیكون برای تولید تراشه‌های رایانه‌ای استفاده كرده‌اند. در آخرین نمونه‌های این تراشه‌ها، مدارهای سیلیكونی به اندازه‌ای كوچك شده بودند كه ضخامت آنها به تنها  ? 5?اتم رسیده بود و همین امر باعث می‌شد برخی الكترونها هنگام حركت در این مدارهای ظریف از مدار به بیرون نشت كنند كه این امر سبب اتلاف انرژی به صورت گرما و مصرف بیشتر برق می‌شود.

هم اكنون با استفاده از عنصر "هافنیوم"، امكان كاهش هرچه بیشتر ابعاد این مدارها بدون اتلاف انرژی درون آنها فراهم شده‌است كه این امر به افزایش تعداد ترانزیستورهای قابل تعبیه درون تراشه‌ها، افزایش ? 20?درصدی توان محاسباتی و كاهش80? درصدی اتلاف برق در آنها منجر خواهد شد.

شركت "اینتل" هنوز زمان دقیق تولید تراشه‌های جدید خود با استفاده از این فناوری را اعلام نكرده‌است.

منبع : ITIRAN.COM

مطالب مرتبط :

1. حافظه و انواع آن در كامپیوتر

2. 96 پردازنده روی یك چیپ

UserName
عضویت در خبرنامه