• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 10567
 • چهارشنبه 1391/3/31
 • تاريخ :

101 بازی برای افزایش توجه

101 بازی برای افزایش توجه

اگر می خواهید بر روی توجه کودکان کار کنید ،ابتدا باید علاقه ی آنان را جلب نمایید. در این کتاب ما به شما نشان داده شده است که چگونه می توان توجه کودکان را به فعالیت های گوناگون جلب نمود و به افزایش توجه آن ها در زمینه های مختلف کمک کرد .

توجه بر دو نوع است : متمرکز و گسترده . در توجه گسترده ،جنبه های مختلف محیط اطرافتان را برای مدت کوتاهی بررسی می کنید. توجه گسترده یک دیدگاه کلی از محیط به شما می دهد .نوع دیگر توجه ،توجه متمرکز است که شما بروری یک چیز برای مدت طولانی تمرکز می کنید. توجه متمرکز ، به یک تصفیه کننده ی فعال اطلاعات نیاز دارد و شما به صورت متوالی و نه به صورت کلی به جزئیات توجه می کنید.

زمانی که ما بتوانیم هر دو نوع توجه (گسترده و متمرکز )را با هم داشته باشیم . یعنی بتوانیم از یکی به دیگری برویم ، قادریم کارها را به بهترین صورت انجام دهیم . کودک دچار کمبود توجه (ADD) به همه چیز توجه می کند و هیچ چیز را از نظر دور نمی کند . زمانی که یک کودک طبیعی به معلم توجه می کند ، یک کودک دارای اختلال توجه و تمرکز ،به پرواز مگس در اتاق ،پرواز پرندگان در بیرون پنجره ،به پچ پچ بیرون از اتاق و چیزی که از سقف آویزان است ،توجه می کند.

بسیاری از ما ترکیب توجه گسترده و متمرکز استفاده می کنیم . یادگیری همه ی ما با استفاده از هر دو توجه بهتر می شود .توانایی ما در جابجایی بین توجه گسترده و متمرکز، یک مهارت مفید است که هر فرد می تواند آن را یاد بگیرید و توسعه ببخشد . ایده آل این است که ما مهارت های توجه گسترده و متمرکز را در زمان نوزادی (زمانی که کودک تحت تاثیر رشد سریع مغز است )به او یاد دهیم .در این مدت مغز کودک تجربیات مختلف را می پذیرد . در این کتاب تعدادی بازی وجود دارد که به کودک نوپا کمک می کند تا مهارت های توجه اش را از همان ابتدا رشد دهد.همچنین تعداد زیادی بازی برای بچه های پیش دبستانی وجود دارد که آن ها را برای توجه کردن به جزئیات در زندگی تشویق می کند .ما هر چه بیشتر بر روی جنبه های مختلف موقعیت ها توجه کنیم ، توجه مان نسبت به آن ها بیشتر می شود . اطلاعات مرتبط با جزئیات زندگی ، دامنه ی توجه را افزایش می دهد . تعداد زیادی بازی برای بچه های دبستانی وجود دارد که نسبت به کارهای روزمره شان تازگی داشته و می تواند سطح هوشیاری شان را افزایش داده و بنابراین توجه شان و یا به عبارت دیگر یادگیری شان را نیز افزایش دهد . ما برای یادگیری به سطح معینی از هوشیاری نیاز داریم . اگر سطح هوشیاری خیلی کم باشد ، احساس می کنیم که توجه ضعیف و کمی داریم و یا اگر این توجه خیلی زیاد باشد ، احساس بی قراری می کنیم .

ما برای یادگیری به سطح معینی از هوشیاری نیاز داریم .اگر سطح هوشیاری خیلی کم باشد،احساس می کنیم که توجه ضعیف و کمی داریم و یا اگر این توجه خیلی زیاد باشد ، احساس بی قراری می کنیم .

با انجام بازی های ارائه شده در این کتاب ،می توان توجه کودکان را بالا برده و در نتیجه اعتماد به نفس آن ها را افزایش داد همچنین بچه های در خود فرو رفته که قدرت تمرکز ضعیفی دارند ،از طریق بازی می توانند لذت آگاهی از همه چیز را تجربه کنند. برخی از عوامل موجب می شوند نوجوانانی که در حال تقویت مهارت های توجهی خود هستند ،دچار اضطراب شوند و این به دلیل تطابق با مهارت های اجتماعی است.بازی هایی که در این کتاب برای نوجوانان ارائه شده ، اضطراب آن ها را کاهش می دهد تا بتوانند بهتر و آسوده تر بر روی زمان حال تمرکز کنند.

هرچه کاری را بیشتر انجام بدهیم ،به نتیجه بهتری می رسیم چون همیشه یک روش لذت بخش ،یادگیری را آسان می کند و همه ی بازی های کتاب حاضر معمولا این دو ویژگی را دارند :لذت بخش بودن!جالب بودن! بازی ها و فعالیت های این کتاب به گونه ای تنظیم شده اند که هم مهارت توجه گسترده و هم مهارت توجه متمرکز شده و هم جابه جایی از یک نوع توجه به نوع دیگر را تقویت می کنند.

بازی کردن دارای یک جنبه ی گرانبها برای کودکان است و آن توجه شماست. نویسنده کتاب بیان می کند که "به عنوان کار درمانگری که 35 سال با انواع مختلفی از کودکان کار کرده ام ،همواره متوجه می شدم که چقدر کودکان از اینکه فردی به آن توجه کند،خوشحال می شوند ،و من می دانم که چه احساس خوبی است که شما باعث شادی شوید."

بازی های کتاب حاضر هم برای کودکان و هم برای شما بزرگسالان مفید است.این کتاب شامل 5 فصل است و همانطور که ذکر شد بازی های مناسب کودکان از نوزادی تا نوجوانی را آموزش داده است .درفصل اول با عنوان بازی های مناسب برای نوزادان به 19 بازی، در فصل دوم با عنوان بازی هایی برای کودکان ٣-1 ساله به 18 بازی ، در فصل سوم با عنوان بازی های مناسب برای کودکان 6-٣ ساله به 21 بازی ،در فصل چهارم با عنوان بازی های مناسب برای کودکان ١٢-٦ ساله به 23 بازی و در نهایت در فصل پنجم با عنوان بازی های مناسب برای نوجوانان به 20 بازی پرداخته است.

مشخصات کتاب

101 بازی برای افزایش توجه

نویسنده :باربارا شر

مترجم:شهلا رفیعی

ناشر:فراروان

تنظیم :مرکز مشاوره

چگونه حافظه برتر داشته باشیم؟

چگونه حافظه برتر داشته باشیم؟

چگونه حافظه برتر داشته باشیم؟
راهنمای تمرکز بهتر

راهنمای تمرکز بهتر

راهنمای تمرکز بهتر
حواس پرتی

حواس پرتی

حواس پرتی
تربیت کودک بدون فریاد یا کتک

تربیت کودک بدون فریاد یا کتک

تربیت کودک بدون فریاد یا کتک
UserName
عضویت در خبرنامه