• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 39907
 • يکشنبه 1388/12/16
 • تاريخ :

5 عامل ضعف سيستم ايمني بدن

سرماخوردگي

خيلي ‌وقت ‌ها عادات اشتباه سبک زندگي غلط ، باعث پايين آمدن قدرت سيستم دفاعي بدن در برابر بيماري‌ ها مي ‌شود و اين ضعف سيستم ايمني، بيماري ‌هايي مثل سرماخوردگي را به دنبال دارد. اگر مي ‌خواهيد عادات غلطي که باعث ضعف سيستم ايمني بدن ‌تان مي ‌شوند را بهتر بشناسيد و راه‌ حل مبارزه با آن ها را هم بدانيد، خواندن اين متن مي ‌تواند براي تان مفيد باشد.

1- زياد شيريني مي ‌خوريد؟

ميل به خوردن شيريني‌ ها نه تنها باعث چاق شدن افراد مي‌ شود بلکه به ضعيف شدن قدرت دفاعي بدن‌ شان هم کمک مي ‌کند. بر اساس آخرين تحقيقات محققان آمريکايي، خوردن 100 گرم شکر باعث تضعيف قدرت گلبول ‌هاي سفيد خون به مدت 5 ساعت در مبارزه با باکتري ‌هاي مهاجم خارجي مي‌ شود. بنابراين هر بار که شما 100 گرم از يک خوراکي شيرين را مي‌ خوريد تا 5 ساعت احتمال ابتلاي ‌تان به بيماري ‌هاي ويروسي و باکتريايي افزايش مي‌ يابد.

چاره چيست؟ مصرف شيريني ‌ها را به قندهاي طبيعي محدود کنيد. ميوه ‌هاي خشک و تازه مي‌ توانند بهترين و سالم‌ ترين منابع تامين قند خون ‌تان باشند.

2- اضافه وزن داريد؟

همان ‌طور که مي ‌دانيد اضافه وزن براي قلب، مغز و ساير اعضاي بدن مضر است. اما شايد جالب باشد که بدانيد اضافه وزن براي سيستم ايمني بدن ‌تان هم مشکل‌ ساز است. در حقيقت افراد چاق بيشتر در معرض انواع بيماري‌ ها مثل آنفلوآنزاي فصلي يا نوع A هستند. اضافه وزن، تعادل بين هورمون‌ هاي بدن را به هم مي زند و باعث ضعيف شدن قدرت دفاعي بدن در برابر انواع بيماري ‌ها مي ‌گردد.

چاره چيست؟ تنها راه چاره براي آن ها که چاق‌ اند و مدام با بيماري‌ هاي مختلف دست به گريبان هستند، کاهش هر چه سريع ‌تر وزن ‌شان است. فقط اين افراد بايد دقت کنند که از چاله به چاه نيفتند و با رژيم‌ هاي غيراصولي، خودشان را در دردسر بزرگ ‌تري نيندازند. بهتر است که کاهش وزن تحت نظر يک متخصص مجرب صورت گيرد.

نوشيدن

3- بدن‌ تان کم‌ آب شده؟

يکي از دلايلي که مادرتان يا پزشک‌ تان شما را مجبور به نوشيدن مايعات طي دوران سرماخوردگي مي‌ کنند، کمبود آب بدن‌ تان است. بدن شما براي دفع سموم و بازيابي سلامت ‌اش به آب کافي نياز دارد و اگر شما در طول روز به اندازه ي لازم آب يا ساير نوشيدني‌ ها مثل چاي رقيق يا آب‌ ميوه‌ هاي طبيعي را ننوشيد، امکان ابتلاي ‌تان به انواع بيماري‌ ها از جمله سرماخوردگي چند برابر مي‌ شود. ميزان مصرف مناسب مايعات در افراد مختلف متفاوت است. اما ميانگين آن را 8 ليوان در روز اعلام کرده ‌اند و پزشکان اعتقاد دارند مصرف مايعات بايد تا حدي باشد که رنگ ادرار فرد به زرد روشن برسد.

چاره چيست؟ چاي و قهوه غليظ ننوشيد و هر بار که براي کاري از جاي ‌تان بلند شديد، يک ليوان آب بخوريد.

4- آبي که مي ‌نوشيد، سالم نيست؟

نوشيدن آب سالم يا ناسالم در مبتلا نشدن يا ابتلاي شما به انواع بيماري ها بسيار موثر است. بر اساس مطالعات پژوهشگران آمريکايي، آن دسته از موش ‌هاي آزمايشگاهي که آب ناسالم نوشيدند و در معرض ويروس آنفلوآنزاي نوع A قرار گرفتند، بدن ‌شان تاب مقاومت در برابر اين ويروس را نياورد و بعد از مدتي مُردند اما آن دسته از موش‌ ها که آب سالم نوشيدند و در معرض ويروس آنفلوآنزاي نوع A قرار گرفتند، هر چند که آنفلوآنزا گرفتند اما بدن ‌شان خيلي خوب توانست با اين بيماري مبارزه کند و آن ها بعد از مدتي سلامتي خود را بازيافتند.

چاره چيست؟ اگر از سلامت آب نوشيدني محل زندگي يا هر جايي که هستيد مطمئن نيستيد، از آب ‌هاي معدني بسته ‌بندي شده استفاده کنيد يا يک پارچ تصفيه ي آب بگيريد و آب را بعد از تصفيه کردن توسط آن بنوشيد.

اگر هم امکان هيچ کدام از اين کارها براي ‌تان نيست، آب را بعد از 5 دقيقه جوشاندن مصرف کنيد، هر چند که اين کار باعث ضد عفوني شدن کامل آب نمي‌ شود.

استراحت

5- هميشه استرس داريد؟

اصلا عجيب نيست که بعد از کارهاي سنگين و پُر استرس يک سرماخوردگي حسابي را تجربه کنيد. براساس مطالعات روان‌ پزشکان آمريکايي، ضعف سيستم ايمني بدن، بعد از کارهاي پُراسترس، امر رايجي در بين خيلي از افراد است. اين ضعف مي ‌تواند در اثر کارهاي طولاني و استراحت کم افراد هم رخ دهد. آن ها مي ‌گويند که اگر فردي به آنفلوآنزا مبتلا شده باشد و دست از کارهاي سخت و پُراسترس هم بر ندارد، سلامت ‌اش قطعا به خطر مي‌ افتد.

چاره چيست؟ شايد کار کردن و پول درآوردن براي رسيدن به آرامش و سلامت ضروري باشد ولي هيچ‌ وقت نبايد خودتان را ناديده بگيريد. هميشه بايد بين کار و زندگي ‌تان تعادل برقرار کنيد و هر وقت هم علايم بيماري به سراغ ‌تان آمد، به جاي سر کار رفتن، چند روز در منزل استراحت کنيد تا هم همکاران ‌تان را بيمار نکنيد و هم خودتان زودتر سلامت ‌تان را به دست آوريد.

 Prevention :منبع

 ترجمه: ندا احمدلو

اگر مي خواهيد با پزشک سايت مشورت کنيد، اينجا کليک کنيد.

براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا کليک کنيد.

 

*مطالب مرتبط:

اثر کمبود روي بر سيستم ايمني

نقش حجامت در تقويت سيستم ايمني بدن

مقاوم کردن بدن با غذاها

جلوگيري از بيمار ي ها با آنتي اکسيدان ها

چه بخوريم تا سالم بمانيم (1) و (2)

نكاتي براي زندگي سالم

بخش تغذيه و سلامت تبيان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
غذاهای رنگی بخورید البته از نوع طبیعی!

غذاهای رنگی بخورید البته از نوع طبیعی!

مواد غذایی رنگی موادی دارند که مانع ابتلا به بیماری ‌های قلبی عروقی و سرطان می ‌شوند و به حالت تعادل روحی...
غذاهای مفید برای افزایش حافظه‌

غذاهای مفید برای افزایش حافظه‌

قبل از هر چیز باید به این مساله اشاره کرد که ظرفیت یاد گیری و میزان هوش و وسعت اندیشه عمدتا از طریق توارث تعیین می شود...
2 اصل مهم در تغذیه سالم

2 اصل مهم در تغذیه سالم

تعادل و تنوع، رمز تغذیه خوب و مناسب است و برای اطمینان از این که خوب غذا می‌ خوریم باید این راز را بدانیم...
UserName
عضویت در خبرنامه