• Nombre de visites :
  • 467
  • 24/10/2007
  • Date :

İsrail Kudüs'ün Yapısını Değiştirmek İstiyor

    21/02/2007

İsrail Kudüs'ün Yapısını Değiştirmek İstiyor

    Haniye, İsrail Kudüs'ün yapısını değiştirme stratejisi uyguluyor. Kentin Arap ve İslam çehresi Yahudi İsrail özellikleri ile değiştirilmeye çalışılıyor ama biz bunu kabul etmeyeceğiz dedi.
    Filistin Parlamentosu, Gazze'de, Mescid-i Aksa'nın durumu, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert görüşmesi ve kurulmaya çalışılan milli birlik hükümeti konularını görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

    Toplantının ardından parlamentoda bir açıklama yapan Filistin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail Kudüs'ün yapısını değiştirme stratejisi uyguluyor. Kentin Arap ve İslam çehresi Yahudi İsrail özellikleri ile değiştirilmeye çalışılıyor ama biz bunu kabul etmeyeceğiz dedi.

    ABD'yi Mekke Anlaşması'nı bozmaya çalışmakla suçlayan Haniye, Biz program ve planımızdan ayrılmayacağız. Amerika ajandamızı etkileyemez. Mahmud Abbas da Mekke Anlaşması'nı destekliyor diye konuştu.

    Yeni hükümet kurulmasıyla ilgili ABD'nin politikalarının gerçekçi olmadığını ve İsrail yanlısı olduğunu savunan Haniye, ABD, Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler'den (BM) oluşan dörtlü komitenin ABD dışındaki üyelerinin Filistin'i ziyaret ederken halkın isteklerini görmesi gerektiğini söyledi.

    Katar prensine de Kudüs projesine destek verdiği için teşekkür eden Haniye, diğer Arap ülkelerinin de Kudüs'ü korumak için Katar'ı örnek alması gerektiğini söyledi. Bilindiği gibi Katar, Kudüs'ü terk etmeyen Filistin vatandaşlarına 10 milyon dolar yardım göndereceğini bu projenin de Kudüs Vakfı aracılığıyla yönetileceğini açıklamıştı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)