• Nombre de visites :
  • 459
  • 24/10/2007
  • Date :

Rafsancani: ABD'nin tek kutuplu dünya düzeni yenilgiye mahkumdur

    21/02/2007

Rafsancani: ABD'nin tek kutuplu dünya düzeni yenilgiye mahkumdur

    İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammed Saidi, yaptığı açıklamada, Tahran'ın ödemeleri geciktirdiği iddialarını reddetti.
    Saidi, santrali yapan Rus şirketten kaynaklanan bazı mali sorunları yakın zamanda çözüme kavuşturacaklarını ifade etti.
    Bu arada İslami İran'ın eski cumhurbaşkanlarından ve halihazırda İran İslam Nizamının Maslahatlarını Teşhis Konseyi başkanlığını yürüten Haşimi Rafsancani de Moskova'yı santralin faaliyete geçmesini ertelemeye çalışmakla eleştirerek, Rusya'dan, İran'ı nükleer haklarından mahrum edecek hareketlerden kaçınmasını beklediğini kaydetti.
    Mehr Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Rusya'nın Buşehr santralini biran önce tamamlamasını istiyoruz diyen Rafsancani, Rusya'yı uluslararası baskılara boyun eğip santralin faaliyete geçmesini geciktirmeye çalışmakla suçladı.
    Rus haber ajansı RİA Novosti, adını açıklamadığı bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, Rusya'nın İran'ın Buşehr kentinde inşa ettiği nükleer santralin, İran'ın ödeme planına uymaması nedeniyle öngörülen tarihte faaliyete giremeyebileceği bildirmişti. İran'ın nükleer santral çalışmaları için yaklaşık 1 aydır ödeme yapmadığını, bu yüzden santralin öngörülen tarihte faaliyete geçemeyebileceğini söyleyen yetkili, Sorunlar, İran'ın dolar yerine avroyla ödeme yapılması kararı almasından sonra ortaya çıktı demişti.
    Rafsancani, sınır ötesi güçlerin baskılarına da temas ederek, İran ve Rusya arasında imzalanan anlaşma gereği Rusya'nın Buşehr Nükleer Enerji santralini hiçbir gücün baskısından etkilenmeksizin tamamlaması gerektiğini belirterek, ‘Dış güçlerin dayatmaları asla iki ülke arasında imzalanan anlaşmaları etkilememeli' dedi.
    Rusya Federasyonu Enerji Komisyonu başkanı Margilof'u kabulünde bu açıklamayı yapan İran eski cumhurbaşkanı, Amerika'nın tek kutuplu dünya düzeni yenilgiye mahkumdur dedi.
    İki ülkenin çıkarlarını, bölgesel ve uluslararası alandaki ilişki ve işbirliklerini güçlendirmekte olduğunu söyleyen Rafsancani, Amerika, Eski Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra dünyada tek söz sahibi olacağını zannediyordu ama İslam Dünyası, Rusya, Çin, Avrupa, Hindistan ve Bağlantısızlar Hareketi gibi ülkeler ve kuruluşlar, artık dünyada sözsahibi olacağının sinyalini vermektedirler dedi.
    Rafsancani açıklamasında ayrıca geçen hafta Münih'te Uluslararası Güvenlik Oturumu'nda Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in, Amerika'nın tek yanlı siyasetlerini ağır dille eleştirmesine temas ederek, Umarım, Rusya devlet başkanı bu açıklamasını uygulamaya da koyar ifadesini kullandı.
    Sözkonusu görüşmede Rusya Federasyonu Enerji Komisyon başkanı da İran'ın bölge ve İslam dünyasında önemli rolünü olduğunu belirterek, Rusya'nın güçlü ortağı sayılan İran'la ilişkilerini geliştireceklerinin altını çizdi.
    Rus yetkili, İran'ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmaya dayalı hakkını Moskova'nın desteklediğini belirterek bu konuda yaşanan sorunun uluslararası alanda bir an önce halledilmesini istediklerini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)