• Nombre de visites :
  • 336
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: İran'ın nükleer silah üretmeyeceği garantisi veriyoruz

    14/02/2007 

Laricani: İran'ın nükleer silah üretmeyeceği garantisi veriyoruz

    İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani İran'ın nükleer silah üretmeyeceği yönünde garanti vermeye hazır olduğunu açıkladı.
    Laricani 43. Münih Güvenlik konferansına katılmak üzere gittiği Münih'te bir Alman gazetesine verdiği demecinde, İran savunma doktrininde nükleer silahlara yer olmadığını, İran'ın nükleer faaliyetlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde barışçıl faaliyetler olduğunu hatırlatarak, böyle bir durumda güvensiz bir ortam yaratılmasına ve İran'ın nükleer silah üretmek peşinde olduğuna dair suçlamalar ortaya çıkmasına şaşıldığını belirtti.
     Laricani nükleer silahların İran'ın işine gelmediğini, İran'ın nükleer silahlara sahip olması halinde komşu ülkelerle silah rekabeti başlayacağına değinerek, İran'ın tamamen barışçıl ve ilmi amaçlarla nükleer faaliyetlerde bulunduğunu, İran'ın nükleer silah üretmek peşinde olmakla suçlanabileceğini ama İran'ın sorunların çözümlenmesi ve dünyada nükleer enerjinin askeri amaçlar doğrultusunda kullanılmaması için çaba harcadığını vurguladı.
    Çeşitli öneriler ve bu önerlilerin çoğunun adaletten yoksun olduğuna, İran'ın uranyumu % 4 oranında zenginleştirmeyi başardığına dikkat çeken Laricani, İran'ın anlaşmaya hazır olduğunu ama ön koşul olarak uranyumu zenginleştirme faaliyetlerinin askıya alınmasını kabul etmediğini söyledi.
    Laricani Batı'nın İran'ın nükleer teknoloji sahibi olması hakkını hiçe saymasından kaygı duyduklarını hatırlatarak, Ortadoğu bölgesinin her zamankinden daha çok barışa ihtiyaç duyduğunu, ABD'nin terörizmle mücadele bahanesiyle Irak ve Afganistan'a girdiğini ama her iki ülkede de barışın gelmediğini ve ABD'nin siyasetlerinin yanlış olduğunu ifade etti.
    Laricani Filistin konusuna da değinerek, İran'ın Filistin sorununun demokratik yollardan çözümünü istediğini, Filistin'de devletin kurulması ve Filistin halkının kendi kaderini belirlemesi gerektiğine inandığını belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)