• Nombre de visites :
  • 399
  • 24/10/2007
  • Date :

Lübnan'da patlamaNULL ölü

    13/02/2007

Lübnan'da patlamaNULL ölü

    Lübnan'da Hristiyanların bulunduğu dağ kasabası Bikfaya yakınında meydana gelen patlamalarda ilk belirlemelere göre, 9 kişinin öldüğü bildirildi.
    Reuters ajansı, askeri yetkililere dayanarak geçtiği kısa haberde, Bikfaya yakınlarında eş zamanlı iki patlama olduğunu duyurdu. Bir askeri sözcünün patlamalardan birinde bir yolcu otobüsünün isabet aldığını söylediği ancak can kaybı konusunda bilgi vermediği belirtilen haberde, güvenlik kaynaklarına dayanılarak da patlamalarda 9 kişinin öldüğü bildirildi. Patlamalarla ilgili başka ayrıntı verilmedi.
    BCC'ye göre ise;
    Lübnan başkenti Beyrut'un doğusunda iki otobüste meydana gelen patlamalarda en az dokuz kişi öldü.

    Patlamalar Hristiyan köyü Eyn Alak'ta, iki belediye otobüsünde aynı anda gerçekleşti.
Eyn Alak köyü, Kasım ayında suikaste kurban giden Suriye karşıtı Hristiyan siyasetçi Pierre Cemayel'in ünlü ailesinin memleketi olan Bikfaya kasabasına da yakın.
    Yerel kaynaklara göre, olay sırasında Beyrut'a gitmekte olan otobüsler birbirine 100 metre uzaklıktaydı.
    Lübnan televizyonları, neredeyse tamamen yanmış olan otobüslerin ve yol kıyısındaki kan gölcüklerinin görüntülerini yayımladı.
    Ordu da olay yerini ablukaya aldı.
    Hariri suikastı
    BBC'nin Beyrut'taki muhabiri Kim Hattas, patlamaların ülkede gerginliklerin yüksek olduğu bir döneme rastladığına dikkat çekiyor.
    Geçen ay sonunda hükümet taraftarlarıyla, hükümetin istifasını isteyen muhalefetteki Hizbullah taraftarları arasında çatışmalar meydana gelmiş; olaylarda ölenler olmuştu.
    Ülkede yarın da eski Başbakan Refik Hariri'nin bombalı suikastta öldürülüşünün ikinci yıldönümü anılacak.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)