• Nombre de visites :
  • 354
  • 24/10/2007
  • Date :

Bağdat'ta Katliam İçin Gerisayım!

    08/02/2007

Bağdat'ta Katliam İçin Gerisayım!

    ABD ve kukla Irak güçleri Bağdat'ta son dört yılın en büyük askeri harekatı için düğmeye bastı. Bağdat'ın 17 mahallesinde Şii ve Sünni direnişçilere karşı harekete geçecek ABD, operasyon için 17 bin 500, Irak ordusu da üç tümen ek asker ayırdı.
    ABD Başkanı W. George Bush'un ocak ayında açıkladığı yeni Irak planından bu yana kayıpları artan Washington yönetimi, Irak'ın başkenti Bağdat'ta son yılların en kapsamlı askeri harekatını başlatıyor. Bağdat'ta, Irak ve Amerikan güçlerince ortak düzenlenecek operasyonunun sevk ve idare edileceği komuta merkezi bugün faaliyete geçiyor.  Bağdat'ın yaklaşık 17 mahallesinde Şii ve Sünni direnişcçilere karşı harekete geçecek ordunun, bu harekat için 17 bin 500, Irak ordusu da üç tümen ek asker ayırdı. Peşmerge güçlerinin de yer alacağı harekatı Iraklı bir general yönetecek, ancak ABD askerleri ondan doğrudan emir almayacak.
    Operasyon ile ilgili bilgi veren Amerikalı komutanlar, Bağdat, görülmemiş bir operasyona tanıklık edecek diye konuştu. Yetkililer, harekata asker sayısının zaman içinde katlanarak artacağını ve direnişçilerle milis güçleri üzerinde baskı kurulacağını söylüyorlar. Kürt kaynakları harekata Kürdistan'dan giden peşmerge kuvvetlerinin de katılacağını kaydetti. ABD'li yetkililer, Bağdat'a asker sevkiyatının süreceğini belirterek harekattan hemen sonuç alınmasının beklenmemesi gerektiğini belirtiyorlar.
    Bu arada İngiliz The Times gazetesi, Sünnilerin, Kürtleri bu harekata dahil olmamaları konusunda uyardığını yazdı. Sünni siyasetçi Adbül Nasır El Cenabi, Bağdat'a peşmergeleri getirmek büyük bir hata. Eğer Kürtler, burada Sünni Arapları vurursa Araplar da Kuzey Irak'ta Kürtleri vurmaya başlayacak dedi. Bağdat'ta Cumartesi günü 135 kişinin bir saldırıda ölmesinden sonra harekata bir an önce başlanması çağrıları yapılmıştı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)