• Nombre de visites :
  • 411
  • 24/10/2007
  • Date :

Rice'in Çabası Boşuna

    16/01/2007

Rice'in Çabası Boşuna

    İran Sözcüsü Huseyni Rice'ın bölgede İran aleyhinde bir kutbun oluşturulamayacağını iyi bilmesi gerektiğini söyledi.
    İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Huseyni ABD Dışişleri Bakanı C. Riceın bölge ülkelerine ziyaretine değinerek, Riceın bölgede İran aleyhinde bir kutbun oluşturulamayacağını iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

    Huseyni haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, bölge ülkelerinin İran ile olan iyi ilişkilerini ABDnin yanlış bölge siyasetlerine kurban etmeye hazır olmadıklarına değinerek, Riceın bölge ülkelerine ziyaretinin bir amacının da İran aleyhinde bir kutup yaratmak olduğunu ama böyle bir oluşumun yenilgiye mahkum olduğunu belirtti.

    Huseyni İranın Rice öne sürdüğü diyalog çağrısının belirsiz bir durum olduğunu, Riceın görüşmeler için İranın uranyumu zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması ön koşulunu öne sürdüğünü hatırlatarak, Riceın önerisinin yeni bir şey olmadığını daha önceleri de bu tür önerilerin var olduğunu söyledi.

    İranın bu tür önerilere açıkça yanıt verdiğini ve ABDnin İran karşısında siyasetlerini değiştirmesi gerektiğini ilan ettiğini hatırlatan Huseyni, durumun değişmesi halinde yeni konuların görüşülebileceğini vurguladı.

    Riceın İran ve bölge konusunda yeni açıklamalarına da dikkat çeken Huseyni, bu açıklamaların ABDnin şiddet yanlısı siyasetlerinin bölgede devam edeceğini gösterdiğini, ABD güçlerinin Irakta güvenlik ve istikrar ortamı yerine Irakın komşularıyla uğraşmayı amaçladığını ve böyle bir ortamda müzakereden söz etmenin de anlamsız olduğunu belirtti.

    ABDnin İranın Erbildeki konsolosluğuna saldırısını bu merkezin terörizmi destekleyen bir yer gibi göstermesi ve Riceın bu doğrultuda açıklamalarına değinen Huseyni, Riceın bu açıklamalarının yanlış olduğunu, İranın bu ofisteki çalışmalarının kanunlar ve anlaşmalar çerçevesinde yürütüldüğünün altını çizdi.

    Huseyni ABDnin daha önce de İranlı diplomatları tutukladığını ve ABDnin bu tür girişimlerle bölgede tansiyonu artırmayı amaçladığını ama buna karşılık akılcı tedbirlerle bu girişimlerin önünün alınabileceğini söyledi.

    Huseyni İranın Erbildeki konsolosluğunun 1992 yılında resmi olarak bölge ve Irak yetkililerinin bilgisi dahilinde kanuni olarak çalışmalara başladığını ve konsolosluk hizmetleri verdiğini vurguladı.

    Huseyni İranın Erbildeki konsolosluğunun uluslar arası kanunlar çerçevesinde dokunulmazlığı bulunduğunu, hiç kimsenin bu konsolosluğa yapılan saldırıyı başka türlü yorumlama hakkının bulunmadığını belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)