• Nombre de visites :
  • 518
  • 24/10/2007
  • Date :

İncirlik Üssünde Neler Oluyor?

    14/01/2007

     3 yıl aradan sonra İncirlik Üssü'ne ABD F-16'ları konuşlandı. Üs vızır vızır. Eğitim deniliyor ama F-16'lar savaş bombalarıyla kalkıp üsse boş dönüyor.
    İncirlik Üssü bugünlerde 2003'teki Irak Savaşı döneminden daha da aktif. Erken uyarı uçağı Awacslar, tanker uçakları, dev askeri kargo uçakları ve her biri en az 20 uçaktan oluşan F-16 filoları. Uçakların 1'i iniyor, 3'ü kalkıyor. Yapılan açıklamaya göre, Amerikalılar eğitim yapıyor.
    ORADA BİR ŞEYLER OLUYOR
    Uzmanlar eğitime inanmıyor. Emekli savaş pilotları, son İncirlik fotoğraflarını Takvim'e okudu: ABD F-16'ları dolu kalkıp boş dönüyor! Eğitim olsa 'eğitim bombalarıyla' Konya'ya uçarlar. Oysa füzeleri gerçek. Bu füzelerle İncirlik'te olmamaları gerekir.
    Bir şeyler oluyor
   'Eğitim uçuşu yapıyorlar' denilen F-16'ların İncirlik Üssü'nden 'savaş' bombalarıyla kalkıp 'boş dönmesi' kafalarda soru işareti uyandırıyor.
İncirlik Hava Üssü'ne 3 yıl aradan sonra 16 savaş uçağı ve 250 askerin gelmesiyle başlayan hareketlilik, kafaları bulandırdı. Her biri en az 20 uçaktan oluşan F-16 filolarının yanı sıra erken uyarı uçağı Awacslar, tanker uçakları ve dev askeri kargo uçakları, bölgede Irak Savaşı'nın ilk başladığı günlerdekini bile geride bırakan bir görüntü oluşturdu. F-16'ların 3 gündür süren hareketliliği, ABD'li yetkililer tarafından eğitim uçuşu olarak adlandırılıyor.
   UZMANLAR: FÜZELER GERÇEK
   Ancak son İncirlik fotoğraflarını Takvim için okuyan emekli savaş pilotları aynı görüşte değil. Amaç eğitim olsa, uçakların eğitim bombası taşıması gerekir diyen uzmanlar, oysa bu uçakların fotoğraflara göre gerçek füze bulundurduğunu açıklıyor. Uzmanlar, fotoğrafların, savaş bombalarıyla kalkan F-16'ların, üsse boş döndüğünü gösterdiğine dikkat çekiyor ve Zaten eğer eğitim uçuşu yapılıyor olsa, rota, 'atışlı tatbikatlar' için kullanılan Konya'daki üsse doğru olurdu görüşünü dile getiriyor.
   UÇAKLAR NEREYE GİDİYOR?
   Bu veriler, İncirlik Üssü'nden kalkan uçaklar bölgesel operasyonda mı kullanılıyor? sorusunu akıllara getiriyor. Ancak, bunun için hükümetin Meclis'ten tezkere çıkartması gerektiği göz önüne alındığında durum daha da karmaşık hale geliyor. Şimdi gözler, yetkililerin yapacağı açıklamada.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)