• Nombre de visites :
  • 336
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'dan nükleer işbirliği kararı

    İran meclisi, BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararı alması üzerine,

İran'dan nükleer işbirliği kararı
hükümetten Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliğini gözden geçirmesini isteyen yasa tasarısını kabul etti.
    Meclisin bugünkü oturumunda, Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı yaptırım kararı tartışıldı.

    Amerika'ya ölüm, İsrail'e ölüm sloganları atan milletvekilleri, hükümetin UAEK ile işbirliğini gözden geçirmesi talebiyle hazırlanan yasa tasarısını büyük çoğunlukla onayladı.

    Meclis Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, tasarının kabul edilmesinden sonra yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi'nin aldığı yaptırım kararının İran'ı kanuni hakkından mahrum etme amacını taşıdığını, dolayısıyla böyle bir kararı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

    Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran'ın nükleer programı dolayısıyla bu ülkeye yaptırımlar öngören karar tasarısını dün kabul etti.

    Güvenlik Konseyi, İran'a doğrudan ya da dolaylı hassas nükleer malzeme ve balistik füze satışı ya da tranferinin engellenmesini öngeren yaptırım kararını, oybirliğiyle aldı.

    3 Avrupa ülkesi İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından hazırlanan karar tasarısı, bugün konseyde yapılan oturumda, 15 üyenin tamamının oylarını alarak oybirliğiyle kabul edildi.

    Kararda, İran'ın Uluslararası Atom Enerji Kurumu ile işbirliği yaparak nükleer faaliyetlerini gecikmeksizin askıya alması isteniyor.

    Kararda, İran'a nükleer faaliyetlerine katkıda bulunacak her türlü malzeme, teknoloji ve finansmanın sağlanmasının yasaklanması isteniyor.

    Ayrıca karar, İran'ın bu tür faaliyetlerine katılan kişilere ve kurumlara seyahat yasağı ve mallarının dondurulması gibi yaptırımlar getiriyor.

    Bu arada karar tasarısının ekinde, İran'ın nükleer ve balistik füze programlarına katılan kişi ve kurumların listesi yer alıyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)