• Nombre de visites :
  • 329
  • 24/10/2007
  • Date :

El Fetih ve Hamas anlaştı


    İKÖ'nün arabuluculuğu fayda verdi. Filistin'de El Fetih ve Hamas, bir haftadır süren çatışmaların ardından silahlı adamlarını sokaklardan çekme konusunda anlaştı

    Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde Hamas ve El Fetih yetkilileri, sokaklarda sadece Filistin polisinin devriye gezmesi konusunda uzlaşmaya vardı.

    Anlaşma uyarınca her iki grupta silahlı diğer adamlarını sokaklardan çekecek. Çıkan çatışmalara da anında müdahalede bulunmak için ortaklaşa hareket edilecek.

    Bir haftadan uzun bir süredir El Fetih ve Hamas yandaşları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Çatışmalar Filistin lideri Mahmud Abbas'ın erken seçime gidilmesi çağrısında bulunması ve bir yıldır iktidarda bulunan Hamas'ın bunu darbe girişimi olarak nitelendirmesiyle şiddetlenmişti.

    Sadece gün içindeki çatışma ve adam kaçırma olaylarında 6 kişi ölmüştü.

    Hem Hamas hükümetinin başbakanı İsmail Haniye hem de El Fetih'in lideri Mahmud Abbas, çatışmaların durdurulması çağrısında bulunmuştu.

    Daha önce iki grup arasında varılan ateşkes üzerinden 24 saat bile geçmeden ihlal edilmişti.

    ABBAS: GAZZE ŞERİDİ'NDE ATEŞKES SAĞLANDI
     Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi'nde ateşkesin saat 23.00'ten itibaren yürürlükte olduğunu söyledi.

    Abbas, Ramallah'ta yaptığı açıklamada, Ateşkesin yürürlüğe girmesiyle kendi işlerimizle, halkımızla ilgilenebileceğiz dedi. Abbas, ateşkes anlaşmasına Ürdün Kralı Abdullan gibi dost liderler ve ülkelerle yapılan temaslar sonucunda ulaşıldığını söyledi.

    İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile yakın bir zamanda olası bir zirvenin sorulması üzerine de Abbas, Kendimizi böyle bir zirveye hazırlıyoruz, umarım yakında yapılır yanıtını verdi.

    HANİYE: FİLİSTİN HALKI BİRLİK İÇİNDE KALACAK
    Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Filistin halkının birlik içinde kalacağını ve iç mücadelelere sürüklenmeyeceğini söyledi.

    Haniye, televizyonda yaptığı açıklamada, Bu halk işgale ve saldırılara karşı birlik içinde kalacak ve iç mücadelelerle yolundan çıkmayacaktır. Halkımız, işleri rayına koyacak ve yeniden haklarını geri almak ve özgürlüğünü elde etmek için davasına odaklanacaktır diye konuştu.

    Filistinlileri itidalli olmaya ve silaha başvurmamaya çağıran Haniye, Tek bir damla Filistinli kanı bizim için değerlidir ve Filistin kanı sadece toprağımızı savunmak için dökülmelidir. Hepimiz aynı gemideyiz dedi.

    Bu arada, Haniye aynı açıklamasında, Abbas'ı Mart ayından beri Hamas hükümetini tecrit etmeye katkıda bulunmakla suçladı. Abbas'ın erken seçim çağrısında bulunarak siyasi bir bomba attığını ifade eden Haniye, Abbas'ın erken seçim planının, anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

   Haniye, Hükümete geldiğimizden beri mali ve ekonomik abluka ve siyasi tecritle karşı karşıyayız. Abbas bu 9 ay boyunca tek bir kez bile hükümetle bir araya gelmedi. Çıktığı gezilere tek bir bakanı bile götürmedi. Bu dışlama, hükümeti siyaseten tecritin bir parçasıdır dedi. Haniye, iktidara geldiklerinde beri 100 karar aldıklarını ancak bunlardan sadece 24'ünün Abbas tarafından onaylandığını kaydetti.

    Haniye, parasız ve medya üzerinde denetimi olmayan bir hükümeti ele aldıklarını da belirterek, Hamas'ın 1967'de işgal ettiği topraklardan çekilmesi ve Filistin devletinin kurulmasına izin vermesi halinde 10 hatta 20 yıllık bir yenilenebilir ateşkesi kabul etmeye hazır olduğunu da bildirdi.

    Filistin Başbakanı, konuşmasında ABD'yi de Hamas yönetimindeki Filistin hükümetini devirmeye çalışmakla suçladı. Haniye, Bu hükümeti devirmek ve çökmesini sağlamlak için doğrudan bir hüküm vardı ve Amerikalılar bu politikanın arkasında dedi.

    ATEŞKESE RAĞMEN ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR
    Gazze'de ateşkesin yürürlüğe girdiği saatlerde El Fetih ve Hamas militanları arasında son birkaç günün, en ağır çatışması yaşandı.

    Çatışmalarda her iki tarafın birbirlerine RPG'ler bombalar ve otomatik silahlarla saldırdıkları belirtildi.

    Geceyarısından sonra da devam eden çatışmalarda İzzeddin El Kassam tugaylarının bir militanının öldüğü ileri sürüldü. Bu iddia henüz doğrulanmadı.

    Bu arada, Gazze'deki Yarmuk stadyumu çevresinde de tarafların çatıştığı bildirildi. Bu çatışmada 2 kişinin yaralandığı belirtildi.

    EL HALİL'DE KAÇIRILAN HAMASLI YETKİLİ SERBEST
    Batı Şeria'nın güneyindeki El Halil'de kaçırılan Hamaslı yetkili Muhammed El Haruf'un serbest bırakıldığı bildirildi.

    Güvenlik kaynakları, El Halil'de çalıştığı Ahli hastanesinden maskeli ve silahlı kişilerce kaçırılan 40 yaşındaki El Haruf'un serbest bırakıldığını açıkladı.

    El Haruf da kendisini kaçıranlar tarafından dövüldüğünü ve bu kişilerin Filistin lideri Mahmud Abbas'ın El Fetih hareketine üye olduklarını söylediğini ileri sürdü.

    13 YAŞINDAKİ FİLİSTİNLİ KIZ VURULARAK ÖLDÜ
    Bu arada İsrail askerlerinin açtığı ateşte 13 yaşında Filistinli kız çocuğu yaşamını yitirdi.

    İsrail ordusu ve Filistin kaynaklarınca yapılan açıklamaya göre, 13 yaşındaki çocuk, Batı Şeria'nın Tulkarim kenti yakınında İsrail bariyerininin yanında arkadaşıyla oynarken vuruldu. İsrail ordusu, ateşin kaza mı, yoksa başka nedenle mi açıldığının soruşturulduğunu bildirdi.

    Vurulan çocuk, yaralıyken İsrail askerlerince Beilinson hastanesine taşındı ve ancak yaşamını yitirdi. Kızın oynadığı arkadaşı, ateş açıldığı sırada kaçarak kurtuldu.

    İHSANOĞLU GAZZE'DE HANİYE İLE GÖRÜŞTÜ
    İslam Konferansı Örgütü (İKO) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun girişimleri sonuç verdi, Gazze'de günlerdir çatışan El Fetih ve Hamas arasında uzlaşmaya varıldı. İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, Bu gece, bütün silahlı güçlerin sokaklardan çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı dedi.

    İhsanoğlu, Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile bir saati aşan görüşmesinden sonra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, varılan ateşkes uzlaşmasıyla sokaklarda güvenliğin, polis gücü ile sağlanacağını belirtti.

    İhsanoğlu, İKÖ şemsiyesi altında tarafsız bir soruşturma komisyonu da kurulacağını belirtti. Buna göre, yargıçlardan oluşan 5 kişilik bir komisyon oluşturulacak. Komisyonda İKÖ'den 3 El Fetih ve Hamas'tan da birer üye bulunacak. Soruşturma Komisyonu, Gazze Şeridi'nde meydana gelen öldürme olaylarını inceleyerek, sorumluları araştıracak.

    Ekmeleddin İhsanoğlu, Ramallah'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Gazze'de Haniye ile yaptığı görüşmeleri oldukça yapıcı olarak nitelendirdi ve bugün Filistin'den ayrılmayı planladığını, ancak gelişmelerin çok iyi olması dolasıyla geceyi Gazze'de geçirip, yarın ayrılacağını kaydetti.

    İhsanoğlu, Filistinlilere yönelik boykot ve ablukaların ve bunun sonucu oluşan imkansızlıkların insanlarda büyük bir öfke yarattığını son günlerde meydana gelen çatışmaları da büyük ölçüde bunların tetiklediğini de kaydetti. İhsanoğlu, ulusal birlik hükümeti görüşmelerinin devam edeceğini de söyledi.

    HANİYE: SON DURUM BİZE GERÇEKTEN BÜYÜK ACI VERDİ
    Görüşmeden sonra Haniye de AA'ya yaptığı açıklamada, Son durum bize gerçekten büyük acı verdi dedi.

    Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yaklaşık 20 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptığını ve bu konuların ele aldığını belirten Haniye, Arap alemi ve Türk kardeşlerimiz, arabuluculuk için çok çaba sarfediyorlar dedi.

    Haniye, daha önce varılan ateşkesin başarısızlığı konusunda ise bunun karşılıklı mutabakat halinde olması gerektiğini vurguladı ve mukatabakata varıldı dedi. Haniye, koalisyon hükümeti görüşmelerini sürdüreceklerini kaydederek, Ulusal birlik hükümeti ambargoları da kaldıracaktır dedi.

    İhsanoğlu, Haniye'nin televizyonda ulusa sesleniş konuşması yaptığı sırada Filistinli diğer gruplarla da görüştü

    Kaynak: Habervakti.com

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)