• Nombre de visites :
  • 307
  • 24/10/2007
  • Date :

KATİL KONUŞTU


    

KATİL KONUŞTU
   İşgalci ve Katil ABD Başkanı George Bush, Amerikan ordusunun büyütülmesi yönünde çalışmalar yapıldığını açıkladı.
    ABD Başkanı George Bush, Amerikan ordusunun büyütülmesi yönünde çalışmalar yapıldığını açıkladı. Ancak Amerikalı komutanlar bunun bir çözüm olmadığını, daha fazla askerin daha sert ve güçlü bir direnişi tetikleyeceği yönünde uyarılarda bulunuyor.

    Washington Post gazetesine konuşan Bush, ABD'nin terörizme karşı uzun vadeli küresel bir savaşın içinde olduğunu söyledi ve Bunun için daha da güçlü bir orduya ihtiyaç var diye konuştu.

    Küresel çapta yürütülen ve 'Terörle Savaş' adı verilen operasyonların daha uzun süre devam edeceğini hesaplayan Washington yönetimi, asker sayısını artırmak için kolları sıvadı.

    ABD Başkanı Bush, Savunma yeni Bakanı Robert Gates'e, 'asker sayısının artırılması için bir plan hazırlaması talimatı verdiğini' söyledi.

    ABD, Afganistan'ı işgal ettiği 2001 yılından beri asker sayısını kademeli olarak artırdı. 2001 yılında 482 bin olan bu sayı bugün 512 bin'e ulaştı.

    Bush, asker sayısının ne kadar artırılacağını belirtmedi ancak ordunun ilk adımda 30 bin yeni asker istediği daha sonra da her yıl 7 bin yeni askerle gücünü artırmayı hedeflediği belirtiliyor.

    Ordu kırılmak üzere

    Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve silahlı kuvvetlerin komuta kademesi Afganistan ve Irak cephelerinde büyük yaralar alan ve yorgun düşen ordunun asker sayısının artırılması yoluyla güçlendirilmesi konusunda hemfikir.

    Geçen hafta ABD Kongresi'nde bir konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Peter Schoomaker, bugünkü koşullarla ordunun kırılmak üzere olduğunu söyledi.

    Silahlı Kuvvetler Komitesi'nin yeni Başkanı Demokrat Ike Skelton da, kara kuvvetleri ve deniz piyadelerinin kan kaybettiğini belirti ve Bundan sonraki en önemli işlerimizden biri orduyu güçlendirmek olacak diye konuştu.

    Kısacası ABD tehdit olarak algıladığı unsurları askeri müdahale yoluyla bastırma konusunda kararlı görünüyor.

    Yeni Irak stratejisini açıklamak için Savunma Bakanı Gates'in Irak'tan dönmesini bekleyen Bush'un, yoğun baskılara rağmen bu ülkeden asker çekmeyi son çare olarak gördüğü biliniyor.

    Tam tersine Washington yönetimi bir süredir gündemine Irak'taki asker sayısını geçici olarak artırma planını almış durumda. Bu ülkede her geçen gün artan saldırıların önüne geçilmesi için 15 ile 30 bin askerin gönderilmesi tartışılıyor.

    Ancak Amerikalı komutanlar bunun bir çözüm olmadığını, daha fazla askerin daha sert ve güçlü bir direnişi tetikleyeceği yönünde uyarılarda bulunuyor.

    Komutanlardan destek yok

    ABD'nin, özellikle Bağdat'ın güvenliğinin sağlanması amacıyla bir süre için Irak'a daha fazla asker göndermesi konusunda Beyaz Saray'da yapılan çalışmalar, Amerikalı komutanların desteğini alamadı.

    Beyaz Saray, silahlı kuvvetler üst kademesinin, asker artırımı konusundaki kaygı ve çekincelerini yönetime ilettiğini belirtti.

    Buna göre en üst düzey komutanlar, başarı şansı olan bir hedefin açıkça ortaya konulmadığı bir ortamda Irak'a dahafazla asker gönderilmesinin, yarardan fazla zarar getirebileceği görüşünü taşıyor.

    ABD, bu yaz da Bağdat'a binlerce ilave asker göndermiş, ancak hem düzenlenen saldırılarda, hem de mezheplerarası çatışmalarda artış gözlenmişti.

    Ayrıca Irak'ta esas yükü çeken Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri'nin, bu ülkeye gönderecek ilave birlik bulmakta büyük sıkıntı çekeceği ifade ediliyor.

    ABD'nin Irak'ta hala yaklaşık 140 bin askeri bulunuyor. Başkan Bush, yeni Irak politikasını yıl başından sonra açıklayacak.

    'Savaş kazanılmadı'

    Bu arada, Bush'un Washington Post'a demecinde ilk kez Amerikan askerlerinin Irak'ta kazanmadığını söylediğine dikkat çekildi.

    ABD'nin, 2003'te başlayan ve yaklaşık 3 bin Amerikan askerinin öldüğü bildirilen Irak savaşını kaybettiği ifadesini de kullanmayan Bush'un, gazetenin ''savaş kazanılıyor mu?'' sorusuna Genelkurmay Başkanı Peter Race'in bir cümlesini yineleyerek yanıt verdiği belirtildi.

    Habere göre, Bush, General Race'nin kullandığı ''Kazanmıyoruz, kaybetmiyoruz'' vurgusunu dikkate değer bulduğunu belirterek, bazı olumlu gelişmelerin olduğunu, bir adım geri gittiklerinde Irak'ta ilerleme olduğunu da gördüklerini, bu ülkede anayasal demokrasi olmasının önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.
    Kaynak: habervakti.com

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)