• Nombre de visites :
  • 372
  • 24/10/2007
  • Date :

Yahudi soykırımı tartışılıyor!    İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Siyaset Merkezince Holocaust (Yahudi soykırımı)'ı tartışmak için bir araya gelen 37 ülkeden 67 bilim adamının tartışmaları sürüyor.

    Konferansın açılış konuşmasını yapan İran Dışişleri Bakanı Manouchehr Müttaki, toplantının amacının Nazi Katliamını doğrulamak ya da yalanlamak olmadığını söyledi. Nazi katliamının Batı'da özgürce konuşulup tartışılamadığına dikkat çeken Müttaki, toplantının bunun için bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi. Genel bir kabule göre Nazi katliamında 6 milyon Yahudi öldürüldü.

    İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ise katliamın bilançosu hakkında öldürülen Yahudilerin sayısının bir söylenti olup olmadığını konuşmasında sık sık sorguladı. Bazı tarihçiler ve entelektüeller de bu sorgulamaya katıldı. Konferansta özellikle hahamların İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a büyük ilgi gösterdiği gözlemlendi.

    Batı ülkelerinden Avusturya, Belçika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Letonya, Polonya, Slovakya ve İsviçre'de Nazi katliamını yalanlamak bir suç nedeni.

    Toplantıda konuşma yapan İngiliz tarihçi David İrving, iddiasını geri çekmesine rağmen Nazi katliamını yalandığı için 3 yıl hapis cezası gördüğünü söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)