• Nombre de visites :
  • 350
  • 24/10/2007
  • Date :

İslam İnkılabı rehberi: ‘Türkiye ile ilişkileri geliştirmek öncelikli politikamız'

   İran İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, İran'a resmi bir ziyaret için gelen Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul etti.
   Sözkonusu kabulde, İslam İnkılabı rehberi, Amerika'nın Irak'ta kaldığı sürece durumunun daha da kötü olacağını belirterek, ‘Amerika Irak'ta kaldığı sürece daha da batacak' dedi.
   Amerika ve siyonist İsrail casusluk kuruluşlarının Irak'ta fitne çıkarmak için yoğun çabalarına temas eden İslam İnkılabı rehberi, ‘Eğer, Amerikan yönetiminin şimdiki başkanı Irak'tan askerlerini çekmezse ondan sonra gelecek ABD başkanı çekmek zorunda kalacak zira Irak Amerika için Vietnam olmuştur' dedi.
   Irak'ın parçalanmasının bölge için çok büyük tehdit ve tehlike olacağına işaret eden Ayetullah Hamenei, Irak'ta tek çarenin, mevcut halkçı hükümetin desteklenmesi olduğunu söyledi.
   Ayetullah Hamenei, Filistin ve Lübnan'da son zamanlardaki buhranların temelinde de Amerika'nın olduğunu belirterek, bölgenin sorunlarının giderilmesi konusunda İran'ın bölge ülkeleriyle işbirliğine hazır olduğunu  söyledi.
   İslam İnkılabı rehberi, Türkiye ile ilişkileri geliştirmenin İran'ın öncelikli siyasetlerinden olduğunu belirterek iki ülke arasında dini ve tarihi önemli ortaklıkların olduğunu belirtti ve ‘İki ülke arasında başta iktisadi olmak üzere bütün alanlarda ilişkiler geliştirilmeli' dedi.
   İslam dünyasının mevcut imkanlarından en iyi şekilde yararlanmasının zaruri olduğunu kaydeden İslam İnkılabı rehberi, bu doğrultuda İslam Konferansı Teşkilatı'na önemli sorumluluk düştüğünü söyledi.
   Sözkonusu kabulde Türkiye başbakanı Erdoğan da, iki ülke arasında ilişiklerin geliştirilmesine özel önem verdiklerini belirterek, ‘Türkiye, başta ticari ve iktisadi alanlar olmak üzere, özellikle de rafineri, petro kimya tesisleri gibi tesislerin yapımına sıcak bakıyor' dedi.
   Erdoğan, Irak, Filistin ve Lübnan'da yaşanan mevcut durumu ise vahim olarak niteleyerek bu gibi sorunların giderilmesinde İslam ülkeleri ve bölge ülkelerinin işbirliğinde bulunması gerektiğini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)