• Nombre de visites :
  • 414
  • 24/10/2007
  • Date :

Erdoğan: ‘Dost İran’la Ortadoğu konusunda el ele işbirliği zaruri’

   İslami İran ve Türkiye arasında 6 milyar doları aşan yıllık ticaret hacminin yanı sıra siyasi ilişkiler de gelişiyor.
   Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dost İran'la Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri ele alacaklarını belirterek, El ele vermemiz lazım. Ortadoğu'daki sıkıntıları biran önce aşmamız gerekiyor. Ortadoğu bir barış havzası haline gelmelidir dedi.
   Erdoğan, DSİ tarafından yapımı tamamlanan 15 tesisin açılışı dolayısıyla Kastamonu'da yapılan törene katıldı.
   İran ziyaretiyle ilgili mesajlar veren Erdoğan, açılışın ardından İran'a hareket edeceğini ve bu akşam İran'da olacağını kaydetti. Yarın İran'da dini ve siyasi liderlerle görüşeceğini belirten Erdoğan, görüşmelerde, gerek Türkiye-İran ilişkilerinin gerekse Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alınacağı, Irak, Suriye ve Lübnan'da yaşananların değerlendirileceğini bildirdi. Erdoğan, şunları kaydetti:
Yakın komşumuzla, kardeşimiz dost İran'la bunları görüşeceğiz. El ele vermemiz lazım. Ortadoğu'daki sıkıntıları biran önce aşmamız gerekiyor. Bunları başarmamız gerekiyor. Çünkü burada meydana gelen yangınlar bizi rahatsız ediyor, huzursuz ediyor. Onun için 'Ortadoğu bir barış havzası haline gelmelidir' diyoruz. Bunu başarmamız gerekiyor. Bunları duyarsız kalmamız mümkün değil.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)