• Nombre de visites :
  • 799
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi vefat etti

Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi vefat etti

Şia dünyasının taklit mercilerinden Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi İran İslam Cumhuriyetinin başkenti Tahran’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Bu taklit merciinin bürosu yaptığı açıklamada Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi’nin vefatını ilan etti.

1926 yılında doğan Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi ömrü boyunca birçok öğrenci yetiştirmiş ve terbiye etmişti.

Şia aleminin önemli müçtehitlerinden Ayetullah Burucerdi, Seyyid Muhammed Huccet, Ayetullah Hoyi gibi alimlerden dersler almış Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi 80 yaşında Tahran’da tedavi gördüğü hastanede dünyaya gözlerini kapadı.

Kum İlim Havzalarının seçkin alimlerinden olan Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi ömrünün 50 yılını dini eğitim ve öğretimle geçirmiş ve birçok değerli öğrenci yetiştirmiştir.

1926 yılında dünyaya gelen Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi 1944 yılında Tebriz’de dini medresede eğitimine başlamış, dini eğitimin ilk aşamasını tamamlayarak Irak Necef dini medreselerinde dönemin tanınmış Ayetullah Burucerdi, Seyyid Muhammed Huccet, Ayetullah Hoyi gibi alimlerden dersler aldı.

Ömrünün 22 yılını Necef dini medreselerinde geçiren ve fıkıh derslerinin önemli bir alimi olan Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi, 1976 yılında Irak Baas rejimi tarafından İran’a sürgün edildi.

İran’a gelen Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi Kum dini havzalarında araştırma, eğitim ve öğretim çalışmalarına devam ederek, çeşitli kitaplar yayınladı.

Tevazu sahibi, alçak gönüllü ve ibadetlerinde huşu sahibi bir alim olarak tanınan Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi, uzun süren kanser hastalığına yenik düşerek 80 yaşında Tahran’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Ayetullah Hac Mirza Cevad Tebrizi’nin vefat haberi üzerine İran’da bakanlar kurulu Çarşamba gününü genel yas ve Kum kentinde dini havzaların ve kurumların bir günlük resmi tatil edilmesini kararlaştırdı.

kaynak irna haber ajansı

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)