• Nombre de visites :
  • 413
  • 24/10/2007
  • Date :

Türkiye’de Fars Edebiyatı ansiklopedisi yayınlanacak

Türkiye’de Fars Edebiyatı ansiklopedisi yayınlanacak

İran İslam Cumhuriyetinin Ankara’daki kültür müsteşarı Ferhad Palizdar Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Fars Edebiyatı ansiklopedisinin Anadolu ve Balkanlar cildinin yakın bir zamanda Türkçe’ye çevrilerek yayınlanacağını haber verdi.

Palizdar konuyla ilgili İrna muhabirine yaptığı açıklamada, Hasan Enuşe’nin başkanlığını yaptığı Fars Edebiyatı ansiklopedisinin Anadolu ve Balkanlar cildinde Fars edebiyatının bu bölgelerdeki etkisinin ele alındığını, Türkiye kültür ve turizm bakanlığının eserin tercümesi ve yayınlanması konusunda işbirliği yapmaya hazır olduğunu ve eserin kısa bir zaman içinde Türkiyeli edebiyat severlerin eline ulaşmasının planlandığını belirtti.

Palizdar Ankara’da düzenlenen İhsan Işık’ın hazırladığı Türkiye Edebiyatçıları ve Kültür adamları ansiklopedisinin tanıtım töreninde İrna muhabirine, bu ansiklopedide Türkiyeli 300-400 yazar ve şairin tanıtıldığını ve bu eserin de yakın bir zamanda Farsça’ya çevrilmesinin planlandığını vurguladı.

Palizdar bu törende yaptığı konuşmasında iki ülke arasında ortak kültür değerlerine dikkat çekerek, Türkiye ve İranlı edebiyatçı ve yazarlar daha yakından tanışmasının gerekli olduğunun altını çizdi.

kaynak irna

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)