• Nombre de visites :
  • 324
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistin İslam dünyasının en önemli meselesi

Filistin İslam dünyasının en önemli  meselesi    

 

Filistin İslam dünyasının en önemli  meselesi
İslami İran’da dün akşam (pazartesi) şevval hilalinin görülmesiyle bugün (Salı), İran’da bayramın birinci günü olarak kutlanmaya başlandı. Tahran’da bayram namazı İran İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei tarafından kılındı. Tahran olmak üzere İslami İran’ın dört bir yanında milyonluk kitlelerin katılımıyla düzenlenen  namazlara katılımın görkemliği yabancı haber ajanslarının da dikkatlerini çekti.

 Tahran’da İmam Humeyni (ra) Musallasında kılınan bayram namazı hutbesinde İslam İnkılabı rehberi önemli konulara temas etti.

Hutbede, Ortadoğu'da birlik ve beraberliğin önemine değinen İslam İnkılabı rehberi, bütün müslümanların bayramını kutlayarak, İslam düşmanlığının başını çeken Amerika'nın İslam ülkeleri ve Müslüman gruplar arasında fitne çıkarmaya çalıştığını söyleyerek, başta bölge sorunları olmak üzere Müslüman milletlerinin sorununun ancak birlik ve beraberle çözülebileceğini söyledi.

Hutbede, Ortadoğu'daki son duruma da değinen Ayetullah Hamanei, Bütün bölge halkları, özellikle İran, Filistin ve Irak müslümanları çok uyanık ve dikkatli olmalı. Zira ABD ve siyonist rejim bölgede fitne oyunları sahnelemeye çalışıyor. Filistin ve Irak'taki gruplar da kendi içlerindeki ihtilafları bir kenara bırakmalı ve düşmanların oyunları karşısında birlik ve beraberliklerini daha sıkı korumalı ifadelerini kullandı.

İslam İnkılabı rehberi, Lübnan'da  halk direniş hareketi Hizbullah’ın terör rejimi İsrail'e karşı zaferini de tebrik ederek bu gelişmelerin ardından Orta Doğu'nun tarihinde yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Özellikle Filistin'deki rakip siyasi gruplara da seslenen Ayetullah Hamenei, düşmanlarının aralarına nifak tohumları ekmeye çalıştığı uyarısı yaparak Filistinlilerin yek vücut olmasını istedi.

ABD ve siyonist rejim İsrail'in Orta Doğu'da amaçlarını gerçekleştiremediğini de söyleyen İslam İnkılabı rehberi, hatta iki ülkenin Lübnan'da yenilgiye uğrayarak bir adım gerilediğini söyledi.

Müslüman ülkelerin de iki ülkenin 'yeni ve sinsi taktikleri'ni başarısızlığa uğratmak için birlik olması çağrısında bulunan Ayetullah Hamenei, bugün Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin yalnızca bu bölgeyi ilgilendirmediğini zira bu bölgedeki gelişmelerin bütün İslam ümmetini yakından ilgilendirdiğine vurgu yaptı.

İslam İnkılabı rehberi bayram namazı hutbesinde ayrıca İran’da 15 Aralık tarihinde yapılacak ‘Bilgeler Meclisi’  seçimlerine temas ederek Batı medyasının İran halkını, her zaman olduğu seçimlere katılımdan soğutmaya çaba göstereceklerini hatırlattı ve şöyle dedi: ‘Düşmanın basın yayın kuruluşları daha önce de bu gibi seçimlerin görkemli geçmemesi için bütün imkanlarını kullandılar ama İran milleti, seçimlere görkemli ve coşkulu bir katılım sergileyerek düşmanların  oyununu bozdu ve Allah’ın izni ile yapılacak seçimlerde de İran milletini bir daha düşmanların oyununu bozacaktır.’

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)