• Nombre de visites :
  • 396
  • 24/10/2007
  • Date :

Suriye, İran nükleer meselesinin propaganda malzemesi haline getirilmesini eleştirdi

Suriye Dışişleri Bakanı yardımcılarından Faysal Mikdad İran İslam Cumhuriyetinin nükleer meselesinin propaganda malzemesi haline getirilerek karmaşık bir hal almasını sağlamayı şiddetle eleştirdi.


Şam üniversitesinde konuşma yapan Mikdad İran’ın defalarca nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu ilan ettiğini ve bu doğrultuda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) da İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu belgelediği, o zaman bu karmaşa ve çelişkilerin yeri olmadığını vurguladı.

Mikdad İran aleyhindeki bütün bu senaryoların arkasında ABD’nin bir İslam ülkesi olarak İran’ın nükleer enerji teknolojisine kavuşmasını istemediğinin yattığını ama Suriye’nin İran’ı bu konuda desteklediğini özellikle de Tahran yönetiminin nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunun altını çizdiğini söyledi.

İran’ın NPT anlaşmasını imzaladığına ve bu anlaşma çerçevesinde hareket ettiğine dikkat çeken Mikdad, bazı ülkelerin NPT anlaşmasını imzalamamasına rağmen nükleer faaliyetlerine devam ettiğini, batının ve ABD’nin defalarca NPT anlaşmasının kararlarını çiğnediğini belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)