• Nombre de visites :
  • 474
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: ABD’nin güvenlik garantisine ihtiyacımız yok


İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Laricani Alman Focus dergisine İran'ın güvenlik kaygısı duymadığı gibi ABD'nin güvenlik garantisi vermesine de ihtiyacı olmadığını söyledi.

Focus muhabiri Laricani'ye İran'ın Avrupa ile görüşmeyi aslında ABD ile doğrudan görüşme yapmak için değerlendirdiğini ve İran'a sadece ABD'nin güvenlik garantisi verebileceğini sorması üzerine Laricani, ABD ile doğrudan görüşme konusunun İran'da çok etkili olmadığını, ABD'nin Irak'ta sorunlar yaşadığını ve ABD'nin İran'ın onunla bölgede istikrar ve güvenlik için müzakerede bulunmaya ihtiyacı varmış havası yaratmaya çalışmaması gerektiğini belirtti.

Laricani ortak görüşün İran ve Avrupa'nın meseleyle ilgili başladığı süreci devam ettirmek olduğunu hatırlatarak, ABD'nin Irak'ta oynadığı oyunları İran için de oynamaya çalıştığını ama İran konusunda başarılı olamadığını ve dünyada tek taraflı siyasetler döneminin kapandığını vurguladı.

Laricani İran'ın NPT anlaşmasını imzaladığına ve bu anlaşmaya sadık kaldığına değinerek, İran'da şah zamanı bütün Batılı ülkelerin İran nükleer faaliyetlerini desteklediklerini ve kendilerinin hali hazırda suçlarının ise diktatör şah rejimini devirmiş olmak olduğunu ve Batının bu yüzden İran'ı cezalandırmaya çalıştığını, İran ile bütün anlaşmaların lağvedildiğini belirtti.

Laricani Almanların Buşehr nükleer santralinin yarım bıraktıklarını ve kendilerinin Batıdan bağımsız olma ve kendi ayakları üzerinde durma kararı aldıklarını söyleyerek, İran'ın nükleer faaliyetlerinde hiçbir meseleyi gizlemeye çalışmadığını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) İran'ın İsfahan'dan Erak'taki nükleer faaliyetlerine her şeyden haberdar olduğunu, uranyumu zenginleştirme faaliyetlerini de denetlediklerini vurguladı.

Laricani Pakistan'dan santrifüj alındığı haberlerini de yalanlayarak, İran'ın hiçbir zaman Pakistan'dan santrifüj satın almadığını ve İran'ın kendi santrifüjlerini yaptığını ifade etti.

Laricani İran'ın hiçbir zaman atom bombası yapmak gibi bir düşünce olmadığını ve İran'ın savunma doktorininde böyle bir konunun yer almadığını belirterek, İran'ın bölgede en güçlü ülke olduğunu ve bunun için İran'ın atom bombasına ihtiyaç duymadığını hatırlattı.

 
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)