• Nombre de visites :
  • 551
  • 24/10/2007
  • Date :

İran meclis başkanı: ‘Biz bu yaptırımlara alıştık’

İslami İran Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil, ABD'nin İran’a 27 yıldır yaptırım uyguladığını, yeni yaptırım kararının İran'ı etkilemeyeceğini söyledi.

Meclisin bugünkü oturumunda dünya jandarması ABD'nin yaptırım kararına temas eden Haddad Adil, ABD'nin İran’da İslam İnkılabı’nın zaferinden sonra İran’a başta askeri olmak üzere siyasi, iktisadi ve her alanda yaptırım uygulamaya başladığını hatırlatarak, Amerika hala eski yolda yürüyor. Bu yaptırımlar İran halkını etkilemeyecek. Çünkü İran halkı, ABD yaptırımlarına alıştı dedi.
ABD, İran halkının bundan 28 sene önce Amerikan hakimiyetine son vermek ve ülkemizin iç işlerine karışmasını engellemek için inkılab yaptığını anlamalı diyen İslami İran meclis başkanı Haddad Adil, İran İslam İnkılabının  asıl mesajının bu olduğunu, ABD'nin bu mesajı anlamadığı sürece iki ülke ilişkilerinde hiçbir gelişme yaşanmayacağını belirtti.
Buşehr nükleer enerji santralının tamamlanmasının çok uzun zaman aldığını da belirten Haddad Adil, santralın kesinlikle tamamlanarak halkın hizmetine sunulacağını söyledi.  

Bilindiği gibi İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’da dün Tahran Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanma konusundaki kararlı siyasetlerini sürdüreceklerini belirtmiş ve asla  barış amaçlı uranyum zenginleştirme çalışmalarını da askıya almayacaklarını söylemişti.

Bu arada Amerikan Temsilciler Meclisi dün, İran'la nükleer alanda işbirliği yapan şirket, kuruluş veya devletlere yaptırım uygulanmasını öngören yasayı benimsemiş, Senatodan da tartışılmadan geçen yasayı ABD Başkanı George Bush onaylamıştı.  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)