• Nombre de visites :
  • 562
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: ‘Nükleer teknoloji gururumuz’

İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer faaliyetlerin İran milletinin gururu olduğunu, bu haktan vazgeçmeyeceklerini zira NPT üyesi olan İran’ın barış amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmasının  en tabii hakkı olduğunu söyledi.

Dünyada artık zorbalık döneminin sona erdiğini ve bugünün dünyasında düşünce ve kültürün kabul edildiğini belirten  Ahmedinejad, Tahran Üniversitesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, nükleer programa değindi ve nükleer teknolojiye neden sahip olmaları gerektiğini anlattı. Fosil enerji kaynaklarının dünya genelinde tükenmek üzere olduğunu, ülkeyi gelecekte mevcut enerji kaynaklarıyla yönetmenin mümkün olmadığını söyleyen İslami İran Cumhurbaşkanı,  bu enerji kaynaklarının çevre için zararlı olduğunu, bu yüzden de sanayi ve diğer alanlarda barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmak istediklerini kaydetti.

Nükleer enerjinin, fosil yakıtları gibi havayı kirletmediğini belirten Ahmedinejad, ''Bazıları, İran'ın nükleer yakıt çarkını elde etmesine karşılar. Ama İran halkı, bu enerjiden yararlanmada kararlı'' dedi.

''Nükleer faaliyetler bizim gururumuzdur. Biz onları gizlemiyoruz'' diyen İran cumhurbaşkanı,  bütün faaliyetlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde olduğunu, nükleer silah peşinde olmadıklarını belirtti ve Batılı ülkelerden nükleer faaliyetlerinden kaygı duymamalarını istedi. Barışçıl amaçlı nükleer teknolojinin ilk aşamalarında olduklarını, daha da ilerleyeceklerini ifade eden Ahmedinejad, ''Bizden faaliyetlerimizi kısa da olsa askıya almamızı istiyorlar. Bu faaliyetleri bir gün bile olsa durdurmayacağız. Hiç kimse bizi bu haktan mahrum edemez'' diye konuştu.

Ahmedinejad, muhtemel bir saldırıya ilişkin de ''Sizden korkmuyoruz. İran halkına hiçbir şey yapamazsınız. Eğer yapabilseydiniz şimdiye kadar yapardınız'' dedi.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)