• Nombre de visites :
  • 834
  • 24/10/2007
  • Date :

İNSAN FITRATINDA GÜZELLİK SEVGİSİ

güzellik

  İnsan oğlu fıtri olarak süs ve süslenmeyi güzelliği sevmektedir. Güzel manzaraları, tabiatın güzelliklerini, güzel sözü, güzel sesi, güzel elbiseyi sevmekte ve onlardan hoşlanmaktadır. Gençlik çağında insanlar bu hissi daha çok hisseder ve daha kabarık olur. Yüce dinimiz İslam da insanın yaratılışında koyulan bu hisse diğer fıtri şeylerde olduğu gibi hiçbir zaman karşı çıkmamış, aksine ona teşvik bile etmiştir. Ancak İslam insanın bu ihtiyacına da belli bir çerçeve içerisinde cevap ve cevaz vermeye ve kontrollü  tutmaya çalışmıştır.

  Biz Kur"an ve ayetleri ve Resul-i Ekrem (s.a.a) ve Ehl-i Beyti"nin hadislerine dayanarak  bu mevzuu biraz açmak istiyoruz.

  Araf suresinin 31. ve 32. Ayetlerinde  şöyle buyurmaktadır: Ey Adem oğulları, her mescit yanında ziynetlerinizi kendinize alın; mescitlere gittiğimizde süslenin yiyin için ve israf etmeyin. 

Ey Resulüm, de ki: Allah"ın kulları için çıkardığı ziyneti ve temiz rızkları kim haram kılmıştır? De ki bunlar dünya malı için iman edenler içindir kıyamet günü ise sadece onlar içindir.  Bilen bir topluluk için ayetleri birer birer açıklarız.

  Görüldüğü gibi Kur"an"ın tavsiye ve buyrukları bu gün bir çok Müslümanın düşündüğünün tam tersinedir. Bir çoklarımız bir kimsenin giyim kuşamına, tertip düzenine ehemmiyet verdiğini gördüğümüzde onun daha çok takvalı, zühd ehli olduğunu zannediyoruz. Halbuki böyle değildir. İman gereklerinden birisi ve fıtratın istediği şey temizliğe, tertip düzene ehemmiyet vermektir. Özellikle toplum içerisinde ve müminler arasında bu çok önemlidir. Evet bir mümin, hareketleri, davranışları tertip düzeni ve temizliği mazbut bir Müslüman görüntüsü vermelidir ve insanları İslam"dan ürkütmemelidir. Asıl takva ve zühd dünya malına dünya ziynetlerine düşkün ve esir olmamaktır. Yani bu tür şeyler onu şerî vazifelerini yerine getirmekten alıkoymamalıdır. Bunun dışında insanın bir vazifesi de insanların önemsediği ve İslam"ın da te"yid ettiği şeylere önem vermelidir. Temizlik, tertip ve düzen, helalinden geçimini sağlama, insanlara yardımcı olma, toplumsal yardımlaşma vs.

Hz. Resul-i Ekrem (s.a.a):

Allah güzeldir, güzelliği sever. Allah kendi nimetini kulunda görmeyi sever; pislik ve kötülüğü sevmez. (Kenz-ül Ummal, Hadis:17166)

  İmam Sadık (a .s): Hiç şüphesiz Allah süslenmeyi ve güzelliği sever, pislik ve çirkinliği sevmez. Evet Allah bir kuluna bir nimet verdiği zaman onun eserini onda görmek ister. Bu nasıl olur diye sorduklarında şöyle buyurur: Elbisesini temiz tutmak, güzel koku kullanmak, evini güzelleştirmek, avlusunu bile süpürüp temiz tutmak ile olur. Hatta güneş batmadan önce lambayı yakmak fakirliği giderir, rızkı artırır.

  İmam Sadık (a .s): Bir gün Peygamber (s.a.a) saçı başı dağınık, elbisesi kirli, kötü halli bir adamı gördüğünde şöyle buyurdu:

  Allah"ın nimetlerinden yararlanıp durumunuzu güzelleştirmek ve nimeti açığa vurmak da dinin bir parçasıdır.

  İmam Sadık (a.s): Güzel giyin ve süslen; zira Allah güzeldir ve güzelliği sever; fakat bunların helalinden olmasına dikkat et.

  Resul-i Ekrem (s.a.a):

Allah-u Teala sever ki kulu, mümin kardeşlerinin yanına çıktığında onlar için hazırlansın ve süslensin.

  Resul-i Ekrem (s.a.a): Saçı başı karışık ve kirli bir gence şöyle buyurdu:  Ya saçını tara veya kısalt. Yine Müslümanlara hitaben şöyle buyurdu: Elbisenizi güzel tutun; meskenlerinizi ve eğerlerinizi düzeltin, öyle ki halk arasında yüzdeki bir ben gibi tanınmayasınız.

Resul-i Ekrem (s.a.a): Ayna olmadığı zaman bile saçınızı suya bakarak düzeltin. Resul-i Ekrem (s.a.a) dışarıya çıktığında bile aynaya veya suya bakarak üstünü başını düzeltir ondan sonra şöyle derdi: Cennete ancak temiz olan girer.

  İmam Hasan (a.s): Namaza durduğu zaman en iyi elbiselerini giyerdi. Kendisine Neden en iyi elbiseni giyiyorsun? diye sorulduğunda şöyle buyurdu: Allah güzeldir ve güzelliği sever;  ben Rabbim için süsleniyorum; zira o şöyle buyurmuştur: Süslenerek mescide girin.

  Resul-i Ekrem (s.a.a):

Saçınızı, sakalınızı boyayın; zira bu gençliğinizi ve güzelliğinizi artırır.

  İmam Muhammed Bakır (a.s): Evli kadın kendini boş bırakmamalıdır ve sadece boynuna takacağı bir kolyeyle de olsa kendini süslemelidir; elini kınasız bırakmamalıdır, yaşlı bile olsa.

 Bu gibi hadisler islamda güzelliğe karşı olumsuz bir bakış olmadığını tam tersine fıtratın gerektirdiği şeylerin şeri olarak tatmin edilmesini gerektirdiğini gösterir bu yazının devamında buna değineceğiz.


AŞK VE SEVGİ ÜZERİNE...

Sevginin Saf Kaynağı

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)