İlgili Yazılar
 • İslâm ve Fikir Özgürlüğü
  İslâm ve Fikir Özgürlüğü
  İslâm dini, mantık ve istidlâl taraftarı ve düşünce özgürlüğünün bir numaralı savunucusudur...
 • İslamda İbadet ve Temizlik
  İslamda İbadet ve Temizlik
  Yüce Allah'a güzel niyet ve samimi bir kalb ile ibadet ve itaat etmekle kazanılmış olur. İbadetlerin bir kısmı da temizliğe ....
 • İSLÂM DİNİNİN MİSYONU
  İSLÂM DİNİNİN MİSYONU
  İslâm dininin misyonu "Allah'tan başka ilâh yoktur." şiarında özetlenmiştir; İslâm dininin ruhudur, bu şiar. Aynı zamanda İslâm ağacının gelişmesi, ürün vermesi ve....
 • Nombre de visites :
 • 1013
 • 24/10/2007
 • Date :

Buna vereceğimiz şu örnek ne kadarda ilginçtir.

yaşlı

    Zekeriya bin İbrahim adında Hıristiyan bir genç vardı bu genç Müslüman oluyor ve sonrasında hac farizasını yerine getirmek için hacca gidiyor. Hac’da İmam Sadık (a.s) ile karşılaşıyor, İmam’dan bazı sorular soruyor, bir sorusu da şu oluyor; Benim annem ve babam hala Hıristiyanlar, annemin de gözleri görmüyor acaba ne yapmam gerekiyor, onlarla beraber kalayım mı yoksa onlardan ayrılayım mı? İmam şöyle sordu:  —Onlar domuz eti yiyorlar mı?—Hayır diye cevap verdi. İmam, Öyle ise onlarla beraber kal, işleriyle ilgilen ve annen öldüğü zaman da hemen kendin kefen ve defn işleriyle ilgilen, başkasına bırakma.           

   Zekeriya da hacdan döndükten sonra İmam’ın emrine uyarak ailesinin yanında kaldı. Annesiyle özel bir şekilde ilgilenerek onun her türlü ihtiyacını gideriyordu. Öyle ki annesi bu duruma şaşırarak şöyle dedi:  —Oğlum sen Müslüman olmadan önce benimle böyle ilgilenmezdin şimdi ne oldu ki bu kadar ilgileniyorsun.—Peygamber"in evlatlarından biri bana böyle yapmamı emretti.—Sana bunları emreden kesinlikle Peygamberdir. Çünkü böylesi emirler ancak Peygamberlerin insanlara nasihatidir.—Hayır, Hz Muhammed son peygamberdir ve Ondan sonra peygamber gelmeyecek bana bunları emreden yalnızca onun evladıdır. Oğlum sen en güzel dini seçmişsin bana da bu dini öğret bende kabul edeyim.  Ve böylece yaşlı kadın İslam dinini kabul ederek Müslüman bir şekilde dünyadan gitmiştir.             

  İşte İslam’ın emirlerini uygulamak insanları böylesine hak yola iletmektedir. Eğer Allah’ın buyurduğu gibi büyüklerimizle irtibatta bulunur ve onlara saygıda kusur etmezsek bu onların daha fazla İslam’a yanaşmasını sağlar. Ayrıca huzur ve mutluluk buna bağlıdır. 


İslam Hürriyet Dinidir

İslam, Güzellik ve Kolaylıktır

 

 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (0)