طرح ویژه دولت برای ساماندهی خرید و فروش اینترنتی کالاها
معاون وزیر بازرگانی گفت: وزارت بازرگانی طرح ویژه ای را برای ساماندهی خرید و فروش کالاها به صورت اینترنتی در کشور دارد که بر این اساس مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف می توانند مراتب را از طریق مکانیزمهای دریافت شکایات سازمانهای بازرگانی استانها اطلاع دهند.
کیومرث جلیلیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اجرای طرح ساماندهی و ایجاد اعتماد به سایتهای اینترنتی در زمینه خرید و فروش کالا و خدمات در کشور گفت: بحث فروش مکانیزه و فروش کالا از طریق سایتهای اینترنتی یکی از موضوعاتی است که طی دهه اخیر در دنیا مطرح و به سرعت فراگیر شده است، در کشور ما علیرغم استقبال مردم با توجه به عدم وجود برخی زیرساختهای لازم مشکلاتی را به دنبال داشته است.

معاون وزیر بازرگانی افزود: در این راستا وزارت بازرگانی در دوره جدید سعی کرده که با شکل گیری زیرساختهای لازم، اعم از قوانین و امضاء دیجیتال در محیط امنی در مرکز CA به شکایات مرتبط رسیدگی کند.

وی تصریح کرد: مباحث قانونی دراین خصوص به صورت تخصصی درحال پیگیری است ولی از باب کلی، رسیدگی به تخلفات خرید و فروش ازطریق اینترنت تفاوتی با سایر طرق خرید و فروش نداشته و اگر تخلفی نیز در این زمینه صورت گیرد،مصرف  کنندگان می تواند شکایات مربوطه را از طریق شماره تلفن 124 و مراجعه به ستادهای خبری سازمانهای بازرگانی  پیگیری نماید.

جلیلیان گفت : سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمانهای بازرگانی نیز شکایات صورت گرفته را پس از بازرسی و بررسی لازم، پیگیری و به مراجع ذی صلاح ارجاع می دهد.
 
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص آمارهای رسیدگی به تخلفات در این بخش خاطرنشان کرد: این سازمان آمار اینگونه تخلفات را جدای از سایر تخلفات محاسبه و طبقه بندی نمی کند اما به منظور بررسی دقیق تر به زودی این آمارها تفکیک خواهد شد.

معاون وزیر بازرگانی تاکید کرد: مردم می بایست در اینگونه خرید و فروشها با بررسی های بیشتر دقت لازم را اعمال کنند اما در صورت مشاهده هرگونه تخلف در بحث خرید و فروش کالا ازسایتهای اینترنتی ازجمله گرانفروشی، کم فروشی، تقلب و سایر موارد می توانند مراتب را از طریق مکانیزمهای دریافت شکایات سازمانهای بازرگانی استانها اطلاع دهند تا پیگیری لازم صورت گیرد.

جلیلیان مردم را یکی از اصلی ترین و موثرترین ناظران دانست و گفت: یکی از اساسی ترین اقدامات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تسهیل دسترسی مردم برای ارائه شکایت بدون تشریفات اداری پیچیده است. چراکه با توجه به ارزش کم تخلفات اقتصادی صورت گرفته درصورت طولانی بودن مسیر دریافت شکایات، بسیاری از مصرف کنندگان از پیگیری شکایت خود منصرف می شوند.

وی اظهار داشت: مردم می توانند با شماره تلفن سه رقمی 124 که هزینه ای نیزندارد مراتب تخلفات را به ما گزارش دهند، ضمن اینکه به زودی سامانه دریافت شکایت از طریق پیامک نیز راه اندازی و شروع به کار می کند که مصرف کنندگان می توانند از آن طریق نیز شکایات خود را مطرح نمایند.

به گفته جلیلیان، از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 185 هزار شکایت از ناحیه مردم در سراسر کشور به ستادهای خبری سازمانهای بازرگانی ارجاع شده است که از این تعداد حدود 74 هزار و 759 واحد متخلف بوده و بقیه یا غیرمتخلف بوده اند یا حداقل در زمانی که بازرسان مراجعه کرده اند، تخلفی مشاهده نکرده اند.

معاون وزیر بازرگانی با بیان اینکه زمان رسیدگی به شکایت مردمی در سطح کشور کاهش یافته است گفت: در شهرهای بزرگ و مراکز استانها،زمان برنامه ریزی شده 15 دقیقه ودر تهران نیم ساعت است که این زمان درحال حاضر درسطح شهرتهران 55 دقیقه و در شهرستانهای استان تهران به 20 دقیقه رسیده است.


دسته ها : متفرقه
يکشنبه بیست و دوم 10 1387
X