دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4472
تعداد نوشته ها : 6
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

شهادت مولاى متقیان و امام عارفان على ع بر همه میهنان و مسلمانان و حق جویان جهان تسلیت باد.

شهر کوفه تنها و ساکت در آغوش شب نوزدهم ماه مبارک رمضان خفته بود.
دامن افق هنوز تاریک و سیاه بود. گویى دل آسمان کوفه در ان شب همرنگ دل مردمان کوفه شده بود! شبى سرد و ساکت و بى هیاهو. در ان شب ، تنها یک چشم دیده در دیده آسمان صاف و پرستاره کوفه دوخته بود. چشمى که با نیروى بینش شگرف خویش تا عمق آسمانها را مى کاوید و حاصل این کاوش ، دیدار خدا در منظر دل او مى شد. و اینگونه او خدا را در عرصه دل خویش به دیدار مى نشست و مصداق ایه کریمه قرآن مى شد که :
الذین یتفکرون فى خلق السموات و الارض قالو ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک فقنا عذاب النار.
کسانى که در خلقت آسمانها و زمین مى اندیشند و مى گویند پروردگارا!
اینها را بیهوده نیافریده اى ، منزهى تو، پس ما را از عذاب دوزخ رهایى بخش .
او تنهایى بود که در تنهایى خویش ، همنشین خداى تنها بود.
بنده صالح خدا، حجت حق ، امام عارفان و عاشقان به آسمان کوفه مى نگریست و گویى در انتظار حادثه اى بود!
پیمانه صبرش از دست نامردمى هاى امتش لبریز شده بود که خود در فرازى از سخنانش اینطور احساس خویش را در ظرف کلمات ریخته بود:
اى نامردان مرد نما! اى که همچون کودکان ، در خواب پریشانید، و همچون پرده نشینان دستخوش رویا. کاش شما را ندیده بودم و به هیچ روى نشناخته بودم !
بخدا که شناختن شما مایه پشیمانى و در نهایت موجب تاسف است . مرگ بر شما باد. همانا که دلم را سخت چرکین کردید و سینه ام را از درد اکندید و زهر را جرعه جرعه در کامم ریختید و با نافرمانى و تنها گذاشتن ، برنامه هاى اصلاحى ام را تباه ساختید و کار را بجایى رساندید که قریش گفت : فرزند ابوطالب مردى شجاع اما نااگاه نسبت به امور جنگى است . چگونه چنین اتهامى را بمن مى زنند در حالیکه هنوز به سن 20 سالگى نرسیده بودم که با میدانهاى نبرد اشنا شدم ولى اکنون که عمرم از 60 سال متجاوز است ، راى و تدبیر کسیکه از او اطاعت نشود چه سود؟
على (ع ) کسى است که زبان پیامبر اسلام محمد (ص ) اینگونه به توصیفش ‍ گشوده شده بود:
همراهى و تبعیت کنید از على بن ابیطالب . او نخستین کسى است که به من ایمان آورد و اول کسى است که در روز قیامت با من مصافحه خواهد کرد و او صدیق اکبر است ، فرق گذارنده میان حق و باطل در این امت مى باشد. او پیشواى ایمان اورندگان است .
ولى متاسفانه مردم کوفه در حق این ابر مرد ان گونه روا داشتند که از زندگى با آنها به تنگ آمده بود و براى دیدار خدا و در آغوش گرفتن شهادت ، لحظه شمارى مى کرد.
على (ع ) چشم از آسمان بر گرفته روانه مسجد مى شود. روح ملکوتى او جویاى اوجى دیگر در آسمان جذبه یار است . ناگهان خروش مرغابیهاى درون خانه به هوا بر مى خیزند. گویى آنها از حادثه اى که عنقریب بر مولا مى رود مطلع هستند و اینگونه نواى دل خویش را از غم حادثه جانگدارى که در انتظار اوست سر مى دهند. نسیم سحرى عطر خویش را با نواى اندوهناکشان درهم مى اویزد و على (ع ) فارغ از هیاهوى انها، دل بسته به مهر دوست راهى مسجد مى شود.
... شب دامن خویش را از عرصه شهر کوفه بر مى چیند، این آخرین شبى بود که على را در آغوش خویش مى گرفت . و على نیز تماشاگر آخرین شب حیات خویش در زمین بود. چهره افق از حضور خورشید، سرخى شر مگون یافته بود...
مسجد کوفه بى صبرانه منتظر روح محراب خویش بود! على علیه السلام به مسجد محراب رسید. به محرابى که از ان نواى وصل مى شنید و مسجد نیز با حضور على خود را کامل مى یافت که محبوب بزرگ خویش را مى دید. او روح بزرگ عبادت و شهادت در عرصه حیات مسجد بود. جان مسجد وارد تن خاکى او شده بود که او حیات دهنده مساجد و معابد بود. خفتگان در خواب غفلت را بیدار کرد که عمرى کار او بیدارى دلهاى خفته بود و قاتل خویش را نیز!
ابن ملجم را! که بیدار شو و کار خود را به انجام برسان و کار مرا نیز!
و نماز جماعت به امامت او به تکبیر نشست و على علیه السلام اقامه نماز کرد، نمازى که در ان عروج روح خویش را باز یافت و نمازى که در تکبیر ان فرق خویش را رنگین از خون نمود...
شمشیر زهر الود دشمن خدا در هوا چرخید و ضربه اى بر فرق مبارک مولا نه ، بر فرق انسانیت و عدالت مجسم ! زد که ، خود ان ملعون معتقد بود که اگر این ضربه مسموم بر شهرى زده مى شد همه شهر را خون مى گرفت !
دامن محراب از خون پاک حجت حق گلگون گشت و نداى ملکوتى امام مظلومان و عارفان و عاشقان حق ، شبستان مسجد را پر کرد که : به خداى کعبه ، رستگار شدم ! و على در خون خویش به تشهد نشست !
ایام وصل نزدیک مى شد. همنشینى با کوفیان مى رفت که سایه شوم خویش را از سر مولا کوتاه نماید و على در دیار ملکوت مصاحب کسانى شود که شایسته او بودند و او نیز شایسته همنشینى ایشان ، اثیر بن عمر بن هانى ، حاذق ترین پزشک و جراح کوفه را ببالین امام آوردند، همینکه شکاف پیشانى مولا را معاینه کرد، اهى سرد از تنوره دل بر کشید و با صداى حزین که به ناله بیشتر شبیه بود گفت :
وصیت خودت را بکن اى پیشواى مومنان ! زیرا ضربه این پلید زاده به مغز سرت اصابت کرده .
امام معصوم دل در تقدیر نهاده و در عین ضعف و بى حالى ناشى از ضربت ، به مناجات با خالق کائنات مى پردازد که او یار تنهایى هایش بوده و راز دار اسرارى که امکان بیانش را در عرصه جهل مردم خویش نیافته بود.
کوه استوار سرزمین حق ، اکنون در بستر بیمارى لحظه شمار گاه وصال خویش ‍ است و درد سر و دل خویش را در ارزوى دیدار یار تسلى مى دهد که دل در گرو مهر او دارد.
اهل خانه ولایت و امامت گریان و نالان ، سراسیمه درمانده اند که چگونه زخم مولا را مرهم نهند و مى دانند که تنها خواهند شد و امام ، گویى که در بستر ارامش ‍ خویش تجربه تازه اى را به تماشا نشسته است .
نگاه ملکوتى امام ناگهان بر قیافه نا مبارک دشمن خدا مى افتد زبان تکلم مى گشاید که :
خوراکى گرم دهید و بسترى نرم !
اه از نهاد انسانیت برخاست ؛ و دوستانش مات و مبهوت از بزرگوارى او که قاتل خویش را اینچنین مى نوازد، الله اکبر از على ! الله اکبر! از گذشت و ایثار او! و على (ع ) حسن و حسین را فرا خوانده و با نواى حزین وصیت خویش را به آنها و به همه شیعیان خویش چنین فرمود:
خدایرا، خدایرا بخاطر همسایگانتان بیاد اورید.
خدایرا، خدایرا در نظم امورتان اورید.
خدایرا، خدایرا در نمازتان آوردید.
خدایرا، خدایرا درباره فقیران و مسکینان اورید و در وسایل زندگیتان شرکت دهیدشان .
با مردم همانطور که خدا فرموده سخن به نیکویى گویید و امر به معروف و نهى از منکر را فرو مگذارید. به فروتنى همت گمارید و به بذل مساعى و احسان دو جانبه ، از بریدن پیوند دوستى و از تفرقه و کناره جویى و روى بر تافتن بگریزید
.
درد و سم ، تاب و توان از او گرفته و براى مدتى به سکوت ارزش مى دهد. و سپس ترنم مى کند که : دیروز همدم شما بودم ، امروز مایه عبرت شما هستم و فردا دور از شما و خدا مرا و شما را بیامرزد. و دیگران را از ایجاد فتنه و اشوب بخاطر قتل خویش باز میدارد و با گذشتى که به گستره تمام ایثار مجاهدان حق در طول تاریخ انسان است مى فرماید:
اگر از جرمش در گذرید به تقوا نزدیکتر خواهد بود
ضربه در سپیده دم جمعه بر حضرت وارد آمده بود اما او دو روز درد کشید و دم نزد، که او از هر کس با درد انس بیشترى داشت و 25 سال خار در چشم و استخوان در گلو به تحمل درد عادت کرده بود.
روح ملکوتى ان حضرت در یکشنبه شب بیست و یکم ماه مبار رمضان سال چهلم هجرى به دیار ملکوت پرواز نمود و زندگى دنیا را بدرود گفت .


شهادت مولاى متقیان و امام عارفان على ع بر همه میهنان و مسلمانان و حق جویان جهان تسلیت باد.

برگرفته از کتاب :از عاشورا تاغدیر،نویسنده:محمد عسکری


دسته ها :
شنبه سیم 6 1387
دهم رمضان وفات نخستین بانوى مسلمان حضرت خدیجه کبرى علیها السلام  رابه تمامی مسلمانان جهان تسلیت عرض می نمایم.
سلام ما به تو باداى خدیجه کبرى
 
نخست همسر خوش طینت رسول خدا
 
چو دید ذات خداوند، حسن نیت تو
 
بداد از کرم خویشتن تو را زهرا
نخستین بانوى مسلمان
.
و انک مردى از حرا سرا زیر مى شود سنگینى وحى توان از کفش ربوده است و نور نبوت از جیبش ساطع ، سراسیمه به خانه خدیجه وارد مى شود، خدیجه هراسان و متعجب مى گوید: یا محمد این چه نور است در تو مى بینم و محمد بدو مى فرماید: همسرم ، نور نبوت است بگو لا اله الا الله محمد رسول الله و خدیجه این کلام آسمانى را با تمام ذرات وجودش تکرار مى کند و سپس باشور و هیجان ادامه مى دهد سالها است که منتظر چنین روزى هستم ....
و اکنون این پیامبر است که بر پیکر بى جان همسرى فداکار و یاورى وفادار مى گرید، سال هفتم بعثت پس از پایان یافتن محاصره اقتصادى قریش علیه مسلمآنان و تحمل شدائد و سختیهاى فراوان در شعب ابى طالب به فاصله کمى دو حامى گران قدر رسولخدا یعنى حضرت ابوطالب و خدیجه دار فانى را وداع نمودند.
خدیجه کبرى در دهم رمضان المبارک چشم از جهان فروبست و رسولخدا را در غمى بزرگ نشاند، همسر والایى که مى فرماید در شبى که من به معراج رفتم وقتى باز مى گشتم از جبرئیل سوال کردم آیا با من کار دیگرى ندارى ؟
پاسخ داد: خواهش من این است که از طرف پروردگار و از طرف من به خدیجه سلام برسان و یا در جایى دیگر خطاب به خدیجه اش مى فرمود بدرستى که خداوند عظیم الشان در هر روز چندین بار به تو بر ملائکه بزرگوارش مباهات و افتخار مى کند.
حال در کنار این پیکر بى جان خوبیهایش را یک به یک در مخلیه اش تصور مى کند آزاد و شکنجه قریش را به یاد مى آورد و دلداریهاى خدیجه را، سختى توانفرساى سالهاى محاصره در شعب ابى طالب را و پایمردیهاى بنى هاشم و خصوصا خدیجه را، اولین نمازى را که به جماعت در کنار خانه خدا با خدیجه و على به پاى داشت ، ثروت هفتگى که در راه پیشبرد آرمانهاى اسلام نثار شد و...
دیگر سیل اشک امانش نمى دهد هق هق گریه هاى جانسوزش در سوگ خدیجه بزرگ بر فضا طنین مى افکند و این سخن را چون نگینى گرانبها در حلقه کرامت انسانى مى نشاند که (خدیجه از زنان با فضیلت بهشت است .)

اللهم عجل لولیک الفرج والنصر

دسته ها :
پنج شنبه بیست و یکم 6 1387


یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا کُتِب عَلَیْکمُ الصیَامُ کَمَا کُتِب عَلى الَّذِینَ مِن قَبْلِکمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ
اى کسانى که ایمان آورده اید روزه بر شما واجب شده همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود شاید با تقوا شوید.
سوره مبارکه بقره ، آیه شریفه 183

سلام بر رمضان ماه خدا و ماه توبه و غفران ماه مهمانی خدا ماه بخشش گناهان . ماه مبارک رمضان بر روزه داران مبارک باد.
دسته ها :
پنج شنبه بیست و یکم 6 1387

اللهم صل علی محمد و آل محمد 

برخیز که پور مرتضی می آیدسرلشگر ماه کربلا می آیدعباس که انتظار او داشت حسینامروز به صد شور و نوا می آیدچهارم شعبان ولادت حضرت ابوالفضل(ع) بر تمام شیعیان و آزادگان جهان مبارک باد.سلام بر سینه سینای عشق در سرزمین سبز سیادت قمر بنی هاشمسلام بر عباس سقای جگر سوختگان شهیدستان کربلاسلام بر تو ای ابوالفضل ای صاحب با لهای اسمانی در بهشت و ای ساقی مهربانسلام بر تو علمدار حسین (ع)سلام بر ان لحظه نورانی که به دنیا آمدی و آن لحظه های سرخ که عاشقانه از حریم ولایت و امامت دفاع کردی.سلام بر تو  ای قمر بنی هاشم  که سرخ ترین  ترانه انتظار رهایی و صا حب زیباترین  روضه های حماسی جهان، و صا حب اشک هایی و...

امام سجاد (ع) می فرمایند: برای حضرت عباس در نزد خداوند تبارک و تعالی مقام شامخی است که همه  شهیدان  در روز قیامت  به حال او غبطه می خورند.     .........

اللهم عجل لولیک الفرج
دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 5 1387
سوم ماه شعبان ولادت حضرت امام حسین(ع)بر تمام شیعیان وآزادگان جهان مبارک باد.

برخیز که نور ازلی می اید

بر عالم ایجاد ولی می اید

مجموعه حسن و عشق و ایثار و کرم

یعنی که حسین ابن علی  میاید.

حسین (ع)تجلی جمال خداوندی در زمین و ظهور جلال حضرت حق  در زمان است زیستن از پس امدن حسین (ع)معنای راستین  خویش  را باز یافته اند و مردن  با ابدیت  اسمانی  پیوند خورده است....حسین (ع)سرشت صالح انسان است. عصمت پر صلابت انسان  در نام اوست و اوست بعثت دوباره انسان....حسین(ع) مصباح هدایت است و کشتی نجات است و نور خدا  در تاریکی های جهان است.(السلام علیک یا نور الله فی ظلمات  الارض)وشناخت حسین(ع) عین معرفت حق است.و حسین (ع)تنها راه رسیدن به محبت محبوب است.چنین است که از باب عصمت  فرموده اند:هرگاه خداوند سعادت بنده ای را اراده کند در جان او اتش محبت حسین (ع) را می افروزد. و....میلاد عشق بر عاشقان مبارک باد.  

دسته ها :
دوشنبه جهاردهم 5 1387

اللهم صل علی محمد و ال محمد

اللهم عجل لولیک الفرج

به اعتقاد بسیاری ار جامعه شناسان  پویایی جامعه شیعه در طول تاریخ به دو عامل وابسته است:

1-گذشته سرخ-اعتقاد به عاشورا و امادگی برای ایثار و شهادت در راه عدالت خواهی  ارمان گرایی و حقیقت جویی.

2-آینده سبز -باور به مهدویت و نپذیرفتن حکومت های طاغوتی  و تلاش  برای گسترش عدالت  و انسانیت در سراسرجهان

از این جهت نام وبلاگ را گذشته سرخ -اینده سبز گذاشته ام.

(برای فرج آقا امام زمان صلوات)

من الله توفیق...

دسته ها :
يکشنبه سیم 4 1387
X