آيت الله هاشمي رفسنجاني در جمع دانشگاهيان رودهن با بيان اين كه « شرايط كشور ما هم اكنون ويژه است » گفت : از شما دانشگاهيان مي خواهم كه با دقت مسائل را پيگيري كنيد استكبار جهاني با ديدن پيشرفت هاي علمي كشور ما در زمينه هسته اي و تكنولوژي هاي برتر مي خواهند مانع اين پيشرفت ها شوند و اين در حالي است كه همه منابع لازم براي توسعه ايران را داريم و هوش ملت ما بالاتر از حد استاندارد است و سابقه تمدن چندين هزار ساله داريم .
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران آيت الله هاشمي رفسنجاني پس از افتتاح و بازديد از بخش هايي از دانشگاه رودهن افزود : كشور ما كشوري است كه ايده و آرمان و راه مشخص دارد و به دنبال راه انبياست و با پيروي از مكتب اهل بيت خواهد در مسيراعتدال حركت كند اما هم اكنون جهان استكباري را در مقابل خود مي بيند.
وي به اظهارات نخست وزير انگليس در كنفرانس مطبوعاتي مشتركش با جرج بوش اشاره و خاطرنشان كرد : نخست وزير انگليس و رييس جمهور آمريكا در اين كنفرانس مشترك اعلام كردند كه در مقابله با تكنولوژي هسته اي ايران اتفاق نظر دارند و مي خواهند در قدم اول با فشار و تشديد تحريم ها و صدور قطعنامه جديد در برابر اين تكنولوژي ايران مقابله كنند و هم زمان كاندوليزا رايس وزيرامور خارجه آمريكا به همراه وزير دفاع آمريكا در منطقه خاورميانه حاضر شده است و خيلي صريح و گستاخانه عليه ايران اعلام مي كند كه رسالت خود را تقويت كشورهاي منطقه در مقابل ايران مي داند. در حالي كه كشورهاي منطقه به جز اسرائيل از برادران ما هستند و آمريكا مي خواهد اين كشورها را عليه ما تحريك كند.
آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت : آنها خيال دارند 30 ميليون دلار به اسرائيل و 13 ميليارد دلار به مصر مجاني بدهند ا ما به عربستان حدود 20 ميليارد دلار اسلحه مي فروشند كه با اين كار هم اسلحه خود را مي فروشند هم پول جذب مي كنند و هم آنها را عليه ايران تحريك مي كنند.
وي ادامه داد : در اين شرايط سياست مدبرانه در منطقه ضرورت دارد و بايد سعي كنيم كه با كشورهاي منطقه با هم باشيم . نبايد علاقه باندي و جناحي در داخل نيروهاي اصيل جامعه را از هم جدا كند. بايد به صورت يكپارچه و با مشاركت كشورهاي مسلمان همسايه روابط دوستانه خود را با اين كشورها تقويت كنيم تا دشمنان نتوانند به دست همسايگان ما را تضعيف كنند.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به درآمدهاي نفتي كشور گفت : در هيچ دوره يي درآمدهاي نفتي كشورمان به اندازه اين دوره (حدود50 ميليارد دلار) نبوده است . اين دركنار ظرفيت هاي ويژه كشورمان براي عبور خطوط لوله هاي نفت و گاز از شمال به جنوب و غرب به شرق و هم چنين خطوط هوايي ظرفيت هايي است كه مديريت كشور مي تواند از آن ها استفاده و دنيا را به ما وابسته كند. با وحدت و عقلانيت و تدبير مي توانيم ايران را به عنوان يك الگوي خوب در دنياي اسلام و جهان سوم تبديل كنيم .
آيت الله هاشمي رفسنجاني هم چنين درباره دانشگاه آزاد رودهن گفت : دانشگاه آزاد رودهن از دفعه قبلي كه به اين دانشگاه آمده بودم روند رو به رشد خوبي داشته و نشان داده است كه اين دانشگاه مانند يك موجود زنده رو به رشد و پيشرفت است . هم اكنون 18 هزار دانشجو در اين دانشگاه تحصيل مي كنند كه بسيار با ارزش است و اميدوارم روزي بتوانيم دانشگاه آزاد را به آرزوهايي كه داشتيم برسانيم .
وي خاطرنشان كرد : دانشگاه آزاد با همت چهره هاي دلسوز و به صورت معجزه آسايي به وجود آمد و رشد كرد به طوري كه هم اكنون يك ميليون و 300 هزار دانشجو و 40 هزار استاد و محقق و 12 ميليون مترمربع فضاي آموزشي در كشور ايجاد كرده است . دانشگاه آزاد به هر شهري كه وارد شده است درجه آگاهي و فرهنگ آن شهر را بالا برده است . به طوري كه دولت نيز هم اكنون خواهان توسعه دانشگاه ها در شهرهاي مختلف است . اين در حالي است كه پيش از اين برخي وجود دانشگاه در شهرهاي مختلف و توسعه دانشگاه ها را نادرست مي دانستند.
آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به تامين هزينه هاي دانشگاه آزاد از محل درآمدهاي مردمي گفت : هيچ كس مالك اين دانشگاه نيست . اين دانشگاه متعلق به همه مردم است و اميدوارم كه اين دانشگاه در مقاطع تكميلي و كيفيت آموزش گام هاي اساسي تر بردارد و روزي بتواند از نظر كيفي در حد دانشگاه هاي معتبر دنيا قرار گيرد.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت ايجاد دانشگاه در شهرهاي حاشيه يي تهران گفت : اولويت ما اين است كه دانشجوهاي تهراني در استان تهران تحصيل كنند.
آيت الله هاشمي رفسنجاني هم چنين با حضور در دانشگاه آزاد دماوند بخش هايي از اين دانشگاه را افتتاح كرد و طي سخناني شهر دماوند را از نظر تاريخي ستود و گفت : دماوند در تاريخ يك قله برجسته است كه نماد آن امروز در قله افتخارآميز دماوند ديده مي شود. در دوران شكوفايي علم حق دماوند بود كه يك مركز آموزشي داشته باشند و دانشگاه آزاد در اين زمينه پيش قدم شد و شنيد شده كه اخيرا دانشگاه علم و صنعت نيز قصد دارد در اين شهر حضور يابد و اين باعث خوشحالي است . حضور دانشگاه ها در شهرهاي ديگر استان تهران بار سنگيني را از دوش تهران برمي دارد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با تسليت رحلت آيت الله مشكيني گفت : آيت الله مشكيني استاد بنده و خيلي از طلبه هاي كشورمان بود. اين عارف معلم اخلاق و در حوزه زبان زد بود. ما از انفاس قطبي ايشان در مسايل اخلاقي عرفاني استفاده مي كرديم و اميدوارم جامعه ما قدرشناسي خود را از اين شخصيت بزرگ نشان دهد.


دسته ها :
پنج شنبه یازدهم 5 1386
X