مقامهاي كاخ سفيد در توجيه تلاش هاي خود براي متنشج كردن اوضاع خاورميانه با افزايش فروش تجهيزات نظامي ادعا كرده اند كه هدف از عقد قراردادهاي جديد و فروش سلاح به برخي از كشورهاي خاورميانه مقابله با برنامه هسته اي ايران است .
به گزارش روزنامه نيويورك تايمز مقامهاي كاخ سفيد مي گويند كه هدف اصلي از عقد قراردادهاي جديد و فروش سلاح به برخي از كشورهاي خاورميانه مقابله با ايران بوده و ارسال حجم انبوه سلاح به منطقه تهران را از دستيابي به اهداف هسته ايش باز مي دارد.
با آنكه هنوز بسياري از حقوقدانان و مقامهاي آمريكايي با عقد قراردادهاي جديد ميان واشنگتن با عربستان پنج كشور عربي حوزه خليج فارس مصر و عربستان مخالف هستند اما كاخ سفيد همچنان بر اين كار پافشاري مي كند.
كارشناسان آمريكايي معتقدند اين كار به معناي ايجاد يك انبار مهمات بسيار بزرگ در خاورميانه است كه هر آن احتمال منفجر شدن دارد ـ به اعتقاد اين كارشناسان ابهاماتي در توجيه كاخ سفيد براي اين كار وجود دارد.
در همين رابطه گفته مي شود دولت بوش درصدد است تا به هرنحوي مخالفان اين طرح را در آمريكا متقاعد كند كه فروش سلاح به كشورهاي خاورميانه براي امنيت اين منطقه ضروري است و « كاندوليزا رايس » نيز با همين توجيه روز دوشنبه پيش از ترك آمريكا به مقصد خاورميانه اعلام كرد كه ارسال سلاح به عربستان و كشورهاي عربي حوزه خليج فارس سبب افزايش امنيت در خليج فارس مي شود.
به ادعاي مقامهاي كاخ سفيد سلاح هاي جديدي كه قرار است به كشورهاي عربي از جمله عربستان ارسال شود شامل موشك هدايت شونده سكوهاي پرتاب فوق پيشرفته و برخي تجهيزات دريايي است كه بدون شك ايران را از ادامه برنامه هسته ايش باز مي دارد.
تلاش انگليس وآمريكابراي اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران
گوردون براون گفت كه با جورج بوش درباره اعمال تحريم سخت تر عليه برنامه هسته اي ايران توافق كرده است .
خبرگزاري رويتر به نقل از گوردون براون نخست وزير انگليس كه پس از ديدار با جورج بوش رئيس جمهور آمريكا در كنفرانس خبري مشترك با وي در كمپ ديويد صحبت مي كرد گزارش داد : در خصوص ايران توافق داريم كه تحريم كارايي دارد و مرحله بعدي كه آماده ايم به سمت آن حركت كنيم سخت تر كردن تحريم ها از طريق يك قطعنامه ديگر در سازمان ملل است .
شوراي امنيت سازمان ملل تاكنون دو قطعنامه تحريم را عليه ايران اعمال كرده است .
براون پيش از ترك كشورش به مقصد آمريكا گفته بود اقدام نظامي عليه ايران را منتفي نمي داند اما معتقد است سياست تحريم ها تهران را به رها كردن برنامه هسته اي متقاعد خواهد كرد.
نماينده آمريكا در هند : روابط ايران و هند را دقيق بررسي خواهيم كرد
نماينده آمريكا در هند درباره معامله هسته اي بين واشنگتن و دهلي نو گفت كه روابط هند با ايران تحت نظارت دقيق قرار خواهد گرفت .
روزنامه هندو در اين گزارش نوشت : ديويد مالفورد نماينده آمريكا در هند در گفت وگو با خبرنگاران پيرامون معامله انرژي هسته اي بين آمريكا و هند با اشاره به روابط هند و ايران گفت : در طول مذاكرات به روابط هند با ايران اشاره اي نشد. اما روابط اين كشور با ايران توسط كنگره آمريكا مورد بررسي دقيق قرار خواهد گرفت .


دسته ها :
پنج شنبه یازدهم 5 1386
X