رئيس جمهور روسيه گفت تهديدهاي امنيتي موجود روسيه را مجبور كرده تا همانند دوران شوروي سابق هواپيماهاي بمب افكن استراتژيك دورپرواز خود را براي گشت زني هاي مرتب به خارج از مرزها اعزام كند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه گفت كه 14 هواپيماي بمب افكن استراتژيك روسيه به منظور انجام ماموريت هاي دوربرد به طور همزمان از پايگاههاي هوايي سرتاسر روسيه به هوا برخاسته اند.
پوتين پس از بازديد از مانور نظامي مشترك روسيه با چين و چهار كشور آسياي ميانه در كوههاي اورال روسيه گفت : ما تصميم گرفته ايم پروازهاي مرتب و هميشگي نيروي هوايي استراتژيك روسيه را از سر بگيريم .
رئيس جمهور روسيه خاطرنشان كرد : ساعت 12 نيمه شب پنجشنبه 14 هواپيماي بمب افكن استراتژيك به همراه هواپيماهاي پشتيباني و سوخت گيري از هفت پايگاه هوايي در سرتاسر روسيه به هوا برخاستند از امروز چنين گشت هاي هوايي به طور مرتب و هميشگي انجام خواهند شد.
وي خاطرنشان كرد : ما اميدواريم شركاي ما با اين مساله به طور منطقي برخورد كنند.
اما مقامات آمريكايي در واشنگتن گفتند كه آنها پرواز بمب افكن هاي روسي را هيچ تهديدي براي امنيت آمريكا نمي دانند.
شان مك كورمك سخنگوي وزارت خارجه آمريكا اظهار داشت : اگر روس ها مي خواهند اين هواپيماهاي قديمي را از آشيانه ها خارج كنند و به پرواز در آورند تصميم خودشان است .
اما اين گشت هاي هوايي احتمالا بر نگراني هاي غرب از قدرت روز افزون روسيه خواهد افزود.
اين روند تا جايي است كه برخي سياست گذاران آمريكايي اين شرايط را با جنگ سرد مقايسه مي كنند.
از سوي ديگر شبكه « فرانس 24 » با اشاره به اظهارات پوتين در نشست سران منطقه در قرقيزستان مبني بر از سرگيري پروازهاي منظم بمب افكن هاي راهبردي گزارش داد روسيه با اعتماد به نفس كامل در برابر آمريكا ايستاده است .
پوتين در نظر دارد چهره اي قوي از روسيه به جامعه بين المللي نشان دهد كه از قدرت نمايي هاي آمريكا نمي ترسد.
مسكو تصميم گرفته پروازهاي مسير طولاني بمب افكنهاي راهبردي قادر به حمل سلاحهاي هسته اي از سرگرفته شوند.
در ماه گذشته يكي از ژنرالهاي روسي اعلام كرده بود يكي از اين هواپيماها به يكي از پايگاههاي نظامي آمريكا در اقيانوس آرام نزديك شده است به اين ترتيب پرواز اين بمب افكن ها به بهانه تقويت امنيت از سر گرفته مي شود.
روسيه در ادامه قدرت نمايي هاي خود با اروپا و آمريكا به برگزاري رزمايش نظامي مشترك با چين روي آورده است و در خصوص سپر موشكي آمريكا در شرق اروپا و وضع آينده كوزوو ملاحظاتي دارد و قضيه لتويننكو منجر به بحران ديپلماتيك اين كشور با لندن شده است .


دسته ها :
دوشنبه بیست و نهم 5 1386
X