وكيل يك زنداني تونسي كه از زندان گوانتانامو آزاد شده است گفت كه موكلش اعلام كرده در زمان زنداني بودن در زندان بگرام توسط سربازان آمريكايي مورد شكنجه قرار گرفته است .
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس اين وكيل تصريح كرد : اين زنداني تونسي همچنين اعلام كرده است كه پزشكان آمريكايي بي دليل و بدون اجازه وي انگشتان يخ زده وي را بريدند.
« لطفي لقا » اواخر ماه ژوئن (اوايل تيرماه ) پس از پنج سال حبس در زندان گوانتانامو براي اولين مرتبه چند روز پيش با وكيلش در زندان مورناكيا در جنوب تونس ديدار كرد.
وكيل اين زنداني تونسي به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت : لقا اوايل سال 2001 (1380 ) از ايتاليا به افغانستان سفر كرد . وي در كوه هاي تورابورا در افغانستان در بحبوحه حملات نيروهاي تحت امر آمريكا براي سرنگوني رژيم طالبان حضور داشت و دقيقا مشخص نيست كه وي به چه دليل در اين منطقه حضور داشته است .
پليس پاكستان در اوايل سال 2002 (1381 ) در مرز افغانستان لقا را دستگير كرد .
وكيل اين زنداني تونسي به نقل از موكلش گفت : دستان و پاهاي من از سرماي شديد يخ بسته بود. پس از سه ماه بستري در بيمارستان لقا به ارتش آمريكا تحويل داده شد و در زندان مستقر در بگرام كه تحت اداره آمريكا بود قرار گرفت .
وي تصريح كرد : پزشكان آمريكايي اعلام كردند كه لازم است انگشتان يخ زده اش را قطع كنند اما پزشكان پاكستاني پيشتر به وي اعلام كرده بودند كه نيازي به عمل جراحي ندارد.
لقا اظهار داشت كه وي به شدت با اين تصميم پزشكان آمريكايي مخالف بوده اما يك شب به وي دارويي خوراندند و روز بعد پس از به هوش آمدن متوجه شده كه انگشتانش قطع شده است .
لقا خاطرنشان كرد : زماني كه از خواب بيدار شدم سربازان بارها مرا با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند و با پاهايشان به من لگد مي زدند.
وكيل اين زنداني تونسي اعلام كرد كه قرار است موكلش در ماه نوامبر(آبان ) به اتهام حضور در يك گروه جنايتكار در دادگاهي در تونس حاضر شود.


دسته ها :
سه شنبه بیست و سوم 5 1386
X