صفحه ها
دسته
لينکستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 128231
تعداد نوشته ها : 262
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

دنیای اقتصاد - حدود 15 سال است که از ورود تلفن همراه به کشورمان می‌گذرد و طی این مدت در سایه ورود این کالا به کشور نه تنها نیازهای ارتباطی مردم تا حد قابل توجهی رفع شده است، بلکه مشاغل و بازارهای مختلفی در این زمینه ظهور و رشد کردند.


همچنین با روی کار آمدن اپراتورهای دیگر مانند ایرانسل، تالیا و ... که نسبت به همراه اول سیم‌کارت‌های ارزان‌تری دارند تعداد کاربران گوشی تلفن همراه بیشتر و در نتیجه بازار خرید و فروش این کالا رشد بیشتری کرده است.
اگر سری به مراکز خرید و فروش گوشی تلفن همراه بزنید نه تنها شاهد بازار پرمخاطب این کالا خواهید شد، بلکه رقابت شدید تولیدکنندگان گوشی تلفن‌همراه برای جلب نظر کاربران توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. با توجه به همین بازار رقابتی است که شرکت‌های تولیدکننده هر از چند گاهی تکنولوژی جدید و محصولی پیشرفته‌تر از قبل را وارد بازار می‌کنند که با توجه به امکانات و ویژگی‌هایی که دارند از قیمت‌های مختلفی برخوردارند.
اما نکته‌ای که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم این است که طی یکی، دو ماه اخیر شرکت‌های تولیدکننده گوشی تلفن به عرضه گوشی‌های ارزان‌قیمت که ظاهری زیبا دارند به بازار اقدام کرده‌اند و این گوشی‌ها در بازار مخاطبان زیادی یافته‌اند. البته فعالان بازار معتقدند سونی اریکسون در این زمینه فعال‌تر از سایر رقبای خود است و گوشی‌های زیبا و ارزان قیمتی به بازار عرضه کرده است که گوشی‌های سری رادیو جزو پرفروش‌های ارزان قیمت این برند است.
ارزان قیمت‌های پرفروش
اگر به یاد داشته باشید با ورود سیم‌کارت‌های تالیا و ایرانسل به بازار اکثر کاربران همراه اول با دلایل خاص خودشان اقدام به خرید سیم‌کارت‌های اعتباری کرده و به قول معروف دو سیم‌کارته شدند.
همان زمان بود که زمزمه ورود گوشی‌های دو سیم‌کارته که اکثرا چینی بودند به گوش رسید و پس از مدتی شاهد عرضه این گوشی‌ها به بازار بودیم که به حکم چینی بودنشان قیمتی بین 100 تا 200هزار و گاه 250هزار تومان داشتند.
البته فعالان بازار معتقد بودند این گوشی‌ها رسما یک بار مصرف بوده و پس از یک دوره مصرف شش ماهه باید عطایشان را به لقایشان بخشید.
به هر حال این گوشی‌ها بازار چندان پررونقی نیافتند و پس از مدتی کاربران دو سیم کارته ترجیح دادند حالا که دو سیم کارته شده‌اند دو گوشی نیز ‌شوند.
احمدی یک فروشنده گوشی تلفن‌همراه در پاساژ علاءالدین می‌گوید: گوشی‌های ارزان قیمت بیشتر از طرف افرادی خریداری می‌شود که دو سیم‌کارت دارند و معمولا این گوشی‌ها میزبان سیم کارت‌های اعتباری هستند.
به گفته وی، برخی افراد که چند خط تلفن‌همراه دارند، یک گوشی گران‌قیمت برای خطی که بیشتر مورد استفاده آنها قرار می‌گیرد، خریداری کرده و برای سایر خطوط خود از گوشی‌های ارزان قیمت استفاده می‌کنند.
فلاح یکی دیگر از فروشندگان گوشی در پاساژ پایتخت در حالی که چند گوشی ارزان قیمت از جیب‌هایش خارج می‌کند، می‌گوید: برخی از افراد مثل خود من از گوشی‌های گران قیمت جز ضرر چیزی عایدشان نشده است. پس به سراغ گوشی‌های ارزان قیمت می‌روند.
به گفته وی، در‌حال‌حاضر گوشی‌های جدید و گران قیمت از طرف افراد خاصی که صنف گوشی فروش آنها را گوشی باز می‌نامند مورد استقبال قرار می‌گیرند.
البته گروه دیگری که باز صنف گوشی فروش آنها را مایه‌دار می‌نامند نیز از گوشی‌های گران قیمت استقبال زیادی می‌کنند. اما به طور کلی به جرات می‌توان گفت حدود 50درصد خریداران گوشی را افرادی تشکیل می‌دهند که به دنبال گوشی‌های 50 تا 150هزار تومان هستند.
به گفته وی ورود گوشی‌های جدید و ارزان‌ قیمت که سونی‌اریکسون در عرضه آنها به بازار پیشرو است روند افزایش تقاضا برای گوشی‌های ارزان‌قیمت را شدت بخشیده است.
صادقی یک فروشنده دیگر مدل‌های R300 و R306 را به عنوان گوشی‌های تازه وارد سونی اریکسون به بازار معرفی کرد که به ترتیب با قیمت 87هزار و 125هزار تومان به فروش می‌رسند و از خانواده Radio به شمار می‌آیند.
به گفته این فروشنده، اگر چه این گوشی‌ها امکانات چندانی ندارند و عمده امکانات آنها شامل تجهیز به یک دوربین عکاسی VGA و زنگ‌های پلی فونیک است، اما ظاهر زیبا و قیمت مناسب آنها توجیه خوبی برای فروش بالای آنها است.
این فروشنده گوشی‌های ارزان قیمت را به سه دسته گوشی‌های زیر 50هزار تومان، گوشی‌های 50 تا 100هزار تومان و گوشی‌های 100 تا 150هزار تومان تقسیم‌بندی کرد و گفت: در خانواده سونی اریکسون گوشی‌هایی که قیمتی بین 50 تا 150هزار تومان دارند از فروش بالایی برخوردارند.
وی مدل‌های J110 و J120 را از گوشی‌های بسیار ارزان قیمت سونی اریکسون معرفی کرد که به ترتیب با قیمت 36 و 39هزار تومان به فروش می‌رسند.
مدل‌های K320، R300 و R300 که به تازگی وارد بازار شده است، T280‌، W200 و K510 نیز به عنوان گوشی‌های ارزان قیمتی که میانگین قیمت آنها 50 تا 100هزار تومان است، معرفی شدند.
همچنین مدل‌های R،R306، Z550 W350،W300، K550 و K530 نیز از گوشی‌های پرفروش سونی‌اریکسون هستند که قیمتی حدود 100 تا 150هزار تومان دارند که معمولا به دوربین 3/1 تا دو مگاپیکسلی، بلوتوث و سایر امکانات مجهز هستند.
یکی از فروشندگان گوشی‌های نوکیا در پاساژ پایتخت نیز که به معرفی سه نمونه از گوشی‌های جدید و تازه‌وارد نوکیا در این مرکز مشغول بود، گفت: من به شخصه از کاربران با سابقه گوشی‌های جدید و گران قیمت بودم. اما مدتی است استفاده از گوشی‌های معمولی را به گوشی‌های گران قیمت ترجیح می‌دهم. البته این گفته من به این معنی نیست که گوشی‌های حرفه‌ای بد هستند یا .... بلکه من از استفاده این گوشی‌ها خسته یا بهتر بگویم دلزده شده‌ام. خدا را چه دیدی شاید یک ماه بعد دوباره به جای گوشی 1200 که اکنون در دست دارم یک گوشی جدید بگیرم.
وی مدل‌های 6600 تاشو، 7070، 1200 و 1208 را از گوشی‌های پرفروش ارزان قیمت نوکیا معرفی کرد.
سامانی یک فروشنده دیگر در پاساژ علاءالدین نیز، مدل‌های 1208، 1200، 1650 و 1209 را از گوشی‌های بسیار ارزان قیمت نوکیا معرفی کرد که قیمتی زیر 50هزار تومان دارند. مدل‌های 2760، 2600، 2626، 2660 و... نیز قیمتی بین 50 تا 100هزار تومان و مدل‌های 3500 ، 2680 تازه رسیده، 7210، 3120 و 5000 نیز قیمتی بین 100 تا 150 هزار تومان دارند.
به گفته وی مدل 1200 جزو گوشی‌های ارزان‌قیمت بسیار پرفروش نوکیا است که مدل تکامل یافته 1100 است و به دلیل قیمت پایینی که دارد بیشتر مورد استفاده افراد دو سیم‌کارته و کسانی که با کاربردهای پیشرفته گوشی آشنایی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تاشو می‌خواهید یا کشویی؟
از سونی‌اریکسون و نوکیا گفتیم؛ نوبتی هم باشد، نوبت سامسونگ است.
عبداللهی، یک فروشنده گوشی‌های سامسونگ مدل C260 را که قیمتی حدود 45هزار تومان دارد از گوشی‌های بسیار ارزان‌قیمت این برند معرفی کرد که به خاطر طرح تاشو و رنگ‌های متنوعی که دارد از فروش مطلوبی برخوردار است. این گوشی فاقد دوربین، بلوتوث و... است.
مدل‌های B300، E250، M620، B510 و... نیز از سایر گوشی‌های ارزان‌قیمت سامسونگ هستند که اکثرا تاشو یا کشویی هستند و به دوربین VGA تا دو مگاپیکسلی مجهزند.
پس اگر به خرید گوشی‌های ارزان‌قیمت تاشو یا کشویی علاقه‌مند هستید، می‌توانید به سراغ گوشی‌های خانواده سامسونگ بروید.
موتورولا برند دیگری است که در زمینه عرضه گوشی‌های ارزان‌قیمت فعال است.
مدل‌های C140، C118، C119 و W250 از گوشی‌های ارزان‌قیمت این خانواده هستند که قیمتی پایین‌تر از 50هزار تومان دارند و فاقد دوربین هستند.
مدل‌های w3750، w230، L6، L7 و... نیز قیمتی بین 50 تا 100 هزار تومان دارند که علاوه بر اینکه جزو گوشی‌های باریک به شمار می‌روند قیمتی بین 50 تا 100هزار تومان دارند و به دوربین و بلوتوث نیز مجهزند.
مدل‌های U6، V3x، V3i و L7 نیز از گوشی‌هایی هستند که قیمتی بین 100 تا 150هزار تومان دارند. دوربین این گوشی‌ها معمولا بین 3/1 تا دو مگاپیکسل است و به بلوتوث و اینفرارد و... مجهزند.
وطنی کم‌فروش
در بین برندهای مختلف گوشی تلفن همراه، LG از تولیدکنندگان گوشی‌های وطنی است.
LG نیز چند نمونه گوشی ارزان‌قیمت به بازار عرضه کرده است که برخلاف سونی‌اریکسون ارزان‌ بودن این گوشی‌ها با زیبایی ظاهر آن‌ها همراه نیست.
طاهری یکی از فروشندگان گوشی‌های LG در پاساژ پایتخت در این زمینه می‌گوید: در بین مدل‌های مختلفی که LG به بازار عرضه کرده است، چند نمونه قدیمی که امکانات کمتری نسبت به سایر گوشی‌های موجود در بازار دارند، قیمت بین 50 تا 150 هزار تومان دارند.
وی مدل KG275 را از گوشی‌های ارزان قیمت این برند معرفی کرد و گفت: با توجه به این که شرکت LG کره‌ای هم مدل‌های متنوعی را به بازار داخلی عرضه کرده است، کمتر کسی به سراغ گوشی‌های وطنی می‌رود. به عبارتی گوشی‌های وطنی طرفداران چندانی ندارد. در مورد برندهای i-mate و HTC هم باید بگوییم همه طرفداران گوشی‌های گران‌قیمت یا حرفه‌ای این دو برند را می‌شناسند و افرادی که متقاضی خرید گوشی‌های ارزان قیمت هستند کمتر به سراغ این برندها می‌روند.
سپس توصیه می‌شود اگر قصد خرید گوشی ارزان قیمت را دارید به سراغ برندهای فعال در این زمینه بروید.
ختم کلام
به هر حال خرید گوشی چه نوع ارزان و چه گران قیمت آن پروسه‌ای است که همه کاربران تلفن همراه باید آن را سپری کنند.
به گفته فعالان بازار اکثر افرادی که برای خرید گوشی‌های گران قیمت به بازار مراجعه می‌کنند افرادی هستند که پرستیژ و وجهه‌ای که گوشی مورد استفاده به آن‌ها می‌دهد برایشان اهمیت بیشتری دارد تا کاربرد اصلی آن که همان برقراری ارتباط است.
به گفته فعالان این حوزه، جوانان، به ویژه آن دسته که موقعیت مالی خوبی دارند کاربران اصلی گوشی‌های گران‌قیمت هستند که البته در کنار گوشی گران قیمتی که در اختیار دارند یکی دو مدل گوشی ارزان‌قیمت نیز دارند.
جالب اینجا است که گوشی‌های ارزان قیمت نوکیا نسبت به سایر برندها از فروش بیشتری برخوردارند.
شاید با درک این موضوع بوده است که سونی اریکسون که خود را به نوعی رقیب اصلی نوکیا در عرصه تولید و عرضه گوشی می‌داند اقدام به عرضه گوشی‌های زیبا و ارزان قیمت کرده است که طبق ادعای فروشندگان در این زمینه موفق نیز بوده است.


دسته ها : موبایل
شنبه دوازدهم 11 1387
X